Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pareri PRO vs CONTRA in cazul ferestrelor cu deschidere culisanta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare!
Trebuie sa inchid cu termopan un balcon si sunt intr-o dilema din cauza alegerii tipului de deschidere pentru ferestre (2 la numar).
Este un balcon relativ mic iar in incercarea de a economisi spatiu ma gandeam ca deschiderile sa fie prin metoda culisanta.
Primul "fabricant" pe care eu l-am intrebat mi-a spus ca acel mecanism este destul de scump si este indicat ca tamplaria sa fie din aluminiu. Am mai cerut o parere unui alt fabricant, acesta mi-a spus ca nu prea merita facut acest sistem de deschidere deoarece mecanismele inca nu sunt de foarte buna calitate si asta duce la o etansare necorespunzatoare, adica naspa atunci cand ploua.

Daca printre dv. sunt persoane cu experienta in acest domeniu sau persoane care au acest sistem de deschidere a ferestrei, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi: merita sau nu montarea ferestrelor cu deschidere culisanta?

Multumesc anticipat!

Edited by gavroche83, 04 June 2017 - 21:15.


#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Culisant = glisant (probabil) Cel care indica aluminiu, mai trebuie sa citeasca, Exista culisant si pe PVC. La Gealan am vazut ceva interesant ca si etansare dar decat sa-ti explic, mai bine intra pe site-ul lor si cauta.

Daca vorbim de profilele glisante, etansarea lasa de dorit deoarece nu de face pe cheder cu balon  de EPDM ci pe cheder perie.

Exista varianta oscio-culisant, la care canatul se inchide pe cheder de cauciuc dar cand "deschizi", feroneria il aduce putin in spate, dupa care se deplaseaza in lateral ca si cel culisant. Asta este intr-adevar scumpa si tu hotarasti daca merita pretul.

Cel mai economic si indicat este un sistem oscilo-batant, cel care-ti permite sa aerisesti rabatand spre interior canatul.

#3
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
pentru ce ai tu nevoie fa culisant fara probleme. se face pe pvc. chiar pot sa'ti spun ca 90% din ferestrele culisante sunt pe pvc si nu pe aluminiu. sunt tari unde numa asa au, au prins moda de pe vremuri cand se lucra in lemn, au trecut la plastic acum.
etanseitatea e punctul lor slab, dar avand in vedere ca tu le pui la balcon, nu ai nici cea mai mica problema. merg si la apartamente/case, dar sunt alte solutii mai bune. in cazul tau merita compromisul, economisesti spatiu.

ala care spune ca e naspa cand ploua e habarnist. eu cand spun de etanseitate, e vorba de aer. si nute gandi ca bate alizeul sau trebuie sa siliconezi ceva, ci e chestie de durata, trebuie timp pana apare si cand apare e o igrasie ce se localizeaza pe garnitura geamului. adica poti vedea ca e o umezeala (nu de la ploaie, ci un mic condens de la aer). dar nu e ceva sa se intinda pe pereti sau sa dauneze. este ceva super localizat, de 0.5cm latime, cat e garnitura aia de peri de care spune argonaut. din alba devine neagra, praf etc.
sunt sute de milioane de case ce folosesc acest sistem si nu sunt probleme majore. la ce ai tu nevoie este exact ce iti trebuie.

daca iti intra apa pe acolo, ai probleme cu instalatorul sau o proasta executie a ferestrei, dar sistemul in sine nu ar trebui sa permita asta

Edited by argentum, 04 June 2017 - 22:44.


#4
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Tu vrei asa ceva....Am avut eu la fostul apartament ...ferestrele se si rabateaza.....toata afacerea a costat cam 1000 euro cu o reducere de vreo 15 % ca am platit cash toata suma ..dar asta a fost acum vreo 5 ani.....Lucrarea a fost facuta de Aplast (nu stiu daca mai exista firma acum) Tamplaria e PVC.....Ferestrele sun gen "usi de tren" daca stii.

Edited by Clovis, 04 June 2017 - 23:23.


#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 Clovis, on 04 iunie 2017 - 23:23, said:

Tu vrei asa ceva....

Oscilo-culisanta ... nu asta vrea.


Despre  asta era vorba :

Attached File  glisant.png   236.49K   152 downloads

#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 argonaut, on 04 iunie 2017 - 23:42, said:

Oscilo-culisanta ... nu asta vrea.


Despre  asta era vorba :

glisant.png
Asta e varianta ieftina cu perii....dar care nu etanseaza bine......

#7
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Multumesc tuturor pentru interventie...
Deci, nu stiu daca este vreo problema dar o sa pun un link de pe youtube cu fereastra pe care am vazut-o cu putin timp in urma. Asa ceva m-ar interesa, cred ca seamana mult cu modelul tau "Clovis"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6CU552HhU7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gavroche83, 04 June 2017 - 23:52.


#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Seamana desi feroneria e putin diferita.....Acum eu nu stiu daca e mai buna sau mai proasta ca la fereastra mea....dar vad ca se deschide exact la fel.....A mea avea si niste opritoare pe arc la capete in care se opreau ferestrele deschise....asta vad ca nu are asa ceva....

Edited by Clovis, 04 June 2017 - 23:58.


#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 gavroche83, on 04 iunie 2017 - 23:52, said:

Multumesc tuturor pentru interventie...
Deci, nu stiu daca este vreo problema dar o sa pun un link de pe youtube cu fereastra pe care am vazut-o cu putin timp in urma. Asa ceva m-ar interesa, cred ca seamana mult cu modelul tau "Clovis"

Despre acest sistem (identic cu ce a aratat @clovis) am spus ca este scump si nu stiu daca justifica un balcon, investitia in el.
La glisantele acelea, acum vreo 4-5 ani in urma, Gealanul gasise o modalitate de inchidere care ducea etansarea pe la 90%, aproape de sistemul batant.
Trebuie doar cercetat pe la producatori, eu am pierdut legatura cu domeniul de cand am renuntat la activitatea respectiva.

LE. La lemn feroneria difera de cea utilizata la PVC !!!

Edited by argonaut, 04 June 2017 - 23:58.


#10
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009

 argonaut, on 04 iunie 2017 - 23:42, said:

Oscilo-culisanta ... nu asta vrea.


Despre  asta era vorba :

glisant.png

Nu la sistemul asta m-am referit eu...

 Clovis, on 04 iunie 2017 - 23:55, said:

Seamana desi feroneria e total diferita.....Acum eu nu stiu daca e mai buna sau mai proasta ca la fereastra mea....dar vad ca se deschide exact la fel.....A mea avea si niste opritoare pe arc la capete in care se opreau ferestrele deschise....asta vad ca nu are asa ceva....

Dar la sistemul tau...ai observat ca iti intra apa atunci cand ploua, cand ploaia batea inspre geam?

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 gavroche83, on 04 iunie 2017 - 23:58, said:

Nu la sistemul asta m-am referit eu...



Dar la sistemul tau...ai observat ca iti intra apa atunci cand ploua, cand ploaia batea inspre geam?
Nu intra apa deloc.....facea ca sa zic asa vacuum cand inchideam fereatra....bine m-am chinuit vreo 2 zile pana le-am reglat ca lumea......aveau o groaza de reglaje ..practic in toate directiile....Eu nu le-am tinut decat vreo 4 luni ca am vandut apartamentul ...deci nu stiu cum se comporta in timp ...dar personal am fost foarte incantat de lucrare .......era bijuterie ce sa zic....ferestrele le mutai cu degetul mic asa de usor culisau....nu faceau zgomot....

Am uitat sa precizez ca au venit cu glaf la interior de plastic iar la exterior de aluiminum ,,,practice fereastra sta pe glafuri....daca aplici glafurile ulterior o sa iasa un mare fas si e posibil sa intre si apa.

Edited by Clovis, 05 June 2017 - 00:03.


#12
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Glisante sunt de 3 feluri

Glisante cu etansare pe perii - ieftine , nu o sa ploua in casa dar nici etanse nu sunt... Simti cum intra aer rece/cald in casa pe la inchideri

Oscilo culisante- sistem mai scump etanseaza bine se strica repede/necesita reglaje dese

Liftant glisante...maybachul termopanelor.. etanseaza perfect si sunt fiabile...costa mult

Daca ai un balcon care e deja inchis cu usa fata de restul casei pune fara griji culisante cu perii.

O sa eviti si condensul mucegaiul din balcon in felul asta tocmai pentru ca nu sunt etanse.

In spania majoritatea apartamentelor vechi sunt cu genul asta de culisante pe perii si nu ploua nimanui in casa.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Uite asa erau....am gasit ceva pe net
https://www.youtube....8Q#t=36.6803648

#14
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Mda, foarte interesant sistemul...complicat dar interesant. De marti merg sa ma interesez la firme de profil.
Multumesc pentru informatii!

#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 Clovis, on 05 iunie 2017 - 00:18, said:

Uite asa erau....am gasit ceva pe net
https://www.youtube....8Q#t=36.6803648

Asta-i sistemul de care ziceam ca l-am vazut la Gealan. Sigur il au si alti producatori in dotare.
La glafuri (ca veni vorba si sa ma dau mare :) ) se monteaza sub toc un profil de compensare care permite glafului interior sa intre sub toc. Glaful exterior din aluminiu sau tabla nu-l recomand din cauza ... zgomotului. Daca e sa faci o investitie in calitate, la exterior un glaf din piatra recompusa este "maybach", cum ziceai mai sus :)

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 argonaut, on 05 iunie 2017 - 00:46, said:

....... Glaful exterior din aluminiu sau tabla nu-l recomand din cauza ... zgomotului. ........
Daca se monteaza pe glaf de zidarie drept si lipit " in cimp " , n-ar fi probleme ...
Benzile se pot si inventa ...

Attached Files



#17
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 argentum, on 04 iunie 2017 - 22:51, said:

pentru ce ai tu nevoie fa culisant fara probleme. se face pe pvc. chiar pot sa'ti spun ca 90% din ferestrele culisante sunt pe pvc si nu pe aluminiu.


De unde ai scos statistica asta? :)

Doar cei care nu se pricep isi pun glisante din PVC. Lift & slide rules!


#18
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
In majoritatea tarilor cu apa calda Al este principalul material la termopane.

PVC este folosit in general doar in aplicatii unde se doreste super - izolare termica si de obicei e doar in gamele de varf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate