Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Problema AliExpress - Singapore Post - Posta Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Am inceput recent sa comand diverse articole din China, de pe AliExpress. Din tot ce am comandat pana acum, au ajuns toate, fie prin China Post, fie prin Singapore Post. Mai putin unul, prin Singapore Post, despre care tot ce stiu e ca a ajuns de 3 saptamani in tara.

Am incercat sa verific AWB-ul cu Posta Romana, dar formatul pe care il am eu nu se potriveste. Trackingul primit de mine de la vanzator are formatul "S....(12 cifre)", iar Posta Romana imi cere un format de 13 caractere, care incepe si se termina cu cate doua litere.

Am luat legatura cu Singapore Post, i-am rugat sa-mi converteasca AWB-ul primit, mi-au spus ca nu e posibil, asta e unicul tracking number aferent coletului meu.

Prietenul de la care am prins "microbul" cumparaturilor din China s-a lovit si el de astfel de situatii, dar, culmea, AWB-ul primit de el era in formatul 2litere-9cifre-2litere. A sunat la Posta Romana, iar a doua zi primea coletul ratacit.

Ce ar trebui sa fac? Banii de la vanzator nu vreau sa-i cer, e vorba de o suma infima, si oricum nu e vina lui.
Iar in cazul in care comand un produs identic, nimic nu-mi garanteaza ca nu se va repeta situatia.

Cum pot sa verific la Posta Romana, daca este sau nu la ei in depozit, daca ei nu lucreaza decat cu un format de AWB pe care eu nu il primesc?
Precizez ca din toate celelalte comenzi finalizate, nici unul dintre AWB-urile primite nu e in formatul acceptat de Posta Romana.

Multumesc!

#2
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
3 saptamani? Posted Image
revino cand se fac 6 luni, la mine ala o fost timpu maxim de stationare in romania pt niste colete ..pana acum

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Nu prea ai ce să faci. În primul rând depinde pe unde intră, unde se sortează și dacă sunt zile libere.

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
Posta romana merge din prost in mai prost... O comanda de-a mea a stat la ei din decembrie 2016 pana in martie 2017, deci asteptare usoara iti doresc.

#5
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 alx42, on 06 iunie 2017 - 15:24, said:

3 saptamani? Posted Image
revino cand se fac 6 luni, la mine ala o fost timpu maxim de stationare in romania pt niste colete ..pana acum

Totusi...pt toate celelalte produse am primit acasa avizul dupa 1.5-2 saptamani din momentul comenzii. Din momentul in care trackingul imi arata ca a ajuns in tara, in 3-4 zile primeam si avizul. Sa inteleg ca am fost norocos in toate celelalte cazuri de fapt? Precizez ca e vorba de Bucuresti.

#6
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
O sa-l primesti, mai ai rabdare, 3 saptamani e putin pentru posta. Cum au spus si cei de mai sus, poti sa astepti si cateva luni pana sa ajunga pachetul.

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 07.08.2008

 jericho, on 06 iunie 2017 - 15:27, said:

Posta romana merge din prost in mai prost... O comanda de-a mea a stat la ei din decembrie 2016 pana in martie 2017, deci asteptare usoara iti doresc.
Putin...  Eu am avut comanda plecata de pe la sfarsit de octombrie 2016 din China si a ajuns pe la mijlocul lui aprilie 2017 Posted Image

 dimripper, on 06 iunie 2017 - 15:18, said:

Cum pot sa verific la Posta Romana, daca este sau nu la ei in depozit, daca ei nu lucreaza decat cu un format de AWB pe care eu nu il primesc?
Cum nu se poate verifica pe tracking, nu ai ce sa faci decat sa astepti. Astia de la Posta nu raspund nici la telefon(i-am sunat in vreo 3 zile de vreo 10-20ori/zi, in momente diferite ale zilei) + facut sesizare pe site si nici dupa aproape o luna nu am primit raspuns la sesizare. In mod normal, dureaza vreo 45 zile pana primesti un colet din asta fara tracking pe site-ul Postei, dar poate sa fie si o perioada mai mare.

#8
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Si eu am 4 (patru!) 3 cu post cn, unul cu singapore post care au stat o luna in BSI, deabia acum apar in prelucrare

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ma gandesc sa comand un kg de fructe Durian si un kg de branza cu mucegai de afara,si,din partea mea, sa le tina in depozit si un an

#10
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 neoliviu, on 06 iunie 2017 - 15:45, said:

Si eu am 4 (patru!) 3 cu post cn, unul cu singapore post care au stat o luna in BSI, deabia acum apar in prelucrare

Cum verifici trackingul la Posta Romana? Nici coletele pe care le-am primit deja nu apar sub nici o forma in baza de date. Ce vine Prin China Post are awb de 11 cifre, fara vreo litera. Tu cum le primesti?

#11
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cu asta poti sa gasesti coletul :UNIVERSAL PENTRU URMĂRIREA COLETELOR | 17TRACK
www.17track.net/ro
Acolo ai toate datele.
Spor!

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Posta romana e o mizerie, de cele mai multe ori ajunge pachetul dupa 3-4 luni asta daca nu esti cazul fericit in care ajunge in maxim o luna. Mi s-a intamplat cu un pachet comandat din china si livrat din Turcia care a ajuns intr-o saptamana in turcia in Romania sa ajunga la oficiul meu postal dupa 2 luni. Frate, doua luni a stat pachetul aruncat undeva la BSI, ca 17track.net imi arata ca e in tara dar la track&trace Posta nu aparea. In cazul tau fiind suma infima (parca sub 5 USD), nu primesti un tracking de "scrisoare recomandata" deci nu ramane decat sa te duci odata pe luna pe la posta ta si sa intrebi de pachetul tau.

#13
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
tracking nr de tipul celui care ai spus tu este valabil doar pana la intrarea in tara, dupa aia adio, cand vine vine, daca vine, daca postasul e mai tinerel si stie cu ce se mananca astea, iti iei la revedere...totul e la noroc. In schimb cele cu tracking nr care se verifica pe 17track.net alea vin sigure ca nu se pot fura, nu dispar pur si simplu pt ca poti sa le iei urma si dai de jigodia care l-a "ratacit"

#14
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
UNDE POTI FACE O PLANGERE ?
ca astia de la posta sa se destepte.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
am ramas surprins cati cred ca bsi e ceva legat de posta romana.

#16
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Intreb si eu ca prostu  de ce pielea mea dureaza asa de mult in romania livrarea unui colet de la chinezi.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 bila1000, on 06 iunie 2017 - 18:32, said:

Intreb si eu ca prostu  de ce pielea mea dureaza asa de mult in romania livrarea unui colet de la chinezi.
Ca sa te descurajezi si sa cumperi "de unde trebuie"...

#18
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

 slai, on 06 iunie 2017 - 18:13, said:

am ramas surprins cati cred ca bsi e ceva legat de posta romana.
Si eu cred la fel, sunt chiar convins. Daca stii mai multe, nu ezita sa ne spui si noua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate