Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Skoda Octavia 1 sau Opel Vectra B

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
NicolaeMin

NicolaeMin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Salutare tuturor. Sunt nou pe acest forum și as vrea sa va cer o parere.
În scurt timp o să dau examenul auto și nu mă pot hotărî ce mașina să îmi cumpăr.
Oscilez între Skoda Octavia 1 2.0 benzina (chiar și cu gpl) și Opel Vectra B 1.8 benzina (sau gpl) până în 2003 ambele . Care credeți că ar fi mai bună? Când zic buna mă refer la consum, fiabilitate, comportament în viraje. Cu Skoda am mers cat de cat și mi se pare stabilă dar mi se pare consumul măricel (18 daca se dădea la ea). Despre Opel nu știu prea multe. Ideal ar fi sa fie și break.

#2
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
https://forum.softpe...s-de-la-17-ani/

Cauta totusi un Matiz si lasa motoarele de 2.0 care nici macar nu au fost pe Octavia 1. Ma mir totusi ca nu vrei bemveu.

Edited by dicdobre, 04 June 2017 - 23:54.


#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Iti vand eu un Seat Cordoba 2 (1.90TDI, 90c) la 1000 euro. Nu ajunge la consum de 18% nici daca zbori cu 200km la ora.

Edited by iZet, 05 June 2017 - 01:16.


#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
vectra e ceva mai tinereasca, (mult) mai vesela la interior, poate putin mai calitativa dar octavia este mai fiabila iar la motoarele pe benzina sta putin mai bine decat opelurile care e cam regula sa fie problematice la vechime mare.
eu as lua octavia daca nu esti prea pretentios si te multumesti cu designul interior exterior care e cam batraior pentru gusturile mele.

m-as gandi chiar la o octavia cu 1.9 tdi, la vechimea asta degeaba te gandesti ca iei benzinar aspirat,nu mai sunt la tinerete sa zici ca iei benzinar si scapi de probleme. daca iei un benzinar cu multi km sa stii ca ai toate sansele sa pape ulei sau alte probleme, sa fii nevoit sa desfaci motorul.

Edited by bossake, 05 June 2017 - 02:26.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://media.bestauto.ro/extralarge/20170216/1102/a9d75522ea11370b7af6032b19eb7ef5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceasta Skoda Octavia 1 combi  din 2003 te coafeaza? https://www.bestauto...d=1&pictureid=1

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca are consumul asa mare atunci de ce te uiti la 2.0 benzina ??? Zici ca nu sunteti cu toate tiglele pe casa :)))))))
Cauta 1.9tdi.
Octavia as alege, deoarece vectra e oribila in interior, nu ca octavia ar fi mai stralucita, insa arata mai bine. Posted Image

#7
NicolaeMin

NicolaeMin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Pentru că am văzut cum fuge Octavia.

#8
NicolaeMin

NicolaeMin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017

View Postdicdobre, on 04 iunie 2017 - 23:49, said:

https://forum.softpe...s-de-la-17-ani/

Cauta totusi un Matiz si lasa motoarele de 2.0 care nici macar nu au fost pe Octavia 1. Ma mir totusi ca nu vrei bemveu.

Atunci cum iti explici că prietenul meu are motor 2.0 benzina pe Skoda lui din 2001? Și are și gpl pe ea

#9
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View PostNicolaeMin, on 04 iunie 2017 - 23:03, said:


În scurt timp o să dau examenul auto și nu mă pot hotărî ce mașina să îmi cumpăr.

Cu Skoda am mers cat de cat și mi se pare stabilă dar mi se pare consumul măricel (18 daca se dădea la ea).

Esti din Bistrita?

#10
NicolaeMin

NicolaeMin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Nu. De ce?

#11
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
cum ai condus fara permis?

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postdicdobre, on 04 iunie 2017 - 23:49, said:

https://forum.softpe...s-de-la-17-ani/

Cauta totusi un Matiz si lasa motoarele de 2.0 care nici macar nu au fost pe Octavia 1. Ma mir totusi ca nu vrei bemveu.

Au motor de 2.0...  Ala de 116 cai de se punea pe Audi 80 acu' 100 de ani...

Initiatorul e interesat si cum sta pe viraje masina....  Va dati seama ce istorii are de gand sa faca cu cazanul...

Edited by mariovrs, 05 June 2017 - 11:40.


#13
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostNicolaeMin, on 05 iunie 2017 - 10:59, said:

Atunci cum iti explici că prietenul meu are motor 2.0 benzina pe Skoda lui din 2001? Și are și gpl pe ea

Ok, are, am dat o cautare si am gasit ca au fost, dar foarte rare.
Pentru binele tau, al familiei tale, al participantilor la trafic, al pietonilor si nu numai  (celor mentionati) pentru tine (care inca nu ai permis si nici varsta pentru obtinerea lui) cauta o masina mai mica.

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View PostNicolaeMin, on 04 iunie 2017 - 23:03, said:

În scurt timp o să dau examenul auto și nu mă pot hotărî ce mașina să îmi cumpăr.
Oscilez între Skoda Octavia 1 2.0 benzina (chiar și cu gpl) și Opel Vectra B 1.8 benzina (sau gpl) până în 2003 ambele . Care credeți că ar fi mai bună? Când zic buna mă refer la consum, fiabilitate, comportament în viraje. Cu Skoda am mers cat de cat și mi se pare stabilă dar mi se pare consumul măricel (18 daca se dădea la ea). Despre Opel nu știu prea multe. Ideal ar fi sa fie și break.
Care este bugetul?

Edited by Mr. Incredible, 05 June 2017 - 14:33.


#15
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Am avut golf 4 (1.9tdi) (aceasi mașină cu Octavia 1) și Vectra B (2.0).

Ținută de drum net mai buna la Opel plus materiale mai bune la interior.
Spațiu e clar mai mare la Opel, deși Octavia e mai mare ca și golful.
X18xev are bube cu IAC (motoraș ralanti), Senzor ax cu came (se schimba odată cu o versiune îmbunătățită), bea cam 1l de ulei în 10-15.000 km și în rest nu am avut bube la motor (e în familie de 17 ani și vreo 200.000 km). E unul fiabil și problemele îs minore.
Cumpăra obligatoriu Vectra B cu face-lift după 2000. Altfel te mănâncă rugina grupa mare.
Dpdv a ruginii Octavia se pare ca sta mai bine. 2.0 ala știu ca era păcătos, gurmand și nici performant.

Consum la Vectra 2.0 10-12 vara-iarna în oraș mare, 6.5-7 în afara(se poate și mai puțin dacă ai drum drept, adică 6 și fără Ac)
Frâne+abs mai performant ( în special la viteze mai mari - discul de pe spate la Opel e cat cel de pe fata la golf)
La ambele mașini în aproape 200.000 km am schimbat odată amortizoare și arcuri, pivoți de 2 ori la golf, la Opel primul pivot la 280.000km, al doilea la 310.000 km - incredibil de mult au ținut cei originali.
Ca și costuri îs similare din toate pctle de vedere.

Ca mașină - antifonare, ținută de drum, motor, scaune, materiale etc opelul e clar peste.

La ce te uiți tu as lua mașină cea mai noua și cat mai bine întreținută, irelevant care e, numai sa tina cu casa.

Edited by t-balt, 05 June 2017 - 23:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate