Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitie tv livrat defect

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Se sparg sigur in stilul acesta ...poti sa le arati filmul cu "defectiunea" posibila .
http://www.stiridecl...rier-cluj-video

#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poate era unu care le prindea in capatul celalalt. :D

#39
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Vi-amintiti vorba "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"?
Subscriu la parerea cu achizitionarea din magazin. In urma cu 10 ani m-am hotarat sa cumpar un televizor. Am fost la Domo, l-am vazut, mi-a placut. Deoarece pretul la cumpararea online era mai mic, i-am spus vanzatorului ca o sa-l  comand. Replica lui a fost "Riscati sa-l primiti lovit,pe cel de aici l-ati vazut, probat, etc". M-am gandit ca pentru vreo 20 lei din 2400 nu merita sa risc si l-am cumparat pe loc. Am banuit ca reactia lui poate fi si nesincera, o fi avut target de vanzari dar nu voiam sa imi asum un risc pentru o suma f mica in comparatie cu pretul total.
In cazul prezentat de initiator nu m-ar mira ca aparatul sa fi fost defect inainte de ambalare, aici iar apar variantele ca defectul sa fi fost cunoscut sau nu. Ma gandesc ca unul din oamenii care ambaleaza l-o fi manevrat gresit, a vazut ca nu apare vreun semn si nu si-a asumat greseala facuta, probabil ar fi fost pus la plata. Mi-e greu sa accept ca la nivel mai inalt se stia ca e defect desi am citit si de asemenea cazuri.
Oricum e regretabil ca se mai intampla asa ceva.

#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
In mod evident angajatii din magazine au tot interesul sa te convinga sa cumperi de acolo.
Motivele nici nu mai trebuie sa le mentionez.

#41
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Mie au incercat sa-mi vanda un tv expus intr-un magazin ca fiind unul nou si incercau sa ma convinga ca lumea vine sa cumpere produsele expuse in magazine. Le-am spus din start ca acela este un produs resigilat si eu vreau unul nou in folie de la producator pe care il desfacem si facem proba.
O alta minunatie a fost cand au incercat sa imi vanda un cuptor nou iar curierul ne-a spus ca el aduce numai produse resigilate cu masina respectiva :)). Atunci a fost circul cu ANPC.

#42
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, si la mine au incercat sa imi vanda expuse (pe motiv ca e ultima bucata, desi nu era), cand am intrebat daca e discount de 50% daca fac asta ma intreba el pe mine pentru ce discount, ca e nou :D
In mod evident refuz sa cumpar lucruri SH la pret de nou, ca sunt alti tarani care cumpara din prostie sau graba e problema lor.

#43
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Asa arata teapa perfecta, chiar si cu verificarea coletului, la panel spart garantia pica, iar la verificarea coletului nu poti verifica dpv functional scula.

#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ElsaAn, on 08 iunie 2017 - 09:09, said:

Mie au incercat sa-mi vanda un tv expus intr-un magazin ca fiind unul nou si incercau sa ma convinga ca lumea vine sa cumpere produsele expuse in magazine. Le-am spus din start ca acela este un produs resigilat si eu vreau unul nou in folie de la producator pe care il desfacem si facem proba.
O alta minunatie a fost cand au incercat sa imi vanda un cuptor nou iar curierul ne-a spus ca el aduce numai produse resigilate cu masina respectiva Posted Image). Atunci a fost circul cu ANPC.

Si eu sint pe principiul ca un lucru nou e un lucru pe care il desfaci tu, cu mana ta, acasa. Nu un produs expus pe care s-au cacat mustele si si-au sters mucii vizitatorii magazinului sau pe care Ghita, angajat al magazinului a testat tot felul de playere si a facut teste pentru clienti. Asta cu testat si probat si riscul primirii unui lovit lasa un gust amar. Presupune ca aparatele lovite si deteriorate sint in procent mare, lucru inacceptabil. Ce profit ar mai face Samsung, LG, etc., daca jumatate din televizoarele trimise de ei la Altex ar ajunge sparte ?

 samebo, on 08 iunie 2017 - 09:13, said:

Da, si la mine au incercat sa imi vanda expuse (pe motiv ca e ultima bucata, desi nu era), cand am intrebat daca e discount de 50% daca fac asta ma intreba el pe mine pentru ce discount, ca e nou Posted Image
In mod evident refuz sa cumpar lucruri SH la pret de nou, ca sunt alti tarani care cumpara din prostie sau graba e problema lor.

Eu am gasit produse pe site la altex cu pret bun. Am dat comanda si dupa vreo saptamana primesc un telefon de la o balbaita ca "baietii" nu gasesc cablul de alimentare. Zic ca e atasat de aparat. Ea: aaaaaaa, pardon, nu gasesc telecomanda. Spun ca e in aparat, cum sa nu gaseasca telecomanda, cand aceasta a fost pusa de producator in cutie, dupa care a sigilat cutia. Aaaaaaa, ca nu avem decat unul expus. Pe site nu era mentionat asta. Am spus sa-si tina ei aparatul folosit si expus.

#45
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006

 Ion_de_la_Raion, on 08 iunie 2017 - 09:36, said:

Si eu sint pe principiul ca un lucru nou e un lucru pe care il desfaci tu, cu mana ta, acasa. Nu un produs expus pe care s-au cacat mustele si si-au sters mucii vizitatorii magazinului sau pe care Ghita, angajat al magazinului a testat tot felul de playere si a facut teste pentru clienti.

Am desfacut in magazin 2 televizoare si, desi erau "tipla", gemeau de pixel blocati/morti. Pana la urma, persoana care facea achizitia a acceptat produs de la raft.
Asa plin de rahat de muste, muci plus sumarul de urina si coprocultura lui Ghita, televizorul merge brici si e lipsit de probleme.
Eu am returnat in 2008 o plasma care bazaia ca un elicopter si am luat ultimul produs la raft, produs care merge si acum.
As putea da o lista lunga de produse luate ca fiind ultimele la raft, resigilate sau cu accesorii lipsa.
Sunt produse premium pe care am dat pana in 50% din pretul de vanzare - oare ar trebui sa-mi para rau?

Sunt curios daca televizorul cu probleme are garantie la service autorizat Samsung sau prin intermediul vanzatorului.
Poate fi un produs adus de afara (se poate verifica prin seria TV) pentru care producatorul nu ofera service.
Asta este si motivul pentru care vanzatorul online refuza inlocuirea/reparatia, deoarece acest lucru cade in sarcina lui.

Edited by dba, 08 June 2017 - 11:21.


#46
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Din cate stiu este service-ul celor de CEL si mai mult ca sigur din acest motiv refuza sa inlocuiasca televizorul.

#47
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
in mod normal marile branduri Samsung, LG, Sony, Panasonic au propriul sigiliu pe cutii, daca ala lipseste si cutia a fost lipita doar cu un banal scotch ceva e in neregula...in general optati pt.desfacerea cutiei in fata curierului iar plata sa se faca ramburs la primirea coletului...cand stii ca iti vine un produs scump acasa pai il verifici cu lupa, nu sumar...
imaginati-va sa patesti asa ceva la un TV Oled...Posted Image

#48
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cu LG am experienta mai mare, insa chiar nu imi aduc aminte daca aveau sigilii specifice pe ele. De fapt nu imi aduc aminte sa fi vazut la un televizor sigiliu specific vreodata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate