Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cafeneaua Linux

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#199
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ca ar fi o noutate pentru cei de pe aici dar sa reiteram, apropo de unele voci care mai comenteaza contra, de prin topicele de profil.

In the latest Top500 Supercomputer competition, which was revealed in June 2017, 498 out of 500 supercomputers were running Linux. Of the remaining two, both ran Unix.
http://www.zdnet.com...supercomputing/

Edited by neagu_laurentiu, 25 June 2017 - 19:37.


#200
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Dacă tot suntem la acest capitol:

[ https://i.imgur.com/60rv4yV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#201
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Popularitatea nu tine neaparat de tehnica ci ecuatia asta contine si alti factori.

#202
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Intrebari de cafenea:
1. folositi limba si tastatura romana pe linux?
2. wine & PlayOnLinux - pot sa configurez cumva ca versiunile de wine sa se salveze in /opt (sau oriunde altundeva decat /home/io) ?
3. am un fisier de la o instalare anterioara a PlayOnLinux prin Trash care nu poate fi sters. Cum scap de el?
4. ce tableta grafica poate fi folosita cu linux?
5. cine-i ownerul la linux.ro?
6. pentru cei ce folosesc KDE - folositi KPIM? KMail? Mi se pare faina ideea da' niciodata nu mi-a mers Kmail cum trebuie cu 3 account-uri de mail...

#203
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
1: Da.
2-5: Regret, nu stiu.
6: Thunderbird.

LE: 3: nu merge sters ca root? Ai verificat cu chattr daca nu cumva e setata IMUABILITATEA?

Edited by shogun1, 27 June 2017 - 12:57.


#204
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postshiva, on 27 iunie 2017 - 12:47, said:

2. wine & PlayOnLinux - pot sa configurez cumva ca versiunile de wine sa se salveze in /opt (sau oriunde altundeva decat /home/io) ?
Ai partitia de /home prea mica? M-am gandit si eu la asta, banuiesc ca ar merge cu "mount --bind" sa faci un artificiu.

View Postshiva, on 27 iunie 2017 - 12:47, said:

3. am un fisier de la o instalare anterioara a PlayOnLinux prin Trash care nu poate fi sters. Cum scap de el?
Ce zice?

View Postshiva, on 27 iunie 2017 - 12:47, said:

4. ce tableta grafica poate fi folosita cu linux?
In primul rand, nu merita. Power managementul nu se compara cu cel din Windows.

#205
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@shiva
1. Am pus tastatura US si RO pe un laptop cu Lubuntu, dar nu folosesc diacriticele.
4. Wacom cica au suport nativ [0] Ca si software pentru desenare iti recomand Krita [1][2]

@lucifer76
Tableta grafica nu e o tableta normala. E o chestie ce o atasezi PC-ului sa poti desena mai bine

[0] https://redd.it/61ak5d
[1] https://www.flickr.c...ll=1&text=krita
[2] https://krita.org/en/

Edited by danzi23, 27 June 2017 - 17:43.


#206
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Eu schimb limba tastaturii cu comanda setxkbmap ro sau gb, de, se etc.

#207
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdanzi23, on 27 iunie 2017 - 17:40, said:

@lucifer76
Tableta grafica nu e o tableta normala. E o chestie ce o atasezi PC-ului sa poti desena mai bine
Am vazut doar "tableta" :)

#208
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Hai să revin cu precizări.
1- Da, folosesc atât limba română în Kde, cât și tastatura în română + engleză. Schimb layoutul între engleză și română standard cu tasta Win, aia cu ”evil logo”.

3- Dacă nu merge șters ca root poți încerca comanda:
chattr -i nume-fișier && rm nume-fișier

Vezi screenshot 1. Nu-mi trece alt motiv/ altă rezolvare prin cap, poate dacă dai mai multe detalii.

6- Eu am 5 conturi de email, funcționează perfect pe Thunderbird, acasă pe Arch Linux și la serviciu pe windows. Vezi screnshot 2.

Attached Files


Edited by shogun1, 27 June 2017 - 18:20.


#209
GhostWolf

GhostWolf

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.06.2017

View Postshiva, on 27 iunie 2017 - 12:47, said:

1. folositi limba si tastatura romana pe linux?
Nu am foslosit nici pe windows, sub Linux am testat alturi de Japoneza, Koreana si Romana dar nu am ajuns la uz zilnic, a fost doar de test.

View Postshiva, on 27 iunie 2017 - 12:47, said:

2. wine & PlayOnLinux - pot sa configurez cumva ca versiunile de wine sa se salveze in /opt (sau oriunde altundeva decat /home/io) ?
Parca poti sa setezi asta dar nu sunt sigur, nu am mai folosit PlayOnLinux de ceva ani.

View Postshiva, on 27 iunie 2017 - 12:47, said:

5. cine-i ownerul la linux.ro?
RDS.

View Postshiva, on 27 iunie 2017 - 12:47, said:

6. pentru cei ce folosesc KDE - folositi KPIM? KMail? Mi se pare faina ideea da' niciodata nu mi-a mers Kmail cum trebuie cu 3 account-uri de mail...
KPIM, cred ca niciodata. KMail am avut o incercare de curand pe Manjaro si pe Fedora, doar ca la trimitere crapa. Nu trimitea mailul insa il adauga iar in coada si tot asa, la 10 mail-uri crapa KMail. Nu l-am mai testat / folosit ca nu mai folosesc KDE insa mi-a facut o impresie foarte buna prin integrarea arhicunoscuta KDE si prin optiunile si functiile oferite.

#210
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Folosesc doar Romanian standard, nu văd de ce aș trece pe US? Ce semne lipsesc din Ro ca să merite? Oricum ai -alt-.
Nu folosesc KDe cu toate că-mi lipsește Kbarcode care nu vrea să meargă în Mate, dar mă descurc cu Glabels. KDe mi-a mai făcut probleme și la setarea conexiunii de net. NetManagerul din Mate e mai fain.

Am instalat Mint pe calculatorul angajatei și e încîntată de tot felul de mărunțișuri (de exemplu preview-ul la melodii doar din mouse :) )

#211
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postgepres, on 28 iunie 2017 - 10:31, said:

Folosesc doar Romanian standard, nu văd de ce aș trece pe US? Ce semne lipsesc din Ro ca să merite?
Unii folosesc și alte limbi și nu toți au tastatură românească.

#212
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Spunea Shogun de română + engleză, de aia eram nelămurit, că unii folosesc japoneza...

#213
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postgepres, on 28 iunie 2017 - 10:43, said:

Spunea Shogun de română + engleză, de aia eram nelămurit, că unii folosesc japoneza...
Laptop-ul meu e luat din UK și nu se potrivește perfect cu keymap-urile românești, deci prefer să fie în engleză de obicei, dar când intru pe forum de pe laptop schimb keymap-ul. Pe smartphone și tabletă tastatura e românească, dar limba e tot engleză, nu reușesc să mă obișnuiesc cu denumirile românești, parcă sună ciudat, m-am obișnuit cu engleza pe dispozitive de pe vremea XP-ului, unde nu aveam de ales, că așa erau CD-urile piratate pe vremea aia. :)

#214
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Folosesc predominant en_US, ro_RO doar cand scriu cu diacritice. Pentru ca e posibil si pentru ca asa-mi place mie.

Edited by shogun1, 28 June 2017 - 12:52.


#215
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Cred că tastatura Ro a fost un motiv important pentru migrarea pe Linux că mă exaspera layout-ul din XP, nu știu cum o fi acum.

#216
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Sunt curios, la mouse traduce șoarece? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate