Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Procesor AMD Vishera

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017
Nu este nicio diferenta. Ce spui tu acum, daca e sa fac o analogie, e ca si cum o sursa de curent este stabila cand alimenteaza un bec de 125W, dar instabila daca alimenteaza doua becuri care insumeaza 120W.
Ilogic!

#38
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca tu zici.

#39
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017
Ca o completare, nu iti trebuie cel mai capabil chipset pentru overclocking, ci un VRM care sa suporte consumul suplimentar de curent. Cum acesta stie doar de voltaj si amperaj, un quad overclockat va fi la fel de stabil ca un octocore fara overclocking, pentru ca nu este fortat sa debiteze curent peste puterile lui.

Legat de overclocking, observ ca si AMD-ul a luat-o pe calea Intel-ului dupa ce s-a vazut cu niscai saci in caruta. Au apus si la ei vremurile cand aveai deblocate toate "instrumentele" necesare overclockingului pe orice tip de chipset si orice zgarci de placa, acum trebuie sa platesti extra pentru acest hobby.

Edited by Termic, 12 June 2017 - 04:12.


#40
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Si pe mine s-ar putea sa ma intereseze un procesor din asta. Am deja un FX-8350 care merge extraordinar de bine ca performanta pentru ce am eu nevoie insa de la o vreme se tot bloca asa ca ma schimbat niste componente de am ajuns ca folosindu-ma de acele componente (placa de baza, sursa, RAM) si de componente pe care le aveam deja: carcasa, monitor, SSD sa pot face un alt sistem. Mai imi lipseste doar procesorul. Avand in vedere ca platforma AM3+ a fost inlocuita n-as vrea sa dau multi bani pentru un procesor dar nici unul foarte slab nu as vrea. Care credeti ca ar fi cel mai bun raport pret calitate? Sa mai cumpar inca un FX-8350 ca cel pe care il am deja nu as vrea pentru ca 600 de lei (cam cat costa el acum) e cam mult pentru ce vreau eu sa fac.

Eu am procesorul asta de prin 2013 si exceptand problemele rencete care erau de fapt de la noua placa video pe i-ar cumparat-o am fost si inca sunt foarte multumit de sistem. Cu 16GB de RAM si un SSD acest sistem este extraordinar de bun, nu stiu pentru jocuri pentru ca nu ma joc pe el.

Va multumesc.

#41
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Poste2k, on 03 iulie 2017 - 03:50, said:

Si pe mine s-ar putea sa ma intereseze un procesor din asta. Am deja un FX-8350 care merge extraordinar de bine ca performanta pentru ce am eu nevoie insa de la o vreme se tot bloca asa ca ma schimbat niste componente de am ajuns ca folosindu-ma de acele componente (placa de baza, sursa, RAM) si de componente pe care le aveam deja: carcasa, monitor, SSD sa pot face un alt sistem. Mai imi lipseste doar procesorul. Avand in vedere ca platforma AM3+ a fost inlocuita n-as vrea sa dau multi bani pentru un procesor dar nici unul foarte slab nu as vrea. Care credeti ca ar fi cel mai bun raport pret calitate? Sa mai cumpar inca un FX-8350 ca cel pe care il am deja nu as vrea pentru ca 600 de lei (cam cat costa el acum) e cam mult pentru ce vreau eu sa fac.

Eu am procesorul asta de prin 2013 si exceptand problemele rencete care erau de fapt de la noua placa video pe i-ar cumparat-o am fost si inca sunt foarte multumit de sistem. Cu 16GB de RAM si un SSD acest sistem este extraordinar de bun, nu stiu pentru jocuri pentru ca nu ma joc pe el.

Va multumesc.
Un Ryzen 5. Sau daca te tine portofelul atunci Ryzen 7.

#42
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@Al3xandru35

Multumesc pentru raspuns insa pe mine ma intereseaza sa folosesc placa de baza AM3+ pe care o am si care acum nu mai are procesor. Ma intereseaza un procesor care sa mearga pe AM3+ care sa nu fie foarte scump (600 de lei consider ca este deja prea mult) dar care sa mearga cat de cat bine. Stiu ca la banii astia nu va fi nava spatiala insa la mine e pacat ca am componentele astea care stau degeaba pentru ca lipseste procesorul. :)  Pentru Ryzen, pe langa procesor (care probabil ca este mult mai scump decat vreau eu sa dau) mai trebuie si placa de baza si memorii DDR4. Scopul meu insa este sa folosesc placa si memoriile existente.

#43
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ai putea sa te orientezi spre un FX 8300, pretul este foarte corect pentru ce oferă: http://www.pcgarage....8300-33ghz-box/

#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@e2k, cauta AMD FX-8370E; in magazin e *sub 600 Lei.
Iar SH ar merita maxim 400 Lei.

*https://www.price.ro...d=1048694&asc=1
==========================

@jegmihai, el spune ca are FX-8350 "care de la o vreme se tot bloca" si tu ii recomanzi un procesor sub el ?
:lol:

#45
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Multumesc, @jegmihai, dar ce zici de un X6 6300? Pe emag apare ca cel mai popular pe socketul asta si are si review-uri foarte bune. Ma rog de fapt toate CPU-urile pe AM3+ au review-uri foarte bune si 8350-ul meu. :D Eu il am din 2013 si nu imi vine sa cred ca nu simt inca nevoia sa fac upgrade la ceva mai nou (i5, i7, Ryzen).

Ideea e ca de sarbatori erau super-reduceri la SSD-uri asa ca am luat si eu unu de 120GB la 177 de lei, nu aveam nevoie dar daca era ieftin, asa ca acum am doua SSD-uri, unu pe sistemul actual cu 8350, si unu care este oarecum in plus. Ma rog l-am bagat si pe al doilea in sistem si mai instalez uneori Linux pe el dar nu il folosesc prea des.

Cum ziceam la mine e pacat de placa de baza si de celelalte componente care stau degeaba si au nevoie de procesor.

#46
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
@super8

Chiar el a mentionat ca problemele erau de la placa video.

View Poste2k, on 03 iulie 2017 - 03:50, said:

Eu am procesorul asta de prin 2013 si exceptand problemele rencete care erau de fapt de la noua placa video pe i-ar cumparat-o am fost si inca sunt foarte multumit de sistem.


@e2k, nici 6300 nu este de aruncat, este la randul lui un procesor foarte capabil. Pentru ce folosesti PC-ul mai exact, daca nu pentru jocuri?

#47
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postsuper8, on 03 iulie 2017 - 11:35, said:

@jegmihai, el spune ca are FX-8350 "care de la o vreme se tot bloca" si tu ii recomanzi un procesor sub el ?
Posted Image

Nu, nu. E ok sa fie mai slab decat 8350. Am rezolvat problema cu blocatul, era de la placa video noua pe care am cumprat-o. Posted Image

Ideea e ca vreau sa fac inca un sistem pe langa ala cu 8350 pe care il am deja. 8350 o sa ramana cu placa lui noua pe care am cumparat-o crezand ca ea este de vina pentru blocari. Nou procesor (care poate fi mai slab decat 8350) va folosi vechea placa de baza si componentele pe care le-am schimbat crezand ca ele sunt de vina. Imi pare rau sa am aceste componente capabile sa formeze un sistem dar care nu au procesor. Imi trebuie un procesor cat mai ieftin pe AM3+ dar care sa fie cat de cat decent. Dupa cum ziceam am deja un SSD pentru el pe care il pot folosi si 8GB de RAM. Astea o sa asigure o functionare destul de buna.

View Postjegmihai, on 03 iulie 2017 - 11:44, said:

@e2k, nici 6300 nu este de aruncat, este la randul lui un procesor foarte capabil. Pentru ce folosesti PC-ul mai exact, daca nu pentru jocuri?

In principiu il folosesc pentru chestiile de baza, access Internet, Youtube, edidat documente si programare. Cand lucrez de acasa de regula ma conectez pe remote destkop asa ca nu conteaza prea mult sistemul insa mai lucrez asa si pe cont propriu.

Calculatorul meu nu trebuie sa fie super-performant insa nu imi place nici sa fie lent. Sistemu de operare trebuie sa fie pus pe SSD si sa am minim 8GB de RAM. Procesorul nu trebuie sa fie nava spatiala doar sa tina pasul cu celelalte componente sa nu traga in jos. De-aia am si intrebat nu vreau sa cumpar un procesor care sa traga sistmeul in jos. 8350-ul meu nu trage deloc in jos.

Pe 8350 am si o placa video cu Geforce 1050 (asta mi-a facut figuri) dar nu ma joc jocuri am luat-o pentru ca duce rezolutia 4K si am si TV si monitor cu rezolutia asta. Monitorul e conectat prin display port iar TV-ul cu HDMI 2.0. Merg foarte bine. Pe sistemul pe care planuiesc sa il fac din componentele ramase am sa folosesc o placa mai veche care nu va duce 4K dar e OK ca voi folosi un monitor Full HD pentru noul sistem.

Edited by e2k, 03 July 2017 - 12:01.


#48
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@e2k, fara suparare dar trebuia sa spui de la inceput ca:
avand probleme cu placa video la vechiul PC AM3+ ai cumparat alte componente si acum ai doua PC-uri, unu' complet si al doilea fara procesor;
iar acum doresti sa cumperi un procesor Second Hand (?) socket AM3+ pana in pretul x Lei !

Asa pe "neve" eu iti recomand nou din magazin sub 500 Lei:
FX-8370E,
FX-8320E,
FX-8300,
FX-6300.

Daca vrei neaparat SH, gasesti FX-8300 si FX-6300 sub 400 Lei pe olx.
Am cautat acum si-am vazut ca mai repede gasesti FX-6300 la 200-300 Lei !

Daca ma intrebi pe mine, eu as lua  FX-8370E [490 Lei !] sau FX-8320E [515-555 Lei] din magazin   Posted Image

#49
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postsuper8, on 03 iulie 2017 - 12:40, said:

@e2k, fara suparare dar trebuia sa spui de la inceput ca:
avand probleme cu placa video la vechiul PC AM3+ ai cumparat alte componente si acum ai doua PC-uri, unu' complet si al doilea fara procesor;

Pai am incercat sa zic asta dar cred ca nu m-am exprimat bine sa se inteleaga. Si placa video de la vechiul PC era de fapt noua dar blocarile apareau in mod aleatoriu asa ca nu m-am prins ca problema era de la ea, eu am zis ca e sursa de vina apoi placa de baza asa ca am cumparat unele noi. Am gasit pe net rezolvarea asa ca da acum am doua sisteme si unu din ele fara procesor, celalalt cu FX 8350. In fine astea sunt datele problemei. RAM imi da un coleg ca lui i s-a ars placa de baza si nu mai are ce face cu el. Posted Image Carcasa, SSD, sursa si monitor am.

View Postsuper8, on 03 iulie 2017 - 12:40, said:

iar acum doresti sa cumperi un procesor Second Hand (?) socket AM3+ pana in pretul x Lei !

Asa pe "neve" eu iti recomand nou din magazin sub 500 Lei:
FX-8370E,
FX-8320E,
FX-8300,
FX-6300.

Nou vreau si ma gandeam pana in 300 de lei. Din pacate insa nu cred ca gasesc asa ca am sa ridic stacheta la 400 de lei. Cred ca 6300 o sa fie, l-am gasit la 380 de lei. Posted Image Cam peste buget dar asta e, cred ca e cel mai bun compromis. Pe emag are review-uri foarte bune, si cei mai multi se refereau la jocuri. Eu nu ma joc aproape deloc dar daca merge binisor la jocuri sunt convins ca o sa mearga bine si la ce am eu nevoie. Oricum aproape sigur o sa il duc la parintii mei sa am calculator bun si acolo si sa nu mai ma car mereu cu laptorpul.

Multumesc mult pentru recomandare.

#50
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In cazu' asta FX-6300 e cea mai bura buna alegere pt. un produs nou din magazin.
Cu toate ca logica dicteaza sa il cumperi cu 200 Lei de pe olx Posted Image

Edited by super8, 03 July 2017 - 15:19.


#51
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Am eu fx 6300, in jocuri mai pretentioase isi arata batranetea dar in browsing si filme full hd zbârnâie.

#52
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
Nu prea are logica sa iei procesor nou pe o platforma veche.
Ala e ultimul care se strica dint tot calculatorul.
Sau schimbi platforma sau iei un sh mai performant.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate