Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cat mai costa intretinerea in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
tatw_ab

tatw_ab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2015
incerc sa-mi fac o idee despre costurile cu intretinerea in Bucuresti.

Va rog sa specificati
  • cost intretinere (fara energie electrica/internet etc) atat vara cat si iarna

  • zona

  • nr camere

  • daca imobilul e sau nu  reabilitat termic

  • tipul incalzirii(centrala/electric/radet)

  • cu/fara AC

  • nr persoane


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
400 / 200
Sector 6
2
nu
radet
fara
2 1/2

#3
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Nu inteleg criteriul cu/fara AC daca nu e trecut si consumul de curent electric. Ala-i acolo asa sa dea bine la full option fara piele?

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nu inteleg in general criteriul nr. de persoane atat timp cat se plateste ceea ce se consuma. Un om poate consuma cat 3, dar si invers. In afara de femeia de serviciu, cam nu ar trebui sa existe acest ,,nr de persoane".

Traim in 2017, si din pacate, am ramas la sistemul comunistoid cretinoid de a plati nu consumul propriu-zis, ci ,,cati oameni inhaleaza caldura dintr-un apartament". Trist...

"Matale ...cati ai in garsoniera: 3 persoane. Eh platesti mai mult pentru Q caldura".
"Da tu mamaie, esti singurica singurica. Singurica maica, mi-au murit pruncii, sotul, cainele. Eh, lasa, tu platesti mai putin, pentru aceiasi Q caldura. Trecem juma' de persoana la tine, ca esti cu un picior in groapa"

BLeah.

Bonus. Au iesit camerele de supraveghere FULL HD pe banca din fata blocului (au iesit din stand-by). Monitorizeaza fiecare miscare, si facem calcule maica, ca pensia e mica. Lasa ca plateste boul ala care lucreaza 12h pe zi si pentru mine. Il mai dau si in gat la administrator ca a stat 5 zile priet-na-sa la el.

On: 300 iarna /200 intre /100 vara

Edited by Rhesus, 07 June 2017 - 23:44.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incalzirea nu se calculeaza la numarul de persoane.
Se pot calcula dupa numarul de persoane cheltuielile comune (lumina scara, lift, cheltuieli admistrare, etc.) si consumul de apa calda si rece, daca nu este contorizat individual.

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postpasilla, on 07 iunie 2017 - 23:46, said:

Incalzirea nu se calculeaza la numarul de persoane.
Se pot calcula dupa numarul de persoane cheltuielile comune (lumina scara, lift, cheltuieli admistrare, etc.) si consumul de apa calda si rece, daca nu este contorizat individual.

1. Consumul de apa calda si rece ce relevanta are cu o persoana? Este irelevant! Este la mintea cocosului! Nu vad absolut nicaieri legatura.
Nu ma intereseaza daca baba de la 3 are sau nu contor, dar sa plateasca cat consuma. Real. Fara ,,estimari", rapoarte, radicali.
Un mos cu Alzheimer poate lasa sa curga apa rece /calda cat vrea, ca el oricum plateste ,,pt o persoana".....

2. Legat de cheltuieli comune, platesti per apartament. Lumina scara si toate cele. Apartamentul X, indiferent cati stau, trebuie sa cotizeze Y pentru lumina, lift si altele.

42 de apartamente? Scadem 4 de la parter (care e logic, nu folosesc liftul). Suma de cheltuieli comune / 38 si aia e.

Restul sunt mizerii, si isi permit pt. ca li s-au dat puteri acestor asociatii de locatari.

PS. In alt oras, detin un apartament pe numele meu. Si platesc totusi pe luna, o suma mica, chiar daca nu locuiesc. Mi se pare perfect normal. (fiind vorba de cheltuieli comune). Dar la fel de normal e sa platesc o suma generala, per apartament, indiferent cati respiram ,,in el". Ca doar caldura nu se da cu ratia, in functie de persoane. Sau apa.

Edited by Rhesus, 07 June 2017 - 23:57.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Daca nu exista contorizare pe apartament, este normal sa se calculeze la numarul de persoane. Altfel nu ai cum. Sunt de acord ca unii se spala mai mult, sau mai putin,. dar nu exista alta varianta.
2. Se presupune ca mai multe persoane in apartament, consuma mai multa "lumina" pe scara, mai mult curent cu ascensorul, fac mai multa mizerie in spatiile comune, etc.

Edited by pasilla, 08 June 2017 - 00:07.


#8
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostRhesus, on 07 iunie 2017 - 23:51, said:




Adevar graiesti!!!

#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postpasilla, on 08 iunie 2017 - 00:05, said:

1. Daca nu exista contorizare pe apartament, este normal sa se calculeze la numarul de persoane. Altfel nu ai cum. Sunt de acord ca unii se spala mai mult, sau mai putin,. dar nu exista alta varianta.
2. Se presupune ca mai multe persoane in apartament, consuma mai multa "lumina" pe scara, mai mult curent cu ascensorul, fac mai multa mizerie in spatiile comune, etc.

2. nu are nici o baza. Absolut nici un temei.... Se presupune. deja o dam in penibil. Chiar s-a ajuns la ,,mica intelegere" cand vine vorba de cheltuieli....

SI eu presupun ca baba foloseste mai mult gaz decat noi (2-3-4 persoane), pt ca sta numai acasa. Dar ,,e o persoana"...

Edited by Rhesus, 08 June 2017 - 00:19.


#10
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Eu sunt de acord cu Rhesus cand vine vorba de exemplu de incalzirea apartamentului (radet). Ar trebui sa se calculeze pe nr-u de apartamente, si nu pe nr de persoane.

Insa cand vine vorba de apa (exemplu), normal ar trebui sa se calculeze pe nr de persoane, deoarece apa aia folosita este individual. Sau gunoi.

Lumina pe scara iar ar trebui calculata in functie de nr-u de apartament si nu nr de persoane.


Ati prins ideea, ceea ce are un consum/cost constant ce nu depinde de nr-u de persoane, ar trebui sa fie platita pe nr de apartament si nu persoane.

Edited by andreiMembruAnonimut, 08 June 2017 - 00:27.


#11
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
Da, sistemul pausal este cel folosit cand nu exista contorizare individuala si are la baza niste presupuneri. Ca nu ii convine la unul sau la altul, ghinion. Iar caldura a fost intotdeauna calculata la suprafata. Cand au venit unii cu radiatoare mai mari decat standard, s-a calculat si la nr de elementi.

Calmati-va, ca omu a intrebat altceva.

#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ba,eu consider că lumina de pe scară(la fel și liftul,și ce o mai fi pe acolo),ar trebui calculate la numărul de persoane.
Și eu am un apartament în care nu locuiește nimeni,și nu mi se pare normal să plătesc ceva la asociație pentru el.
Nu înțeleg,omului care locuiește în apartament îi este de folos lumina de pe scară sau apartamentului nelocuit?
Apartamentul nelocuit folosește liftul?
Apartamentul nelocuit face mizerie pe scară?

Astea sunt doar niște abureli care au ca scop de a scoate niște bani de la toți care au apartament,nu doar de la cei care locuiesc în ele.
Cam asta e impresia mea.

Edited by ASCENDED, 08 June 2017 - 01:21.


#13
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Ai parti comune pe care le-ai primit odata cu apartamentul . Sau vrei ca femeia de serviciu sa lase cativa metri patrati nematurati si un arbust in fata blocului netuns , sau administratorul vreo 15 lei mai putin pe luna ? Ca doar tu nu stai acolo .

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
90% la fel oriunde (si nu doar in Bucuresti). Consumurile pe număr de persoane sunt acelasi (apa, curent, gaze, lift), reatul (salarii, administrator, reparatii, etc) fiind pe cota parte indiviză. Diferentele sunt de 2-3 lei.

#15
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
200 vara 400 iarna, sector 6 Crangasi, 3 camere, bloc reabilitat termic (izolat si pe interior de catre mine), radet, 2 AC-uri (nu sunt relevante aici), 2 persoane.

#16
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008
Garsoniera drumul taberei,
1 persoana,
vara ~150, iarna am avut si 300
bloc nereabilitat
incalzire radet

#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Acelasi cost ca in orice oras (municipiu). Diferentele de pret nu prea exista la treaba asta.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostASCENDED, on 08 iunie 2017 - 01:20, said:

Ba,eu consider că lumina de pe scară(la fel și liftul,și ce o mai fi pe acolo),ar trebui calculate la numărul de persoane.
Și eu am un apartament în care nu locuiește nimeni,și nu mi se pare normal să plătesc ceva la asociație pentru el.
Nu înțeleg,omului care locuiește în apartament îi este de folos lumina de pe scară sau apartamentului nelocuit?
Apartamentul nelocuit folosește liftul?
Apartamentul nelocuit face mizerie pe scară?

Astea sunt doar niște abureli care au ca scop de a scoate niște bani de la toți care au apartament,nu doar de la cei care locuiesc în ele.
Cam asta e impresia mea.
  • Lumina de pe scara merge si cand esti acasa, si cand nu
  • Liftul are doua problematici: curentul folosit se tarifeaza la eprsoana (daca nu urci/cobori, evident consumul o sa fie zero) si reviziile (similare cu ITP, obligatorii si se tarifeaza pe cota parte, adica procentual)
  • Tu platesti administrarea imobilului ca ansamblu. Administratorul (vine sa incaseze intretinerea, alearga de plateste facturile, daca se strica ceva in bloc, aduce echipe sa repare, etc), femeia de servici (ai curat in bloc, praful se depune, chiar daca nu stai acolo), diversele abonamente de care se foloseste administratia (internet, telefonie, programul de contabilitate a blocului prin care se afiseaza intretinerea) sau blocul in sine (service lift, service interfon (la cartele se tareifeaza cate cartele foloseste fiecare apartament), gunoi, deratizari, etc)
Legat de lift, daca, prin constructie, blocul are lift, toti proprietarii platesc cota parte cheltuielile (mai putin curentul, care se tarifeaza la persoana). Prin exceptie, daca vrea comitetul sau Adunarea de Bloc, parterul si etajul 1 (sau mezaninul) pot fi execeptate de la plata cheltuielilor cu liftul (sau sa plateasca cote reduse).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate