Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Senzație de rău după mâncat dulce

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Am mâncat niște colivă pe la prânz și mi s-a făcut brusc rău dupaia. O stare de anemie, nu știu cum să explic. Mi-am făcut repede un ceai de mere roșii și mi-a mai trecut.
Mi-am luat glicemia dupaia și am avut-o 111.
Mi s-a mai intâmplat asta cu ceva zile în urmă după ce am mâncat ceva dulce.
Am făcut recent analizele și mi-au ieșit cam proaste la profilul lipidic.
Le-am atașat aici. Ce credeți că este ? Și care e remediul ?

[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/18891688_10155549314724873_4459381384403028637_o.jpg?oh=702c7e729f84dd3b480cbf835e9f6a94&oe=59AE0002 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by orthodox, 05 June 2017 - 18:06.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
simplu. NU MAI MANINCI DULCE, o vreme.

ce e asa de complicat?

#3
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

 tEo, on 05 iunie 2017 - 18:07, said:

simplu. NU MAI MANINCI DULCE, o vreme.

ce e asa de complicat?

O să încerc. Vroiam să știu dacă e ceva grav....

Edited by orthodox, 05 June 2017 - 18:10.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 orthodox, on 05 iunie 2017 - 18:08, said:

O să încerc. Vroiam să știu dacă e ceva grav....
Poti repeta analizele la un alt laborator.........si vezi daca ai in familie bunici, parinti, unchi sau matusi care au diabet.Posted Image

*O vizita la un medic internist este binevenita.

Edited by xmanyacs77, 05 June 2017 - 18:20.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 orthodox, on 05 iunie 2017 - 18:08, said:

O să încerc. Vroiam să știu dacă e ceva grav....

Da. Esti pre-diabetic. Iti creste glicemia brusc dupa ce mananci si se prabuseste la fel de brusc la putin timp dupa, asa ca te ia cu lesin.  Trebuie regim alimentar adica fara coliva, numai chestii fierte, fara exces de zahar, etc.

#6
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

 rosix, on 05 iunie 2017 - 18:41, said:


Da. Esti pre-diabetic. Iti creste glicemia brusc dupa ce mananci si se prabuseste la fel de brusc la putin timp dupa, asa ca te ia cu lesin.  Trebuie regim alimentar adica fara coliva, numai chestii fierte, fara exces de zahar, etc.

Cred că e prea mult spus. Oricum, multumesc de sfat. O să trec pe regim.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Există 4 tipuri de diabet: diabetul de tip 1, diabetul de tip 2, diabetul gestaţional şi diabetul secundar:
  • Diabetul de tip 1 (numit şi diabetul insulino-dependent) apare atunci când pancreasul nu mai poate produce insulină, iar pacientii sunt total dependenti de administrarea prin injactii a insulinei. Acest tip de diabet este o boală autoimună, in majoritatea cazurilor. Cauzele nu sunt cunoscute, dar se presupune că factorii cauzali sunt autoimuni, genetici, de mediu sau virali. Persoanele care sunt diagnosticate cu diabet de tip 1 trebuie să isi injecteze insulina în fiecare zi pentru a putea supravieţui. Diabetul de tip 1 apare în aproximativ 5% din totalul cazurilor de diabet şi se întâlneşte de regulă la copii şi tineri, dar poate apărea la orice vârstă.
  • Diabetul de tip 2 (numit şi non-insulino-dependent) este cea mai frecventă formă de diabet, aproximativ 95% din totalul persoanelor diagnosticate cu diabet. Diabetul de tip 2 se dezvoltă gradual, pe o perioadă mare de timp. În cazul diabetului de tip 2, pancreasul produce uneori suficientă insulină, dar organismul nu o poate folosi în mod adecvat. După câţiva ani de folosire necorespunzătoare a insulinei, pancreasul scade producţia de insulină, rezultând aceleaşi efecte ca în cazul diabetului de tip 1.
  • Diabetul gestaţional apare doar în timpul sarcinii. S-a observat că femeile care au avut diabet gestaţional au dezvoltat diabet de tip 2 în următorii 10 ani în proporţie de 20-50%.
  • Diabetul secundar apare pe fondul unor afecţiuni pancreatice, endocrine, hepatice sau în cazul abuzului de medicamente precum antiinflamatoarele cortizonice, betablocantele, diureticele tiazidice etc.
Tu esti tipul 2 sau secundar .
Daca te incadrezi la secundar ...inteleg tu ...eu presupun ca esti pe abuz de medicamente .
Daca esti pe tip 2 , cumpara o carte despre acest diabet si tine vreo 6 luni regimul specific .

#8
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Cata coliva ai mancat frate ?

#9
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

 florin_buda, on 05 iunie 2017 - 19:21, said:

Cata coliva ai mancat frate ?

nu foarte multă, o porție normală, câteva linguri, 15-20

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Nu lua nicio carte, nu lua medicamente din sfaturi de pe net sau de la prieteni - ia analizele și trap la doctor. Dacă ai o problemă îți spune acela ce e și ce trebuie făcut.

#11
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010

 orthodox, on 05 iunie 2017 - 18:06, said:

Am mâncat niște colivă pe la prânz și mi s-a făcut brusc rău dupaia. O stare de anemie, nu știu cum să explic. Mi-am făcut repede un ceai de mere roșii și mi-a mai trecut.
Mi-am luat glicemia dupaia și am avut-o 111.
Mi s-a mai intâmplat asta cu ceva zile în urmă după ce am mâncat ceva dulce.
Am făcut recent analizele și mi-au ieșit cam proaste la profilul lipidic.
Le-am atașat aici. Ce credeți că este ? Și care e remediul ?

[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/18891688_10155549314724873_4459381384403028637_o.jpg?oh=702c7e729f84dd3b480cbf835e9f6a94&oe=59AE0002 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

omule e grav , du-te la spital ca esti dependent de coliva :D
eu am avut glicemia 135 dupa ce am baut 2 litri de suc de portocale si mi-au spus ca am diabet de tip 2.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 orthodox, on 05 iunie 2017 - 18:06, said:


Am făcut recent analizele și mi-au ieșit cam proaste la profilul lipidic.
Le-am atașat aici. Ce credeți că este ? Și care e remediul ?

[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/18891688_10155549314724873_4459381384403028637_o.jpg?oh=702c7e729f84dd3b480cbf835e9f6a94&oe=59AE0002 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma pufneste rasul cand vad "incordarea" vis-a-vis de niste rezultate normale.
In cazul tau,paranoia si spalatul creierului fac casa buna datorita sperieturii pe care "expertii" in halat alb ti-au inculcat-o cu picatura.Apropo,nu ti-au recomandat cumva in marinimia lor si anumite medicamente,suplimente sau tratamente?Asta asa,preventiv.
Eu iti recomand pentru linistea ta sufleteasca sa aloci timp si ceva banuti si sa-ti refaci analizele de mai sus (in aceeasi zi si la perioade de timp cat mai scurte intre analize) la vreo trei centre din astea care se ocupa cu asa ceva.Cred ca acest deziderat se poate atinge foarte usor,avand in vedere numarul exagerat de mare al centrelor de recoltare de probe existente mai nou pe m/p,indiferent de localitate.
Dupa ce compari acele rezultate,mai vorbim.

ps.
Inca nu am reusit sa intelg si nimeni nu a reusit sa-mi explice de ce fiecare laborator are limitele lui minime si maxime,aceste nefiind niciodata aceleasi la doua laboratoare.
Adica conform unui laborator ai 1001 de probleme,iar conform altuia esti sanatos tun,exagerat vorbind.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 orthodox, on 05 iunie 2017 - 18:08, said:

O să încerc. Vroiam să știu dacă e ceva grav....
E foarte grav ....stii treaba cu coliva.....Eu personal nu mananc niciodata coliva , si nici nu voi manca vreodata ..de curiozitate mananca o amandine si vezi daca patesti la fel.....eu zic ca nu o sa patesti nimic......

 adisz, on 06 iunie 2017 - 09:49, said:

Inca nu am reusit sa intelg si nimeni nu a reusit sa-mi explice de ce fiecare laborator are limitele lui minime si maxime,aceste nefiind niciodata aceleasi la doua laboratoare.

Din cauza metodelor folosite si a apatatelor utilizate la efectuarea analizelor.....nu toate laboratoarele au aceleasi tipuri de aparate si aceiasi reactanti.....

Edited by Clovis, 21 June 2017 - 16:57.


#14
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 adisz, on 06 iunie 2017 - 09:49, said:

ps.
Inca nu am reusit sa intelg si nimeni nu a reusit sa-mi explice de ce fiecare laborator are limitele lui minime si maxime,aceste nefiind niciodata aceleasi la doua laboratoare.
Adica conform unui laborator ai 1001 de probleme,iar conform altuia esti sanatos tun,exagerat vorbind.
Simpu. Pentru ca metodele de prelucrare  ale diverselor probe sunt diferite de la un laborator la altul, iar parametrii sunt si ei diferiti. Ideea e sa te incadrezi in valorile de referinta ale laboratorului unde ai facut si analizele. Logic ca nu iei rezultatele analizelor facute la un anumit laborator si le interpretezi dupa valorile de referinta ale altuia.

Edited by cleopatra00, 21 June 2017 - 17:03.


#15
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 adisz, on 06 iunie 2017 - 09:49, said:

ps.
Inca nu am reusit sa intelg si nimeni nu a reusit sa-mi explice de ce fiecare laborator are limitele lui minime si maxime,aceste nefiind niciodata aceleasi la doua laboratoare.
Adica conform unui laborator ai 1001 de probleme,iar conform altuia esti sanatos tun,exagerat vorbind.

Limitele minime si maxime = intervalul de referinta folosit pt a spune daca rezultatul prezinta o problema sau nu. Eu am comparat intervalele de referinta din analizele postate de Orthodox cu cele din analizele mele. Sunt aceleasi. Si nu cred ca am folosit serviciile aceluiasi centru de recoltare si analiza pentru ca limbajul folosit e usor diferit. Deci pe ce te bazezi cand spui ca intervalele de referinta nu sunt niciodata aceleasi la doua laboratoare? Una e sa spui ca rezultate analizelor difera de la un centru la altul si altceva sa spui ca intervalele de referinta nu sunt aceleasi. E o nuanta importanta.

 cleopatra00, on 21 iunie 2017 - 17:02, said:

Simpu. Pentru ca metodele de prelucrare  ale diverselor probe sunt diferite de la un laborator la altul, iar parametrii sunt si ei diferiti. Ideea e sa te incadrezi in valorile de referinta ale laboratorului unde ai facut si analizele. Logic ca nu iei rezultatele analizelor facute la un anumit laborator si le interpretezi dupa valorile de referinta ale altuia.

Valorile de referinta trebuie sa fie aceleasi. Nu e normal sa difere de la laborator la laborator.

Edited by Tywin, 22 June 2017 - 23:08.


#16
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
1. Daca ai peste 40 de ani, glicemia 111 dupa masa e inca ok. Poti sa te gandesti la diabet atunci cand nu scade sub 125.
2. Ai o usoara dislipidemie.
3. Nu imi place valoarea colesterolului LDL - lipoproteinele cu densitate mica (LDL) au rolul de a transporta colesterolul de la ficat la celule; o valoare crescuta inseamana predispozitie la boli cardiace; e nasol atunci cand colesterolul si alte grasimi incep sa se depuna pe peretii lumenului arterelor coronare (alea care hranesc muschiul cardiac cu oxigen); apare astfel arteroscleroza, care creste riscul de tromboza coronariacana, care poate duce la atac de cord (drum lung pana acolo - nu prea lung pentru unele persoane).
Nu e grav-grav, dar ar trebui sa investighezi problema (anual).

#17
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Tywin, on 22 iunie 2017 - 23:12, said:

Valorile de referinta trebuie sa fie aceleasi. Nu e normal sa difere de la laborator la laborator.
Nu trebuie si, de aceea, nici nu sunt. Daca nu pricepi ideea, asta e.

 iliketoforkmyself, on 23 iunie 2017 - 00:07, said:

... crescuta inseamana predispozitie la boli cardiace; e nasol atunci cand colesterolul si alte grasimi incep sa se depuna pe peretii lumenului arterelor coronare (alea care hranesc muschiul cardiac cu oxigen); apare astfel arteroscleroza, care creste riscul de tromboza coronariacana, care poate duce la atac de cord (drum lung pana acolo - nu prea lung pentru unele persoane).
Nu e grav-grav, dar ar trebui sa investighezi problema (anual).
Ateroscleroza e denumirea afectiunii, din termenul francez athérosclérose. Atero provine de la aterom. Sau, variabil, arterioscleroza, din frantuzescul artériosclérose, unde latinescul arteria semnifica artera . Arteroscleroza nu exista.

Edited by cleopatra00, 04 July 2017 - 10:28.


#18
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009

 cleopatra00, on 04 iulie 2017 - 10:27, said:

Nu trebuie si, de aceea, nici nu sunt. Daca nu pricepi ideea, asta e.


Ateroscleroza e denumirea afectiunii, din termenul francez athérosclérose. Atero provine de la aterom. Sau, variabil, arterioscleroza, din frantuzescul artériosclérose, unde latinescul arteria semnifica artera . Arteroscleroza nu exista.
Exista si ateroscleroza (afectiune a arterelor in care apar leziuni lipidice denumite placi ateromatoase) exista, insa, si arterioscleroza, caracterizata prin depunerea sarurilor in peretele arterial, transformand arterele in tuburi cu structura asemanatoare osului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate