Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

EKG

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017
Buna ziua!
Maine urmeaza sa sustin o examinare medicala in vederea unei angajari iar printre analizele care mi se vor face exista si un EKG.
Intrebarea este ce sfaturi im puteti sa fac inainte sau chiar in timpul EKG-ului pentru a iesi cat mai bine?
Multumesc!

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Nu-ti face nicio grija.

Stii ca ai probleme?

#3
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Sa fii calm, linistit si sa respiri normal. :)

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Surtur, on 07 iunie 2017 - 16:37, said:

Buna ziua!
Maine urmeaza sa sustin o examinare medicala in vederea unei angajari iar printre analizele care mi se vor face exista si un EKG.
Intrebarea este ce sfaturi im puteti sa fac inainte sau chiar in timpul EKG-ului pentru a iesi cat mai bine?
Multumesc!
e un test banal.daca nu ai probleme majore, de care ar trebui sa stii, nu iti face griji.

#5
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Asa am zis si eu...ca o sa fie un test normal.
Intru in cabinet... vine o asistenta tinerica la mine, zice: pune-te pe spate.
No mai respira tu normal cand te pipaie si se freaca de tine una tinerica care le are pe toate Posted Image

#6
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017
Nu consider ca am probleme si nu am avut vreodata, am mai facut EKG dar va dati seama, sunt emotii.
Fac chiar si sport iar "sistemul vascular" nu mi -a pus niciodata probleme

Am mai citit ca pentru un rezultat cat mai "bun" bei niste apa rece inainte de proba si nu iese asa cum ar trebui, adica iese mai mic, ce parere aveti despre acest mit ?

Edited by Surtur, 07 June 2017 - 17:18.


#7
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Iese mai mic ce? Frecventa cardiaca, amplitudinea undelor, durata segmentelor sau a intervalelor?
E posibil ca stimularea esofagului prin alimente/lichide reci sa produca un fel de mecanism vagal, dar ma indoiesc ca e foarte relevant sau ca te-ar ajuta cu ceva.

#8
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017

 Corupt, on 07 iunie 2017 - 17:25, said:

Iese mai mic ce? Frecventa cardiaca, amplitudinea undelor, durata segmentelor sau a intervalelor?
E posibil ca stimularea esofagului prin alimente/lichide reci sa produca un fel de mecanism vagal, dar ma indoiesc ca e foarte relevant sau ca te-ar ajuta cu ceva.
nu am cunostinte medicale, m ai bagat deja in ceata :))

#9
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Ideea este ca trucul cu apa rece, frecatul la ochi si altele fie nu au cine stie ce efect, fie fac mai mult rau. Sunt unele manevre de genul care se folosesc in scop diagnostic/terapeutic, dar sunt utilizate de catre medic (experimentat de preferat sau sub supravegherea unuia) si cu multa prudenta Posted Image

Daca ai mai facut ecg si a iesit totul ok, daca nu stii sa ai vreo afectiune cardiaca si nu simti ca ar fi ceva neregula cu tine nu ai de ce sa iti faci griji. Daca e sa ai ceva oricum apare orice ai face.
Cine citeste traseul respectiv stie (sau asa ar trebui) sa diferentieze cand e vorba de o frecventa cardiaca putin crescuta din cauza emotiilor sau e ceva patologic. Coreleaza cu examinarea clinica si cu celelalte investigatii sau in cel mai rau caz te "cauta" mai amanuntit.
Cum ziceam, mergi linistit, calm, respira normal si aia e. Despre ce post e vorba? Conteaza atat de mult ex medical?
PS: Daca esti fumator, ar fi de preferat sa nu fumezi pana cand termini cu toate.

Edited by Corupt, 07 June 2017 - 17:49.


#10
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017

 Corupt, on 07 iunie 2017 - 17:43, said:

Ideea este ca trucul cu apa rece, frecatul la ochi si altele fie nu au cine stie ce efect, fie fac mai mult rau. Sunt unele manevre de genul care se folosesc in scop diagnostic/terapeutic, dar sunt utilizate de catre medic (experimentat de preferat sau sub supravegherea unuia) si cu multa prudenta Posted Image

Daca ai mai facut ecg si a iesit totul ok, daca nu stii sa ai vreo afectiune cardiaca si nu simti ca ar fi ceva neregula cu tine nu ai de ce sa iti faci griji. Daca e sa ai ceva oricum apare orice ai face.
Cine citeste traseul respectiv stie (sau asa ar trebui) sa diferentieze cand e vorba de o frecventa cardiaca putin crescuta din cauza emotiilor sau e ceva patologic. Coreleaza cu examinarea clinica si cu celelalte investigatii sau in cel mai rau caz te "cauta" mai amanuntit.
Cum ziceam, mergi linistit, calm, respira normal si aia e. Despre ce post e vorba? Conteaza atat de mult ex medical?
PS: Daca esti fumator, ar fi de preferat sa nu fumezi pana cand termini cu toate.
Nu chiar post, e pentru admiterea la academia de politie, de facut am mai facut si anul trecut tot ptr asta si nu am avut probleme dar totusi am emotii :))
Multumesc de sfat

#11
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
In seara asta, nu bei alcool, nu fumezi si f*ti.

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Si eu stiam ca n-am nici pe dreq si asa absolut din intimplare mi s-a gasit un mixom, care cica era acolo de vreo 10 ani. Nu vrei sa stii prin ce am trecut.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Claudiu998, on 07 iunie 2017 - 17:02, said:

Asa am zis si eu...ca o sa fie un test normal.
Intru in cabinet... vine o asistenta tinerica la mine, zice: pune-te pe spate.
No mai respira tu normal cand te pipaie si se freaca de tine una tinerica care le are pe toate Posted Image
Te gandesti la impozitul pe venit si iti trece.....oricum EKG-ul nu e influentat de marimea fustei......cu fusta mica sau mare daca ai probleme tot ies   sau invers....

#14
debate

debate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 03.01.2010
Pulsul si tensiunea sunt invers proportionale cu lungimea fustei, dovedit experimental pe un grup mic format dintr-un singur subiect. Dar mai bine ne spui de ce te streseaza EKG-ul ăsta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate