Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat mai costa intretinerea in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Aia cu lumina nu e chiar asa... multe scari au senzori sau aprindere din interfon, deci becurile stau aprinse doar cand intra/iese cineva.
Oricum at fi, asociatiile de proprietari trebuie sa moara. Trebuie ca totul sa fie trecut pe contract individual iar restul sa le preia primaria la incasare.
E aberant sa platesti de doua ori acelasi serviciu sau sa platesti serviciile cu adaos cum se intampla in momentul de fata prin acest mostru de partid numit asociatiile de proprietari.

#20
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Garsoniera in bloc de garsoniere, structura beton armat cu umplutura caramida, bloc reabilitat termic (dar tot atat plateam si inainte), iarna: 180-200, vara: 70-80.

#21
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Ce zice si colegul de mai sus, sistemul asta comunist la pausal trebuie sa dispara, contorizare individuala si administrator care se ocupa de vreo avarie, ca si cu asociatie si fara... tu ca proprietar esti raspunzator de la teava comuna la tine in casa, deci daca se strica ceva tot platesti tu sau asigurarea ta pentru pagubele facute.
Acum tu platesti factura la gaze, apa, caldura, gunoi si poti sa te pomensti ca asociatia ramane fara apa calda si tu esti la zi cu facturile.
Deci sistemul comunist de la comun o sa dispara.

rinser - Ai gigacalorimetre si pe ce parte stai? cu soare sau pe umbra?

#22
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sistemul pausal nu prea are cum sa moara. Legea 230/2007 prevede ca daca un imobil de locuit are cel putin trei proprietari, trebuie sa se asocieze (in Asociatie de Proprietari).

Daca stai sa te gandesti, pentru blocurile mai mari de 3-4 etaje, presiunea la apa e problematica la etajele superioare. Cat stateam la ai mei, la etajul 7, cand nu era curent 380V, doar la consum 0 aveam apa taraita, deci se impun pompe si consum de curent. Cine plateste (pompele si curentul folosit)? Si sa nu aud ca cei de la etajele superioare deoarece presiunea este unitara si la parter, si la etajul 9.

Din cate stiu, apa nova si radet (sau mai bine zis regiile de apa si termoficare) nu factureaza la blocuri individual (pe apartament), ci la asociatie.

Presupunand ca toti proprietarii fac contracte cu fiecare furnizor. Pe lift, casa scarii, scarile, fatada nu sunt proprietate individiala, ci comuna.Cine plateste intretinerea si repararea lor? Consumurile de unde le aprovizionezi (la lift ai nevoie de curent, cu cine face contract Enel)? Nu se va baga nimeni (individual) sa isi asume facturile.

LE: conform aceleasi legi, toate facturile se impart la virgula, in sensul ca asociatia, daca primeste o factura de 100 de lei, va imparti aceeasi suta conform procedurii (la persoana sau pausal).

LE2: asociatia are drept de actiune in instanta dupa 3 luni de neplata. Daca ramai fara apa, se numeste proasta administrare (sa nu zic rea intentie). Inteleg ca sunt persoane care stau pe roze cu banii, dar cand se inmultesc (din 1-2 devin 15-20) e o problema.

Edited by Pololica, 08 June 2017 - 10:04.


#23
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
cost intretinere (fara energie electrica/internet etc) atat vara cat si iarna: 150 / 250
zona: Obor
nr camere: 1
daca imobilul e sau nu  reabilitat termic: nereabilitat
tipul incalzirii(centrala/electric/radet): radet
cu/fara AC: fara
nr persoane: 2

#24
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 samebo, on 08 iunie 2017 - 07:01, said:

Acelasi cost ca in orice oras (municipiu). Diferentele de pret nu prea exista la treaba asta.

Da' de unde. Sumele indicate de colegii bucuresteni sunt duble fata de cat platesc eu, in provincie, 2 camere, 3 persoane, fara reabilitare termica, fara AC, cu centrala proprie, fara lift, ca nu e nevoie. Intretinerea pentru luna mai e sub 100 de lei.

Fara costul pt. lumina, gaz, Internet...

Edited by Steetch, 08 June 2017 - 13:37.


#25
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Problema e ca in Bucuresti se tine mult mai bine sistemul comunist, prin provincie majoritatea s-au trecut la contracte individuale la tot, inclusiv la incalzirea de la sistemul centralizat.
La asociatie nu mai platesti decat angajatii, furaciunile lor, casa scarii (lumina/curatenie) si gunoiul si toate astea te duc undeva sub 100 lei lunar.

Edited by samebo, 08 June 2017 - 18:46.


#26
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cred ca se face confuzia intre centrala de apartament si sistemul centralizat.

La centrala de apartament ai nevoie de apa, gaz si curent. A reușit cineva (la bloc) sa semneze cu furnizorul de apa? In București n-am auzit de nimeni. La gaze se poate face contract separat (cu proiect si teava separatã).

#27
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Presupun ca nu la mine faci referire, eu prin sistemul centralizat m-am referit la incalzirea centralizata de la fostele CET.
Si da, in provincie au contracte separate individuale cei ce au vrut (si au vrut majoritatea, ca s-au saturat de furaciunile vecinilor si a asociatiei si plata pentru altii).

Cat despre apa pe contract individual in cadrul unui bloc, peste tot in tara se fac, iar Apa Nova Bucuresti permite asa ceva, ar fi si aiurea sa nu permita asa ceva si cred ca ar fi si illegal daca ar interzice asa ceva.

Edited by samebo, 08 June 2017 - 19:58.


#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu fac referire la tine (sau la o persoana anume). Constat, cu parere de rau, ca in ultimii ani proprietatea comuna (in special cea de bloc) nu prea e luata in seama, in sensul ca se merge pe afirmatia "Eu am un apartament (garsoniera) de X metri patrati si platesc doar ce consum acolo. Daca sunt plecat un an, de ce sa platesc intretinere?". Stii, cineva are grija de peretii exteriori si trebuie sa plateasca. E ca si cum ai zice: de ce sa platesc imozit pe casa din moment ce nu stau. Problema nu e locuirea (nu spun statul, ca se intelege Statul Roman), ci detinerea unui bun care face parte dintrun ansamblu (bloc) si nu pot lua apartamentul/garsoniera la spinare si sa pleci in alta parte. Orice avantaj are si un dezavantaj.

Legat de Apa Nova, chiar n-am auzit sa se faca contracte individuale la bloc. Probabil nici n-am dat importanta, deoarece presupun ca trebuie trasa teava separata de apa (cu proiect+autorizatii+materiale+alte costuri) si costurile nu sunt mici, plus ca trebuie autorizat de Asociatia de bloc (care ii reprezinta pe proprietarii din bloc). La fel, presupun, ca la un abonat individual Apa Nova, la o scara cu datorii, si se taie apa, crezi ca Apa Nova va taia individual apa si il va lasa pe aboantul lor (care e bun platnic)?

#29
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
3 camere, 2 persoane, fara reabilitare, fara lift, fara AC, incalzire de la radet - cam 150 lei vara si 250-300 iarna in functie de temperatura.

La astea se mai adauga diverse minuni gen inlocuit apometre, repartitoare, tevi, a crapat nu stiu ce, mai reparam nu stiu ce... probabil inca 50-100 lei pe luna, dar nu sunt cheltuieli permanente si eu una ma bucur ca se fac niste imbunatatiri. Adica prefer sa mai dau niste bani acum decat sa ma trezesc fara caldura si apa calda la -25 grade cum m-am trezit iarna trecuta ca aveam tevile putrezite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate