Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Corporatiile, globalizarea si protectionismul. lncotro?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 fightClub25, on 05 iunie 2017 - 13:24, said:


  Am cautat in romana, dar uite graficul asta : https://en.wikipedia...a-A2060656A.svg
  E logic ca aparitia fibrelor sintetice a dus la reducerea consumului de lana si avand in vedere ca populatia s-a stabilizat in tarile reci si temperate iar singurele zone unde populatia creste sunt cele calde.


#20
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
E munca usoara, o faci pentru relaxare, daca ai un servici care-ti omoara creierul.
Daca esti intr-un cerc de cunostinte cu preocupari similare devine si mai usor.
Sau daca comunitatea din care faci parte se preocupa, daca locuiesti aproape de parinti si acestia se preocupa.

Astea erau standard pentru parintii/bunicii nostri.
Omul actual e foarte lejer, nu stie ce inseamna greutatile vietii, si ce-nseamna sa te zbati ca s-o duci bine.
Nu doar ca e lejer, e auto-distructiv, cheltuie tot la supermarket, nu economiseste nimic.
Se lasa talharit complet.

Edited by denisen, 05 June 2017 - 13:38.


#21
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Am inteles @denisen, intoarcerea la origini.
Mai ai timp sa citesti, sa te uiti la un documentar, sa te plimbi, sa faci sport, sa te duci la o bere? Sau toate se trec in contul activitatii in curte?

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008

 jmek4you, on 05 iunie 2017 - 11:57, said:

Asta e un exemplu pozitiv . Nu sunt vreun membru al unui ONG pro-animale , dar de ce sa folosesti piele cand ai alte alternative mai eco-friendly ?
m-ai facut curios,da exemple de eco-friendly de astea,tin minte ca eram intr-un magazin cu sotia si ma intreba de o pereche de pantofi daca erau din piele,ma uit si zic ca e imitatie,la care intervine domnisoara din magazin, este piele artificiala
sa revenim,parerea mea ca in ziua de azi concurenta intre corporatii este apa de ploaie,precum candidatul politic la alegeri
in opinia mea nu sta in caracterul omului sa se bata,sa se certe cu altu sa-i fie bine altei persoane
in fata noastra vezi doamne se cearta si sunt in concurenta,dar pe ascuns pun totul la cale cum stiu ei mai bine ca nu cumva sa scapam din lesa

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 fightClub25, on 05 iunie 2017 - 13:24, said:

  E logic ca aparitia fibrelor sintetice a dus la reducerea consumului de lana.
Adevarat si asta, dar nu fiindca ar fi vreo conspiratie a companiilor ci pt ca piata nu prea cere asa ceva.
Eu am vreo 3 pulovere de lana, insa daca le-am purtat de 5-6 ori in ultimii 10 ani. La fel, am un palton de lana, ala nu l-am purtat nici atat (e greu, umblu mai mult cu masina etc)...

#24
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Daca vrei sa mananci o potarniche, un fazan, un iepure - te faci vanator si sportul de weekend e decis.
Ca nici daca vrei sa cumperi nu gasesti.
(Iepurele salbatic nu se compara cu ala din capatul raftului de la carfur.)

Daca vrei o rata pe varza, un pui pe orez la test, iei 40 de pui/boboci primavara si-i faci dolofani.
Daca-ti plac mucii de la Lidl mananci muci cu hormoni de crestere si cancer.

Daca vrei viata buna si nu esti miliardar sa platesti pe altul sa ti-o faca, ti-o faci singur.
Din cate vad, n-o sa ti-o faca Mall-ul sau Supermarketul.

Sunt bucuresteni care habar n-au ce gust au rosiile.
Alea adevarate, crescute in pamant ingrasat cu baliga, nu crescute in vata ce hidroponice.
Din seminte din batrani, nu de la olandezi care nu se reproduc si trebuie sa cumperi iar.

Edited by denisen, 05 June 2017 - 13:49.


#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 denisen, on 05 iunie 2017 - 13:43, said:

Daca vrei sa mananci o potarniche, un fazan, un iepure - te faci vanator si sportul de weekend e decis.
Prefer oricand un iepure crescut la tara, in cusca, gras, frumos, cu carne alba, decat unul salbatic, cu carnea rosie, tare si atoasa.

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
denisen vezi ca acus sare careva,cum am patit si eu,ca nu e bun facut de noi,ca e cu microbi si nu e steril si mai stiu ce le debiteaza intre urechi la unii

#27
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Facut de sute de ani de parinti si parintii parintilor nu mai era cu microbi.
Lasa ca e bun de la supermarket fara microbi, si fara economii.
Tableta cu lapte (pseudociocolata), specialitate din lapte de vaca (pseudobranza), salam de casa (zgarciuri ciopartite), bautura cu iaurt cu fructe (dracu stie din ce), sirop de coacaze (vorba lu tata "crezi c-are fo coacaza-n el?").

#28
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,685
  • Înscris: 09.05.2008

 Karhu, on 05 iunie 2017 - 13:54, said:

Prefer oricand un iepure crescut la tara, in cusca, gras, frumos, cu carne alba, decat unul salbatic, cu carnea rosie, tare si atoasa.
Daca stii sa-l pregatesti, vanatu' nu suporta comparatie cu ce e domestic.

#29
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 Karhu, on 05 iunie 2017 - 13:00, said:

Gasesti destule, atat haine de lana cat si incaltaminte de piele. Doar ce crezi ca se face cu productia de piele si de lana, se arunca? Posted Image
Da, se arunca.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Parerea mea este ca capitalistii s-au prins ca, decat sa faca niste produse durabile, care sa te tina ani buni in utilizare, mai bine niste produse execrabile, sa treci mai des pe la mall, sa decartezi banul...

Eu, personal, as scoate mall-urile in afara legii si as interzice toate brandurile de haine si incaltaminte care nu pot oferi un standard minim de calitate dintr-o lista de specificatii.

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 radu2014, on 05 iunie 2017 - 14:55, said:

Da, se arunca.
Si atunci incaltamintea din piele, din ce se face?

 futurist, on 05 iunie 2017 - 14:48, said:

Daca stii sa-l pregatesti, vanatu' nu suporta comparatie cu ce e domestic.
Asa e, e mai savuros, insa un iepure vanat nu are prea multa carne pe el, ca in padure nu il ingrasa nimeni cu mere si cu porumb.

 rosix, on 05 iunie 2017 - 15:04, said:

as interzice toate brandurile de haine si incaltaminte care nu pot oferi un standard minim de calitate dintr-o lista de specificatii.
Pai trebuie si aia mai saraci sa se imbrace/ incalte.

#32
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 Karhu, on 05 iunie 2017 - 15:58, said:

Si atunci incaltamintea din piele, din ce se face?

  Se face dar a devenit "high end". Vezi tu ,pentru piele trebuie sa angajeze oameni si oamenii inseamna costuri. Mai bine fac un material sintetic si il taie un robot decat un nene care sa ia pielea de pe animal cu grija, sa o tabaceasca, samd. Un pantof de piele e minm 4-500 de lei si e "handmade". Saracul tata, cand era mic desi orfan, toate incaltarile lui erau "handmade" deci "highend" :)
  Multa piele se arunca si lana la fel. E neinteresant pentru Zara. Daca pe tine te-a convins prin marketing sa dai 100 de euro pe ceva sintetic de ce dracu sa se mai chinuie cu lana/pielea?
  Problema este ca ei sunt "trendsetteri" si dupa cate am vazut in threadul despre hipermarketuri lumea are o aversiune de-a dreptul fata de orice comerciant mic. In Mall gasesti doar Zara ,H&M, Pull&Beat, etc. Oamenii au in cap ca aia e marfa "buna" si nu intra nici batuti intr-un magazin mic care nu-si permite chirie de mall si e situat poate in zone mai putin de "shopping". Deasemenea, afacerea fiind mica nu isi permite designeri buni si hainele arata putin cam...batranesti si neinspirate.

 Karhu, on 05 iunie 2017 - 15:58, said:

Asa e, e mai savuros, insa un iepure vanat nu are prea multa carne pe el, ca in padure nu il ingrasa nimeni cu mere si cu porumb.

   Asta e o alta forma de "educatie a gustului/preferintelor". Mi-a adus cineva de un craciun in primul an cand m-am dus medic la tara, un pui. Victorios l-am facut : supa, fasole verde cu pui si snitzele. S-a mancat doar supa si fasolea de pe langa pui. Copii nu au vrut sa-l manance ca cica are gust ciudat si se mesteca greu, si sincer sa fiu ,dupa ce am mestecat si eu 5 minute/snitzel, am preferat sa-l dau cainilor. Trist.

 Karhu, on 05 iunie 2017 - 15:58, said:

Pai trebuie si aia mai saraci sa se imbrace/ incalte.

Saracii au avut mereu marfa proasta in Dragon/Europa. SI marfa aia ajungea in magazine decente din cartierele lor. In cartiere a venit H&M in mall-ul nou, s-au inchis magazinele alea de fake-uri si a venit H&M care vinde cam aceeasi calitate dar pe lantul scurt.
   Era un magazin la parter de bloc in Ozana, se numea "soricica". Patroana era o tipa de vreo 28-30 de ani si vindea haine de copii acolo. Marfa era din Dragon/Europa. Era dragut magazinul ei, foarte mic, si avea inclusiv un hamster femela intr-o cusca haioasa cu casuta si tot ce trebuie iar "soricica" era imbracata cu fustita si tricou. Facuse ea artizanal si niste urechi de soarece la poarta magaznului, avea bomboane si jucarii pentru copii veniti cu parintii ca sa nu se plictiseasca.......SE STRADUIA.
   Eu mergeam des la un client din zona si am intrat de curiozitate. Avand copii, am luat o groaza de haine de-acolo. Erau ieftine si foarte frumoasa. Si acum baiatul meu cel mic poarta de la cel mare hainele alea, nu s-a rupt/stricat nimic. Avea o jacheta foarte chic de iarna cu un fel de manusi fara degete care ieseau din captusala....repet ,lucruri foarte dragute. Mereu cand ajungeam in zona mergeam la ea.
   Intr-o zi am intrebat-o cum de are lucruri asa frumoase si mi-a zis : Eu merg saptamanal in Dragon cand se deschide si plec cand se inchide. "de-asta ma platiti dvs. - sa va aleg hainele". Mi s-a zis ca imi imbrac copii foarte frumos asa ca am renuntat la job-ul meu, sotul m-a ajutat sa inchiriem aici si a crezut in mine ,si eu ma duc, aleg foarte bine lucrurile care nu sunt de firma dar sunt bine facute si frumoase si le aduc aici" Pentru 10-20 de lei in plus la fiecare articol eu zic ca merita sa nu mai mergi tu in Dragon si sa stii ca cineva deja a verificat ce cumperi foarte riguros". Mi-a placut tare mult gandirea ei, m-am bucurat ca am putut sa o sustin cumparand de-acolo.
   Afacerea a decazut. Ultima oara cand am fost acolo avea doar pantofi si sandale de copii. Se reprofilase fiindca intrase tare de tot H&M si LC Waikiki la preturi ca ale ei....a zis ca la incaltaminte inca poate sa faca pretul diferenta. am luat si atunci ceva, doua perechi de sandale. Copii le poarta si acum.....piele.
   Acum 3 luni am fost in zona. S-a inchis. S-a deschis insa Park Lake! Yuppiyyyy!

#33
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Exemplul cu hainele din Dragon e fix ca nuca-n perete. Acolo produsele sunt fabricate in China sau Turcia, la fel c alea din mall-uri, ba chiar in conditii mai proaste de munca pentru angajati. Deci per ansamblu in castig iese mall-ul, pentru ca pot sa pierd o jumatate de zi si pana la urma gasesc ceva ce-mi place. La magazinul mic termin in 15 minute si e foarte probabil sa nu-mi placa nimic din oferta.

PS Daca vreti incaltaminte din piele, exista foarte buna si la preturi OK, facuta in Romania. Chiar si in hulitul Carfur am gasit acum cativa ani niste bocanci de iarna facuti undeva pe la Suceava. M-au tinut vreo 5 ani de naveta zilnica. Iarna trecuta am luat niste Bit (facuti la Timisoara) diontr-un magazin local. Tiot piele naturala. Sper sa ma tina si astia cativa ani. Idem pentru pantofi: am avut unii romanesti, din piele, care m-au tinut cativa ani buni si la care a cedat talpa (si n-am unde-i pingeli).

Deci solutii exista. pana la urma cea mai tare solutie e: daca nu-ti place ce gasesti pe un anumit segment de piata, deschide-ti firma si fa tu un produs mai bun. Nu trebuie sa-l vinzi in supermarket, deschide=-ti un magazin, iar daca ai marfa de calitate, vor urma si altele.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Problema mea nu e cu carpele de la Zara... ci cu oamenii care cumpara astfel de carpe la pret de haine. Si cum de permite statul un astfel de comert?

Suntem cu totii responsabili pentru imbogatirea tuturor acestor capitalisti escroci.

Edited by rosix, 05 June 2017 - 22:32.


#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Ce de lume are ceva cu gusturile celorlalti... :ciocan:

#36
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 pufonel, on 05 iunie 2017 - 22:32, said:

Ce de lume are ceva cu gusturile celorlalti... Posted Image

   Nu e doar de gusturi este si o problema de "tendinte". In liceu eram rapper. Ma rog, nu rappaiam dar ma imbracam in haine largi, sepci mari, chestii de genul asta. A trecut faza, am inceput sa ma imbrac normal si aia a fost. Anul trecut insa mi-am dorit niste blugi ca aia de-i purtam atunci. Nu chiar atat de largi (baggy pants) dar MAI largi putin. Eu am 1.92 si o conformatie atipica. Eu trebuie sa merg in magazin si sa probez 100 de perechi pana gasesc ceva potrivit asa ca nu imi pot comanda pantaloni online. Am fost in mall-uri la toate magazinele posibile si imposibile, efectiv mi s-a infundat nasul de la aerul ala nasol si statut. Cautam niste jeansi loose-fit. Adica suficient de largi incat nicaieri sa nu se muleze pe corp. Toti erau ,trasi la indigo - slim fit, regular fit. Toata magazinele din Mall Baneasa si Afi care vindeau blugi NU aveau asa ceva. La 70% din vanzatori atrebuit sa le explic si ce inseamna.
   In 2000 cand imi luam eu haine de-astea ,era un magazin pe mosilor - pshycho cowboy. Era o marca de jeansi din Danemarca specializata in astfel de haine dar eu nu cautam baggy ci doar loose fit. Nici vorba. Cei 5 baieti care detin prin diverse increngaturi de actionariate magazinele de tzoale mainstream au decis ca nu aduc niciun model de jeansi loose fit si punct. Psycho Cowboy bineinteles s-a inchis si acum e farmacie. Singura scapare e netul si livrare din occident dar cum am zis la inceput, nu pot cumpara niste jeansi scumpi fara sa-i probez fiindca nu am nici cui sa-i dau daca nu ma incap sau imi sunt prea mari.
  M-am resemnat si nu am mai cautat...... Astia vor sa ne uniformizeze. Din punctul meu de vedere la haine cel putin, magazinele mainstream au o oferta extrem de slaba si doar "in tendinte". Naiba stie cine le stabileste....eu am doar gamba cat ma incap blugii skinny la pulpa desi sunt marimea mea (cica).

Edited by fightClub25, 05 June 2017 - 23:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate