Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Țeapă ITGalaxy?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 lightpoint, on 09 iunie 2017 - 11:08, said:

legea spunea ca daca inreg nu este autorizata de un judecator ,atunci nu se considera proba.
serios!?
adica, daca sunt amenintat cu moartea nu am voie sa inregistrez!?
e vorba de INREGISTRARE, tu confuzi cu INTERCEPTARE - care sunt doua notiuni total diferite

Edited by STARTREK1, 09 June 2017 - 11:36.


#38
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Legenda spune ca cei ce fac reclamatii la ITGalaxy sunt ingropati in padure de vii dupa ce sunt torturati de interlopii periculoasi ce detin ITGalaxy. Posted Image

#39
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016

 lightpoint, on 09 iunie 2017 - 11:08, said:

legea spunea ca daca inreg nu este autorizata de un judecator ,atunci nu se considera proba.
Nu stiu despre ce lege este vorba, dar sa zicem ca ai dreptate: poate ca inregistrarea nu este admisa ca proba intr-un eventual proces, dar macar exista dovada ca te-a amenintat. Ai cum sa dovedesti ca spui adevarul... si poate totusi conta.

Edited by Manasu, 09 June 2017 - 11:32.


#40
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 STARTREK1, on 09 iunie 2017 - 11:17, said:

serios!?
adica, daca sunt amenintat cu moartea nu am voie sa inregistrez!?
Faci plangere la politie, si politia daca decide va inregistra ea  cu aparatura de inregistrare omologata  de catre sistemul  juridic.

Quote

e vorba de INREGISTRARE , tu confuzi cu INTERCEPTARE - care sunt doua notiu ni total diferite
Iar o inregistrare care nu este facuta cu aparatura omologata nu se ia in calcul ca proba, deoarece nu se considera a fi interceptare.
bye.

 Manasu, on 09 iunie 2017 - 11:26, said:

Nu stiu despre ce lege este vorba, dar sa zicem ca ai dreptate: poate ca inregistrarea nu este admisa ca proba intr-un eventual proces, dar macar exista dovada ca te-a amenintat. Ai, la o adica, cu ce sa dovedesti ca spui adevarul...
Pai pleci cu adevarul acasa , bineinteles dupa ce platesti cheltuielile de judecata ( inclusv pe avocatul atacatorului)

#41
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Daca inregistrezi convorbirea nu se ia in calcul, dar daca dai telefonul pe speaker cu multi martori in jur se ia ?

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Manasu, on 09 iunie 2017 - 11:26, said:

poate ca inregistrarea nu este admisa ca proba intr-un eventual proces

Din cate stiu eu, nu e admisa ca proba de sine statatoare, dar in completare la alte probe, e admisa.

#43
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Se depun la dosare inregistrari facute de PF zilnic, nu mai vorbiti prostii.
Aia cu autorizata de judecator si omologata se aplica la interceptarile facute de diverse institutii.

#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sau flagrant.

#45
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 samebo, on 09 iunie 2017 - 11:31, said:

Se depun la dosare inregistrari facute de PF zilnic, nu mai vorbiti prostii.
Pai la un dosar, poti  sa depui ce vrei tu.Daca iti accepta la dosar ceva asta nu inseamna ca o sa-ti accepte si judecatorul

Quote

Aia cu autorizata de judecator si omologata se aplica la interceptarile facute de diverse institutii.
Se aplica peste tot acolo unde se doreste a obtine probe audio/video indiferent de caz

Edited by lightpoint, 09 June 2017 - 11:34.


#46
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 benis, on 06 iunie 2017 - 19:53, said:

am pretenția să meargă brici și gata..  Nici măcar Root nu-i fac.  Şi huawei chiar merge bine cu softul de Europa. Acuma am constatat că nici măcar nu-mi apart toate contactele.


Data viitoare iPhone, daca tot il iei pe firma. Si asta merge brici oriunde, are garantie oriunde si nu te tepuieste nimeni cu el (pentru ca tehnic nu pot).
Si nici nu iti bati capul cu softul, merge. Like magic!

#47
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

 lightpoint, on 09 iunie 2017 - 11:08, said:

legea spunea ca daca inreg nu este autorizata de un judecator ,atunci nu se considera proba.

Cine zice ceva de judecata? Un scandal in presa se poate declansa si pe baza unei inregistrari neautorizate.

#48
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 lightpoint, on 09 iunie 2017 - 11:29, said:

Iar o inregistrare care nu este facuta cu aparatura omologata nu se ia in calcul ca proba, deoarece nu se considera a fi interceptare.
bye.

http://legeaz.net/no...la-ncpp/art-139

Quote

(3) Înregistrările prevăzute în prezentul capitol, efectuate de părţi sau de alte persoane, constituie mijloace de probă când privesc propriile convorbiri sau comunicări pe care le-au purtat cu terţii. Orice alte înregistrări pot constitui mijloace de probă dacă nu sunt interzise de lege.

Edited by STARTREK1, 09 June 2017 - 11:49.


#49
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
De ce pana mea a mai trebuit sa deschizi inca un topic pentru asta? Ai deja unul deschis in care sa te plangi.

#50
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 benis, on 09 iunie 2017 - 10:45, said:

Atenție la neatenție!
Tocmai am fost sunat de directorul general de la itgalaxy, care mi-a declarat, citez: 'Dacă sunt băiat rău, pot să vă fac rău'
Asta e vrajeala de gainar pilit de uichend, care se da cocos nervos fata de angajati si angajate,poti lua inregistrarea de la telefonia la care ai numar.Dar de unde stii ca este directorul general?Asa s-a recomandat?

Edited by daniMMM, 09 June 2017 - 12:21.


#51
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

Quote

Orice alte înregistrări pot constitui mijloace de probă dacă nu sunt interzise de lege.
a putea <> a fii ! Adica cel mai corect este: "Orice ar putea constitui mijloace de probă dacă nu sunt interzise de lege."
Este o diferenta de la cer la pamant.Orice avocat bun va cere justificat respingerea probei  si catalogata drept viciu de procedura.
bye!

#52
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
I-am intrebat si eu la un moment dat despre o promotie Asus daca e cumva fake, ca era un site dubios cel pe care il promovau, in raspuns s-a vazut o usoara iritare care m-a dus cu gandul ca nu vor sa vanda.

Asa e cand vrei sa pleci la drum fara sa ai oameni care sa stie sa comunice cu clientul.

In alta ordine de idei, eu nu vad nimic gresit in refuzul lor de a-ti accepta returul produsului daca l-ai cumparat ca persoana juridica, nu-i obliga nicio lege sa-l accepte. Chiar nu inteleg de ce insisti, nu sta in responsabilitatea magazinelor sa informeze fiecare client in parte ce drepturi ii revin.

Lasa-le in garantie telefonul daca spui ca nu functioneaza corespunzator, ai 12 luni la el.
Daca refuza sa-l repare/inlocuiasca/returneze apoi banii, ai toate sansele sa-ti recuperezi paguba daca ii chemi in Instanta.

Edited by gumball3000, 09 June 2017 - 12:31.


#53
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 lightpoint, on 09 iunie 2017 - 12:21, said:

a putea <> a fii !

 lightpoint, on 09 iunie 2017 - 12:21, said:

bye!
Esti mult prea categoric. Nici macar judecatorii nu ofera solutii atat de transante de la primul verdict.


P.S> Si daca tot "bye!" cu atata emfaza, nu inteleg de ce te mai cobori printre ignoranti.

#54
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 lightpoint, on 09 iunie 2017 - 12:21, said:

a putea <> a fii ! Adica cel mai corect este: "Orice ar putea constitui mijloace de probă dacă nu sunt interzise de lege."
Este o diferenta de la cer la pamant.Orice avocat bun va cere justificat respingerea probei  si catalogata drept viciu de procedura.
bye!
Citesti doar ce iti place. Aia e pusa acolo din alte motive, te las pe tine sa descoperi motivele ca te vad jurist de profesie.

Quote

(3) Înregistrările prevăzute în prezentul capitol, efectuate de părţi sau de alte persoane, constituie mijloace de probă când privesc propriile convorbiri sau comunicări pe care le-au purtat cu terţii. Orice alte înregistrări pot constitui mijloace de probă dacă nu sunt interzise de lege.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate