Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Comisioane card pentru acceptanti le stie cineva? Ce banca e de preferat?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
A dori sa stiu care sunt comisioanele bancilor pentru cei ce au POS, ce diferente sunt intre visa si mastercard, carduri de credit si cele de debit, eventual care e banca ce are cele mai mici comisioane?
Se discuta la un moment dat de posibilitatea imprumutarii unui popesor de card cu 200 lei de catre cel ce are POS...

Edited by partyman, 06 June 2017 - 20:37.


#2
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Depinde de ce sume rulezi lunar astfel poti negocia comisionul.

#3
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
nimeni?

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Nu prea cred ca asemenea informatii sunt facute publice, ba chiar ar putea fi considerate confidentiale fiind clauze contractuale intre firma si banca, si oricum depind foarte mult de rulajul pe care il vei avea. Ca exemplu (informatie facuta publica, dar dupa cum vezi foarte vaga):

In ‘Lista de Tarife si Comisioane PJ’, BCR said:

VIII. ACCEPTARE LA PLATA A CARDURILOR
1. POS
1.1 Comision procesare tranzactii// In functie de evaluarea si profilul clientului// Se percepe ca procent din valoarea tranzactiei
1.2 Comision servicii acceptare// 55 LEI/ POS/ luna// Se percepe cand volumul lunar/POS este mai mic de 1.000 LEI
Din acestea eu as estima (oarecum) ca procentul de la 1.1 e mai mic de 5,5%, altfel 1.2 nu prea s-ar justifica. (Desi nu mi-e clar daca 1.2 vine in plus fata de 1.1 sau il inlocuieste, foarte posibil sa fie prima varianta.)
Cel mai bine intrebi direct la banca ta.

Edited by sags, 07 June 2017 - 08:03.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
UNDEVA INTRE 0.7 si 2.5%. poate fi un procent mai mic plus o suma fixa, poate fi si un cost lunar fix, poate fi combinatie de toate 3.
pentru 0.7 ala, cam trebuie sa fii kaufland...
chestia cu 200 nu a intrat, ar fi si absurd pentru un magazin mic, fara vanzari. la un moment dat se discuta ca vanzatorul sa primeasca un comision pentru ca ofera aceasta facilitate, dar probabil ca nu vom vedea asa ceva, nu rup bancile din profitul lor.

#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
De ce spuneti ca sunt confidentiale? au existat propuneri de plafonare a acestor comisioane 0.2-0.3%, nu stiu daca s-au concretizat.
Pe site-ul bancii transilvania - "In conformitate cu Regulamentul (UE) 2015/751 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2015 privind comisioanele interbancare pentru tranzactiile de plata cu cardul, incepand cu data de 09.12.2015 comisionul de procesare interbancara pentru cardurile emise persoanelor fizice are o valoare maxima de 0.2% din valoarea tranzactiei pentru cardurile de debit, respectiv 0.3% din valoarea tranzactiei pentru cardurile de credit. Pentru cardurile comerciale, valoarea comisionului de procesare interbancara ramane neschimbata. Noile valori maximale ale comisionului interbancar se aplica doar pentru tranzactiile cu cardurile emise in interiorul spatiului UE."
ING zice asa
Nu am intrebat degeaba, ma gandeam ca avem la indemana printre noi astfel de informatii...sa nu caut la fiecare banca in parte...la prima vedere Transilvania e pe ce zice UE.

Edited by partyman, 07 June 2017 - 12:29.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

View Postpartyman, on 07 iunie 2017 - 12:16, said:

De ce spuneti ca sunt confidentiale?…
Daca o banca nu le publica si ele exista [doar] in contractele intre parti… Nu cred ca niste clauze contractuale negociate intre 2 persoane juridice private pot fi considerate automat informatii publice, ci mai degraba confidentiale. LE: Daca ING face publica o oferta standard cu atat mai bine, dar alte banci nu o fac.

View Postpartyman, on 07 iunie 2017 - 12:16, said:

… "In conformitate cu Regulamentul (UE) 2015/751 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2015 privind comisioanele interbancare pentru tranzactiile de plata cu cardul, incepand cu data de 09.12.2015 comisionul de procesare interbancara pentru cardurile emise persoanelor fizice are o valoare maxima de 0.2% din valoarea tranzactiei pentru cardurile de debit, respectiv 0.3% din valoarea tranzactiei pentru cardurile de credit. Pentru cardurile comerciale, valoarea comisionului de procesare interbancara ramane neschimbata. Noile valori maximale ale comisionului interbancar se aplica doar pentru tranzactiile cu cardurile emise in interiorul spatiului UE." …
Cred ca se refera la altceva. Nu pare a fi vorba de un tarif perceput de banca unei PJ pentru un serviciu (acceptare carduri), ci de sumele pe care bancile le platesc intre ele cand banca emitenta a cardului nu este aceeasi cu banca proprietara a POS-ului/ ATM-ului/ etc.

Edited by sags, 07 June 2017 - 13:12.


#8
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postpartyman, on 07 iunie 2017 - 12:16, said:

De ce spuneti ca sunt confidentiale? au existat propuneri de plafonare a acestor comisioane 0.2-0.3%, nu stiu daca s-au concretizat.
Pe site-ul bancii transilvania - "In conformitate cu Regulamentul (UE) 2015/751 al Parlamentului European

Acea reglementare se refera doar la o parte din lantul de tranzactii ce are loc la realizarea unei plati cu cardul. De exemplu:

Magazinul are POS de la BRD.
Clientul are card Visa de la ING.
Clientul plateste 100 Lei cu cardul in Magazin.

BRD va taxa Magazinul conform comisionului negociat, iar o parte din comision, dar nu mai mult de 0.2-0.3% din acei 100 Lei, va ramane la ING, o alta parte ajunge la Visa, iar restul din comsion intra in buzunarul BRD-ului pentru serviciile oferite.

Deci, la 2.5% comision negociat cu banca, pentru o plata de 100 Lei Magazinul va incasa 97.5 Lei.
Din acei 2.5 Lei retinuti, ING va lua 0.2-0.3 Lei, Visa va lua inca vreo 0.2-0.3 Lei (nu stiu cat e comisionul lor), iar BRD ramane cu 1.x Lei

#9
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Am facut precizarea, "la prima vedere" totusi ne poate spune cineva ceva concret, pana acum am observat ca ni se arata doar "stelutele" e ca-n reclamele cu net nelimitat

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Vrei sa-ti deschizi aprozar? Ce nu intelegi din raspunsurile de mai sus?
Vei plati 2-3%, iar daca erai mega image mai putin.

Edited by don_dannielo, 07 June 2017 - 22:33.


#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Uite la UniCredit oferta publica <https://www.unicredi...mmerce.html#pos>:
  • comision per tranzactie de 1% pentru cardurile emise inafara Romaniei
  • comision per tranzactie de 0,6…1% pentru cardurile emise de banci din Romania, in functie de pachet
  • 65LEI/luna/POS, in plus fata de cele de mai sus, daca totalul tranzactiilor la POS este de cel mult 2000LEI (altfel acest comsiion nu se percepe).
Raiffeisen nu publica nici o oferta standard:

In ‘Tarife si comisionae IMM’, Raiffeisen said:

5.3 Acceptare carduri la comercianti
Pentru servicii de acceptare la plata a cardurilor prin EPOS si E-Commerce, solicita oferta personalizata responsabilului de client dedicat sau in orice agentie Raiffeisen Bank.
(sursa: <https://www.raiffeis...b4057bf-lHCXad9>)

La ING ai gasit deja. La BCR, BRD si Banca Transilvania eu nu am gasit nimic precis de pret. Pe unde am platit eu cu cardul nu am vazut sa fie ale banci inafara acestora LE: scuze, foarte rar am mai vazut POS-uri de la Garanti Bank, Bancpost, Alfa Bank. Uite, acesta poate fi un criteriu preliminar de orientare: vezi la ce banci au POS-uri mai multi comercianti de talia firmei tale, apoi te interesezi cu prioritate la acele banci pentru a primi o oferta concreta.

Edited by sags, 08 June 2017 - 05:59.


#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Ideea este sa ceri 1% si sa vezi cat poti obtine, eu eram asociat la o firma la care obtinusem 1.1% de la ING, pe un rulaj de cateva zeci de mii de lei pe luna, plus un rulaj de cateva ori mai mare prin ordine de plata si cash.

#13
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postdon_dannielo, on 07 iunie 2017 - 22:33, said:

Vrei sa-ti deschizi aprozar? Ce nu intelegi din raspunsurile de mai sus?
Vei plati 2-3%, iar daca erai mega image mai putin.
ar fi bine sa cauti alt topic de stricat, m-am saturat de habarnisti ca tine care pe langa faptul ca-s superficiali mai fac si pe desteptii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate