Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Pareri PRO vs CONTRA in cazul ferestrelor cu deschidere culisanta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu e chiar asa. al se foloseste la aplicatii comerciale, pvc la cele rezidentiale, de unde si procentul.
apoi, daca te pricepi, intelegi rostul glisantelor. e vorba de spatiu, de siguranta, nu ai ferestre sa se deschida inauntru sau inafara. eu le gasesc f practice.

#20
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Spania/italia nici nu stiu de PVC ... Totul la ei e aluminiu cu dar mai ales fara rupere termica si aici ma refer la rezidential.
Clima mai blanda ii ajuta

Edited by -Jinx-, 11 June 2017 - 14:21.


#21
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postargentum, on 11 iunie 2017 - 13:59, said:

nu e chiar asa. al se foloseste la aplicatii comerciale, pvc la cele rezidentiale.

Cine zice asta? Precizează și tu ca e părerea ta altfel crede lumea ca afirmațiile tale sunt fundamentate de ceva.

Pe aluminiu exista sisteme dedicate atat pentru sectorul rezidențial cât și pentru cel comercial,  ca in România sectorul rezidențial nu are bani sau de cele mai multe ori nu vrea sa plătească diferența între aluminiu și PVC asta este alta poveste.

Asta nu înseamnă ca aluminiul se folosește doar in aplicații comerciale, cine vrea o tamplarie mai buna decat PVC poate alege aluminiu sau lemn. Sigur dacă va plăti la fel ca la cel mai scump PVC sau puțin peste atunci  faza cu tamplaria mai buna cade.

Dar nu se pune problema in România lui w/mpk, unde rezistența și funcționalitatea sunt compromise pentru 0, ceva w/mpk.

#22
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Lift & slide pe aluminiu se folosesc in proportie de 90% in rezidentiale. Plus ca tamplaria din aluminiu permite deschideri de 3m intr-o singura foaie, ceea ce la PVC nu se poate.
In legatura cu oscilo-culisantele, aluminiu sau PVC, NU LE RECOMAND. Practic toata greutatea ferestrei sau a usii sta in 4 foarfeci de dubla-deschidere. Sa nu mai vorbim de carucioarele care cedeaza mereu.
Cand vine toamna solicitarile de remediere la oscilo-culisante pe PVC cresc considerabil!

#23
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Post-Jinx-, on 11 iunie 2017 - 14:20, said:

Spania/italia nici nu stiu de PVC ... Totul la ei e aluminiu cu dar mai ales fara rupere termica si aici ma refer la rezidential.
Clima mai blanda ii ajuta

Ar fi bine sa nu se mai pună etichete de acest gen, atat in Spania cât și in Italia se folosește și tamplarie de PVC, multe firme românești trăiesc din exportul către tari europene printre care și cele amintite al tâmplăriei cu profile PVC, și țările cu apa calda au săracii lor.

#24
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostDorel-Mesterel, on 11 iunie 2017 - 14:29, said:


Ar fi bine sa nu se mai pună etichete de acest gen, atat in Spania cât Č™i in Italia se foloseČ™te Č™i tamplarie de PVC, multe firme româneČ™ti trăiesc din exportul către tari europene printre care Č™i cele amintite al tâmplăriei cu profile PVC, Č™i Č›ările cu apa calda au săracii lor.
Am rude in familie care au firma de constructii in Spania.

Unul din obiectele de activitate este instalarea de termopane asa ca nu vorbesc doar din banuieli.

Bineinteles ca era o exagerare cand am zis "nu au auzit" dar cea mai mare parte din ce instaleaza e Al.

"Saracii" folosesc aluminiu fara rupere termica care este destul de rezonabil ca pret si net superior PVC dpdv functional.


In plus departe de mine de a considera Spania si Italia "tari cu apa calda".

In categoria aia bagam Olanda Belgia Danemarca Suedia etc.

In perindarile mele prin europa majoritar am vazut Aluminiu.

Edited by -Jinx-, 11 June 2017 - 14:36.


#25
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostDorel-Mesterel, on 11 iunie 2017 - 14:25, said:


ca in România sectorul rezidențial nu are bani sau de cele mai multe ori nu vrea sa plătească diferența Ă®ntre aluminiu și PVC asta este alta poveste

Te contrazic. Rezidentialul de lux are bani si chiar plateste! Bine, vorbim despre vile care se vand la cheie cu peste  juma de milion de euro.

Attached Files



#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sa nu uit, cine are bani, pune lemn, nu pvc si nu aluminiu. si lemnul costa mult. manopera ustura rau, ca nu pune cheresta din aia de scoatea matza capul afara prin rosturi cum se punea la blocurile ceausiste.
drept e ca in lemn arata bine si daca si in casa e lucrat cu lambriuri, e ceva deosebit. luna trecuta am vazut o astfel de casa. e drept, nu toata lumea vrea peles style.
totusi, jumate de milion la cheie, nu sunt case de lux. poate pentru bucuresti, desi ma indoiesc si aici, ca sa nu spun de londra, berlin, paris, roma, toronto.
e simpiu sa verifici asta, pui average house price si vezi ce iese. si tii minte ca aia e pretul unei case de rand. lux inseamna cel putin x4
va las pe voi sa polemizati pe tema asta mai departe.

#27
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postargentum, on 12 iunie 2017 - 00:37, said:

sa nu uit, cine are bani, pune lemn, nu pvc si nu aluminiu. si lemnul costa mult. manopera ustura rau, ca nu pune cheresta din aia de scoatea matza capul afara prin rosturi cum se punea la blocurile ceausiste.
drept e ca in lemn arata bine si daca si in casa e lucrat cu lambriuri, e ceva deosebit. luna trecuta am vazut o astfel de casa. e drept, nu toata lumea vrea peles style.
totusi, jumate de milion la cheie, nu sunt case de lux. poate pentru bucuresti, desi ma indoiesc si aici, ca sa nu spun de londra, berlin, paris, roma, toronto.
e simpiu sa verifici asta, pui average house price si vezi ce iese. si tii minte ca aia e pretul unei case de rand. lux inseamna cel putin x4
va las pe voi sa polemizati pe tema asta mai departe.
Daca vorbim de 500 k USD strict ca si cost de constructie, atunci este o casa de lux in Romania unde 75% din costurile unei constructii sunt materialele.

Nu are rost sa vb de strainatate. Din discutiile mele cu prieteni din Danemarca, la ei e fix invers...75% reprezinta manopera.

Daca vorbim de costuri cu tot cu teren atunci totul e relativ.

Vorba americanului...cei mai importanti 3 factori in imobiliare sunt: location location location.

Cat despre lemn si lux...depinde ce intelegi prin lux

Eu consider casele de mai jos "lux" si nici una din ele nu ar fi posibila si nu ar arata bine cu tamplarie din lemn.

Aluminiul permite arhitecturi deosebite imposibile cu lemn sau PVC

In plus sunt tamplarii de aluminiu care depasesc cu mult tamplariile din lemn ca si pret...vezi Reynaers Hi-finity ca si exemplu.Attached File  wk_54bd38f9a9ab2.jpg   90.81K   36 downloadsAttached File  linear-home-design-1e.jpg   19.32K   34 downloads

Edited by -Jinx-, 12 June 2017 - 01:18.


#28
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
Glisanta din pvc e  ok , mai ales  atunci cand camera este inchisa  cu  tamplarie  nu  conteaza de care .
cea din  aluminiu pe la colturile din partea de jos  iti baga apa in casa .
osciloculisanta nu  merita  decat pentru spatii vitrate  mari
am  folosit cu  succes canatul  ,  cerceveaua  cu  deschidere in  exterior

lemn am schimbat cu pvc
aluminiu  am  schimbat cu pvc
poate chiar si pvc cu pvc
invers - niciodata

#29
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postmadagascar123, on 20 iulie 2017 - 20:59, said:

Glisanta din pvc e  ok , mai ales  atunci cand camera este inchisa  cu  tamplarie  nu  conteaza de care .
cea din  aluminiu pe la colturile din partea de jos  iti baga apa in casa .
osciloculisanta nu  merita  decat pentru spatii vitrate  mari
am  folosit cu  succes canatul  ,  cerceveaua  cu  deschidere in  exterior

Cum adica este ok PVC-ul daca camera este inchisa?! :) Atunci cum baga apa in casa pe la colturi?!
Tot ce afirmi aici este exact pe dos! De fapt lucrurile stau in felul urmator:
- oscilo-culisanta este foarte buna pt ferestre mici
- spatii vitrare mari exclusiv cu aluminiu lift-slide

Sunt convins ca nu ai vazut cum arata o tamplarie executata corect.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate