Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Au sarit in asa hal preturile, sau mi se pare mie?

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#37
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
În București șomajul tinde spre 0. Chiar și în criză nu a fost mai mult de 3-4%. Optimism.

Creșterea salariilor e reală. Criza a fost acum un deceniu. Optimism.

Piața auto e la al 3-lea sau al 4-lea an consecutiv de creștere. Optimism.

Prima Casă. Subvenționarea chiriilor (în curând). Stabilitatea leului (de vreo 5 ani staționează în jur de 4.5, cu foarte mici variații). Crește turismul (străinii care vin câteva zile ca să frece duda prin centrul vechi sunt o realitate). Dobânzile infime de la bănci. Oamenii își fac curaj și cumpără, decât să stea cu banii la bancă pe dobândă 0,5%.

Dacă aduce 400 de euro / lună din chirie atunci o proprietate e mai valoroasă decât un depozit la bancă de 500.000 de euro.

Dacă unul scoate cu garsonieră pusă pe AirBNB sau pe Booking 700 de euro / lună e normal să crească chiriile la toate garsonierele similare din zonă.

Motive de creștere sunt mii.

#38
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Un motiv valabil din cele asa-zise”mii de motive ” ar fi inflatia la nivel crescut mai precis in Bucuresti (Gomora Romaniei). Va urma o criza destul de severa, sa vedeti atunci preturile .

Edited by Benderbut, 07 June 2017 - 08:13.


#39
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

 bossake, on 07 iunie 2017 - 00:30, said:


intotdeauna s-a luat. sau ce vrei sa zici prin se "ia"?! ca acorda bancile? e si normal sa acorde.
de altfel estimez peste 55-60% din tranzactiile de prima casa sa fie pe tiparul 40-50.000 euro valoarea apartamentului iar solicitantul sa se incadreze in acea suma (de regula 2 persoane)

Intelesesem initial ca 2000 venit cumulat, pe familie, ceea ce mie una mi se paruse un pic cam subred pt platit 3 decenii de rate.

 Benderbut, on 07 iunie 2017 - 05:38, said:

A crescut preturile pentru ca exista cerere, acum oamenii pot face imprumut la banca fara nicio problema si niciun stres deoarece daca nu mai au bani de platit ratele, isi pot ceda locuinta .
Hm, asta are sens. Uitasem de legea darii in plata.

 inius, on 07 iunie 2017 - 06:24, said:

În București șomajul tinde spre 0. Chiar și în criză nu a fost mai mult de 3-4%. Optimism.

Creșterea salariilor e reală. Criza a fost acum un deceniu. Optimism.

Piața auto e la al 3-lea sau al 4-lea an consecutiv de creștere. Optimism.

Prima Casă. Subvenționarea chiriilor (în curând). Stabilitatea leului (de vreo 5 ani staționează în jur de 4.5, cu foarte mici variații). Crește turismul (străinii care vin câteva zile ca să frece duda prin centrul vechi sunt o realitate). Dobânzile infime de la bănci. Oamenii își fac curaj și cumpără, decât să stea cu banii la bancă pe dobândă 0,5%.

Dacă aduce 400 de euro / lună din chirie atunci o proprietate e mai valoroasă decât un depozit la bancă de 500.000 de euro.

Dacă unul scoate cu garsonieră pusă pe AirBNB sau pe Booking 700 de euro / lună e normal să crească chiriile la toate garsonierele similare din zonă.

Motive de creștere sunt mii.
Si asta are sens. Gata, m-am lamurit. :)

 bladhaund, on 07 iunie 2017 - 00:34, said:

Cladirile parter rareori se darama la cutremur. La cladirile etajate e necazul.

Doar ca aia e casa din aia cu 2 caturi si mansarda, ingusta si lunga. Scara in spirala, etc. Cum se faceau cladirile pt chiriasi, camere inalte, multe, inguste, vreo 3 intrari  / iesiri, balconete etc. De obicei se amenajeaza firme acum in ele. In fine, in afara faptului ca deja au chelit de bani tot inlocuind si carpacind instalatii, izolatii, etc, casa e ok cica. Eu ca vizitator ma simt excelent acolo :D

#40
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Real_NEO, on 06 iunie 2017 - 21:44, said:

Deci, sub Bucuresti exista chiar o falie activa seismic.
Pe mine ma mira ca nu exista un plan de consolidare sau distrugere obligatorie a cladirilor periculoase din orasele mai expuse. Mi se pare o inconstienta grava. Politicienii nu isi dau seama ca atunci cind vor scoate morti de sub ziduri prabusite vor pierde mult mai mult decit daca ar face ceva acum.

 Platon, on 06 iunie 2017 - 21:46, said:


Stai linistit ca eu am prins toate cutremurele acasa, acum, cum mi-o fi norocul la urmatorul
Pai de ce sa stai linistit atunci, daca e pe noroc?

#41
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Datorita situatiei actuale cresterile de preturi sunt normale, oricum majoritatea locuintelor se vand cu mult inainte de a fi construite fizic.
Nu este nici o bula si nu va urma nici o criza in curand.Daca era bula preturile cresteau speculativ cu 50-100% de la an la an, cand era evident ca nu ar fi existat nici o sustinere economica.Criza apare exact dupa cresterile speculative imense fara sustinere cand se sparge gogoasa umflata artificial.

#42
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 FC72, on 07 iunie 2017 - 09:36, said:

Datorita situatiei actuale cresterile de preturi sunt normale, oricum majoritatea locuintelor se vand cu mult inainte de a fi construite fizic.
Nu este nici o bula si nu va urma nici o criza in curand.Daca era bula preturile cresteau speculativ cu 50-100% de la an la an, cand era evident ca nu ar fi existat nici o sustinere economica.Criza apare exact dupa cresterile speculative imense fara sustinere cand se sparge gogoasa umflata artificial.


Adevarat, dar ministrul finantelor are in prezent emotii in legatura cu bugetul. N-as zice ca e tocmai o crestere sustinuta economic. Posted Image)))

Edited by mihaigerard, 07 June 2017 - 10:05.


#43
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Ba va mai fi o criza, cel putin in domeniul imobiliar. Asta o stiu de la cineva care lucreaza in domeniu de vreo 10 ani. E o chestie ciclica. Pentru ca, atunci cand oamenii vad ca pot si isi permit sa cumpere, nu mai tin cont de nimic. Isi vand si haina de pe ei ca sa fie proprietari. Fie ca vorbim de Aviatiei, fie ca vorbim de Popesti Leordeni, fie ca vorbim de credit pe 5 sau 10 ani, fie ca vorbim de PC si 30 de ani.
Iar chestia asta au speculat-o foarte bine dezvoltatorii imobiliari care nici la negocieri nu mai sunt asa deschisi. Pentru ca oricum vand si nu tin banii blocati in imobile prea mult timp. Ma uit unde stau eu. Intr-un an de zile s-au construit 5 blocuri cu 5 si 6 etaje, plus vile ale caror pret pleaca de pe la 85000 de euro. TOTUL se vinde foarte repede, chiar in faza de... camp. Sunt unii care deja s-au mutat, desi inca nu sunt gata contractele la gaz sau curent. Acum m-am obisnuit sa vad asemenea situatii prin cartier. La inceput am fost socat.

Edited by LauCalin, 07 June 2017 - 10:09.


#44
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 LauCalin, on 07 iunie 2017 - 10:08, said:

Ba va mai fi o criza, cel putin in domeniul imobiliar. Asta o stiu de la cineva care lucreaza in domeniu de vreo 10 ani. E o chestie ciclica. Pentru ca, atunci cand oamenii vad ca pot si isi permit sa cumpere, nu mai tin cont de nimic. Isi vand si haina de pe ei ca sa fie proprietari.

Ok, si cum apare criza? Daca isi permite sa plateasca rata in luna 1, de nu si-ar permite-o si in luna 12, 24 etc?

#45
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Cu toate ca nu sustin nimic legat de PSD, statisticile arata ca avem cea mai mare crestere economica din UE in primul trimestru din 2017 asa ca as spune ca sustinerea economica, cel putin la nivel teoretic, este bine definita.

#46
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 FC72, on 07 iunie 2017 - 10:27, said:

Cu toate ca nu sustin nimic legat de PSD, statisticile arata ca avem cea mai mare crestere economica din UE in primul trimestru din 2017 asa ca as spune ca sustinerea economica, cel putin la nivel teoretic, este bine definita.
nu prea mai cred in statistica lor de vreo 6-7 ani...

#47
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

 figo1988, on 07 iunie 2017 - 10:25, said:


Ok, si cum apare criza? Daca isi permite sa plateasca rata in luna 1, de nu si-ar permite-o si in luna 12, 24 etc?

Pentru ca ar putea sa i se taie din salariu. Sau sa fie dat afara si sa se angajeze in alta parte pe un salariu mai mic. Cam asa simt oamenii o criza. Cel putin eu asa am simtit-o. Ca sa nu mai zicem ca bancile, ca masura de precautie, iti pot da si cu 10000 de euro mai putin. Ca sa fie sigure sau ma rog, sa aiba o doza de siguranta suplimentara, in cazul in care vei avea un venit mai mic, ca poti sa platesti rata. Asta este o informatie din interior.

#48
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 LauCalin, on 07 iunie 2017 - 11:11, said:


Pentru ca ar putea sa i se taie din salariu. Sau sa fie dat afara si sa se angajeze in alta parte pe un salariu mai mic. Cam asa simt oamenii o criza. Cel putin eu asa am simtit-o. Ca sa nu mai zicem ca bancile, ca masura de precautie, iti pot da si cu 10000 de euro mai putin. Ca sa fie sigure sau ma rog, sa aiba o doza de siguranta suplimentara, in cazul in care vei avea un venit mai mic, ca poti sa platesti rata. Asta este o informatie din interior.

Nu, tu ai zis criza imobiliara, fara alte domenii. Daca vorbim de o criza globala in urma careia multi oameni sa-si piarda serviciul sau sa li se scada veniturile, care ar fi cauzele? Doar pentru ca ai cresteri nu inseamna ca imediat trebuie sa urmeze si scaderi.

#49
VGM_Softpedia

VGM_Softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.06.2016
Sunt curios care e gradul de indatorare al celor care au access creditul Prima Casa si cati dintre ei ar putea suporta o crestere inevitabila a Robor-ului. Toata lumea se inghesuie acum la credite cand Robor-ul e la un minim istoric netinand cont ca acum 3-4 ani era la 3-4%. Daca am ajunge la acelasi nivel ar avea loc o crestere semnificativa a ratelor si sa te tii atunci.

#50
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

 VGM_Softpedia, on 07 iunie 2017 - 11:52, said:

Sunt curios care e gradul de indatorare al celor care au access creditul Prima Casa si cati dintre ei ar putea suporta o crestere inevitabila a Robor-ului.

In cazul nostru, gradul de indatorare este de 15%.

wait, asta se calculeaza scazand restul de rate si ce cheltuieli mai avem? ca atunci mai creste.

#51
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Ina.Click, on 07 iunie 2017 - 11:58, said:

In cazul nostru, gradul de indatorare este de 15%.

wait, asta se calculeaza scazand restul de rate si ce cheltuieli mai avem? ca atunci mai creste.

Probleme acum nu aveti, de regula problemele apar dupa 40, cand, este si o vorba legata de asta, daca nu te doare nimic cand te trezesti la 40 de ani esti mort, eu ma uit ca deja cei peste 45 de ani au probleme in a-si gasi un loc de munca decent, bani putini inseamna frustrari, mancare proasta, lipsa concediu, si toate astea pentru un cotet, la care platesti 30 de ani, si daca imi aduc bine aminte, facusem eu odata o simulare, banca primeste banii inapoi dublati, ceea ce este misto pentru ei, gradul de indatorare se calculeaza bagand in el toate ratele, tot indatorare se numeste, pentru ca la mancare mai faci un rabat, cumperi fasole de 2 lei in loc de 6, dar rata e fixa si sfanta (pentru ei)

Edited by Platon, 07 June 2017 - 14:25.


#52
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 Platon, on 07 iunie 2017 - 14:24, said:

Probleme acum nu aveti, de regula problemele apar dupa 40, cand, este si o vorba legata de asta, daca nu te doare nimic cand te trezesti la 40 de ani esti mort, eu ma uit ca deja cei peste 45 de ani au probleme in a-si gasi un loc de munca decent, bani putini inseamna frustrari, mancare proasta, lipsa concediu, si toate astea pentru un cotet, la care platesti 30 de ani, si daca imi aduc bine aminte, facusem eu odata o simulare, banca primeste banii inapoi dublati, ceea ce este misto pentru ei, gradul de indatorare se calculeaza bagand in el toate ratele, tot indatorare se numeste, pentru ca la mancare mai faci un rabat, cumperi fasole de 2 lei in loc de 6, dar rata e fixa si sfanta (pentru ei)
Pai si alternativa fiind? Stai cei 30 de ani in chirie?S-au te muti la tara unde iti permiti o casa si faci naveta?Costurile sint cam la fel, nu isi face nimeni rata din placere, isi face pentruca nu poate altfel.Normal, sint acei 10-15-20% care nu isi calculeaza corect posibilitatile/au ghinioane/ nu stiu sa isi administreze banii, care vor devenii rau platnici si vor avea probleme, dar asta e , asa merge treaba.Care e alternativa?

#53
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 20:53, said:

Acum 3 ani am platit cam 1000 eur pe MP util construit, in sect 1 al Bucurestiului, bloc din 2012.
La vremea respectiva cam atat era pretul zonei.
Noi am dat 60 mii pe un apt cu 3 camere decomandat, de vreo 63 mp + loc parcare privat - ala nu mai stiu la cat era evaluat, ca mie oricum mi se par exagerate scorurile. La noi a fost un fel de bonus la apartament.

La vremea respectiva, mp mai ieftin sensibil gaseai in zona IMGB / Popesti Leordeni, etc, in alte cartiere periferice, dar noi am preferat un cartier deja existent, nu proaspat format, ceva cu crese, scoli de stat, metrou, etc.
In fine, ni s-a parut ca n-am luat nici scump, nici ieftin.

Dupa aia nu ne-a mai interesat. Grija mea fusese sa luam ceva 100% ok cu actele, ok construit, in zona buna, si sa nu dam mai mult pe rata cat dadeam pe chirie - criterii indeplinite cu succes, ca pe atunci aveam chirie 250 euro la 2 camere in Aviatiei.

De curand am incercat sa ajut o prietena sa se mute cu chiria si m-am speriat. Cand Dumnezeu au ajuns 400-600 chiriile iar? N-am mai vazut scoruri din astea de dinainte de criza.
Am aruncat si un ochi la apartamentele din zona mea, cu gandul ca, mai stii, poate ne mutam la 4 camere vreodata. M-am razgandit subit. lasa ca nu ne trebuie Posted Image))

Cand au ajuns 80 de la 60? Acum tot ce mai gasesti cu 60 sunt demisoluri, mansarde (unele alintate cu 'penthouse', dar is poduri locuibile toata ziua, ma rog) etc.

Cum sa ajunga in 3 ani ceva de la 60 mii la 80-90 mii? Ce anume a favorizat cresterea asta, cum s-au umflat iar?
vad din nou ca m-am inselat amarnic. Dupa criza, am zis ca niciodata n-o sa mai ajungem probabil la preturile acelea de climax, dar ... ne intoarcem spre ele?

Ce previziuni aveti?

Da, au sarit. Am vazut garsoniere de inchiriat la 200 de euro NEmobilate, fara imbunatatiri si cu pereti care stau sa cada pe la Dristor, Grigorescu si Piata Iancului. Se mai gasesc la 150-160 (tot nemobilate) pe la periferie sau prin Rahova si Ferentari.

Restul las la imaginatia voastra.

#54
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

 fqx, on 07 iunie 2017 - 14:34, said:

Pai si alternativa fiind? Stai cei 30 de ani in chirie?S-au te muti la tara unde iti permiti o casa si faci naveta?Costurile sint cam la fel, nu isi face nimeni rata din placere, isi face pentruca nu poate altfel.Normal, sint acei 10-15-20% care nu isi calculeaza corect posibilitatile/au ghinioane/ nu stiu sa isi administreze banii, care vor devenii rau platnici si vor avea probleme, dar asta e , asa merge treaba.Care e alternativa?

Sa peroram la nesfarsit printre virgule, probabil. :)))

Platone. Problemele apar cand esti viu. Odata trecut in lumea celor cu garsoniera din scanduri, ele tind sa se estompeze. Curaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate