Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Au sarit in asa hal preturile, sau mi se pare mie?

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#1
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Acum 3 ani am platit cam 1000 eur pe MP util construit, in sect 1 al Bucurestiului, bloc din 2012.
La vremea respectiva cam atat era pretul zonei.
Noi am dat 60 mii pe un apt cu 3 camere decomandat, de vreo 63 mp + loc parcare privat - ala nu mai stiu la cat era evaluat, ca mie oricum mi se par exagerate scorurile. La noi a fost un fel de bonus la apartament.

La vremea respectiva, mp mai ieftin sensibil gaseai in zona IMGB / Popesti Leordeni, etc, in alte cartiere periferice, dar noi am preferat un cartier deja existent, nu proaspat format, ceva cu crese, scoli de stat, metrou, etc.
In fine, ni s-a parut ca n-am luat nici scump, nici ieftin.

Dupa aia nu ne-a mai interesat. Grija mea fusese sa luam ceva 100% ok cu actele, ok construit, in zona buna, si sa nu dam mai mult pe rata cat dadeam pe chirie - criterii indeplinite cu succes, ca pe atunci aveam chirie 250 euro la 2 camere in Aviatiei.

De curand am incercat sa ajut o prietena sa se mute cu chiria si m-am speriat. Cand Dumnezeu au ajuns 400-600 chiriile iar? N-am mai vazut scoruri din astea de dinainte de criza.
Am aruncat si un ochi la apartamentele din zona mea, cu gandul ca, mai stii, poate ne mutam la 4 camere vreodata. M-am razgandit subit. lasa ca nu ne trebuie :)))

Cand au ajuns 80 de la 60? Acum tot ce mai gasesti cu 60 sunt demisoluri, mansarde (unele alintate cu 'penthouse', dar is poduri locuibile toata ziua, ma rog) etc.

Cum sa ajunga in 3 ani ceva de la 60 mii la 80-90 mii? Ce anume a favorizat cresterea asta, cum s-au umflat iar?
vad din nou ca m-am inselat amarnic. Dupa criza, am zis ca niciodata n-o sa mai ajungem probabil la preturile acelea de climax, dar ... ne intoarcem spre ele?

Ce previziuni aveti?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eh...apare o noua bula imobiliara...e ciclic! Se dau credite iar? E cerere si oferta, dar unii exagereaza, crezand ca dau lovitura.

http://romanialibera...ei-crize-452966

http://incont.stiril...-a-diminua.html

Edited by arab, 06 June 2017 - 21:14.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
acum vreo 4-5 ani nu am gasit nimic bun sub 1200 eur/mp in bucuresti
am luat pana la urma un ap in titan, 3 camere 65mp la 72k eur, bloc de prin '65 cu indulgenta
acelasi apartament costa prin 2009 in jur de 130k eur Posted Image
asa ca.. mai fa calcule daca poti

Edited by aeon, 06 June 2017 - 20:59.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
S-au marit salariile(sau nu prea,...) dar daca s-au anuntat mariri de salarii, e normal ca sar si preturile. Doar ca preturile au sarit, iar maririrle de salarii au aparut nu pe piata.

#5
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Dar nu-s cam mari oscilatiile, zic si eu?
Tu n-ai gasit acum 4-5 ani sub 1200, apoi s-a dus la 1000, acum in doar 3 ani (totusi, sunt locuinte) urca la 1300, etc. Parca fluctueaza cam ... ma rog, nu situ, zic si eu. Cam mult?

Am scos si eu de curand capul din traista, cum ziceam, si nu-mi vine sa cred ce vad prin anunturi.

#6
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Cresterea este sustiunta in mare masura de PC si cumva plafonul de 57.000 sau 66.500 limiteaza totusi proportiile.
O bula cu garsoniera cf2 in militari la 80k e greu in conditiile astea,dar bula cu siguranta exista si nu de acum ci din 2009 odata cu introducerea PC.

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Problema este simpla, nu este prost cine cere........ei cer, dar nu vand, asteapta, si unii o sa ramana cu buza umflata

P.s Daca macar o parte din locurile de munca ar fi fost redirectionate catre alte orase se ducea dracu toata piata imobiliara, inca este cere mare, se emigreaza masiv in Bucuresti, oamenii isi vand bruma care o au,dau buluc cu orice risc in Bucuresti si cu un salariu de 1500-2000 isi pun latul de gat pentru toata viata, dar asta este

Edited by Platon, 06 June 2017 - 21:09.


#8
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

 daybreak246, on 06 iunie 2017 - 21:06, said:

Cresterea este sustiunta in mare masura de PC si cumva plafonul de 57.000 sau 66.500 limiteaza totusi proportiile.
O bula cu garsoniera cf2 in militari la 80k e greu in conditiile astea,dar bula cu siguranta exista si nu de acum ci din 2009 odata cu introducerea PC.

Pai m-as fi asteptat sa fie multe locuinte cu pretul incadrat in plafonul PC.

Sau a crescut? Nu mai e 57-66.5?

Si de unde, vad ca alea pe care le-am luat cu 60k la PC acum se dau cu 80-90k.

Parca prea a luat-o totul in sus. Si chiriile - wtf? Era 250 Eur ceva mediu, 300 ceva ok si de la 400 in sus deja vorbeai de lux. Serios ca asa era. Am stat cu 250 in Aviatiei, ok, mobilat "clasic", dar si langa Sala palatului cu 300, totul bec si nou. Acum m-am uitat pt amica mea - aceleasi zone, aceleasi conditii, acelasi spatiu - 400-600 eur. In doar 3 ani, mi se pare dubios de ascendent trendul. Si nu, nu mi se pare ca ne-am umplut cu totii de bani sau de conditii de creditare mult mai laxe.

Edited by Ina.Click, 06 June 2017 - 21:11.


#9
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Vai de fundul vostru acolo in Bucuresti, prin acele cartiere noi construite nu se stie cat de bine. Stiti ca in Romania cutremurele mari se intampla regulat cam odata la 30-40 de ani si cele foarte mari cam odata pe secol. Ei bine, din '77 pana in prezent au trecut fix 40 de ani. Si cunoasteti prea bine ce a facut in Bucuresti cutremurul din '77 ce a fost de 7.2 grade pe scara Richeter. Mai are rost sa mentionez ca in 1802 cutremurul a avut 8.2 grade ?

Prin urmare eu sincer nu inteleg de ce sunt preturile atat de mari la locuinte in Bucuresti, cand se stie prea bine ca urmatorul cutremur mare se afla dupa colt. Eu nu m-as muta in Bucuresti nici daca mi s-ar oferi locuinta gratis.

Edited by Real_NEO, 06 June 2017 - 21:22.


#10
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
in 2015 am vrut sa vand un apartament in aviatiei de 3 camere. Am cerut 90.000. Apartamentul avea 86 mp utili, centrala, reabilitat, renovat interior (indreptat peretii, usi de calitate) etc. Singura lui "buba" e ca era la 4/4 dar pe nord, vedere in spate ,etc. Nu am reusit desi pretul final era cam de ~1000 e/mp2. Au venit vreo 10 oameni sa il vada dar nimeni nu a facut o oferta concreta. Blocul este din 86'
  Am renuntat sa il mai vand si l-am scos in 2016 decembrie la inchiriat. Tot OLX-ul si Anuntul telefonic si Imobiliare.ro gemeau de 600-700 e/luna la 3 camere. Inclusiv 4/4. Am zis sa il scot nemobilat dar renovat complet (zugravit ,schimbat prize, baterii, sanitare, usi, lampi,etc) la 500. A venit doar o familie de chinezi. Am lasat la 400 si au venit vreo 10 persoane dintre care am ales-o pe cea mai potrivita.
   Parerea mea? au crescut da. Se vand/inchiriaza? nu prea. cel putin in Aviatiei.

#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Real_NEO, on 06 iunie 2017 - 21:19, said:

Vai de fundul vostru acolo in Bucuresti, prin acele cartiere noi construite nu se stie cat de bine. Stiti ca in Romania cutremurele mari se intampla regulat cam odata la 30-40 de ani si cele foarte mari cam odata pe secol. Ei bine, din '77 pana in prezent au trecut fix 40 de ani. Si cunoasteti prea bine ce a facut in Bucuresti cutremurul din '77 ce a fost de 7.2 grade pe scara Richeter. Mai are rost sa mentionez ca in 1802 cutremurul a avut 8.2 grade ?

Prin urmare eu sincer nu inteleg de ce sunt preturile atat de mari la locuinte in Bucuresti, cand se stie prea bine ca urmatorul cutremur mare se afla dupa colt. Eu nu m-as muta in Bucuresti nici daca mi s-ar oferi locuinta gratis.

Pai avem preturi mari pentru ca vin multi in oras, probabil cred ca pe aici umbla cainii cu covrigi in coada, iar in ce priveste subiectul, toata lumea se roaga sa nu vina cutremurul, cand am cerut asociatiei sa refuze reabilitatea blocului si de banii aia sa ceara consolidarea lui, pentru ca e un bloc de prin 76 toata lumea mi-a luat mortii la numarat, ca ce sunt eu destept de ma pun contra, ca ei vor reabilitare, sa le inchida balcoanele, ca mureau fara balcoane inchise, acum eu ma rog de ai mei sa vanda si sa se mute dracu in alta parte

#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 21:02, said:

Dar nu-s cam mari oscilatiile, zic si eu?


Pai sunt dar astia de vand imobile nu-s profesori de religie care sa ne spuna noua ce e bunul simt. Banu e baza, daca exista cerere, e ca si la cirese, daca se gasesc fraieri sa dea 25-30 lei pe kg, fii sigura ca se vor gasi si aia care sa ceara atat. Comertul si moralitatea nu au fost prieteni niciodata

#13
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Neo - am auzit ca in Cluj e chiar mai scump, iar in Iasi e tot cam pe-acolo.
Si veniturile in Iasi nu stiu exact pe unde or mai fi. Posibil sa fi crescut, acum ca a devenit IT hub din ce in ce mai pulsatil.

fightclub25 - 400 nemobilat mi se pare o chirie maricica, dar repet, pretul zonei deja a sarit mult in sus. Aviatiei ramane printre cele mai bune zone de stat cu chirie pt mine, cartier spalațel, blocuri faine, 4 nivele, etc, zona... - mai ales daca mai si lucrezi pe acolo, ca noi.
În schimb 90 mii pe 86 mp in 2015 mi se pare foarte ieftin.

Atunci crește doar prețul cerut, nu și cel dat. Nu știu. Mi se pare doar că oscilează nejustificat de mult. Pt mine nu se justifică o asemenea creștere în doar câțiva ani.

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai bine zis cred ca se incearca a fi crescute. Se forteaza piata in sus si se merge in spirit de turma, se ia unul dupa altul. Li se pare ca pierd, daca nu cresc pretul si atat.

#15
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

 Platon, on 06 iunie 2017 - 21:07, said:

Daca macar o parte din locurile de munca ar fi fost redirectionate catre alte orase se ducea dracu toata piata imobiliara, inca este cere mare, se emigreaza masiv in Bucuresti, oamenii isi vand bruma care o au,dau buluc cu orice risc in Bucuresti si cu un salariu de 1500-2000 isi pun latul de gat pentru toata viata, dar asta este

1. se redirecționează mult IT spre Iași și Cluj, da nu știu cât ajută. Și abia anunță companiile că au de gând să vină, de exemplu, și locuințele deja sar de cur în sus la preț. Iașiul mi se pare f scump ca piață imobiliară.
2. se ia credit pt casă cu 1500-2000 venit net lunar?! Iar?

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 arab, on 06 iunie 2017 - 20:58, said:

Eh...apare o noua bula imobiliara...e ciclic! Se dau credite iar? E cerere si oferta, dar unii exagereaza, crezand ca dau lovitura.
Astia zic bula la orice variatie de pret... in realitate ala e pretul pietei si nu e artificial.

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 andreic, on 06 iunie 2017 - 21:36, said:

Astia zic bula la orice variatie de pret... in realitate ala e pretul pietei si nu e artificial.

pretul "pietei", are prea multe variabile si necunoscute ca sa spunem pretul corect al pietei.

#18
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 Ina.Click, on 06 iunie 2017 - 20:53, said:

De curand am incercat sa ajut o prietena sa se mute cu chiria si m-am speriat. Cand Dumnezeu au ajuns 400-600 chiriile iar? N-am mai vazut scoruri din astea de dinainte de criza.
Daca gasesc fraieri care sa plateasca... stau cu anunturile cu preturi sus in asteptarea fraierului.
Acum ca statul a dat lege ca chiria sa fie aprox 300 euro... o sa ceara si pe o camera de camin suma asta poate prind fraierul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate