Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Presiunea de lichefiere a metanului la temperatura camerei? (in atmosfere)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Faceti o pomana cu raspunsul asta?

Trebuie sa recunosc ca nu ma duce capul - am cautat putin pe google si am gasit niste rezultate foarte diferinte intre ele - de la 2 atm la 64 de atm.

Exista o pompa "civila" cu care pot sa fac asta la tara ?

#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
La temperatura camerei logic ca presiunea aplicata va fi mai mare decat cea la −162 °C in 25 kPa (4 psi). Cred ca se poate face un calcul prin regula de trei simpla.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in nici un caz metamnul nu se lichefiaza la 2 atm. stiu ca metamnul e transportat pe mare in vapoare care il tin la -44 de grade.
https://en.wikipedia...ied_natural_gas
artizanal, nu e la indemana dumitale sa faci asa ceva.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Prin efect de laminare Joule-Thomson condenseaza dupa trecerea printr-o diafragma, cand prin destindere atinge temperatura de minus 161,5 C. Trebuie comprimat inainte de laminare.

Edited by loock, 05 June 2017 - 20:26.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 florin_buda, on 05 iunie 2017 - 19:45, said:

Faceti o pomana cu raspunsul asta?

Trebuie sa recunosc ca nu ma duce capul - am cautat putin pe google si am gasit niste rezultate foarte diferinte intre ele - de la 2 atm la 64 de atm.

Exista o pompa "civila" cu care pot sa fac asta la tara ?
La nivel de "amator" nu ai si e si foarte riscant sa experimentezi asa ceva.Si nu vad logica, decat daca ai o extractie de gaz metan la negru.Ce vezi in butelii, e altceva un amestec de gaze.Daca ar fi fost asa de usor, n-ar mai fi circulat autobuzele in marile orase (pana in ´89) cu ditai "bombele" de gaz metan deasupra.

#6
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Fix acum 2 ore am facut o boroboata .
Am incarcat cu gaz o bricheta ( avea supapa de incarcare din fabricatie si am folosit un spray chinezesc).
Eram afara, in aer liber.
In excesul meu de zel, am apasat, am insistat  iarasi am apasat, etc.
O mare parte din gazul care se incapatana sa nu intre in bricheta mi-a ajuns pe degetul mare .
Acesta a inghetat pe loc.
Acum degetul meu doare, este extrasensibil, s-a inrosit, se comporta exact ca si cum m-as fi oparit.
Fix ca o arsura .

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 tiupedix, on 05 iunie 2017 - 20:56, said:

Acum degetul meu doare, este extrasensibil, s-a inrosit, se comporta exact ca si cum m-as fi oparit.
Fix ca o arsura .
Oximed se da la arsuri/inghet.

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

 myshyk, on 05 iunie 2017 - 20:28, said:

La nivel de "amator" nu ai si e si foarte riscant sa experimentezi asa ceva.Si nu vad logica, decat daca ai o extractie de gaz metan la negru.Ce vezi in butelii, e altceva un amestec de gaze.Daca ar fi fost asa de usor, n-ar mai fi circulat autobuzele in marile orase (pana in ´89) cu ditai "bombele" de gaz metan deasupra.

Sigur era metan si nu propan sau butan?

 tiupedix, on 05 iunie 2017 - 20:56, said:

Fix acum 2 ore am facut o boroboata .
Am incarcat cu gaz o bricheta ( avea supapa de incarcare din fabricatie si am folosit un spray chinezesc).
Eram afara, in aer liber.
In excesul meu de zel, am apasat, am insistat  iarasi am apasat, etc.
O mare parte din gazul care se incapatana sa nu intre in bricheta mi-a ajuns pe degetul mare .
Acesta a inghetat pe loc.
Acum degetul meu doare, este extrasensibil, s-a inrosit, se comporta exact ca si cum m-as fi oparit.
Fix ca o arsura .


Acum multi ani ma jucam cu un prieten tinind propan din aragazele alea portabile in palma, dar erau -25C (eram cu cortul prin fagaras, pe la jumatate capsulele nu mai dadeau gaz, le puteai scaote din aragz si varsa gazul care statea lichid o veme, se evapora incet). Buteliile alea au un amestec de butan si propan, prespun ca ce raminea era butanul.

#9
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 florin_buda, on 05 iunie 2017 - 19:45, said:

Faceti o pomana cu raspunsul asta?

Trebuie sa recunosc ca nu ma duce capul - am cautat putin pe google si am gasit niste rezultate foarte diferinte intre ele - de la 2 atm la 64 de atm.

Exista o pompa "civila" cu care pot sa fac asta la tara ?

Nu ai cum sa-l lichefiezi numa prin comprimare, ca are temperatura critica de vreo -82.6C la presiunea critica de 46bar. Peste temperatura asta, indiferent la ce presiune l-ai aduce nu se lichefiaza. Asemanator se intampla si cu azotul, hidrogenul, heliul, gaze care se lichefiaza exclusiv prin (auto)racire.
Ai aici un tabel+grafic.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/LogMethaneVaporPressure.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabyxm, 05 June 2017 - 22:57.


#10
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
O sa sune ca si cum as fi un lenes maxim: ati aruncat in mine cu tot felul de cifre dar tot nu mi-ati raspuns la intrebare. Nu stie nimeni raspunsul?

Dupa niste filmulete pe youtube am facut niste experimente la tara (frate-meo are ferma de porci) si am obtinut gaz metan din balegar + resturi alimentare. Nu va imaginati o calitate profesionala, practic nici nu stiu daca-i metan sau nu - doar ca arde. Dar zicea frate-meo ca merita sa investigam daca putem incalzi solarul cu el la iarna.

Am intrat repede pe wikipedia, am facut niste calcule pe degete si mi-a iesit ca pot sa-l comprim cu un motor de frigider (8 atmosfere) - doar ca era vorba de un site de prin '95 si n-am reusit sa mai gasesc nicaieri ceva cifre concrete.

Concluzia e ca daca era atat de simplu erau multi altii inaintea mea care o faceau deja

#11
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Ha-ha-ha.
Bio gazul exista, se obtine usor, ai nevoie doar de resturi organice si rabdare. Putrefactia este un fenomen natural.
De aici si pana la a obtine profit este cale lunga .
Nici macar energia vantului sau cea solara nu este inca profitabila, apai asta .
Parerea mea este ca va legati la cap desi nu va doare .Sau poate nu aveti ce face cu banii vostri si vreti sa aratati satului ca se poate .

#12
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

 tiupedix, on 06 iunie 2017 - 14:35, said:

De aici si pana la a obtine profit este cale lunga .

Nu vreau sa obtin profit din gaz ... adica plm vreau! :D dar sunt perfect constient ca n-o sa pot si ca nici n-are rost. Ce vreau eu e sa economisesc din gazul pe care-l cumpar deja.

Marea problema e ca eu as putea sa-l obtin cu usurinta vara, in timp ce eu am nevoie de el iarna...

#13
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 florin_buda, on 06 iunie 2017 - 14:12, said:

O sa sune ca si cum as fi un lenes maxim: ati aruncat in mine cu tot felul de cifre dar tot nu mi-ati raspuns la intrebare. Nu stie nimeni raspunsul?

Io unu cred ca ti-am raspuns. Nu poti lichefia metan (CH4) la temperatura camerei, indiferent ca il comprimi la 10bar sau la 1000bar.

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
E el confuz, de i-ar trebui metan lichefiat?
Omului ii trebuie o metoda de stocat metan. De exemplu prin stocare in recipient sub presiune.
Bineinteles se face ca nu intelege ca lucurul cu metan comprimat in implica calificari, materiale si standarde foarte speciale. E crede ca poate comprima orice amestec de gaze (cu oxigen si metan inclus) in vreun butoi din curte cu un motor/pompa oarecare care face scintei etc. In cel mai bun caz nu reuseste nimic, in cazul rau reuseste ceva si-si da foc la casa sau , si mai rau, face o explozie sanatoasa si da jos si doua case din vecini.

E ca aia care taie bombe gasite pe cimp cu fierastraul.

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pe vremea lui nea nicu, furau unii biogaz de la un ias in camere de tractor. asa ca, se poate.

#16
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

 vrajitoruldinoz, on 06 iunie 2017 - 19:46, said:

ca lucurul cu metan comprimat in implica calificari, materiale si standarde foarte speciale

serios?  propui cumva sa fac un intership la NASA ca sa pot sa umplu 3 amarate de butelii de aragaz?

Edited by florin_buda, 06 June 2017 - 22:30.


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Eu ti-am zis ca esti d-ala care taie bomba, nici nu realizezi in ce te bagi.
O butelie de aragaz distruge un bloc cu 4 etaje. Buteliile de aragz nu-s umplute cu gaz metan, si cu siguranta nu au gaz metan si oxigen in ele.

#18
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

 vrajitoruldinoz, on 06 iunie 2017 - 23:13, said:

Eu ti-am zis ca esti d-ala care taie bomba, nici nu realizezi in ce te bagi.
O butelie de aragaz distruge un bloc cu 4 etaje. Buteliile de aragz nu-s umplute cu gaz metan, si cu siguranta nu au gaz metan si oxigen in ele.


Oxigenul de unde l-ai scos? Din vise? Metanul se produce in mediu anaerob..


 gabyxm, on 06 iunie 2017 - 18:48, said:

Io unu cred ca ti-am raspuns. Nu poti lichefia metan (CH4) la temperatura camerei, indiferent ca il comprimi la 10bar sau la 1000bar.


Pe tine nu te-am bagat in seama ca am vazut ca fabulezi. Numarul magic pe care-l cautam este aprox 320 bar - la care lichefiezi metan la temperatura camerei.


PS: nu inteleg ce cautati voi in aria de Stiinta - vrajitoruldinoz nu poate nici macar sa scrie o postare corecta in romana..

Edited by florin_buda, 07 June 2017 - 11:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate