Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Probleme cu instalatia GPL, sare după gaz pe benzina în sarcină.

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View Postshymano, on 31 august 2017 - 11:43, said:

Si vezi ca filtrele se schimba, nu se sufla.
Indiferent din ce ar fi facute ...
Da-le-n ma-sa, sunt ieftine; mai degraba iei d-alea de 7-10 lei si le schimbi mai des.

Offfff... :ewwpu:
Le schimb, că nu este problema.
Dar mai am 5 mii pînă la revizie, am întrebat dacă le schimb acum, cînd au curățat, au zis NU, să vin ca la carte, la 15 mii.

#92
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
La ce mizerie era acolo, crezi ca filtrul e ok la nivel micro?

#93
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Erau ceva fulgi, nu mîzga, nimic lichid, au suflat cu aer si au zburat.
Vad peste 5 mii, ii fac relativ repede.

#94
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Filtrele poti sa le schimbi si tu, cand si de cate ori vrei.
In general se schimba foarte usor ...
Dupa prima revizie, de la 1000 km, mi le-am schimbat singur.
Am deja vreo 3 ani jumate de cand am instalatia, le-am schimbat singur de cateva ori, nu-i mare inginerie.
Mai ales ca-ti place sa si surubaresti ...
In plus, o revizie costa in jur de 100-150 lei, filtrele costa 20-30 lei, in cel mai rau caz 80 lei (originale). Nu-i nevoie de pus pe calculator de fiecare data, asa ca nu vad obligatorie revizia facuta la service.

#95
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Poti incerca Filter, stare gazoasa, AG F-781 12/12 Bulpren Metal Lpg eu le schimb la 5000km si sunt mai bune decat cele de hartie.
Toate filtrele le cumpar de la polaci
http://www.lpg.auto.pl/

#96
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Asta e de retinut :)

#97
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Asa arata inauntru.

Attached Files



#98
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Nais. Si eu am unul de-asta si unul clasic, ca cel postat de crisstone.

#99
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View Posti860, on 31 august 2017 - 16:31, said:

Asa arata inauntru.

Ai tăiat filtrul :eek:
Eu am doua, unul demontabil, cel cu problema si unul ca cele de benzina, cred că asta ai tăiat tu.

Azi am început experimentul de 5 mii km, alimentez la OMV.

Attached Files



#100
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Cel mai bun gaz e la Rompetrol; sunt si statii mai mici care aduc, in cisterne proprii, tot de la.ei.

#101
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
OMV-ul de la Bellu are gaz ok, eu numai de la ei alimentez. Rompetrol n-am incercat, cei de la Vernesti mo-au recomandat expres sa stau departe de Lukoil. Mi-au aratat si filtre ale unor clienti care alimentau de la acelasi furnizor, cele mai curate erau OMV si Petrom, ala de la Lukoil arata cam negru asa.

#102
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015

View Postcrisstonne, on 31 august 2017 - 23:38, said:

Ai tăiat filtrul Posted Image
Eu am doua, unul demontabil, cel cu problema si unul ca cele de benzina, cred că asta ai tăiat tu.

Azi am început experimentul de 5 mii km, alimentez la OMV.

Cel demontabil din poza, este cel de stare lichida, ala cu probleme iar celalalt cartus, este cel de stare gazoasa, cel pe care l-am tatiat eu.
Si eu am la fel unul de stare lichida si 2 de stare gazoasa.
Astia unde am montat zic sa schimb filtrele la 16000 km insa eu le schimb la 5k km. 3 filtre nu sunt un capat de tara plus ca le schimb singur. Am injectoare care sunt foarte sensibile la impuritati.
Ultima data cand am schimbat filtrul de stare lichida.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/44UeuM9iQ48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#103
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Din cate stiu SKID-urile firmelor care vand GPL teoretic trebuie sa aiba niste filtre la iesirea gazului din bazin(rezervor) ,tocmai pentu a retine cat mai multe impuritati ,problema este ca sunt destule statii GPL care au scoase acele filtre din diferite motive si din aceasta cauza GPL-ul intra in rezervorul masinii asa cum vine din rafinarie sau de unde este adus.

  GPL-ul nu vine mereu aceeasi compozitie ,si din cauza aceea se intampla cateodata sa consume mai mult sau sa mearga motorul mai prost , aici nu prea ai cu cine sa te certi că pe cei de la rafinarie ii doare undeva iar statile gpl vand gazul cum le vine .

Omv si Petrom-ul ar trebui sa aiba acelasi gaz , nu stiu daca vand si la alte firme ,dar si ei mai dau rateuri cu gazul.

Rompetrol-ul vinde combustibil la toate statile ,inclusiv Republica Modova si Bulgaria ,bineinteles acolo gazul,benzina si motorina costa la pompă mai putin decat la noi.

Lukoil , in general atrag clienti cu pretul mai mic , cei care au card cumpara gazul cu 10 bani mai iefin decat pretul afisat ,dar cei care au masini cu instalatii gpl sensibile pot avea probleme cu gazul lor iar alti nu au nici un fel de problema ,dar am auzit mai multe cazuri in care lumea se plangea ca le mergea masina prost dupa ce au bagat de la ei decat de la alte statii.

Nu stiu cat sunt de bune dar pentru cei care au masini cu instalatii mai sensilbile le recomand sa incerce un adaptor de alimentare gpl cu filtru incorporat http://www.gazmagazi...-filtru-ceramic

Edited by iuli0078, 07 September 2017 - 20:45.


#104
LUCIANICC

LUCIANICC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.06.2009

View Postiuli0078, on 04 iunie 2017 - 22:18, said:

Cand vreau sa inmatricuez masina , o sa ii dau jos butelia si ce mai este la vedere din instaltia de gaz , nu am acte pe instaltie , este trecuta in carte (bulgaria) dar nu mai am actele date cand sa montat instalatia ,le am doar pe cele ale buteliei.
Dupa ce o inmatriculez doar pe benzina , o sa cumpar o instalatie noua dupa cateva luni , probabil intre timp o sa o pun tot pe cea care o am acum.
Instalatia este secventiala , este ea mai veche dar si-a facut treaba timp de 10 ani.
Asa arata kitul Zavoli , iar butelia este Atram si multivalva tomasetto
si eu am tot Zavoli si de cateva luni tot asa patesc si eu cu toate ca am schimbat si butelia ca avea 10 ani.

#105
LUCIANICC

LUCIANICC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.06.2009

View Postshymano, on 22 iunie 2017 - 23:10, said:

Daca vrei recomandari serioase, mergi la Buzau (Vernesti) sau Pitesti (ProSperanta2002).
Astia sunt meseriasii in montat/reglat instalatii gpl ... restul sunt montatori, daca ai noroc sa ti-o regleze bine esti tare ...
Mai e nevoie sa spun ca un ditamai inginerul de la AGR Bucuresti imi spunea ca pentru motorul meu nu s-a inventat instalatie de gpl ??? (pentru FSI)
Eu, din Bucuresti, am preferat sa merg la Pitesti (pretul celor de la Vernesti era cu vreo 400 lei mai mare).
vernestiul se ocupa dar de BRC de restulnu vor sa auda si eu a tot zavoli si nu m-au primit

#106
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008
Am si eu o problema. Nu mai pot trece de pe gaz pe benzina. Am o instalatie GPL Lovato, montata pe un Cielo. De la ce ar putea fi?

Edited by Artemis25, 17 March 2019 - 14:41.


#107
iscusit

iscusit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.05.2009
ce face o instalatie gpl sa treaca pe benzina?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate