Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Au sarit in asa hal preturile, sau mi se pare mie?

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#199
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Nu cred ca au interes sa publice statistica salariului median :))

#200
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 Shush, on 12 iunie 2017 - 13:04, said:

Nu cred ca au interes sa publice statistica salariului median Posted Image)

Iti dai seama, s-ar duce dracului o gramada de idei care se tot repeta:)

#201
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Cica acum un an 70% castigau sub salariul mediu. De anul asta nu gasesc nimic relevant.
http://m.zf.ro/eveni...onomie-15284575

Edited by Shush, 12 June 2017 - 15:08.


#202
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Cel putin in zona mea preturile nu prea s-au schimbat de 4 ani de cand am cumparat.
Dar topicul asta seamana din ce in ce mai mult cu cele din 2007-2008 cand se vorbea de salarii vs. preturi Posted Image.
Nu stiu ce sa zic. Economia clar nu permite preturi mari . O rata mai mare decat cea curenta la prima casa (250-300 Euro) ar afecta banii ramasi pentru alte cheltuieli .
Deci este o suma care intra in economie per total. Apartamentele sunt in ecosistem .. nu pot sa il schimbe doar sa se realoce bani din alta parte (de obicei din credit)
Salariile poate vor creste in termeni nominali dar reali .. mult mai greu. Cum totul se plateste in Euro in Romania de fapt nimic nu se va schimba.

PS: Este foarte probabil ca dobanda bancara sa creasca si atunci singura directie pentru pretul apartamentelor/caselor  va fi in jos.

Edited by mihaicl1981, 30 June 2017 - 07:07.


#203
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
deja ROBOR a crescut,

vad apartamente noi care stau pe piata deja de 9 luni de zile, si nu le cumpara nici dracu

#204
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011

 mIRaJj, on 08 decembrie 2017 - 21:12, said:

deja ROBOR a crescut,

vad apartamente noi care stau pe piata deja de 9 luni de zile, si nu le cumpara nici dracu


Pai tot ce nu se vinde de  9 luni,  acum are pret mai mare cu 10-20%,  si  e in crestere, sigur se vor vinde asa...

#205
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
nu se vand oricum.

de-asta disperarea la proprietari e asa de mare, sa gaseasca fraieri

#206
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Au crescut, eu am dat 63000 pe 4 camere, am mai băgat vro 10000 și acum unul asemănător în blocul vecin e 90000. Dar nu cred că e bulă. Pentru a fi bulă trebuie prima dată euforie și toți speriați de prețuri. Acum lumea cam repetă sloganul că  e bulă și vor scădea eventual. Ceea ce se va și întâmpla, dar nu în viitorul apropiat.

#207
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

 mIRaJj, on 08 decembrie 2017 - 22:33, said:

nu se vand oricum.

de-asta disperarea la proprietari e asa de mare, sa gaseasca fraieri

si tu le plangi de mila...nu vezi cat de penibil esti?

#208
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009

 FronT, on 12 decembrie 2017 - 14:47, said:

insulte injurii "penibila" etc

cam toate posturile tale sunt stalking la adresa mea, atacuri ad hominem si insulte la adresa mea... chiar nu ai niciun fel de viata ?

cate dosare ai pentru hartuire de femei ?

Edited by mIRaJj, 12 December 2017 - 17:05.


#209
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
poate are vreo legatura cu faptul ca ai poluat toata aria cu tampenii? doar intreb....

#210
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Stiu ca aici se vorbeste preponderent de apartamente, dar eu caut de ceva vreme un teren.

E jale...

Caut ceva in oras, nu in centru, ci periferie, cu utilitati.
Terenurile stau deja de minim un an la vanzare dintr-un motiv simplu:
- sunt prea scumpe
- nu permit edificarea unor imobile inalte (bloc), care sa amortizeze pretul terenului.
- foarte rar vanzatorii au cadastru sau certificat de urbanism, pt ca stiu ei ca poti face bloc.

Se stie deja ca acum se cer retrageri mari, deci e nevoie de terenuri maricele.

Degeaba le explici vanzatorilor ca scrie clar in certificatul de urbanism (daca il au) ca nu prea poti construi pe teren zgarie-nori, ca ai P+2 si terenul e fosta arie agricola, adica e lung si cu deschidere mica => acord de calcan de la vecini, care vecini nu vor sa iti dea.

Cand le faci calculele se uita la tine de parca vrei sa la f*ti nevasta, fara comision.

Bani sunt in piata. Sunt multi bani, doar ca sunt deja "smart money". Nu mai cumpara nimeni N mii de metri in camp, pt ca si acolo se cere 50-100 eur/mp!
Am vorbit cu agentii imobiliari si mi-au spus ca daca apare un teren interesant se da in doua zile, cu avans mare numerar.

Edited by Ahasverus, 13 December 2017 - 09:57.


#211
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
similar, ma uitam cat de multe spatii comerciale stau neinchiriate cu lunile/ anii...banuiesc ca e un amestec de incultura econimica si dorinta de capatuire din partea celor care ofera spre vanzare/ inchiriere...

#212
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Concret: in zona in care ma uit eu in Bucuresti, in vara preturile afisate erau pe la ~115 mii (cu pret de tranzactionare >= 110) pt 3 camere...pe unul ce necesita insa investitii de aprox 8-10 mii in el. Acum apartamente cu aproximativ aceleasi conditii (interior, imbunatatiri, locatie, etaj) au scazut pe la ~105-107 pret afisat si tot nu se da nici unul.

Edited by Genesis, 13 December 2017 - 17:44.


#213
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
@Genesis ce zone vizezi ?
Cumperi acum daca gasesti ceva bun la 100k de ex sau mai astepti ?
Cu cat % estimezi ca mai scad preturile in urmatorul an ?

#214
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Nerva Traian - Octavian Goga - Mircea Voda e zona (nu stradal si nici mult spre Vitan, printre casele suspecte si blocurile confort 3). Daca gasesc la 100 decent si nu vreo grota, cred ca as lua, da. Dar depinde de mai multi factori, sa imi indeplineasca niste conditii, adica nu as lua orice (gen la celebrul "hol in H" din prefabricate nu as lua varianta cu geam la baie: inseamna pe colt cu 2 camere). As lua insa pt ca nu mai pot amana foarte mult achizitia din cateva motive personale.

Altfel as mai astepta macar pana la finalul primaverii. 2018 e de asteptat sa fie un an cu un consum semnificativ mai mic decat 2017, cu un roman mai cumpatat, iar asta se va reflecta in "cresterea economica a lui Tudose".

In general totusi zonele mai centrale cu blocuri de dupa 1990 nu au scazut foarte mult la pret nici in perioada crizei. Imi aduc aminte ca a vandut un coleg in 2014 un apartament de 3 camere pe str Anastasie Panu cu 85 mii, etaj 5/8, 77 utili si stare destul de buna. Anul trecut ceva similar era 95, in vara sarea putin de 100 si acum va scadea o idee, macar la nivel de 2016.

Deci loc de scadere acum ar mai fi (eu zic ca o medie de 7-8% fata de pretul de acum), macar la nivelul preturilor din 2015. Dar se va izbi de lipsa de flexibilitate a proprietarilor: doar cei ce vor neaparat sa vanda vor negocia (apartamentele proaspat puse la vanzare in general vin cu preturi tot la nivel ridicat insa scad mai repede). Ce am observat e ca multi traiesc insa in amintirea preturilor de alta data, sau in amintirea pretului cerut de vecinul care bagase totusi 25 mii in imbunatatiri, fata de el care n-a bagat mai nimic.

Ca offtopic insa, cel mai mare procent de grote (in blocurile 1988+ si zone macar semicentrale) cred ca este in zona Panduri: ajutam pe cineva cu cautatul in zona si rar mi-a fost dat sa vad atatea pesteri ca acolo.

Edited by Genesis, 13 December 2017 - 19:26.


#215
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014

 Ahasverus, on 13 decembrie 2017 - 09:55, said:

Am vorbit cu agentii imobiliari si mi-au spus ca daca apare un teren interesant se da in doua zile, cu avans mare numerar.

Si pe la ce scoruri se invart terenurile interesante care se dau in 2 zile? Sau altfel spus, ce buget trebuie sa ai sa se incadreze in criteriile tale?

#216
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Genesis, on 13 decembrie 2017 - 19:07, said:

Altfel as mai astepta macar pana la finalul primaverii. 2018 e de asteptat sa fie un an cu un consum semnificativ mai mic decat 2017
Cu toate aceste cresteri de salarii si pensii?!
Eu cred ca in primavara 2018 preturile vor creste cu 2% la apartamente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate