Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Achiziție teren Moara Vlăsiei

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dinodor

dinodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.10.2006
Salut,

Ma bate gândul sa cumpăr un teren langa București pentru construcția unei case în viitorul apropiat.
Cum locațiile cele mai apropiate sunt si cele mai scumpe, m-am oprit asupra unei comune ușor mai îndepărtată  (Moara Vlăsiei) despre care nu știu mare lucru, dar cu potențial de reducere a timpului parcurs pana acolo, datorita autostrăzii A3. Am studiat mai multe anunțuri si la majoritatea apar la utilități disponibile, gaze și electricitate, apa și canalizare în lucru, iar preturile se învârt în jurul a 20 eur/mp.
Ce părere aveți? M-ar interesa gradul de avansare al lucrărilor pentru apa și canalizare sau alte informații utile privind achiziționarea unui teren.

Mulțumesc,

#2
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Salut. Eu sunt medic de familie in Caciulati/Moara Vlasiei. Pot sa-ti zic ca ai face o alegere foarte inspirata din toate punctele de vedere (inclusiv medicul de familie va fi foarte bun daca decizi sa te muti in zona) :)
          Nu stiu exact, o sa intreb angajatii nostri de la cabinet care locuiesc in zona unde s-a ajuns cu apa si canalul. Pot insa sa-ti zic ca primarul e un tip tanar si intreprinzator dar nu neaparat din bani publici :) Detine printre altele si "ferma ancutei". Daca s-a zis ca se va face, se va face. S-au facut o groaza de chestii deja si se fac in continuare. Comuna e un mic santier.

          Comuna e bine conectata. Cel mai indicat ar fi sa-ti iei in Caciulati, e primul sat cum vii dinspre Tunari/Balotesti. E conectat la Autostrada (intri pe ea de oriunde din Caciulati in maxim 2 minute) si deasemenea la DN1 (7-8 minute la cea mai aglomerata ora din zi) si poti intra pe sensul spre Otopeni prin pasajul de la Hornbach. Deasemenea e conectat la Pipera prin soseaua largita. Tunari e cam imputit dar dupa ce treci de el e ok. Moara Vlasiei are si tren care ajunge cam in 25-30 de minute la Gara de Nord. Nu sunt multe dar sunt cateva trenuri dimineata si seara si sunt chiar dragute, diesel-uri din alea "sageata albastra". Sunt multe rute de Maxi-Taxi dar toate te scot in DN1 si in Bucuresti te lasa la Piata Presei Libere. Toti copii din Moara Vlasiei merg la liceu in Bucuresti si am o fetita care zice ca face pana la Jean Monet la 7.30 dimineata 45 de minute. E acceptabil zic eu.
         Scoala e decenta dar nu da pe-afara cu rezultatele. Primarul insa e determinat sa creasca nivelul. El insusi are copii la scoala din comuna. DIspensarele sunt renovate, dotate,etc. Exista multe restaurante si locuri de agrement in zona....Te poti integra ok daca nu vrei sa fii sclavul Bucurestiului si iti recomand sa nu fii. Daca iti duci copii la scoala 12 in Aviatiei pe langa omorul care e acolo (toata Pipera fara bani de scoala privata se inghesuie acolo) vei face o groaza de drumuri.
         Exista farmacie deschisa pana la 7 seara in Balotesti si in Moara Vlasiei, in Caciulati e pana la 5. Exista Mega Image (bineinteles) :)
         Mai intreaba si-ti mai zic.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Deocamdata si nu pentru timo scurt a3 se termina in centura ... bine macar ca da in partea cu 2 benzi pe sens ... depinde unde trebuie sa ajungi in Bucuresti .... dar mai repede de 1/2 ora nu prea ai sanse.

Din acest punct de vedere mai bine conectat ar fi zona se est prin a2.

Multa bafta

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Omu nu vrea sa faca naveta zilnica Moara Vlasiei- Buc, ci vrea sa-si faca o casa acolo pt a se retrage candva si a merge periodic in timpul liber. Deci nu conteaza cat timp face pana in Bucuresti.

O alta varianta mai aproape de oras ar fi Magurele, e chiar ok, ca trec zilnic pe acolo, terenul e foarte accesibil la pret, si se dezvolta mult.

Edited by Deenman, 05 June 2017 - 17:45.


#5
dinodor

dinodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.10.2006

View PostfightClub25, on 05 iunie 2017 - 17:00, said:

mulțumesc pentru informații, astea erau lucrurile pe care voiam sa le stiu, dacă nu-mi spuneai ca ești medic acolo, clar credeam că ai terenuri de vânzare sau ca ești ruda cu primarul:)))

View PostDeenman, on 05 iunie 2017 - 17:45, said:

mi-ai citit gândurile, nu ma gândesc sa fac naveta

Edited by dinodor, 05 June 2017 - 19:14.


#6
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@dinodor, asa ma pricep eu la vanzari. daca citesti topicul facut de mine cu Buftea/Crevedia tot aici pe sectiune dar mai jos, chiar o sa crezica sunt dezvoltator sau lucrez pentru unul :)
  lasand la o parte ideea asta e chiar ciudat ca nimeni nu s-a gandit sa prezinte extensiv o zona...
  daca mai ai intrebari, cu drag iti raspund

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate