Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Card in euro

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 don_dannielo, on 06 iunie 2017 - 16:24, said:

Pai nu gasesti informatia asta pe site-ul niciunei banci, de ce oare?
Arata-mi tu unde scrie ca se face la cursul Visa.
Sau mai bine te uiti mai cu atentie in cont.

Stii care e diferenta dintre noi? Eu am verificat si stiu sigur iar tu iti dai cu parerea...

Attached File  Capture1.PNG   10.12K   26 downloads Attached File  Capture2.PNG   19.39K   23 downloads

Deci cine are dreptate? (sau trebuie sa ma uit mai atent?) :lol:

Edited by alexx1402, 06 June 2017 - 16:54.


#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu vorbeam de plati, de bani plecati efectiv din contul tau, nu de bani doar blocati la inchiriere masini (care se intorc inapoi).
Mai cauta si o cumparatura ceva.

Edited by don_dannielo, 06 June 2017 - 17:08.


#21
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 don_dannielo, on 06 iunie 2017 - 17:04, said:

Eu vorbeam de plati, de bani plecati efectiv din cont, nu de garantii la inchiriere masini.
Mai cauta.
E plata (scrie destul de clar), banii au plecat, masina am folosit-o, nu e garantie. Si nu are nicio importanta asta, crezi ca pentru garantii s-ar folosi alt curs? Posted Image

ps. nu se accepta carduri de debit pentru garantii la inchirieri auto.

Edited by alexx1402, 06 June 2017 - 17:18.


#22
augustinmaxtim

augustinmaxtim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.06.2015
Um, sa clarific aspectele de care am fost intrebat ca acum sunt mai confuz Posted Image)

1.Toata valuta care o am si vreau sa o pun pe card /sa o transfer sau sa o schimb in coroane daneze la momentul ajungerii mele acolo ii deja in EURO(nu ca sunt milionar dar am schimbat mereu banii castigati cand erau zile cu un curs bun si am iesit pe plus si nu consider nevoia sa ii mai schimb in LEI iar)
2.Am nevoie de o solutie la care sa pierd sume modice pentru sunt constient ca nu exista sansa sa fiu cu toata suma intacta, aviz celui de al doilea reply.
3.Chiar zilele acestea trebuie sa imi deschid un cont in LEI/EURO deoarece am de gand sa achizitionez un telefon de pe amazon.it care e la reducere si o sa imi fie adus pe 1 iulie de matusa mea
4.Sa fac tot procesul pe scurt: Vreau un card din tara care de preferat sa fie EURO ca sa nu se mai faca inca o conversie, rolul acestui card e acela de a tine banii doar pana la ajungerea mea acolo, nu va fi folosit la nici o tranzanctie doar la extragerea acestora de pe el. Eu trebuie neaparat sa imi fac un card de la o banca de a lor ca sa pot primi salariul de la job part-time si bursa de studiu daca am noroc. Partea tricky e ca nu stiu ce comision imi va fi luat la extragerea de la o banca/bancomat de al lor. Dupa ce am scos banii si schimb valuta la o casa de schimb sau banca in coroane , nu mai am treaba cu cardul doar in cazul in care as cere sa imi fie trimiti niste bani din tara dar e foarte mica sansa si doar in caz extrem Posted Image)

De asta am nevoie de un card care are administratia zero, sa nu platesc nimic lunar/an doar ca il am. Daca totusi metoda asta m-ar duce la pierdere de bani inutila, imi pun toti banii la chiloti cand plec si in portofel tin doar cat sa imi fac un card la ei, 300-400 euro schimbati deja in coroane si nu mai e bataie de cap. Romanul ii inventiv dora Posted Image)

Edited by augustinmaxtim, 06 June 2017 - 17:11.


#23
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 don_dannielo, on 06 iunie 2017 - 17:04, said:

Mai cauta si o cumparatura ceva.
Mai vrei?
Attached File  Capture7.JPG   59.3K   15 downloads
Attached File  Capture4.PNG   19.62K   14 downloadsAttached File  Capture5.PNG   20.42K   15 downloadsAttached File  Capture6.PNG   20.66K   10 downloads

Edited by alexx1402, 06 June 2017 - 17:36.


#24
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Confirm si eu, la BT la cardul Visa Electron toate conversiile valutare se fac la cursul VISA. Am confirmarea de la banca si am si verificat cursul cand am facut cumparaturi pe net. Umbla vorba ca si la Lbra ar fi la fel, cand ii intrebi asa iti zic, insa in contract scrie ca se aplica cursul bancii. Cineva a scris ca la tranzactia sa s-a aplicat cursul Mastercard, asa ca acolo situatia ramane incerta. Poate cei cu card la Libra sa confirme sau sa infirme..

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 augustinmaxtim, on 06 iunie 2017 - 17:07, said:

Partea tricky e ca nu stiu ce comision imi va fi luat la extragerea de la o banca/bancomat de al lor. Dupa ce am scos banii si schimb valuta la o casa de schimb sau banca in coroane ,
Doua chestii:
1.De ce sa-i schimbi? Din bancomat ii primesti direct in DKK.
2.De ce i-ai scoate, cand acolo poti plati orice si oriunde direct cu cardul?

#26
augustinmaxtim

augustinmaxtim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.06.2015
1.Sunt sigur ca asa mi-ar lua de fiecare data comision cand fac ceva cu cardul romanesc, iar la o banca de a lor m-am interesat ca nu iau comision la retragere/depunere sau plata la orice casa de marcat.
2.Cum am mai repetat, sa imi fac card la banca lor, mereu ii altfel cand ai un card la banca din tara unde vrei sa traiesti decat unul strain, nu sunt comisioane cand as plati cu el la orice din tara aia. BT si BCR nu sunt aliate cu Danemarca in niciun nimic, sunt sigur ca intra politica statului la tranzactii iar Danemarca ii o tara scumpa si gasesc ei pe ce sa ma taxeze.

Edited by augustinmaxtim, 07 June 2017 - 15:47.


#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 augustinmaxtim, on 07 iunie 2017 - 15:45, said:

1.Sunt sigur ca asa mi-ar lua de fiecare data comision cand fac ceva cu cardul romanesc, iar la o banca de a lor m-am interesat ca nu iau comision la retragere/depunere sau plata la orice casa de marcat.
2.Cum am mai repetat, sa imi fac card la banca lor, mereu ii altfel cand ai un card la banca din tara unde vrei sa traiesti decat unul strain, nu sunt comisioane cand as plati cu el la orice din tara aia. BT si BCR nu sunt aliate cu Danemarca in niciun nimic, sunt sigur ca intra politica statului la tranzactii iar Danemarca ii o tara scumpa si gasesc ei pe ce sa ma taxeze.
1. Pai daca banca lor ti-a explicat ca nu ia comision, tu de ce esti sigur ca ti-ar lua? :habarnam:
2. Faptul ca tu nu scoti banii de pe cardul romanesc ci ii cheltui rand pe rand pana se termina, nu te impiedica sa iti faci si card nou la vreo banca daneza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate