Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nuki - smart Lock

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Dupa ce am fost calcat de hoti, mi-am automatizat putin casa. Mi-am pus sistem de alarma smart cu conexiune la internet si aplicatie de telefon mobil, mi-am instalat un door closer (asta a fost punctul slab exploatat de hoti -> usa nu s-a inchis complet si hoti au intrat doar impingand-o usor) si am decis sa imi instalez si un sistem smart lock.

Dupa ce am studiat piata, cel mai interesant sistem mi s-a parut cel de la Nuki.

Sa va spun in cateva cuvinte ce stie sa faca:

In primul rand el poate fi achizitionat doar ca si incuietoare si e stand alone (vreo 230 de euro), conectandu-se cu telefonul doar cand este in raza de actiune bluetooth, adica vreo 10 metri. Functioneaza ori cu aplicatia de ios sau andorid, ori cu un fob (telecomanda ~40 de euro) programabila. Telecomanda se conecteaza infinit mai repede decat telefonul, practic telefonul are nevoie de vreo 5-10 secunde sa se conecteze bluettoth, telecomanda functioneaza imediat.

In versiunea extinsa (~280-300 de euro) vine in pachet cu un bridge wifi care conecteaza incuietoarea la routerul wifi. Eu pe asta mi l-am cumparat.

Dupa o utilizare de cateva zile, chiar sunt impresionat de jucarie, fapt pentru care am decis sa fac un mic review.

In primul rand, dispune de functii de automatizare prin portalul ifttt.com, respectiv prin aplicatia ifttt de pe telefon. Ce mi-am programat pana acum:

- in fiecare noapte la ora 22:15, incuietoarea incuie usa automat.
- setare parasire locatie (geo-fencing) -> setezi in aplicatie zona pe care cand o parasesti incuietoarea sa incuie usa automat. Eu mi-am setat ceva de genul 1km raza, dar poate fi setata orice zona de la cateva zeci de metri la cateva sute de kilometri (dai zoom pe harta pana setezi ce zona iti convine tie).

Mai are tot felul de functii interesante, printre care descuiere usa automat cand te apropii de casa (ti-o descuie de la 50 de metri si tu o gasesti descuiata). Pe mine nu ma ajuta functia asta pentru ca am incuietoare care inchide automat cand tragi usa dupa tine, deci chiar daca mi-o descuie Nuki, tine limba broastei trasa doar vreo 5 secunde dupa care ii da drumul. Deci daca nu sunt in fata usii in alea 5 secunde, e degeaba. Daca insa ai incuietoare fara limba din aia care cand tragi usa dupa tine se blocheaza (cu clanta pe afara), functia e mega utila.

Iar ca sa nu existe riscul ca sa se descuie automat cand treci pe langa casa cu masina si de fapt tu nu te duceai acasa, Nuki incuie din nou usa automat la interval prestabilit (5-10-20 etc minute).

Asa cum ziceam, pana acum sunt mega multumit de incuietoare. Cel mai misto lucru este ca nu mai stai in dubii daca ai incuiat usa sau nu. Scoti telefonul din buzunar si te uiti. Daca ai uitat sa o incui (si nu ai geo-fencing setat sa se incuie automat), pur si simplu scoti telefonul din buzunar si o incui din aplicatie.

Si mai are o chestie misto, fiecare membru al familiei are contul personal si apare in log cand au venit acasa, cand au plecat (daca au incuiat usa), etc. Plus poti descuia usa de la distanta pentru oricine are treaba (cu permisiunea ta) in casa si vrei sa ii dai voie sa intre.

Nuki zice ca bateriile tin cam 6 luni cu o utilizare medie de 8 operatiuni de incuiere/descuiere pe zi. Foloseste 4 baterii AA, extrem de usor de inlocuit. Aplicatia te avertizeaza cand nivelul de incarcare al bateriilor atinge 20%.

Daca ai butuc cu functie de utilizat chei simultan pe ambele parti ale usii, se poate descuia in continuare usa manual pe dinafara. Daca butucul nu stie asta, atunci nu poate fi dscuiat din exterior, pentru ca Nuki se instaleaza peste o cheie bagata in broasca pe interior -> practic este un robotel care invarte de cheie. Eu nu imi fac griji din motivul asta pentru ca mai am o usa de acces in spatele casei pe care pot intra in caz de defectiune.

Toate elementele setului sunt fabricate in Austria si au un feeling calitativ, de lucru premium. Partea cilindrica argintie a incuietorii este din aluminiu anodizat.  

Nu am niciun fel de avantaj de niciun fel pentru acest post. Nu am nicio legatura cu compania Nuki.

Attached Files



#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ranga e sfântã :lol:
Attached File  img_9388_copy.jpg   45.21K   19 downloads

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

 izometric, on 05 iunie 2017 - 16:14, said:

Daca ai butuc cu functie de utilizat chei simultan pe ambele parti ale usii, se poate descuia in continuare usa manual pe dinafara. Daca butucul nu stie asta, atunci nu poate fi dscuiat din exterior, pentru ca Nuki se instaleaza peste o cheie bagata in broasca pe interior -> practic este un robotel care invarte de cheie. Eu nu imi fac griji din motivul asta pentru ca mai am o usa de acces in spatele casei pe care pot intra in caz de defectiune.

Adica nu iti aduce nimic in plus dpdvd al sigurantei, aceasta e data tot de butucul existent.
Macar o poti seta sa nu mai permita descuiatul cu cheia pe exterior?

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
pai daca e cheia in butuc cum poti sa bagi cheie pe exterior?
oricum hotul nu baga nici o cheie

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Alice, on 05 iunie 2017 - 17:35, said:

Adica nu iti aduce nimic in plus dpdvd al sigurantei, aceasta e data tot de butucul existent.
Macar o poti seta sa nu mai permita descuiatul cu cheia pe exterior?

Mai citeste odata ce am scris, cred ca sunt clare avantajele de securitate.
Nu, nu se poate "seta" sa nu se mai deschida cu cheia pe exterior. Dar "setarea" este implicita la majoritatea butucilor. Cei care permit operare cu doua chei concomitent sunt de 3 ori mai scumpi decat un butuc scump care permite operare cu o singura cheie pe o singura parte.

 xcit, on 05 iunie 2017 - 17:38, said:

pai daca e cheia in butuc cum poti sa bagi cheie pe exterior?
oricum hotul nu baga nici o cheie

Exista butuci care permit functionarea cu doua chei concomitent si butuci care nu permit lucrul asta. Depinde de tine ce iti cumperi, Nuki se foloseste pe ce ai tu instalat pe usa, cu limitarile de rigoare.

Edited by izometric, 05 June 2017 - 17:46.


#6
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
daca nu ai alarma plus contract cu o companie de paza poti sa pui tu mama lu' nuki ca tot te vor calca hotii daca stiu ca merita efortul.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu prea inteleg cu ce ajuta toata jmecheria in cazul concret cu "door closer" care nu s-a inchis. Usa e tot deschisa. Ca poate poti verifica pe telefon ca nu s-a inchis ca lumea oricum s-ar putea sa fie prea tirziu.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 belogerer, on 05 iunie 2017 - 17:54, said:

daca nu ai alarma plus contract cu o companie de paza poti sa pui tu mama lu' nuki ca tot te vor calca hotii daca stiu ca merita efortul.
Sau camere de supraveghere pe care sa le accesezi de pe smartfon....Posted Image

#9
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 xmanyacs77, on 05 iunie 2017 - 17:58, said:

Sau camere de supraveghere pe care sa le accesezi de pe smartfon....Posted Image

sunt inutile fara stocare in cloud/unitate centrala ascunsa si pot sa iti dau cateva exemple unde hotul a fost filmat si poate fi identificat f usor dar celebra politie romana nu a facut nimic pe baza filmuletului.

#10
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 f300, on 05 iunie 2017 - 17:56, said:

Nu prea inteleg cu ce ajuta toata jmecheria in cazul concret cu "door closer" care nu s-a inchis. Usa e tot deschisa. Ca poate poti verifica pe telefon ca nu s-a inchis ca lumea oricum s-ar putea sa fie prea tirziu.

Door closerul ajuta sa se inchida usa complet incat bead bolts sa fie perfect aliniate cu strike plates (nu cunosc termenii tehnici in Romana, daca poate ajuta cineva raman recunoscator). Daca te asiguri de lucrul asta, atunci toate automatizarile (depasit o raza predeterminata sau la o anumita ora) functioneaza cum trebuie. Adica asigura casa chiar daca proprietarul are probleme de memorie. Si daca nu iti aduci aminte daca ai incuiat usa sau nu, dureaza 20 de secunde sa verifici de orinde ai fi si sa o incui de la distanta daca consideri necesar.

Reamintesc tuturor ca asta este un review si nu o vanzare de produs. E in regula daca cuiva nu ii face trebuinta si nu considera util sa dea banii pe asa ceva.

 xcit, on 05 iunie 2017 - 18:28, said:

Dracia asta se pune doar sus la yala, dar partea de incuiere de baza e aia de jos unde intra fiarele sus, jos si in lateral. Daca se monteaza asa ceva atunci nu mai trebuie sa incui jos, ce smecherie ai facut....nimic. De comoditate intradevar e buna, dar e cam aiurea sa stai in baza ei fara sa incui si jos

In principiu usile moderne au o singura incuietoare in mai multe puncte Posted Image

Cat despre spart butucul, am spart eu unul odata: trebuie gaurit cu bormasina incat sa cada toti pinii si sa il invarti cu o surubelnita.

O mizerie de butuc de alama (metal moale) a durat vreo 20 de minute sa il gauresc pana au cazut toti pinii. Nu zic de galagia pe care o face bormasina. Si ca idee, daca iti trebuie power tools ca sa spargi o usa/incuietoare, atunci acea incuietoare cade in clasa de protectie RC3 conform standardelor europene, adica foarte ridicata. Nu mai vorbim ca sunt butuci de usa scumpi cu corpul de otel calit (hardened steel -> vezi poza atasat). Aia nu mai merg gauriti cu nicio bormasina.

Attached Files

  • Attached File  abus.jpg   43.51K   21 downloads

Edited by izometric, 05 June 2017 - 18:51.


#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 izometric, on 05 iunie 2017 - 18:34, said:

In principiu usile moderne au o singura incuietoare in mai multe puncte Posted Image

Cat de moderna sa fie? eu am o usa de fier cu broasca motura si am si yala sus, asa a venit usa, motura incuie in mai multe puncte, dar yala e mai practica din interior ca nu stai sa incui cu cheia

#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nuki se pune pe lock cylinder. Iar Yale este marca inregistrata.

#13
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 07.08.2008

 izometric, on 05 iunie 2017 - 16:14, said:

In versiunea extinsa (~280-300 de euro) vine in pachet cu un bridge wifi care conecteaza incuietoarea la routerul wifi. Eu pe asta mi l-am cumparat.
Dupa o utilizare de cateva zile, chiar sunt impresionat de jucarie, fapt pentru care am decis sa fac un mic review.
Pai si atunci de ce nu ai pus si niste poze reale, sa vedem cum arata smecheria instalata? Posted Image

#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
corect, posibil ca tu sa fii singurul care n-a inteles ce am vrut sa zic, marea majoritate cunoaste termenul de yala pentru incuietoarea care invarti de maner, imi cer scuze daca te-am indus in eroare cumva ;)

#15
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Daca hotu' isi doreste cu adevarat, intra.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si, la urma, te prinzi ca toata securitatea casei tale sta in comunicatia dintre telefon / automatizare si / sau echipamente / servere / Internet. Daca nu e facuta cum trebuie [adica de la securitatea routerului pana la echipamentele care comunica], te cam "pisi" pe ea. Mai mult, devin o cale de acces. Ca idee, o cheie o stii, o vezi, o cunosti. Cand iti dispare, stii ca a disparut si ce ai de facut. Din pacate, despre date, parole, coduri inregistrate pe la mama naibii si modul de lucru al echipamentelor nu pot spune acelasi lucru...

Edited by dexterash, 05 June 2017 - 19:43.


#17
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 tigerheart, on 05 iunie 2017 - 19:14, said:

Pai si atunci de ce nu ai pus si niste poze reale, sa vedem cum arata smecheria instalata? Posted Image

 dexterash, on 05 iunie 2017 - 19:42, said:

Si, la urma, te prinzi ca toata securitatea casei tale sta in comunicatia dintre telefon / automatizare si / sau echipamente / servere / Internet. Daca nu e facuta cum trebuie [adica de la securitatea routerului pana la echipamentele care comunica], te cam "pisi" pe ea. Mai mult, devin o cale de acces. Ca idee, o cheie o stii, o vezi, o cunosti. Cand iti dispare, stii ca a disparut si ce ai de facut. Din pacate, despre date, parole, coduri inregistrate pe la mama naibii si modul de lucru al echipamentelor nu pot spune acelasi lucru...

Noroc ca Nuki e facuta de oameni care stiu securitate. Aplicatia are algoritmi de encriptie la nivel de aplicatie de ebanking. Plus ca in orice secunda te poti loga in contul tau si vezi exact ce chei sunt autorizate, cate sunt functionale si le poti dezactiva/sterge imediat din doua clicuri. Poti sa emiti chei pentru un singur acces, chei cu durata de timp limitata sau chei cu interval orar/saptamanal strict.  

Daca un hot iti fura/gaseste telefonul, trebuie sa treaca si de securitatea telefonului ca sa iti poata folosi aplicatia. Asta daca nu ai apucat tu sa anulezi accesul telefonului inainte ca hotul sa ajunga la usa ta.

Eu inca nu i-am gasit nicun minus.

Attached Files


Edited by izometric, 05 June 2017 - 20:36.


#18
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Cel mai sigur e să n-ai dușmani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate