Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pisicuta razbunatoare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Cum am spus si in alt topic, pisica mea in octombrie anul trecut a fatat 3 pui. Pe care dupa trei saptamani i-a lasat. Daca o bagam cu forta la pui ii zgaria, maraia la ei. M-am chinuit, i-am hranit cu biberonul ... din 3 am salvat doi. Un motanel si o pisica. Ei bine acum au 8 luni. Insa pisicuta mica e de o rautate infernala fata de mama ei. Cum o vede, se repede la ea, o bate cu labele, o alearga. Iar biata mamica fuge de rupe pamantul. Numai cand o vede, o ia la fuga. E normal ca o pisicuta de 8 luni sa bata o pisica de 7 ani? Cum sa fac sa le impac? Am incercat sa le inchid intr-o camera pe amandoua ... dupa doua minute le-am eliberat, riscam sa imi faca praf camera. Sareau pe masa, scaune, se alergau ...
Oare pisicuta mica tine minte ce ii facea mama ei cu 7 luni in urma? De ce e asa agresiva cu ea? Cu ceilalti doi motani (fratele ei, si inca un motan de un an si 2 lunipe care il am) nu e deloc agresiva. De asemenea  cu noi e foarte jucausa. Numai cu mama ei e feroce ...
Cum le pot impaca?

#2
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
E un topic pentru iubitorii de animale. As ruga restul de useri sa ignore acest topic. Raspunsurile lot nu ajuta deloc.

#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Posibil ca tot ce poți face este să aștepți,până cea mică va crește.

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Si crezi ca daca va creste ( desi si acum este destul de mare, ca fizic) se va mai potoli?

#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu știu.
Doar am presupus că după câțiva ani de viață(măcar 2),îi va veni "mintea la cap".
Sau se va plictisi,sau va avea alte interese(îi va veni de cotoc),și va înceta agesivitatea față de mă-sa.

Însă cel mai bine te vor putea sfătui colegii posesori de pisici(mai mult de o pereche),sau veterinarul.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostXL700VA, on 05 iunie 2017 - 08:04, said:

E normal ca o pisicuta de 8 luni sa bata o pisica de 7 ani?
Poate nici nu mai stie ca e masa.

View PostXL700VA, on 05 iunie 2017 - 08:04, said:

Cu ceilalti doi motani (fratele ei, si inca un motan de un an si 2 lunipe care il am) nu e deloc agresiva.
Normal, pisicile rar de tot se bat cu motanii.

View PostXL700VA, on 05 iunie 2017 - 08:04, said:

Cum le pot impaca?
Nu poti decat sa astepti sa se suporte singure, in timp.

#7
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Se lupta pentru teritoriu, nu este razbunatoare.

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ce ma intriga e faptul urmator. Din cate stiu animalele tinere (orice animal) se tem de cele mai batrane. Intodeauna animalul mai in varsta il domina pe cel tanar. Aici e exact invers. O pisicuta de 8 luni reuseste sa bata o pisica de 7 ani. Ciudat, nu?
LE citisem pe zoopedia parca cum ca un an la pisica echivaleaza cu 7 ani umani. Asta ar insemna ca un copil de nici 7 ani sa bata un om de 49 de ani !?! Ma rog, comparatia nu e elocventa ...

Edited by XL700VA, 05 June 2017 - 08:42.


#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Pisicuta are frati, conteaza. Am vazut la pisici de curte cum o pisica de 7-8 ani a fost alungata in curtea vecina de 3 pisoiasi de 4-5 luni, care o sacaiau intruna.

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostXL700VA, on 05 iunie 2017 - 08:38, said:

Ce ma intriga e faptul urmator. Din cate stiu animalele tinere (orice animal) se tem de cele mai batrane. Intodeauna animalul mai in varsta il domina pe cel tanar. Aici e exact invers. O pisicuta de 8 luni reuseste sa bata o pisica de 7 ani. Ciudat, nu?
LE citisem pe zoopedia parca cum ca un an la pisica echivaleaza cu 7 ani umani. Asta ar insemna ca un copil de nici 7 ani sa bata un om de 49 de ani !?! Ma rog, comparatia nu e elocventa ...
Ai spus ca pisica mama zgaria puii cand erau mici. Puii au resentimente mai ales daca in perioada de crestere li se imprima acest sentiment. Pisica mama constientizeaza si fuge findca nu vrea sa le faca mai mult rau. Daca vrei sa rezolvi situatia trebuie puiului agresiv sa-i oferi atentie si sa certi/agresezi usor pisica mama tocmai pentru achitare. Omul are acelasi sistem de linistire, vrea pedepsirea vinovatului, apoi se va linisti. Certarea/pedepsirea pisicii mama trebuie sa continue pana cea tanara o va apara de agresor. Din acel moment o va iubi nespus de mult.

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
desparte-le. doua pisici nu incap intr-o casa.

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPollux, on 05 iunie 2017 - 09:37, said:

desparte-le. doua pisici nu incap intr-o casa.
...ca doua femei de altfel :).

#13
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postpacopaco1967, on 05 iunie 2017 - 09:06, said:


Ai spus ca pisica mama zgaria puii cand erau mici. Puii au resentimente mai ales daca in perioada de crestere li se imprima acest sentiment. Pisica mama constientizeaza si fuge findca nu vrea sa le faca mai mult rau. Daca vrei sa rezolvi situatia trebuie puiului agresiv sa-i oferi atentie si sa certi/agresezi usor pisica mama tocmai pentru achitare. Omul are acelasi sistem de linistire, vrea pedepsirea vinovatului, apoi se va linisti. Certarea/pedepsirea pisicii mama trebuie sa continue pana cea tanara o va apara de agresor. Din acel moment o va iubi nespus de mult.
Posibil. Am sa incerc chestia asta.

View PostPollux, on 05 iunie 2017 - 09:37, said:

desparte-le. doua pisici nu incap intr-o casa.
In nici un caz. Pisicile sunt maidaneze, nu sunt de rasa. Si nimeni nu le-ar adopta. Si niciodata nu am renuntat la vreo pisica.

#14
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pisicile sunt ca oamenii - cateodata nu se inteleg intre ele si se iau la bataie, e dusmanie intre ele, asta e, n-ai ce sa le faci.

#15
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostXL700VA, on 05 iunie 2017 - 10:23, said:

In nici un caz. Pisicile sunt maidaneze, nu sunt de rasa. Si nimeni nu le-ar adopta. Si niciodata nu am renuntat la vreo pisica.

atunci incearca sedinte de psihoterapie cu ele. exista psihologi de animale.
http://www.ziardeclu...-simta-mai-bine

#16
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View PostPollux, on 05 iunie 2017 - 10:54, said:

atunci incearca sedinte de psihoterapie cu ele. exista psihologi de animale.
http://www.ziardeclu...-simta-mai-bine
Destept om, se gaseste clientela in orasele mari.
In principiu, cele 2 pisici se vor obisnui pana la urma, cand vad ca nu au incotro si trebuie sa ramana in acelasi spatiu. Se vor blaza.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostXL700VA, on 05 iunie 2017 - 08:04, said:

E normal ca o pisicuta de 8 luni sa bata o pisica de 7 ani? Cum sa fac sa le impac? Am incercat sa le inchid intr-o camera pe amandoua ... dupa doua minute le-am eliberat, riscam sa imi faca praf camera. Sareau pe masa, scaune, se alergau ...
Oare pisicuta mica tine minte ce ii facea mama ei cu 7 luni in urma? De ce e asa agresiva cu ea?

Da, e normal, si nu tine de amintiri din copilarie ci de instinctul de spatiu personal pe care il au pisicile. Practic isi disputa spatiul vital, nu se bat din motive de abuz parental.
Iar in disputa pentru zonele de actiune pisicile nu tin cont de mama, fiica, nepoata, unchi, cumnat... etc.

Edited by rosix, 05 June 2017 - 11:23.


#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar saraca pisicuta care a murit de ce nu a putut fi salvata ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate