Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Interfata de resoftare ecu

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Buna ziua
M-am tot uitat pe net la interfete de resoftare, insa intrebarea mea este, care recomandati sa o iau?
Eu as vrea de la ea sa imi citeasca parametri, sa citeasca softul actual al masinii, sa pot rescrie alt soft in ecu si sa am sansa sa si editez harta originala a masinii.
In general majoritatea ia harta masinii si o editeaza dupa preferintele clientului, dar nu multe suporta editarea hartiilor.
Masina mea e un Audi a3 8p 2.0tdi 16v bkd din 2005, in special as vrea sa mearga pe masina mea, daca se poate sa mearga si pe alte e si mai ok.
Am vazut si eu ca sunt mai multe tipuri galleto, etc, dar nu stiu care ar fi mai ok.
Va rog sa ma indrumati spre o interfata care ar fi mai ok, cu care sa pot face ceea ce am precizat, minim, daca poate face mai multe cu atat e si mai bine, am vazut ca sunt multe chinezarii, alea din cate am vazut si eu nu prea par asa bune, as vrea ceva mai ok.

Edited by hajliparli, 05 June 2017 - 08:00.


#2
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca vrei ceva bun de ce nu mergi la baietii specializati pe asa ceva?
Altfel risti sa prajesti ecu masinii.
Eu as face in felul urmator test dyno inainte si dupa resoftare nu iese ce au promis nu platesc nimic

#3
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Testul dyno nu ti-l face nimeni gratis. Platesti 200 de euro pe resoftare, daca vrei dyno mai scoti 100. Ca e inainte ca-i dupa tot nu ti-l face nimeni gratis. Odata ce ai dat aia 200 pe resoftare, sunt buni dati, ca-i dusa cu 25 de cai sau cu 5. Garantia la o resoftare e 0 barat. Niciodata baietii de acolo nu vor fi raspunzatori pentru resoftarePosted Image

#4
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Am reusit mai mult decat cu rezistenta la debitmetru, vreau sa iau interfata de softuri pentru ca vreau sa invat cum se face, am cautat, am intrebt si nu am gasit niciunde unde sa pot merge sa invat cu se fac resoftariile, la alte service-uri nu accept sa dea lectii de resoftari, cursuri nu m gasit dect genul acel c iei softul de pe net si il scri in ecu, toti care am intrebt au raspuns la fel: trebuie s te autoinveti, inveti pe pielea ta.
De aceea vreau sa imi iau o interfata si...asa cum au spus...invat 0e puelea mea.
De vrut vreau sa invat, unde?... daca nam unde trebe sa invat cumva si nu am alta sans decat cum au zis ei...pe pielea mea.
De asta va cer sfatul pt o interfata buna

#5
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
KESSv2 Master sau Ktag Master

#6
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Astea se conecteaza direct pe ecu?
E nevoie de desfacerea ecu-lui?
Mi-ar trebui varianta prin obd2 daca se poate

Imi cer scuze acum am vazut ca au si adaptoare pe obd2, dintre astea 2 care ar fi cea mai recomandata ktag sau kess? Sau sunt ambele cam la acelasi nivel

#7
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Depine de ecu, unele le poti face prin obd2 altele nu, trebuie sa desfaci ecu.
KESSv2
I-a o clona si invata cum se face.
https://www.aliexpre...e2-f32380997491

#8
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Am gasit pe olx cam la 120€ alea sunt ok?


#9
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Nu stiu, nu stau in ro.

#10
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Aha ok, multumesc deocamdata de indrumari

#11
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Cu placere, daca iti cumperi da un PM si zi-mi cum te descurci.

#12
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Stai linistit ca nu-si cumpara, doar deschide subiecte "bomba".

#13
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Deocamdata nustiu sigur ce sa fac, eu am vrut sa imi comand deja o clona, dar taicameu m-a oprit zicandu-mi ca sa mai astept pana se intoarce si el de dincolo si sa iau ala original...
Ar fi mai ok cea originala...

Edited by hajliparli, 07 June 2017 - 22:57.


#14
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Bun si mai departe ce faci? Ai hardware pentru colectare hartilor insa cum ce modifici hartile si cel mai important ce MODIFICI la harti?
Eu zic sa stai cuminte.

#15
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Revin cerandu-va o parere, ce spunetii aceasta ar fi ok?
http://www.diagnoze4...ken-uri-7275998
Din cate spune vanzatorul este o varianta imbunatatita rework, varianta de soft stabila si nu mai are nevoie de resetare dupa cateva lucrari.

In legatura cu ce spune colegul de mai sus, de cativa ani inca din liceu tot intreb pe unu si pe altu cum se fac softurile pentru masini ce se modifica etc, insa niciunu nimic, toti evita sa spuna cum se face.
De asta mam hotarat sa imi iau interfata, cateva ecu pentru ca stiu ca am toate sansele sa il ard si sa invat singur daca nimeni cu vrea sa ma ajute.
Imi doresc demult sa invat cum se resofteaza, si vreau sa fac asta, numi pasa ca o sa ard un ecu sau 10 sau 20, vreau sa invat ce si cum se face sa o fac cum trebuie nu cum fac cei mai multi ca i-a softul gata facut de pe net il inscrie in ecu si gata e tunner, stie sa resofteze, sau altii care i-a parametrii motorului si ii trimite prin bucuresti, germania, etc si dupa ca dmei stiu resofta.
Vreau sa invat in asa fel ca eu sa imi citesc parametrii, eu sa modific hartiile si tot eu sa rescriu si ecu, am intrebat pe multi, ce trebuie sa invat de inceput, unde sa merg sa pot invata, ce sa modific, etc, raspunsul cel mai des la fel ca aici, las-o balta, stai cuminte, iti trebuie o jumatate de viata pana sti, mai bine renunta, arzi ecu cu grameziile, etc, tot felul de raspunsuri din astea.
Nu-mi pasa cat e de invatat, cum am invatat pana la nivelul in care sunt sunt sigur ca pot invata si asta.
Multi rad de mine pentru ca inca sunt student si vreau sa invat sa si resoftez, pro babil ca ma ajuta si profilul la care sunt sa invat mai usor, automatica si calculatoare.

Edited by hajliparli, 09 August 2017 - 08:19.


#16
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
pana la urma am achizitionat acea interfata, kess v2 si am primit si ecm titanium.
La ce ar trebui sa fiu atent pentru a nu distruge ecu?
Este vreun STAS care trebuie respectat sau?

#17
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Te sfatuiesc sa inveti sa lucrezi in WinOLS

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate