Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

se poate monta o usa de interior din lemn pe un toc (rama) metalic?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016
Fac o casuta si am o usa mai veche , f buna cred ca stejar dar nu am toc pt ea si nici nu gasesc un tamplar care sa-mi faca. Asa  ca pun intrebarea din titlu: se poate monta o usa de interior din lemn pe un toc metalic? si daca DA ce sfaturi imi dati referitor la material, profil in sectiune, vopsea?
Sau poate imi recomandati un tamplar in zona ( sudul Argesului , Recea)

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Pozele totdeauna" sint bune, ajutătoare, deslușitoare :)
De la fata locului, zic.

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
In mod evident poti... desi nu prea inteleg de ce ai vrea asta.
Cat o sa dai pe tocul ala facut la comanda mai bine cumperi o usa metalica... iti cer astia niste preturi la astea, mai ales cand simt ca esti client captiv... te ard rau Posted Image

Edited by samebo, 04 June 2017 - 22:39.


#4
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
O sa arate ciudat usa de lemn cu toc metalic; vezi pe la mag. de bricolaj ,poate gasesti un toc din MDF care sa se potriveasca la usa ta. Sau cauta la cei care vand usi de lemn prin oboare sau talciocuri -poate te intelegi cu ei sa-ti faca un toc.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Exista tocuri reglabile din mdf de la 80 cm pana pe la 150 cm,si sunt vreo 200 ron,sau tocuri din lemn masiv demontate cu lungime si latime mai mare ca sa le poti taia si adapta usii tale, tot pe la acelasi pret.E bricolaj usor, te descurci,cauta pe net

Edited by daniMMM, 05 June 2017 - 05:48.


#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Doru712, on 04 iunie 2017 - 22:06, said:

...... am o usa mai veche , f buna cred ca stejar dar nu am toc pt ea si nici nu gasesc un tamplar care sa-mi faca. ...... se poate monta o usa de interior din lemn pe un toc metalic?......
Se poate , am vazut facut si arata ok daca te pricepi sa faci . Nu trebuie decit  un profil cornier turnat , bine finisat , si o vopsea asortata , daca nu preferi contrastul .
Se practica la greu .

#7
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Daca este stejar, merita sa o pastrezi in loc sa pui una metalica. Cauti un toc si modifici pozitia balamalelor la foaia de usa.
Foaia de usa este cu falt, sau intra complet in toc? Se face usor toc de usa, dar nu prea mai sunt meseriasi ca nimeni nu le plateste corect munca, mai bine cumpara de la magazin.

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Mi-a placut aia cu "nimeni nu le plateste correct munca"... cine a apelat la "meseriasi" stiu ca taxeaza de 3 ori mai mult decat ar costa acelasi produs in magazine mari... si se feresc si de facturi sau bonuri fiscale...
Cu cat te simte mai captiv cu atat iti spune un pret mai mare. Cam ca aia care vand pe DN... nu pun pret afisat, pretul e in functie de situatia clientului... daca te vede cu masina mai scumpa, mai bine imbracat, cu copii in masina, etc iti cere pret dublu, ca simte ca are sanse sa te jecmaneasca :D

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Sau pastrezi usa pentru parlit/transat porcul de craciun iar pentru casa faci alta cum trebuie.

#10
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 samebo, on 05 iunie 2017 - 09:41, said:

Mi-a placut aia cu "nimeni nu le plateste correct munca"... cine a apelat la "meseriasi" stiu ca taxeaza de 3 ori mai mult decat ar costa acelasi produs in magazine mari... si se feresc si de facturi sau bonuri fiscale...
Cu cat te simte mai captiv cu atat iti spune un pret mai mare. Cam ca aia care vand pe DN... nu pun pret afisat, pretul e in functie de situatia clientului... daca te vede cu masina mai scumpa, mai bine imbracat, cu copii in masina, etc iti cere pret dublu, ca simte ca are sanse sa te jecmaneasca Posted Image
Este vorba de un toc atipic. Si fabricile taxeaza mai mult lucru facut pe comanda sau nu iti executa pe dimensiunile tale speciale.
Cand citezi, fa-o exact: eu am scris "corect" nu "correct" Posted Image

#11
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Se poate!
Impreuna cu un vecin , care avea o usa de lemn (stejar) pe care erau montate broaste adevarate ,
am construit un toc din teava rectangulara 60x40 .Usa nu avea falt si avea grosimea de 40 mm ,
acestea fiind un avantaj (usurinta construirii).Materialele le avea , discuri de flex ,electrozi etc.
A durat 4 ore si a iesit destul de bine.Dupa o saptamina am montat balamalele , contraplacile
la broaste si l-am lasat sa vopseasca tocul .Dupa uscare , am pus garnitura tip keder autoadeziva
si am montat-o.Asta a fost prin 2013 iar el este foarte multumit ...
Ca materiale au intrat 6 m rectangulara 60x40 , 6 m teava patrata 20x20 ,discuri flex ,electrozi ,...
Pun 2 -3 desene ca sa-ti dai seama despre ce vorbesc.

Attached Files


Edited by mariusyale, 06 June 2017 - 08:19.


#12
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016
Multumesc tuturor,
ma ajuta mult sfaturile voastre

#13
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Dar nu e mai util un toc de lemn?

Cumperi 2 dulapi si faci un toc zdravan de o sa te pomeneasca si nepotii.
Si nici nu trebuie tamplar sa faca 2 sau 4 imbinari, le faci singur cu filetanta cu holsuruburi.

In imaginea atasata gasesti un toc foarte intalnit la usile de interior, format din 3 laturi. Zona verde din sectiune o faci din dulati (poti face toc cu 4 laturi, cu toate ca nu e recomandat pragul la usile de interior). Zona rosie o faci din sipca/stinghiute (o poti face si mai ingusta decat tocul) si o prinzi in cuisoare in tocul propriuzis.

Am ceva asemanator facut la tara cu o usa de lemn de intrare apartament.
Daca ai un pic de indemanare o faci singur fara prea mare efort.

Attached Files


Edited by IngN, 06 June 2017 - 19:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate