Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cumpar licenta whmcs pe viata

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
NadirOsman

NadirOsman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.06.2017
Salut, cumpar licenta whmcs pe viata pentru ca din cate am observat pe site-ul official nu se mai vinde licenta one-time. doar lunar :(
Cine ma poate ajuta sa ma contacteze, plata o voi face BANCAR, fara paypal paysafecard sau alte metode de pata.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
te intreb , asa , ca unul care nu cunoaste acest domeniu, : D ece ai nevoie de o licenta "pe viata" ?

Pe viata cui , a TA, a firmei care furnizeaza serviciul ?

Cam cat crezi (estimezi) ca vor dura in timp cele doua variante ?

vrei un conract ceva ? Ce se intampla daca dai coltul maine  ? ce se alege de "investia" ta , cine o administreaza ?

La fel ... Ce se intampla daca cei la care apelezi dau faliment ?

#3
NadirOsman

NadirOsman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.06.2017

View Postketa, on 07 iunie 2017 - 00:41, said:

te intreb , asa , ca unul care nu cunoaste acest domeniu, : D ece ai nevoie de o licenta "pe viata" ?

Pe viata cui , a TA, a firmei care furnizeaza serviciul ?

Cam cat crezi (estimezi) ca vor dura in timp cele doua variante ?

vrei un conract ceva ? Ce se intampla daca dai coltul maine  ? ce se alege de "investia" ta , cine o administreaza ?

La fel ... Ce se intampla daca cei la care apelezi dau faliment ?

Avand in vedere ca 99,9% din firmele de hosting folosesc platforma WHMCS, asta inseamna ca WHMCS nu va da faliment (nu pot folosi cuvantul niciodata), in plus de ce as cumpara in fiecare luna o licenta care costa aprox 20$ cand o pot cumpara one-time (pe viata) cu 400$ cat era anul trecut.
Hai sa spunem ca prin absurd as mai trai inca 20 de ani, asta ar inseamna 20ani x 12luni= 240luni x 20$/l = 4.800$ ........... este o diferenta uriasa intre 400$ si 4.800$ nu crezi ? ca si un domeniu .ro de ce sa il platesc 50 lei pe an? cand il pot cumpara pe "viata" cu 200 lei

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Aha...!!!!

Am inceput sa inteleg..

Dar daca totul "suna" asa de bine , de ce acea licenta pe viata este doar 400 si nu 10.000 ? care tot ar fi prea putin la adevarata sa valoare ?

Firea mea , sau flerul meu de taran roman imi spune din toate puterile ca ceva "pute" in acest joc...
Imi zice ca cineva doreste sa ia rapid ceva bani si apoi sa "moara" incet in timp fara urme si fara rost de recuperare...

Edited by keta, 07 June 2017 - 01:11.


#5
NadirOsman

NadirOsman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.06.2017

View Postketa, on 07 iunie 2017 - 01:02, said:

Aha...!!!!

Am inceput sa inteleg..

Dar daca totul "suna" asa de bine , de ce acea licenta pe viata este doar 400 si nu 10.000 ? care tot ar fi prea putin la adevarata sa valoare ?

Firea mea , sau flerul meu de taran roman imi spune din toate puterile ca ceva "pute" in acest joc...
Imi zice ca cineva doreste sa ia rapid ceva bani si apoi sa "moara" incet in timp fara urme si fara rost de recuperare...
Salut, aici e discutabil de ce au avut prima data un pret foarte mic, dar eu as avea 2 variante.
Una ar fi ca, daca licenta s-ar da mai ieftin cu plata o singura data, lumea ar cumpara si noi ca companie ne-am dezvolta, o data ne-am face cunoscuti ca asta vrea toata lumea sa se faca cunoscuta prin munca lui.
Si a doua varianta, sa lansat o noua versiune whmcs 7 (pana acum era 5 si 6) si probabil au zis, de ce sa oferim noua versiune celor care au cumparat pe viata licenta, gen de ce ar profita ei de asta, dar parerea mea ar fi ca, la versiunea 7 putea sa puna o altfel de licenta, sau cele existente sa nu se potriveasca la 7.
E o treaba discutabila, in plus e o platforma speciala pentru gazduire, domenii, vps, mai este si HostBill care seamana foarte mult cu versiunile anterioare (v5) dar e 5000$ one time, aici revenind la vorba ta de ce 400 si nu 10.000.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Daca ai firma de hosting 20$ pe luna e o nimica toata.  Plateste.

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
"cand o pot cumpara one-time (pe viata) cu 400$ cat era anul trecut"
Ai zis bine, ERA. Acum nu cred ca ar vinde-o cineva cu pretul asta :P

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Asta la 50$ nu-i bună? http://www.ebay.com/...e-/262985753704

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postretele, on 07 iunie 2017 - 08:02, said:


Plata prin paypal.

View PostNadirOsman, on 07 iunie 2017 - 00:55, said:

un domeniu .ro de ce sa il platesc 50 lei pe an? cand il pot cumpara pe "viata" cu 200 lei

Relax, noroc ca lenea e mare dar in curind o sa platesti si acolo anual.

#10
NadirOsman

NadirOsman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.06.2017

View Postmodoran, on 07 iunie 2017 - 06:00, said:

Daca ai firma de hosting 20$ pe luna e o nimica toata.  Plateste.
Daca platesti colocarea la server, licenta cPanel, solusvm, gamecp, si multe altele, si la finalul lunii sa vezi ca iesi in minus 80% nu ai cauta o solutie sa nu le mai platesti lunar? doar one-time (licentele)

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Depinde, daca nu ai clienti ia un vps sau un dedicat cu management ca te costa mai ieftin si nu mai platesti tu licentele, esti doar ressellerul altora mai mari.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
daca la finalul lunii iesi cu minus din cauza la 20$, problema e in alta parte.

#13
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005
Eu nu pricep un lucru.
Cum crezi ca poti plăti o singura dată pentru un produs (software) și să ai parte de actualizări toata viața ta sau a lui ?

Chiar și alte soluții similare cu plata "one time" pentru licență îți oferă acces la actualizări o perioadă bine definită (de obicei un an), după care plătești periodic o sumă pentru actualizări.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postgupi, on 08 iunie 2017 - 10:49, said:

Cum crezi ca poti plăti o singura dată pentru un produs (software) și să ai parte de actualizări toata viața ta sau a lui ?

Sint multe produse la care poti cumpara licenta pe viata si la care chiar ai actualizari. Ca n-o sa mai existe produsul cind o sa ai tu 95 ani aia e alta poveste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate