Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Au sarit in asa hal preturile, sau mi se pare mie?

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#217
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 Quantum, on 15 decembrie 2017 - 07:21, said:


Cu toate aceste cresteri de salarii si pensii?!
Eu cred ca in primavara 2018 preturile vor creste cu 2% la apartamente.

Cu 2% e cel mai probabil sa creasca robor-ul, nu pretul la apartamente.:)))
Si care cresteri de salarii? Ca in privat, unele scad...

Edited by mihaigerard, 15 December 2017 - 08:19.


#218
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 mihaigerard, on 15 decembrie 2017 - 08:18, said:

...
Pana la primavara nu mai e mult. Hai sa vedem cine are dreptate. Pe 1$.

#219
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Vedem, vedem.:)))

#220
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

 Quantum, on 15 decembrie 2017 - 07:21, said:

Cu toate aceste cresteri de salarii si pensii?!
Eu cred ca in primavara 2018 preturile vor creste cu 2% la apartamente.

Pai pensionarii nu prea cumpara apartamente . Si oricum marirea de pensie (mica in suma absoluta) este/va fi inghitita de cresterea preturilor.
La privat salariile nu au crescut cine stie ce ;sunt sanse chiar sa scada la unii odata cu 'revolutia fiscala'.
Singurii carora le-au crescut salariile semnificativ sunt  bugetarii (sau macar la o parte din ei).

Pe de alta parte ROBOR-ul sta sa decoleze  (doar ieri FED-ul a crescut dobanda de interventie la dolar  pt a treia oara in 2017- e la 1.5% , la BNR este 1,75% la RON Posted Image).
Cu ROBOR la 2% si deja s-a pus frana in ultimele luni la cresterea preturilor la case (chiar pare ca au inceput sa scada)  ; dar cand o fi 5% ?
Cursul e si el la maxime istorice , Prima casa franeaza si ea (cat o mai fi), bugetul nu prea se inchide ; o sa fie un an interesant.

Sansa RO este cresterea economica la nivel mondial/UE. O mica recesiune in vest si in RO va (re)veni dezastrul.
Dupa parerea mea este un 2008 reloaded ; e adevarat de o magnitudine sensibil mai mica.

In sfarsit , om trai si om vedea.

Edited by kriiss, 15 December 2017 - 09:45.


#221
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Nu mai plangeti atat privatii. In firmele care se respecta (si slava Domnului sunt destule in Romania in special in orasele mari) exista mariri anuale de salariu, chiar si fara sa fii promovat. Nicio firma care se respecta si te respecta pe tine ca angajat nu o sa te lase sa iti scada din salariu..

Piata imobiliara este tinuta de creditul prima casa. Prima casa il acceseaza cei tineri, mare parte din ei veniti din provincie si care odata ce termina facultatea gasesc relativ usor un job pe 18-22 milioane. Cu salariul asta si cu ceva sustinere de la parinti (in functie de caz unii primesc mult ajutor de la parinti), dupa doar 1-2-3 ani de job multi aleg sa isi cumpere locuinta proprie dupa ce au parcurs etapele de stat la camin sau unii chiar cu chirie deja in timpul facultatii.

Cam asta e realitatea din Bucuresti, dintre colegii mei mare parte si-au cumparat apartamente (absolventi de facultate acum 3-4-5 ani). Sa nu mai zic de cei care au deja o relatie super stabila sau chiar casatoriti. Cu 2 salarii chiar si entry level (18-22 milioane)iti permiti momentan sa iti cumperi un apartament, evident sa nu neglijam ajutorul de la parinti care exista aproape intotdeauna.

In conditiile astea cererea de apartamente este imensa (vorbesc de cele accesibile ca pret, adica 30-55.000 euro), orice bloc nou construit se vinde repede si imi e total greu sa cred ca ceva se va schimba in anul urmator Posted Image.

Edited by bossake, 15 December 2017 - 16:27.


#222
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 kriiss, on 15 decembrie 2017 - 09:39, said:

Singurii carora le-au crescut salariile semnificativ sunt  bugetarii (sau macar la o parte din ei).
Bani in piata vor fi, inclusiv ai pensionarilor, si asta conteaza cel mai mult.

Predictiile financiare le cam nimeresc :)

#223
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Om vedea.
Romania merge pe sarma, in bataia vantului.
Deocamdata o sustine piata mondiala pe crestere. Cand se va termina cresterea, si se va termina la un moment dat (economia e ciclica) in Ro va reveni criza mult amplificata fata de ce va fi in vest.
Pentru ca in perioada de crestere nu a facut ce trebuia sa faca. Dezechilibrele in RO sunt majore.
Mai vb in 1-2 ani.


Edited by kriiss, 16 December 2017 - 13:29.


#224
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 kriiss, on 16 decembrie 2017 - 13:28, said:

Cand se va termina cresterea, si se va termina la un moment dat (economia e ciclica) in Ro va reveni criza mult amplificata fata de ce va fi in vest.
Fii domle optimist! Daca ne gandim ca erupe vulcanu' si cade meteoritu' nu mai facem nimic, ca tot  se va intampla vreodata...

#225
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Pana una alta, piata pare inghetata...

#226
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 FronT, on 18 decembrie 2017 - 09:52, said:

Pana una alta, piata pare inghetata...


Este inghetata.
Nu se mai vinde aproape nimic vechi. Probabil va ramane asa pana in primavara tarziu, mai ales ca salariile in privat sunt sub semnul intrebarii pana la 31 Martie, cel putin.
Ah, si probabil medicii vor intra in greva de la anul. Posted Image

Da, vor creste preturile, lol.

În termeni simpli, persoanele ale căror rate la credit se vor modifica în inauarie, în baza Robor la 3 sau 6 luni din ultima zi lucrătoare a anului sau prima din anul următor, vor avea șansa să plătească ratele la credit cu un indice ROBOR majorat cu maximum 20%, față de cel plătit la ultima rată, pentru împrumuturile legate de ROBOR 3 luni. Cele legate de Robor la 6 luni vor avea însă o majorare a indicelului de referință de 50-55%.

http://www.economica...ste_147631.html

Edited by mihaigerard, 18 December 2017 - 11:13.


#227
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
totusi intotdeauna in partea a doua a anului, mai cu seama in preajma sarbatorilor, piata imobiliara nu a fost foarte activa.

asteptam ianuarie si in special februarie martie sa vedem atunci care va fi trendul.

#228
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017

 kriiss, on 15 decembrie 2017 - 09:39, said:

Pai pensionarii nu prea cumpara apartamente . Si oricum marirea de pensie (mica in suma absoluta) este/va fi inghitita de cresterea preturilor.
La privat salariile nu au crescut cine stie ce ;sunt sanse chiar sa scada la unii odata cu 'revolutia fiscala'.

Pe de alta parte ROBOR-ul sta sa decoleze  (doar ieri FED-ul a crescut dobanda de interventie la dolar  pt a treia oara in 2017- e la 1.5% , la BNR este 1,75% la RON Posted Image).
Cu ROBOR la 2% si deja s-a pus frana in ultimele luni la cresterea preturilor la case (chiar pare ca au inceput sa scada)  ; dar cand o fi 5% ?
Cursul e si el la maxime istorice , Prima casa franeaza si ea (cat o mai fi), bugetul nu prea se inchide

O mica recesiune in vest si in RO va (re)veni dezastrul.
Dupa parerea mea este un 2008 reloaded ; e adevarat de o magnitudine sensibil mai mica.


Sau se poate sa fie mai rau decat in 2008... ca e vorba de Romania totusi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate