Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dezvoltator ciudat

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 AlexEn, on 08 iunie 2017 - 08:39, said:

Deci omul asta a platit o gramada de bani pe niste promisiuni care e clar ca nu se adeveresc si tu pui problema sa plateasca in plus pe alte promisiuni?Posted Image
Unii clar isi merita soarta...
Eu pun problema sa discute mai precis, sa obtina mai multe informatii. Daca voi nu ii dati nicio sansa, trebuie sa puna cruce banilor si asta il cam ustura.

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 18.12.2007
Nu trebuie sa ii dam noi vreo sansa.
Sansa lui este fie in antecontract fie in bunavointa dezvoltatorului care mai mult nu e decat e.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 AlexEn, on 09 iunie 2017 - 08:31, said:

Nu trebuie sa ii dam noi vreo sansa.
Sansa lui este fie in antecontract fie in bunavointa dezvoltatorului care mai mult nu e decat e.
sau ce pile are pe la judecatorie.......

#22
ursica

ursica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.07.2006

 goegoe112, on 07 iunie 2017 - 22:55, said:

Am apelat pe aceasta cale in ideea ca cineva poate sa-mi dea un sfat la o problema aparuta in urma contractari unui apartament in Sibiu zona Selimbar,
Am hotarat sa iau un apartament in zona Selimbar acum 1an ,am facut o promisiune de vanzare cumparare prin notariat si am dat un avans de 2500e urmand ca suma integrala sa se achite in momentul cand apartamentul este gata de vanzare la vremea respective era in stadiul de construire.Blocul sa ridicat si imediat au fost facute si finisarile insa apare o problema cu intabularea blocului care inpiedica finalizarea actelor de vanzare cumparare.Eu am investit intre timp am parchetat, mobilat apartamentul si acum apare problema ,dezvoltatorul nu mai respecta promisiunea care de altfel a si expirat termenul valabilitatii si ameninta ca daca nu achitam apartamentul integral o sa schimbe butucul la use si o sa intocmeasca harti pentru a-mi da avansul inapoi .Acum eu nu stiu cum sa procedez,daca platesc apartamentul integral notarul nu o sa poata face actele de vanzare -cumparare finale deoarece blocul nu este intabulat si va ramane tot ca acum o simpla promisiune prin care dezvoltatorul este proprietar de drept iar eu o sa suport in continuare consecintele care vor urma in cazul in care nu se va putea intabula plus alte sume de bani pe care dezvoltatorul ar putea sa ni le impuna deoarece apartamentul este tot in proprietatea lui.
Va rog un sfat .

BUna ziua,

tocmai intentionez sa cumpar un apartament in Sibiu, zona Ciresica-Calea Cisnadie...intr0un mesaj privat (sa nu facem reclama negativa!?) puteti sa imi indicati dezvoltatorul sau complexul unde ati cumparat? ca un sfat, sa am grija sa il ocolesc...Multumesc anticipat!

#23
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008
George..intreaba dezvoltatorul daca a reusit sa faca receptia la terminarea lucrarilor sau cel mai bine du-te la primarie/birou urbanism si intreaba daca a facut receptia, iar daca nu, atunci intreaba de ce nu o poate face ?! Fara acea receptie facuta conform legii intre dezvoltator si compartimentul urbanism, NU POATE INTABULA! Daca el nu a respectat autorizatia de construire atunci cei de la primarie nu ii dau receptia si de aici rezulta faptul ca nu poate intabula!

P.S.: cunosc n cazuri si motive care pot respinge o receptie sau de ce nu se poate intabula. Poate de exemplu sa aiba receptia DAR constructorul sa nu fi repectat suprafetele din AC iar in urma masuratorilor facute de catre un ing. cadastru sa fie suprafete mult mai mari! Aici iar intervin niste chestiuni ca poate nu mai este valabila autorizatia si nu mai poate aduce modificari la proiect. Deci sunt o gramada de motive pt care nu se poate intabula un imobil! Asculta aici la mine si du-te fuga la primarie sa intrebi CAUZA!

Edited by donmarcoluciano, 18 July 2017 - 11:20.


#24
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Șelimbar e zona aia cu drumuri navigabile la prima ploaie serioasă? Posted Image
Cel mai probabil realitatea nu bate cu actele și dezvoltatorul nu poate întăbula. Sunt și în Cluj o grămada în situația asta...

#25
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008
Aaaa si banca nu are treaba cu faptul ca el nu are voie sa intabuleze! Daca terenul lui era grevat de sarcini in intabularea terenului atunci el nu putea sa scoata certificat de urbanism in prima faza decat si DOAR cu acordul bancii pt a putea sa obtina autorizatia! Banca de regula accepta ca dezvoltatorul sa isi termine treaba pt ca banca are drepturi asupra imobilului (ca si idee) pt ca orice imbunatatire adusa este un avantaj pt banca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate