Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cafeneaua Linux

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#37
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postdanzi23, on 07 iunie 2017 - 22:00, said:

In ce format free aveti salvata muzica voastra? (ex: flac, opus, mp3)
Cea mai mare parte a muzicii mele e .ogg (vorbis), dar am și .flac și .mp3.

#38
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

View Postneagu_laurentiu, on 06 iunie 2017 - 15:55, said:

View PostCiubex, on 06 iunie 2017 - 15:50, said:

De asemenea variantele de "Word" ale acestor suite, formeaza ca dracu' variantele de documente scrise in MS Ofiice Word (docx-urile)
Aici e o greseala de abordare. Fiecare suita e facuta sa lucreze cu un anumit format si nu de la una la alta (asta-i un bonus cat sa importi ceva - nu la milimetru).
Ma confrunt cu asemenea situatii cand deschid documente editate in MS Office si pe care am nevoie sa le editez/actualizez in LibreOffice sau OpenOffice, asta la serviciu, cand am de completat niste prostii de documente administrative, iar cei ce le creaza au un mare "talent" de a "desena" tot felul de chestii in documente.
Oricum, sunt pentru folosirea suitelor acestora (LibreOffice, OpenOffice etc.) in detrimentul celor de la MS, pentru ca folosesc linux (Ubuntu) chiar si acasa, nu numai la serviciu.

Edited by Ciubex, 08 June 2017 - 08:25.


#39
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Formatul mp3 e free din aprilie anul asta. https://www.theregis...nobody_noticed/

#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postlightpoint, on 07 iunie 2017 - 14:25, said:

7)View resizing in loc de image resizing. In loc sa-mi micsoreze imaginea pe care eu o pun in document, LibreOffice creaza un view si pe acel view il modifica conform setarilor tale.
Insa in realitate , imagina originara este stocata full.Ia un wallpaper 4k , drag & drop in LibreOffice si apoi micsoreaza foarte mic, cat o iconita, salveaza-l(poate sa fie chiar si odt sau docx, nu conteaza) si da click dreapta si uita-te la marimea fisierelui = cat marimea wallpaperului, desi acel wallpaper chipurile l-ai micsorat.

Daca TU nu stii sa folosesti un produs, nu e vina produsului:

Attached File  Screenshot_20170608_141121.png   135.08K   43 downloads

#41
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017
1.Sa te vad pe tine cum încerci să aranjezi un tabel de poze în felul ăsta , ce productivitate și ?
2.Calitatea compresiei !!! care lasă de dorit.
În MS  Office toate chestiile astea de întâmplă instant iar metodele folosite asigura că aceiași poza sa se vadă super ok la toate rezoluțiile

#42
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Intai ca nu se poate micsora poza, apoi ca nu iti convine compresia, desi se poate seta la oricat. Hotaraste-te odata!

View PostMr_nobody_, on 07 iunie 2017 - 15:29, said:

E foarte bine că-ți place, te felicit pentru achiziție, dar pentru nevoile mele personale și a multor altora e suficient LibreOffice. Bănuiesc că unii îl folosesc și în mod profesional.
In general, achizitie e mult spus. Cred ca nici 1% din cei ce folosesc suita de la MS nu au cumparat-o. Cat despre folosit in mod profesional, sa fim seriosi, incepand din clasa V, orice referat/compunere este obligatoriu sa fie facuta in MSOffice, dar asta nu inseamna ca este folosita in scop profesional.

Edited by lucifer76, 08 June 2017 - 13:58.


#43
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postlightpoint, on 08 iunie 2017 - 13:29, said:

1.Sa te vad pe tine cum încerci să aranjezi un tabel de poze în felul ăsta , ce productivitate și ?
2.Calitatea compresiei !!! care lasă de dorit.
În MS  Office toate chestiile astea de întâmplă instant iar metodele folosite asigura că aceiași poza sa se vadă super ok la toate rezoluțiile
Probabil că MS Office e mai profesional, dar majoritatea oamenilor s-ar putea descurca cu LibreOffice.

Eu recunosc că mă bucur că s-a terminat monopolul Microsoft, a fost un blestem pentru industria software.

#44
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@lightpoint

Faptul ca atunci cand faci resize cu mouse-ul la imagine LO face doar view resizeing mi se pare chiar ok. Data urmoare cand deschizi fisierul poti sa extragi imginea la calitatea originala.
Metoda asta e future proof. Gandeste-te cum o sa fie daca tu acuma editezi un document pe un monitor 720p si luna urmatoare iti iei un monitor 4K, deschizi documentul si surpriza: textul arata la fel dar imaginea arata foarte neclara in comparatie cu textul si e mai mica. Vrei sa ajustezi dimensiunile? Ghinion, MS Office ti-a comprimato de numa cand ai dat resize cu mouseul.

Edited by danzi23, 08 June 2017 - 14:22.


#45
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Ubuntu 17.10 Daily Builds Using GNOME Desktop By Default

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Care n-au rabdare, sa treaca de pe acum la Debian sid ori Arch Posted Image

#47
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Lubuntu 17.10 Will Likely Launch with LXQt & LXDE Spins, GNOME MPV and LXQt 0.12

Folosesc Lubuntu pe un laptop mai vechi. Abia astept sa treaca la LXQt & Wayland, deoarece cred ca asta ma va scapa de tearing. Si faptul ca trec la GNOME MPV ca player default mi se pare o decizie buna.

#48
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postdanzi23, on 09 iunie 2017 - 08:22, said:

Folosesc Lubuntu pe un laptop mai vechi. Abia astept sa treaca la LXQt & Wayland, deoarece cred ca asta ma va scapa de tearing. Si faptul ca trec la GNOME MPV ca player default mi se pare o decizie buna.
Se screm ăștia de câțiva ani cu LXQt, ar fi cazul să scoată ceva.

Ce legătură are gnome cu MPV? Am trecut și eu de pe mplayer pe MPV când am dat peste niște filme H.265 care nu au mers pe mplayer. MPV e un player foarte bun.

#49
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
MPV e si foarte configurabil https://mpv.io/manual/stable/
Gnome-mpv e un frontend pentru mpv https://gnome-mpv.github.io/

#50
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postdanzi23, on 09 iunie 2017 - 08:53, said:

MPV e si foarte configurabil https://mpv.io/manual/stable/
Știu, l-am configurat și eu:
ao=alsa
osd-font-size=20
sub-font-size=30
volume-max=500
sub-codepage=latin2


View Postdanzi23, on 09 iunie 2017 - 08:53, said:

Gnome-mpv e un frontend pentru mpv https://gnome-mpv.github.io/
Am înțeles acum. :)

#51
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postdanzi23, on 08 iunie 2017 - 14:20, said:

@lightpoint
Faptul ca atunci cand faci resize cu mouse-ul la imagine LO face doar view resizeing mi se pare chiar ok. Data urmoare cand deschizi fisierul poti sa extragi imginea la calitatea originala.
Metoda asta e future proof. Gandeste-te cum o sa fie daca tu acuma editezi un document pe un monitor 720p si luna urmatoare iti iei un monitor 4K, deschizi documentul si surpriza: textul arata la fel dar imaginea arata foarte neclara in comparatie cu textul si e mai mica. Vrei sa ajustezi dimensiunile? Ghinion, MS Office ti-a comprimato de numa cand ai dat resize cu mouseul.
la documentatii tehnice de sute de pagini - mii de pagini  cum ar fi manuale tehnice, manuale de utilizare, etc  daca megi pe Libre Office ajunge ca a ta documentatie sa aiba de ordinul giga.
Sa te vad pe tine cum trimiti tu superiorul tau o documentatie de ordinul giga  sau ce faci , o pui pe dvd-uri si le trimiti prin curier ? =))

Deci pt clasa a 4-a , si scoala generala libre office e bun, insa pentru productivitate si profesionisti folosim doar tooluri profesioniste : Microsoft Office  sau  Pages.

Edited by lightpoint, 09 June 2017 - 11:22.


#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Cand aud asta cu profesionalismul & Office... daca erau asa tehnologizati, aveau aplicatii pe specificul lor, nu trebuie sa folosesti decat ocazional o suita Office pentru lucruri pe care le vrei ad hoc, in rest toata hartogaraia iese direct, numai buna de folosit, din aplicatiile dedicate.

Edited by neagu_laurentiu, 09 June 2017 - 11:33.


#53
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 09 iunie 2017 - 11:32, said:

Cand aud asta cu profesionalismul & Office... daca erau asa tehnologizati, aveau aplicatii pe specificul lor,
Au si din alea insa pt clientii Corporate/Certified Trusted Microsoft Partner.
Insa daca la serviciu lucrezi cu MS Office , si acasa trebuie sa lucrezi cu MS Office

#54
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

Deci pt clasa a 4-a , si scoala generala Libre Office e bun, insa pentru productivitate si profesionisti folosim doar tooluri profesioniste : Microsoft Office  sau  Pages

De parca pentru restul lumii use caseul descris de tine mai sus e unul comun :lol: Sa presupunem ca ai dreptate (nu ai, dar de dragul conversatiei sa presupunem ca ai) si ca eu trebuie sa fac un manual tehnic cu mii de pagini si mii de imagini cu detalii tehnice.

1. Nu o sa fac resize cu mouseul la mii de imagini, ca o sa inebunesc. O sa pun toate imaginile intr-ul folder si le dau resize la toate cu comanda "convert"
2. Daca vreau sa pretind ca sunt profesionist nu o sa folosesc imagini bitmap (jpg, png), ci imagini vectoriale (svg) facute in InkScape sau convertite cu comanda "potrace"
3. Daca chiar vreau sa creada lumea ca sunt profesionist nu o sa folosesc programe office, ci programe DTP (Scribus, Adobe InDesign)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate