Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Țeapă ITGalaxy?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Am cumpărat un telefon nou de la această firmă dar a venit cu soft chinezesc și acesta are probleme la notificări și la primirea de apeluri.
Având în vedere că mă încadrez în cele14 zile, am decis să îl returnez și am achiziționat deja alt telfon. Totuși, după ce am stat după ei la telefon, și le-am și scris de 2 ori, am aflat că, fiind factura pe firmă, nu mi se pot returna banii.  Eu mă consider înșelat și caut căi de atac, în caz de nerezolvare amiabilă. Care ar fi pașii de urmat?

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Legea conform careia pentru cumparaturile online ai dreptul la 14 zile de denuntare se refera persoanelor fizice.
Astfel ca persoanele juridice trebuie sa rezolve asemenea situatii pe cale amiabila sau in instanta.

#3
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 benis, on 06 iunie 2017 - 14:59, said:

fiind factura pe firmă, nu mi se pot returna banii.  

Astea sunt bancuri.

 benis, on 06 iunie 2017 - 14:59, said:

Eu mă consider înşelat şi caut căi de atac, în caz de nerezolvare amiabilă.

Firma trebuie sa se considere inselata si nu tu. Sa-i dea firma in judecata, altceva nu prea e de facut daca nu se rezolva amiabil.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
(chipurile) necunoasterea legii, nu absolva pe nimeni de repercusiunile acesteia. multi se ascund in spatele acestei scuze.

nu ai ce face din pacate.

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Sunt putine magazine care iti permit sa returnezi produsul in 14 zile sau iti ofera garantie mai mare de 12 luni in caz ca alegi sa cumperi pe firma.

Edited by Robiacs, 06 June 2017 - 15:49.


#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Legea e pentru personae fizice vulnerabile... nu pentru firme care vor sa mai scada banii ce trebuie platiti la stat ca taxe si impozite prin umflarea cheltuielilor pe firma :D

#7
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001
Mda. Să te bucuri de telefoane.

#8
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

 samebo, on 06 iunie 2017 - 17:21, said:

Legea e pentru personae fizice vulnerabile... nu pentru firme care vor sa mai scada banii ce trebuie platiti la stat ca taxe si impozite prin umflarea cheltuielilor pe firma Posted Image
Daca folosesc telefonul in interes de serviciu si imi decontez factura la telefon luna de luna nu inteleg de ce as mari cheltuielile pe firma?
Daca era vorba de o masina tot acelasi lucru il spuneai?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu te lasa, da-i in judecata. sa ne spui si noua ce si cum a fost.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 samebo, on 06 iunie 2017 - 17:21, said:

Legea e pentru personae fizice vulnerabile... nu pentru firme care vor sa mai scada banii ce trebuie platiti la stat ca taxe si impozite prin umflarea cheltuielilor pe firma Posted Image
Te roade ca altii pot? Te tine noaptea treaz? Sa stii ca marea majoritatea cumpara pe firma deoarece chiar le folosesc in scopul afacerii. Stiu ca suna ciudat pentru tine dar asa functioneaza lucrurile.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 Robiacs, on 06 iunie 2017 - 15:49, said:

Sunt putine magazine care iti permit sa returnezi produsul in 14 zile sau iti ofera garantie mai mare de 12 luni in caz ca alegi sa cumperi pe firma.
Nu este adevărat, eu pănă acum am cumpărat o groază de chestii și nu am avut problema asta.  Dar,  de acum înainte voi fi mai atent la condiţiile impuse..

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 benis, on 06 iunie 2017 - 14:59, said:

Am cumpărat un telefon nou de la această firmă dar a venit cu soft chinezesc şi acesta are probleme la notificări şi la primirea de apeluri.
Având în vedere că mă încadrez în cele14 zile, am decis să îl returnez şi am achiziţionat deja alt telfon. Totuşi, după ce am stat după ei la telefon, şi le-am şi scris de 2 ori, am aflat că, fiind factura pe firmă, nu mi se pot returna banii.  Eu mă consider înşelat şi caut căi de atac, în caz de nerezolvare amiabilă. Care ar fi pașii de urmat?
Da-i in judecata, daca nu vor sa rezolve pe cale amiabila.....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 06 June 2017 - 19:11.


#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 slai, on 06 iunie 2017 - 18:02, said:

nu te lasa, da-i in judecata. sa ne spui si noua ce si cum a fost.

Cam greu, singurul argument ar fi că ei nu specifică faptul ca telefonul e model chinezesc și soft fără limba română.  Angajatul mi-a recomandat să mă adresez service-ului lor, Quickmobile.
Momentan am comandat însă altul de la emag şi pe acesta îl vând. Altă soluţie era să schimb ei softul dar în principiu în ultima vreme cam cumpăr telefoanele cu soft de la mama lor, aşa am facut şi cu anteriorul şi nu au fost probleme

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Faci o poza cu specificatiile de la ei de pe site si ii acuzi de inselaciune.....Posted Image

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Așa este, pot câștiga procesul simplu, pe site scrie că beneficiez de garanție oficială plus 14 zile termen de retur.

Attached Files



#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Mai scrie și faptul că beneficiez de garanția oficială a producătorului, ori producătorul scrie pe cutie că nu oferă garanție decât pentru China.

Avocatul m-a sfătuit să depun plângere penală

Attached Files



#17
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Era bine sa te intelegi cu ei inainte sa-ti comanzi alt telefon eventual sa le dai diferenta.
Nici in limba engleza nu te descurci cu el?
Poti sa-l resoftezi la cineva care se pricepe nu ar fi asa mare paguba doar ca vei pierde garantia

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Păi eu nu am chef să pierd timpul cu ei, până la urma, ca să ce? Să- mi trimită alt telefon cu garanţie în China?
Iar de resoftat,  refuz să o fac pe banii mei.  Eu de ceva vreme nu-mi mai resoftez telefonul,  am pretenția să meargă brici și gata..  Nici măcar Root nu-i fac.  Şi huawei chiar merge bine cu softul de Europa. Acuma am constatat că nici măcar nu-mi apart toate contactele.

PS: am încercat să vb cu ei și nu mi-au răspuns.  Abia după ce i-am sunat după masă mi-au comunicat treaba cu banii.  Se pare că merg la intimidare,  momentan le-am scris că urmează să merg să depun plângere penală,  mâine chiar mă duc,  azi nu mai am chef,  m-am enervat prea tare și tre să fac socata,  tura N..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate