Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce tinerii sunt mai atrași de nou decât generațiile mai în vârstă

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Majoritatea oamenilor sunt atrași de nou. La tineri însă această caracteristică este mai pronunțată. Ce generează acest fenomen? Vor să fie altfel decât cei mai mari, simt nevoia de a experimenta mai mult?

#2
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Au creierul mai tanar, duh, mai receptiv la informatii si mai flexibil.
Mare mister

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cu timpul creierul isi pierde elasticitatea, pt ca adesea ne oprim din invatat!
Intervine rutina sarcinilor zilnice, iar noul adesea presupune dorinta, investitii si implicare.
Odata cu varsta iti reorganizezi prioritatile.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am fost mereu pasionat de nou, in special noutatile tehnologice sau care usureaza munca/viata, desi sunt cu multe tabieturi si urasc schimbarile.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Le aparține viitorul

#6
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
Paranteza: din cauza evreilor, cum se poate vedea si in urmatoatea poza: click.

On-topic: accesul la social media, maybe? Conceptele de "wannabe", "whore attention", "opinia mea conteaza", "je suis charlie"?

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
batranii au o situatie si in general le convine sa nu se schimbe mare lucru. pt tineri, noul e sansa lor sa se impuna, pe ei ii avantajeaza schimbarea.

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Cu cât înaintezi în viață observi cum apar tot felul de lucruri inutile pe care cei tineri le cataloghează inovatoare.

Numai uitați-vă la framework-urile de Javascript. De ce să înveți Javascript când poți face acelaș lucru cu jQuery. Sigur, hai să punem să încarce 90 de KB pentru a selecta elemente după ID. Dar stai! Dacă tot ai încărcat o bibliotecă degeaba, de ce să nu mai punem încă 5 MB de biblioteci Javascript? Că nu le folosim în pagina asta, nu contează.

Anticii le aveau pe toate. Niște sclavi care cultivau și făceau mâncare. Acuma trebuie să stai secunde bune să-ți încarce butonul de Like de pe Facebook doar fiindcă geniul din spatele codului nu a pus bucata aia de JS la sfârșitul paginii.

Edited by RedDev, 07 June 2017 - 11:13.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
unii au nevoie de informatii sa descopere lumea altii deja au descoperit-o

#10
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Calul batran nu-l mai schimbi...Daca s-a nascut cu sapa in mana asa si moare.
Noile tehnologii fac viata mai usoara, dar parca s-au dus prea departe producatorii.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
e vorba si de structura creierului, cu timpul isi pierde capacitatea de a invata lucruri noi.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu ma chinui sa invat cate ceva tot timpul, si ca sa-mi mentin tonusul intelectual i-mi fac de lucru pe forum....

 Fane, on 07 iunie 2017 - 11:11, said:

e vorba si de structura creierului, cu timpul isi pierde capacitatea de a invata lucruri noi.
GRESIT

scuze pentru font si culoare.

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu e nicio noutate asta! Asa e de cand lumea! Conteaza sa tii ritmul cu tinerii, daca poti si atat cat poti!

Au si tinerii calitatile lor de necontestat, dar au si defecte destule. Defectele lor nu le mai intalnesti prea mult la cei maturi sau mai batrani. Aia au altele, mai ales fizice, date de varsta si uzura. Experienta insa la ei, isi spune cuvantul.

Fiecare varsta si generatie are calitati si defecte, nu e om perfect. Conteaza sa fie o armonie!

Ar fi ideal sa ai doar calitatile tinerilor si pe cele ale batranilor laolalta! Nu exista ideal insa!

Edited by arab, 07 June 2017 - 11:19.


#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Acumularea de experienţă te face mai reticent la lucruri noi, şi preferi "căi bătute".Tinerii se aruncă însă direct, fără să stea să judece.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 mihaicozac, on 07 iunie 2017 - 11:19, said:

Acumularea de experienţă te face mai reticent la lucruri noi, şi preferi "căi bătute".Tinerii se aruncă însă direct, fără să stea să judece.
depinde, un creier nemuncit si nefolosit are tendinta de a se degrada, cu cat tragi mai tare de el cu atat sa dezvolta mai mult (fara excese).

eu am observat pe pielea mea ca tot scriind pe aici mi-am dezvoltat un stil de exprimare mai clar si mai succint... (i-mi este lene sa scriu mult)

Edited by arg, 07 June 2017 - 11:23.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Totul tine de dorinta de afirmare,dorinta caracteristica tinerilor.In ceea ce priveste varstnicii,se poate spune ca afirmarea lor a avut loc deja,la varsta senectutii urmand ca aceasta afirmare sa fie sau nu,dupa caz,valorificata.
De asemenea este vorba despre conservatorismul proverbial al generatiei in varsta,care schimba foarte greu spre deloc o stare de fapt,un lucru,o atitudine care pana in acel moment s-a dovedit benefica.Tinerii in schimb,in aplombul si exuberanta tipica lor,de multe schimba chiar si ceva ce s-a dovedit fiabil,doar de dragul schimbarii.
Dar asta-i mersul vietii.
Important este faptul ca batranii sa nu uite ca au fost si ei tineri,iar tinerii sa ia in considerare faptul ca vor deveni la randul lor batrani.Si un lucru si mai important,sa nu dispara respectul reciproc intre diferitele categorii de varsta.
Si inca ceva:nici o societate nu se poate dezvolta doar cu tineri sau doar cu batrani.Este nevoie de toti.

#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ma uit la colegii mei de munca. Bineinteles, ma uit la cei mai tineri care sunt morti fara cate un calculator (pentru operatii aritmetice) in mana. Vorba ceea: "am decat 25 de ani, cate vreti sa stiu?"

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Avantajul technologic, diferenta de generatii, educatie.

Un om care s-a nascut pe vremea cand nici telefonul mobil nu exista, nu cunoaste technologiile si nu are interes sa le invete sau sa le descopere. Pe cand un tanar este nascut cu smartphone-ul in mana, astfel isi doreste sa aiba cea mai avansata si nou technologie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate