Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Unde aruncăm vopseaua și solventul uzat?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Sper să se încadreze în subiectul ariei.

Deci: unde pot să arunc niște solvent cu care am spălat pensule și niște vopsea pe care nu o mai folosesc? Pe alte meleaguri primăriile au un depozit unde se pot duce materialele toxice/periculoase pentru reciclare/neutralizare. La noi există așa ceva?
E vorba de mai puțin de un litru de solvent, dacă asta are vreo importanță.

În particular întrebarea este pentru București, dar poate interesează și pe alții din alte părți ale țării.

PS: m-am gândit la varianta de a lăsa solventul să se evapore și vopseaua să se usuce și nu mi se par acceptabil. La fel cum nu mi se pare acceptabil să le arunc la canal, pe câmp sau în alt fel în care nu sunt procesate corespunzător.

Edited by DaculScoril0, 07 June 2017 - 09:39.


#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Da telefon la primărie sau la remat unde colectează lichidele din mașini.
Sau varianta rapidă le lași la colț de bloc și le ia rebu.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Arde? Daca da, da-l cuiva sa aprinda focul cu el in soba :)

#4
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
La veceu. Tragi apoi apa si gata. Bacteriile din tevile de canalizare or sa descompuna apoi substantele chimice.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din pacate la noi nu prea ai unde sa le arunci. Esti obligat oarecum sa gasesti alternative mai putin ecologice.
Eu bag diluantul intr-un PET si il las sa sedimenteze, pe urma il folosesc sa degresez piesele ce urmeaza sa fie vopsite sau sa diluez grundul, la vopsea afecteaza culoarea ca nu e curat. Ce ramane pe fundul vasului las sa se usuce si arunc la gunoi.  Se poate si arde .
Din pacate alte variante nu am gasit.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
La mai toate magazinele auto unde colecteaza ulei ars.

 Memeito, on 07 iunie 2017 - 09:46, said:

La veceu. Tragi apoi apa si gata. Bacteriile din tevile de canalizare or sa descompuna apoi substantele chimice.

Si d-aia suntem unde suntem, ca si civilizatie Posted Image

Edited by Ann0nyym0us, 07 June 2017 - 09:56.


#7
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
http://www.colectare...esti/bucuresti/
npc

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si unde ia vopseaua? la aia cu electronice sau la aia cu metale? Daca tot ai pus link :)

#9
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Offf mis moi posmagii... Posted Image

incearca la aia cu uleiuri uzate, de regula au si substante toxice. Daca nu, incearca la astia:

http://www.colectare...-si-periculoase
http://www.ecoserv.eu/contact/

Poti sa dai un telefon si la REMAT sa intrebi sau chiar la firmele de salubritate de exemplu URBAN SA. Mi-e greu sa cred ca nu se gaseste o firma sa colecteze deseuri periculoase.

#10
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 Ann0nyym0us, on 07 iunie 2017 - 09:54, said:

Si d-aia suntem unde suntem, ca si civilizatie Posted Image
In America arunca aia peste tot diluanti, acizi, si alte substante periculoase. Acolo, daca prepari droguri la tine in casa, iti este confiscata proprietatea, asa ca multi au laboratoare mobile in masina, se duc la marginea orasului sa prepare metamfetamina si apoi arunca rezidurile pe camp. Daca si asta e civilizatie....

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007

 Memeito, on 07 iunie 2017 - 10:56, said:

In America arunca aia peste tot diluanti, acizi, si alte substante periculoase. Acolo, daca prepari droguri la tine in casa, iti este confiscata proprietatea, asa ca multi au laboratoare mobile in masina, se duc la marginea orasului sa prepare metamfetamina si apoi arunca rezidurile pe camp. Daca si asta e civilizatie....

iar te-ai uitat la filme cu gangsteri din care n-ai inteles nimic?

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 DaculScoril0, on 07 iunie 2017 - 09:39, said:

Sper să se încadreze în subiectul ariei.

Nu e bine, pt. ca - daca e o arta debarasarea ecologica, atunci doreii vor interpreta ca pe o scuza poluarea facuta - pe motiv ca ei nu au talent de artisti...
Trebuie sa fie o lege si o obisnuinta, indiferent ca este pt un artist sau pt. un dorel oarecare.

#13
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Si eu m-am lovit de problema. Stau la casa, canalizarea ajunge in propria fosa, apa o iau din propriul put. Nu am aruncat nimic nici in canalizare sa nu omor bacteriile din fosa si nici pe pamant in jurul casei sa nu ajunga in panza freatica. Le-am lasat sa se usuce/evapore si apoi la gunoi. Nu este nici asta foarte ok pentru ca serviciul de salubritate este pentru gunoi menajer dar...
Din pacate, la noi, orice solutie de reciclare este ceva experimental aflat foarte departe de casa.

#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 DaculScoril0, on 07 iunie 2017 - 09:39, said:

Deci: unde pot să arunc niște solvent cu care am spălat pensule și niște vopsea pe care nu o mai folosesc? În particular întrebarea este pentru București, dar poate interesează și pe alții din alte părți ale țării.

PS: m-am gândit la varianta de a lăsa solventul să se evapore și vopseaua să se usuce și nu mi se par acceptabil. La fel cum nu mi se pare acceptabil să le arunc la canal, pe câmp sau în alt fel în care nu sunt procesate corespunzător.
Daca se mai pot utiliza, de ce sa le arunci, le poti da cuiva care are nevoie de asa ceva, vopsea + solvent.

#15
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Gasesti un gard, o poarta si le mazgalesti cu ce ti-a ramas...

Pot fi si ale altuia (ex: ale unui dusman).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate