Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Au sarit in asa hal preturile, sau mi se pare mie?

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#19
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 21:35, said:

1. se redirecționează mult IT spre Iași și Cluj, da nu știu cât ajută. Și abia anunță companiile că au de gând să vină, de exemplu, și locuințele deja sar de cur în sus la preț. Iașiul mi se pare f scump ca piață imobiliară.
2. se ia credit pt casă cu 1500-2000 venit net lunar?! Iar?

La un cuplu cu 2000+2000 se da fara probleme, avem nevoie ca locurile de munca sa fie dirijate si spre alte orase nu numai Ardeal, sau Moldova, de exemplu Giurgiu, care este foarte aproape de Bucuresti

#20
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 21:30, said:

fightclub25 - 400 nemobilat mi se pare o chirie maricica, dar repet, pretul zonei deja a sarit mult in sus. Aviatiei ramane printre cele mai bune zone de stat cu chirie pt mine, cartier spalațel, blocuri faine, 4 nivele, etc, zona... - mai ales daca mai si lucrezi pe acolo, ca noi.
În schimb 90 mii pe 86 mp in 2015 mi se pare foarte ieftin.

Atunci crește doar prețul cerut, nu și cel dat. Nu știu. Mi se pare doar că oscilează nejustificat de mult. Pt mine nu se justifică o asemenea creștere în doar câțiva ani.

   400 nemobilat pe contract ANAF cu mobila de bucatarie, frigider nou, masina de spalat noua si dormitor complet ,nou. Lipsea living-ul si dormitorul mic. La vremea aia cine a venit sa-l vada mi-a povestit de 500-600/luna fara contract ANAF pe 2 camere in blocurile de placi asta al meu fiind pe Serbanescu la 2 minute de Promenada in blocurile monolit. Chiar misto situat fiindca doar geamul de la dormitorul mic dadea printr-un balcon inchis la bulevard ,celalalte in spate, nu auzeai traficul. Loc de parcare, living de 40 mp (spart, marit) foarte lumnos, etc. La 400 a fost bataie. Gandeste-te totusi ca au aparut foarte multe locuri de munca in zona in ultimii ani si probabil si multi oameni din middle management care si-ar permite chiria din zona dar nu 5-600 cat se cere acum.
  Ca idee eu am stat in 2010 cu 350/luna tot la 4/4 dar 2 camere frumusel mobilate pe Capalna, tot in aviatiei. Cred ca ai avut tu o bafta maxima cu aia 250. 250/luna aviatiei nu a mai vazut din 2005.

  De vandut nici eu nu-mi explic. Parintii mei au cumparat apartamentul in 2001 cu 22.000 de dolari, printre cele mai mari preturi de la vremea aceea si era o bomba. Doar sa-i scoti zugraveala marmorata de pe pereti, sa tragi primul din bloc gaze pentru centrala, sa modifici astfel incat sa aiba un aspect decent si sa-i maresti suprafata cu macar 10 mp2 utili a mai costat 10.000. Efectiv nu am vrut sa cobor sub 85.000 dar nu am reusit sa-l dau deloc :).

#21
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 Real_NEO, on 06 iunie 2017 - 21:19, said:

Vai de fundul vostru acolo in Bucuresti, prin acele cartiere noi construite nu se stie cat de bine. Stiti ca in Romania cutremurele mari se intampla regulat cam odata la 30-40 de ani si cele foarte mari cam odata pe secol. Ei bine, din '77 pana in prezent au trecut fix 40 de ani. Si cunoasteti prea bine ce a facut in Bucuresti cutremurul din '77 ce a fost de 7.2 grade pe scara Richeter. Mai are rost sa mentionez ca in 1802 cutremurul a avut 8.2 grade ?

Prin urmare eu sincer nu inteleg de ce sunt preturile atat de mari la locuinte in Bucuresti, cand se stie prea bine ca urmatorul cutremur mare se afla dupa colt. Eu nu m-as muta in Bucuresti nici daca mi s-ar oferi locuinta gratis.
Daca vine cand mergi tu la mare si esti in trecere prin bucuresti, Stai la semafor langa un bloc ce cade? :P
Lumea isi ia ce poate, de dorit toti am vrea o vila:) Preturile cresc pentru ca e cerere, crescand salariile te incadrezi la rata mai mare, etc, chiar daca cresterea reala a puterii de cumparare nu e asa mare, la banca te intreaba cat ai pe hartie, nu cat bei duminica seara...

#22
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 Platon, on 06 iunie 2017 - 21:29, said:

Pai avem preturi mari pentru ca vin multi in oras, probabil cred ca pe aici umbla cainii cu covrigi in coada, iar in ce priveste subiectul, toata lumea se roaga sa nu vina cutremurul, cand am cerut asociatiei sa refuze reabilitatea blocului si de banii aia sa ceara consolidarea lui, pentru ca e un bloc de prin 76 toata lumea mi-a luat mortii la numarat, ca ce sunt eu destept de ma pun contra, ca ei vor reabilitare, sa le inchida balcoanele, ca mureau fara balcoane inchise, acum eu ma rog de ai mei sa vanda si sa se mute dracu in alta parte
Asculta cu atentie ce spune in documentar:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aSN3mudRzVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci, sub Bucuresti exista chiar o falie activa seismic.

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 fightClub25, on 06 iunie 2017 - 21:40, said:


   400 nemobilat pe contract ANAF cu mobila de bucatarie, frigider nou, masina de spalat noua si dormitor complet ,nou. Lipsea living-ul si dormitorul mic. La vremea aia cine a venit sa-l vada mi-a povestit de 500-600/luna fara contract ANAF pe 2 camere in blocurile de placi asta al meu fiind pe Serbanescu la 2 minute de Promenada in blocurile monolit. Chiar misto situat fiindca doar geamul de la dormitorul mic dadea printr-un balcon inchis la bulevard ,celalalte in spate, nu auzeai traficul. Loc de parcare, living de 40 mp (spart, marit) foarte lumnos, etc. La 400 a fost bataie. Gandeste-te totusi ca au aparut foarte multe locuri de munca in zona in ultimii ani si probabil si multi oameni din middle management care si-ar permite chiria din zona dar nu 5-600 cat se cere acum.
  Ca idee eu am stat in 2010 cu 350/luna tot la 4/4 dar 2 camere frumusel mobilate pe Capalna, tot in aviatiei. Cred ca ai avut tu o bafta maxima cu aia 250. 250/luna aviatiei nu a mai vazut din 2005.

  De vandut nici eu nu-mi explic. Parintii mei au cumparat apartamentul in 2001 cu 22.000 de dolari, printre cele mai mari preturi de la vremea aceea si era o bomba. Doar sa-i scoti zugraveala marmorata de pe pereti, sa tragi primul din bloc gaze pentru centrala, sa modifici astfel incat sa aiba un aspect decent si sa-i maresti suprafata cu macar 10 mp2 utili a mai costat 10.000. Efectiv nu am vrut sa cobor sub 85.000 dar nu am reusit sa-l dau deloc Posted Image.

Daca te uiti la zona aia cate bloace uriase s-au construit iti dai seama de unde atata pret, dar din pacate infrastructura este de cacat in zona, sa ma scuzati, eu ocolesc cat pot zona aia, metrourile sunt mega hyper aglomerate, o singura linie de tramvai, vreo 2 linii de autobuz, si sute de mii de masini in tranzit alaturi de mii de masini care vin la serviciu la bloacele alea uriase, proasta idee sa faci blocurile alea de birouri acolo, cu o infrastructura la pamant, dar asta este alegerea lor

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 20:53, said:

Cum sa ajunga in 3 ani ceva de la 60 mii la 80-90 mii? Ce anume a favorizat cresterea asta, cum s-au umflat iar?
vad din nou ca m-am inselat amarnic. Dupa criza, am zis ca niciodata n-o sa mai ajungem probabil la preturile acelea de climax, dar ... ne intoarcem spre ele?

In Bucuresti, cand aude Baba Rada ca "au crescut salariile" sau "s-a dat drumul la credite" preturile la apartamentele vechi se umfla de parca ar fi apartamente noi.
E, dupa principiul nu e prost ala care cere, ci ala care da... Cei care ti-au zis ca preturile la imobiliare si la chirii nu se vor umfla la loc, te-au mintit... In Romania totul se umfla, daca exsita o minima perceptie ca lumea are ceva mai multi bani.

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Real_NEO, on 06 iunie 2017 - 21:44, said:

Asculta cu atentie ce spune in documentar:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aSN3mudRzVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci, sub Bucuresti exista chiar o falie activa seismic.

Stai linistit ca eu am prins toate cutremurele acasa, acum, cum mi-o fi norocul la urmatorul

#26
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

 fightClub25, on 06 iunie 2017 - 21:40, said:


   400 nemobilat pe contract ANAF cu mobila de bucatarie, frigider nou, masina de spalat noua si dormitor complet ,nou. Lipsea living-ul si dormitorul mic. La vremea aia cine a venit sa-l vada mi-a povestit de 500-600/luna fara contract ANAF pe 2 camere in blocurile de placi asta al meu fiind pe Serbanescu la 2 minute de Promenada in blocurile monolit. Chiar misto situat fiindca doar geamul de la dormitorul mic dadea printr-un balcon inchis la bulevard ,celalalte in spate, nu auzeai traficul. Loc de parcare, living de 40 mp (spart, marit) foarte lumnos, etc. La 400 a fost bataie. Gandeste-te totusi ca au aparut foarte multe locuri de munca in zona in ultimii ani si probabil si multi oameni din middle management care si-ar permite chiria din zona dar nu 5-600 cat se cere acum.
  Ca idee eu am stat in 2010 cu 350/luna tot la 4/4 dar 2 camere frumusel mobilate pe Capalna, tot in aviatiei. Cred ca ai avut tu o bafta maxima cu aia 250. 250/luna aviatiei nu a mai vazut din 2005.

  De vandut nici eu nu-mi explic. Parintii mei au cumparat apartamentul in 2001 cu 22.000 de dolari, printre cele mai mari preturi de la vremea aceea si era o bomba. Doar sa-i scoti zugraveala marmorata de pe pereti, sa tragi primul din bloc gaze pentru centrala, sa modifici astfel incat sa aiba un aspect decent si sa-i maresti suprafata cu macar 10 mp2 utili a mai costat 10.000. Efectiv nu am vrut sa cobor sub 85.000 dar nu am reusit sa-l dau deloc Posted Image.

Stiu Serbanescu, fix acolo am stat noi. Excelenta zona.
Am stat la garsoniera decomandata cu 230 parca, undeva intre 2009-2011, apoi ne-am mutat la 2 camere cu ...bai sa fiu sincera nu mai stiu cu cat. era 12 milioane chiria dar nu mai stiu cat era euro intre 2011-204. Tin minte ca de aia m-am tinut cu dintii sa nu platim peste 60k la PC, aveam eu un fix, sa nu avem rata mai mare decat chiria. Si n-am avut-o.
In fine, a fost o surpriza sa vad chiriile actuale, ce sa zic.

Pai nu-l mai da deloc, lasa-l acolo, daca tot au crescut chiriile.

#27
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

 Platon, on 06 iunie 2017 - 21:45, said:


Daca te uiti la zona aia cate bloace uriase s-au construit iti dai seama de unde atata pret, dar din pacate infrastructura este de cacat in zona, sa ma scuzati, eu ocolesc cat pot zona aia, metrourile sunt mega hyper aglomerate, o singura linie de tramvai, vreo 2 linii de autobuz, si sute de mii de masini in tranzit alaturi de mii de masini care vin la serviciu la bloacele alea uriase, proasta idee sa faci blocurile alea de birouri acolo, cu o infrastructura la pamant, dar asta este alegerea lor

Daca vii pe jos la munca in 3 minute, cum veneam noi, nu e rau. Dar eu tin minte ca veneam acasa, inchideam geamurile, si evitam sa mai ies din casa cu copilul, nu puteai respira. Cozile de masini se prelungeau pana dupa 20.00. Si in 2011 nu erau toate bloacele inca.
Acu o fi si mai rau, te cred.

#28
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu aveti asigurari pt cutremur? eventual si de viata cei din buc. :D daca vine ca ala din 1800, culca tot.

#29
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Si daca vin si cei 4 cavaleri ai apocalipsei, pe norul de lacuste, sa vezi atunci.
Legat de cutremur, am si eu reticentele mele - de exemplu mi se par minunate cladirile interbelice sau chiar si mai vechi, dar nu m-as muta intr-una nici batuta.

Chit ca unii se jura ca "pe vremea aia se faceau case, ehehe, hihihi, hohoho". Doar ca eu am auzit prea des placa asta cu "pe vremea X".
Si cunosc prea multi mesteri  tot de pe vremea X, care au si ei nostalgiile lor - isi amintesc de exemplu in ce hal se fura, de se fugea seara de seara cu sacii de materiale de pe santier.
Inclusiv un mester care si-a ridicat gospodarie cu anexe cu tot din materialele de la un bloc din asta "de pe vremurile lucrurilor de calitate". Si nici macar nu era vreun inginer sau sef de proiect :))

Insa altii mizeaza si pe asta. Si-a luat cineva in mijlocul Bucurestiului casa din 1913, cu pret de 2 camere - banii jos, fara credit, evident. Ca i-a garantat ei nush ce constructor ca are casa centura si ca nu se darama. Ei traiesc linistiti in ea de ani de zile, eu as muri de frica de cate ori ar clantani geamurile. Deci cam asa sta treaba cu riscurile, cata vreme nu mancam din aceeasi strachina si nu cotizam la aceeasi rata, ni le asumam cu totii individual.

Cu panica de "dar daca se intampla X chestie", constructorul blocului in care stam ne-a povestit cum, la alt bloc de-al lui, a nimerit un client care-l intreba obsesiv:

Dar daca vine vreun cutremur? Dar daca vine vreun incendiu? etc

i-a aratat rezistenta cladirii, materialele, etc.

Da, dar daca vine un cutremur FOARTE MARE? Dar daca vine un incendiu FOARTE MARE?

Constructorul pana la urma i-a zis cu binisorul ca peste un anumit grad cataclismic incolo te mai salveaza sfantul petru.

Ghici ce. La mai putin de un an dupa, aude ca i-a luat aluia foc casa. Nici macar de la el. Niste babe din casuta de langa bloc aveau o sera cu instalatii electrice improvizate. Si ca orice carpaceli, au cedat si a luat foc sandramaua, cu tot cu sera, cu tot cu improvizatii.
Cumva, purtat de curentul de aer, focul a urcat si a facut cea mai mare paguba la ultimul etaj, pe celelalte mai mult le-a afumat. Fix unde locuia bietul ingrijorat. A apucat sa-si salveze o plasma (lol), dar cand a pus-o jos, i-a trantit un pompier niste apa cu tulumba in ea.

Nu e nici o morala evident in patania bietului om, poate doar ca daca e sa te pasca, probabil o patesti si daca stai ferecat in chilie pe muntele Sinai.

Deci sa concluzionez, ca ma duc sa ma culc, voi ziceti ca nu cresc preturile, cresc doar sperantele / pretentiile celor care le dau la vanzare?

Voi sunteti siguri ca nu se vand? :)) Ca parca prea e peste tot la fel.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 21:02, said:

Dar nu-s cam mari oscilatiile, zic si eu?
Tu n-ai gasit acum 4-5 ani sub 1200, apoi s-a dus la 1000, acum in doar 3 ani (totusi, sunt locuinte) urca la 1300, etc. Parca fluctueaza cam ... ma rog, nu situ, zic si eu. Cam mult?

Am scos si eu de curand capul din traista, cum ziceam, si nu-mi vine sa cred ce vad prin anunturi.

Stilul românesc
Fara cagule, pistoale
Ca nu sintem în filmele americane :D

Forțate în sus la prosteala, oameni care se înțeapă rău, asta se caută, încă mergeeeee.

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
https://www.imobilia...e-imobiliare-ro
Asta vorbeste tot. Si toti se uita aici inainte de a vinde.
Ca sa nu mai spun ca si agentiile imobiliare vor in ciolan cat mai gros ....

#32
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Realizati ca proprietarii sunt avantajati de cresterea preturilor, nu? Numa' zic. Ca vorbiti de parca toti ati fi chiriasi si nu aveti case.

#33
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 21:35, said:


2. se ia credit pt casă cu 1500-2000 venit net lunar?! Iar?

intotdeauna s-a luat. sau ce vrei sa zici prin se "ia"?! ca acorda bancile? e si normal sa acorde.
de altfel estimez peste 55-60% din tranzactiile de prima casa sa fie pe tiparul 40-50.000 euro valoarea apartamentului iar solicitantul sa se incadreze in acea suma (de regula 2 persoane)

#34
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 23:09, said:

Insa altii mizeaza si pe asta. Si-a luat cineva in mijlocul Bucurestiului casa din 1913, cu pret de 2 camere - banii jos, fara credit, evident. Ca i-a garantat ei nush ce constructor ca are casa centura si ca nu se darama. Ei traiesc linistiti in ea de ani de zile, eu as muri de frica de cate ori ar clantani geamurile. Deci cam asa sta treaba cu riscurile, cata vreme nu mancam din aceeasi strachina si nu cotizam la aceeasi rata, ni le asumam cu totii individual.
Cladirile parter rareori se darama la cutremur. La cladirile etajate e necazul.

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 23:09, said:

IGhici ce. La mai putin de un an dupa, aude ca i-a luat aluia foc casa. Nici macar de la el. Niste babe din casuta de langa bloc aveau o sera cu instalatii electrice improvizate.
Blocuri in cartiere de case. Superb. Cumparatorii nu au nicio vina pentru acest fenomen, desigur.

#35
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 21:30, said:

Pt mine nu se justifică o asemenea creștere în doar câțiva ani.
Pentru tine nu.  Per  general da  pt ca
800  cereri zi prima casa  ori credite bancare pt locuinte
Pt ca ''noi blocuri ''  care automat trag dupa ele si pretul celor vechi.

Se justifica totusi sunt 3 ani se pot chiar si dubla  sau chiar mai rau tripla dar depinde de altele
Cum ar fi o noua statie de metrou ori Megamall   etc.
Imobiliare au fost profitabile intodeauna si oscilante .

#36
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
A crescut preturile pentru ca exista cerere, acum oamenii pot face imprumut la banca fara nicio problema si niciun stres deoarece daca nu mai au bani de platit ratele, isi pot ceda locuinta .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate