Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Cafeneaua Linux

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCiubex, on 06 iunie 2017 - 15:50, said:

De asemenea variantele de "Word" ale acestor suite, formeaza ca dracu' variantele de documente scrie in MS Ofiice Word (docx-urile)
Aici e o greseala de abordare. Fiecare suita e facuta sa lucreze cu un anumit format si nu de la una la alta (asta-i un bonus cat sa importi ceva - nu la milimetru).

#20
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Mie de la cursul de SO mi s-a pus pata pe Linux.

Dar da, ar trebui prezentate si acceptate si alternativele OSS (.NET Core ruleaza acum si pe linux, la fel ca si Sql Server).

Btw, "cafenelele" de orice fel au fost mutate de pe ariile specializate amu's vreo 6+ ani....

Edited by shiva, 06 June 2017 - 16:04.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Exercitiu de imaginatie: Chiar avem nevoie de procesoare text din suite office?

Cateva exemple ce va pot da de gandit:

  • Vreau sa iau niste notite? Scriu un fisier text in orice editor
  • Vreau sa scriu o documentatie ce sa includa titlu, ceva formatare, cate o imagine pe ici/colo? Scriu un fisier text si-l formatez dupa reguli markdown (diferente minime fata de un text obisnuit). Acel markdown il transform apoi in orice, de la html la pdf la vreun ebook
  • Vreau sa desenez un grafic matematic? Folosesc gnuplot sau similare si invat diferenta intre format vectorial si bitmap, ca atunci cand cineva tipareste ce le oferim, sa ramana cat se poate de lizibil
  • Vreau sa realizez un desen artistic? Folosesc Inkscape
  • Vreau sa realizez un pliant/o felicitare? Folosesc Scribus
  • Vreau sa realizez o lucrare/carte formatata exemplar? Folosesc LaTeX & friends (mai greu de invatat)
  • Vreau sa realizez o prezentare mai eleganta? Folosesc tot LaTeX (mai greu de invatat)

De cate ori n-am intalnit Word folosit pentru toate cele (exceptie prezentari), cu rezultate cel mult mediocre. Sa nu mai zic de poze atasate ca copy/paste intr-un document Word.

#22
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Legat de prezentarile facute in LaTeX. Deoarece fiserele pdf nu au animatii am avut o profa la facultate ce si-a facut slide-urile LaTeX + beamer in felul urmator: daca pe un slide erau 10 bullet points, facea 10 slide-uri in care sa simuleze animatia de fade in pentru fiecare bullet point :lol: Va dati seama ce placut era sa inveti de pe ele.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Putini au talent sa transmita informatia intr-un mod usor de receptionat. Dar asta e cam independent de instrumentul folosit.

Edited by dani.user, 06 June 2017 - 16:58.


#24
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostCiubex, on 06 iunie 2017 - 15:50, said:

variantele de "Word" ale acestor suite, formeaza ca dracu' variantele de documente scrie in MS Ofiice Word (docx-urile)
Motivul e ciudat, Microsoft nu își respectă propriul standard, pe când LibreOffice îl respectă.

The DocX implementation is not perfect in MS Word.  There is allegedly an internationally agreed 'open' standard with the same name but inevitably there are deviations from that in MS products.
https://listarchives...s/msg16808.html

#25
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Eu inca sunt in cautarea editorului de markdown perfect. Cateva cerinte pe care le am:
* Sa mearga pe Linux (de preferabil sa fie cross platform si open source)
* Live preview cu auto scroll
* Color syntax highlight pentru blocuri de cod
* Sa functioneze bine si daca nu sunt conectat la net (e.g. sa pot adauga imagini stocate local)
* Suport pentru MathJax
* Suport pentru setarea dimensiunii imaginii (daca adaug o imagine svg sa nu ii ocupe tot ecranul) fara sa folosesc cod html https://stackoverflo...e-size-markdown
* Sa aibe o interfata curata si dark mode
* Optional: sa pot adauga video-uri locale sau de pe YouTube

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca un soft, pentru cei mai multi utilizatori, trebuie sa-i trimita pe acestia la a scrie text cu reguli de formatare precum markdown! Utilizatorul trebuie sa formateze prin instrumente simple si vizuale.

Edited by neagu_laurentiu, 07 June 2017 - 09:42.


#27
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Dar pentru programatori si pasionati, ideea de a scire un fisier in plain text cu o sintaxa de markup foarte concisa mi se pare una buna. Poti face un git repository cu acele fisiere si sa ai salvata toata istoria lor.

Edited by duca_razvan, 07 June 2017 - 09:48.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Acestia nu plang niciodata dupa conceptul "user-friendly".

#29
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postduca_razvan, on 07 iunie 2017 - 09:32, said:

Eu inca sunt in cautarea editorului de markdown perfect. Cateva cerinte pe care le am:
* Sa mearga pe Linux (de preferabil sa fie cross platform si open source)
...
Ai încercat Atom ? Cred că dacă îţi adaugi şi plugin-urile de rigoare, poţi obtine aproximativ ceea ce doreşti.

Edited by blue-line, 07 June 2017 - 13:03.


#30
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Am incercat Atom cu plug in-urile de markdown, dar tot nu mergea auto scroll-ul in preview. Am obtinut rezultate mai bune cu Visual Studio Code. Dar si acesta e departe de a fi perfect. Nu are suport pentru MathJax sau redimensionare simpla de imagini.

#31
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Ar trebui să mai încerci mai târziu. În ciuda opiniilor, Atom-ul are o dinamică uimitoare. Am avut şi eu probleme cu HTML Live Preview la un moment dat, dar am constatat că în trei luni acestea fuseseră fixate de cineva.
Probabil pentru că pluginurile sunt întreţinute separat, nu de project-managerul Atom-ului (cum se întâmplă la alte soluţii gen CodeBlocks, etc), deci nu sunt puse în lista de aşteptare.

Edited by blue-line, 07 June 2017 - 14:07.


#32
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostMr_nobody_, on 06 iunie 2017 - 15:07, said:

De ce nu?
Mie mi se pare arhi-suficient LibreOffice, sunt curios ce-i lipsește ca să înlocuiască MS Office.
1)Implementarea deficitara a opengl-ului pentru randare de scheme, numeratarea paginilor  atunci cand documentul are intercalate pagini in format potrait si landscape.
2)Lag vizibil atunci cand incerci  trasare de poligoane .
3)Lag vizibil atunci cand incerci sa folosesti "glue points".
4)Modul stupid de a manipula managementul tabelelor
5)Amestecarea stilurilor de pagina cu stilurile de fonturi/tabele/etc
6)Auto-randare extrem de proasta a imaginilor(copy-paste).
7)View resizing in loc de image resizing. In loc sa-mi micsoreze imaginea pe care eu o pun in document, LibreOffice creaza un view si pe acel view il modifica conform setarilor tale.
Insa in realitate , imagina originara este stocata full.Ia un wallpaper 4k , drag & drop in LibreOffice si apoi micsoreaza foarte mic, cat o iconita, salveaza-l(poate sa fie chiar si odt sau docx, nu conteaza) si da click dreapta si uita-te la marimea fisierelui = cat marimea wallpaperului, desi acel wallpaper chipurile l-ai micsorat.

Din cauza si altor cauze , nu doar de la cele 1-7,  productivitatea este extrem de mica si datorita modului in care este implementata logica managementului unui document.Pur si simplu nu este pentru productivitate.

In schimb MS Office a devenit un adevarat  fast-document builder, cu o serie de tooluri ingenioase si inovative, scurtaturi (comenzi) amplasate foarte bine  pe tastatura cu un managementul al tabelelor orientat catre productivitate.Avand suportul DirectX-ului, gestionarea documentelor cu multe imagini(aka scheme multe, grafice, etc) este un lucru facil.
Fara sa laud MS, pur si simplu Office este un produs care isi merita licenta si livreaza prompt ceea ce pretinde. :D

Edited by lightpoint, 07 June 2017 - 14:49.


#33
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Eu folosesc suita celor de la Kingsoft (WPS). Nu am avut nici o problemã de compatibilitate cu documentele MS. Totuși nu înțeleg de ce Writerul lor îmi duce procesorul la 15% iar Spreadshetul nu.

Attached Files



#34
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postlightpoint, on 07 iunie 2017 - 14:25, said:

Fara sa laud MS, pur si simplu Office este un produs care isi merita licenta si livreaza prompt ceea ce pretinde. Posted Image
E foarte bine că-ți place, te felicit pentru achiziție, dar pentru nevoile mele personale și a multor altora e suficient LibreOffice. Bănuiesc că unii îl folosesc și în mod profesional.

Dacă-mi merge bine Linux+LibreOffice, nu are rost să cumpar Windows+MS Office, cu banii ăia îmi pot cumpăra o tabletă cu Android. Dacă Windows 10 retail e vreo 600 de lei și MS Office încă vreo 600 de lei, înseamnă că pot să-mi iau o tabletă decentă cu cei 1200 de lei. :)

#35
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003

View Postduca_razvan, on 07 iunie 2017 - 09:32, said:

Eu inca sunt in cautarea editorului de markdown perfect. [...]
Donno ... Visual Studio Code + 1-n pluginuri de Markdown? (ma rog, mie mi-e suficient pt. siteurile facute cu jekyll).

Edited by shiva, 07 June 2017 - 16:31.


#36
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
In ce format free aveti salvata muzica voastra? (ex: flac, opus, mp3)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate