Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Emigrare Praga ca programator

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
Salut,
Am primit o oferta de munca in Praga la Price Waterhouse Coopers pe salariul brut de 3400 EUR. Chestia e ca voi fi contractor cu microintreprindere din tara iar plata va fi facuta tot din tara. Vi se pare ok aceasta abordare? Mie imi pare foarte ciudata. (Am si posibilitatea de a fi PFA). In tara lucrez tot in programare, pe ~1000 EUR.
Am si eu cateva intrebari pentru cunoscatori, si anume:

1. Cam cu cat as ramane in mana?
2. merita viata in Praga fata de un oras mare din provincie? (Nu Cluj).
3. Ce ati alege intre PFA si microintreprindere tinand cont de noul cod fiscal?

Multumesc pentru informatii!
PS: Am verificat costul vietii pe numbeo si am facut si un calcul aproximativ iar dupa taxe as zice ca raman cu undeva pe la 2700 EUR dar as vrea o parere mai avizata.

Edited by rareshhhh, 06 June 2017 - 14:53.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

View Postrareshhhh, on 06 iunie 2017 - 14:48, said:

Salut,
Am primit o oferta de munca in Praga la Price Waterhouse Coopers pe salariul brut de 3400 EUR. Chestia e ca voi fi contractor cu microintreprindere din tara iar plata va fi facuta tot din tara. Vi se pare ok aceasta abordare? Mie imi pare foarte ciudata. (Am si posibilitatea de a fi PFA). In tara lucrez tot in programare, pe ~1000 EUR.
Am si eu cateva intrebari pentru cunoscatori, si anume:

1. Cam cu cat as ramane in mana?
2. merita viata in Praga fata de un oras mare din provincie? (Nu Cluj).
3. Ce ati alege intre PFA si microintreprindere tinand cont de noul cod fiscal?

Multumesc pentru informatii!
PS: Am verificat costul vietii pe numbeo si am facut si un calcul aproximativ iar dupa taxe as zice ca raman cu undeva pe la 2700 EUR dar as vrea o parere mai avizata.

1. aproximativ 2400€ iti raman in mana.
2. Cehia este destul de ieftina, un apartament ok (70mp) ajunge la 500eur. Mancarea si restul necesitatiilor este mai ridicat ca in Romania, dar totusi foarte ok.
3. nu iti pot raspunde la aceasta intrebare.

Gandeste-te ca in Cehia vei primi 2400, din care 500eur vei plati apartamentul, 1900€ iti raman din care platesti internet, telefon, restul costurilor unui apartament, 1800€ din care sa traiesti.

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Eu sincer in locul lui nu as pleca sub 3000NET.

#4
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016

View PostZIGZAG20, on 06 iunie 2017 - 15:00, said:

Eu sincer in locul lui nu as pleca sub 3000NET.
Sa stii ca m-am gandit si eu la asta.
Sunt la nivel mediu in programare momentan (aprox 4 ani) iar la firma la care lucrez incep sa devin frustrat din cauza salariului dar iau in calcul si ca am alte posibilitati de a pleca mai departe din Praga fata de provincie.
Am uitat sa specific ca-s tanar, 25 de ani, fara sotie/copii.

Edited by rareshhhh, 06 June 2017 - 15:07.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

View Postrareshhhh, on 06 iunie 2017 - 15:03, said:

Sa stii ca m-am gandit si eu la asta.
Sunt la nivel mediu in programare momentan (aprox 4 ani) iar la firma la care lucrez incep sa devin frustrat din cauza salariului dar iau in calcul si ca am alte posibilitati de a pleca mai departe din Praga fata de provincie.
Am uitat sa specific ca-s tanar, 25 de ani, fara sotie/copii.

atunci pleaca, iti iei un apartament ieftin la 300eur si restul ii pui deoparte, in timp poti avansa si pleca si mai departe in vest.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
3. la salariul asta cea mai buna varianta este PFA impozitata la norma

#7
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
@business11 imi poti recomanda si ceva site cu chirii? Ca ma uitam acum pe google si gasesc cate ceva prin agentii doar.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

View Postrareshhhh, on 06 iunie 2017 - 15:39, said:

@business11 imi poti recomanda si ceva site cu chirii? Ca ma uitam acum pe google si gasesc cate ceva prin agentii doar.

eu ma uit in general pe pagini de immo din Austria, ca mai arata si apartamente din Cehia. Pagini direct din Cehia nu cunosc din pacate.

Edited by business11, 06 June 2017 - 15:50.


#9
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
3400e brut inseamna 90,000czk - un salariu foarte bun in Praga. Plus faptul ca vei lucra la PWC .
Apartament la 500e chirie la 70mp nu mai exista, daca vrei ceva frumos, pozitie buna, te va usura de 700-750. Preturile au crescut foarte mult in ultimii ani.
Situri cu chirii: bezrealitky.cz (in general de la proprietari) sreality.cz (agentii).
Proprietarii cer de obicei 2 chirii fara utilitati ca si depozit, prin agentie o chirie depozit si inca una ca si comision.

#10
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
@adid22 ti se par ok PWC? Stiu ca sunt o corporatie mare dar si lucrez intr-o corporatie si mai mare Posted Image.
La chirii sa inteleg ca nu e ca la noi, adica o chirie + 1 garantie + jumatate la agentie?
Intradevar, am gasit chirie la 780 EUR, foarte faina, in zona náměstí 14, metrou la cativa pasi + tot ce mi-ar trebui in zona.

Edited by rareshhhh, 06 June 2017 - 16:04.


#11
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
Am doi fosti colegi care s-au mutat la PWC si sunt foarte multumiti, au o imagine foarte buna cel putin pe plan local.
Birourile lor din Praga sunt in Pankrac, o zona foarte buna, cu transport de 3 feluri- metrou, autobuz, tramvai. Mallul e langa, restaurante decente prin zona pentru lunch.
Nu ezita sa accepti oferta, meriti sa fii platit decent si sa fii respectat pentru munca ta.

#12
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016

View Postadid22, on 06 iunie 2017 - 16:06, said:

Am doi fosti colegi care s-au mutat la PWC si sunt foarte multumiti, au o imagine foarte buna cel putin pe plan local.
Birourile lor din Praga sunt in Pankrac, o zona foarte buna, cu transport de 3 feluri- metrou, autobuz, tramvai. Mallul e langa, restaurante decente prin zona pentru lunch.
Nu ezita sa accepti oferta, meriti sa fii platit decent si sa fii respectat pentru munca ta.
Din ce mi-au spus, vor sa faca o cladire pentru toti programatorii in Praga si acum isi construiesc propria cladire de birouri, deci nu e chiar relevanta locatia dar iti multumec pentru info!

Edited by rareshhhh, 06 June 2017 - 16:12.


#13
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu as zice sa-i ameninti ca pleci daca nu-ti cresc salariul.
Si abia apoi daca se incapataneaza si vor sa-l mareasca sa faci preavizul de 2 saptamani.

#14
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

View Post_Smiley_, on 06 iunie 2017 - 15:21, said:

3. la salariul asta cea mai buna varianta este PFA impozitata la norma

De ce? Parca plateste contributii la toata suma. S-a schimbat ceva?

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostZIGZAG20, on 06 iunie 2017 - 15:00, said:

Eu sincer in locul lui nu as pleca sub 3000NET.
Unii vor sa plece din Ro ca sa scape de rromie si mizerie, coruptie, poluare etc, depinde de fiecare cum vede viata.
Unii sint fericiti si voteaza PSD aici, altii au idealuri, aspiratii, principii si nu suporta ideea de a fi condusi de corupti...

Deci raspunsul trebuie sa vina si din interior... daca e doar un simplu calcul financiar e destul de usor de facut matematic

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ce dracu mai stai prin RO la 25 de ani si fara obligatii nasoale gen copii..  Du-te unde vezi cu ochii..

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View PostLukRo, on 06 iunie 2017 - 19:54, said:


De ce? Parca plateste contributii la toata suma. S-a schimbat ceva?


se platesc contributii si impozite la norma, nu la suma incasata. si in cazul lui, norma e semnificativ mai mica decat incasarile.

#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

View Post_Smiley_, on 07 iunie 2017 - 08:34, said:



se platesc contributii si impozite la norma, nu la suma incasata. si in cazul lui, norma e semnificativ mai mica decat incasarile.

Well... depinde de norma. S-ar putea sa iesi mai bine cu micro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate