Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

apa oxigenata > 40%

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005

View Postarab, on 04 iunie 2017 - 13:04, said:

Dar ce bomba vrei sa faci?

Probabil tatp. E la moda in ultima vreme.

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Trebuie sa fii complet cretin si dement sa faci peroxid de acetona numit si TATP (triacetone triperoxide).
Este mai instabil decat nitroglicerina care este foarte instabila...
La cel mai mic soc se descompune cu 5 km/s in mana sau in fata manipulantului.
Prin cel mai mic soc se intelege si simpla miscare a recipientului sau mici diferente de temperatura.

Edited by loock, 04 June 2017 - 16:03.


#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Asta nu inseamna ca nu e probabil. Dintre toate, perhidrolul e singurul ingredient care nu sta undeva pe un raft de magazin. Ca risca sa poarte incaltaminte fara sireturi restul vietii e alt aspect al problemei.

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postvasile_4u, on 04 iunie 2017 - 13:41, said:

nu au omorat pe nimeni aburii de apa sau oxigenul cu presiune.cata presiune poate avea?

mie imi trb pt experimente(sunt om de stiinta)

bancul zilei!

#23
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Suna la Combinatul Chimic Borzeşti, poate oferă şi apă oxigenată la butoi dă polietilenă de 90 litros la superofertă daca cumperi 3 cisterne de acid sulfuric concetrat oleum cu SO3 la liber şi doi cisterne de acid azotic fumans.
Eu mi-am cumpărat ultimul tip de lansator de rachete intercontinentale balistice din Rusia, am gasit la superofertă la o firmă producătoare la ei
Am mai luat si 2000 de rachete si le tin in beci.

Quote

mie imi trb pt experimente(sunt om de stiinta)
sigur, daca erai om de ştiinţă şi enciclopedie nu postai tâmpenii aici. Uraniu nu cumperi?

Poate cumpara cineva si ozon liquid is liquid la bidon PET de 2,5 litros cu 0,5 litrii gratis  si de ce nu acid carbonic pur nu instabil, ceva enoli puri, acid azothidric la dozetă de 0,33 l sau 33 centilitros

Edited by john1980, 04 June 2017 - 16:28.


#24
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

View Postvasile_4u, on 04 iunie 2017 - 13:41, said:

nu au omorat pe nimeni aburii de apa sau oxigenul cu presiune.cata presiune poate avea?

mie imi trb pt experimente(sunt om de stiinta)
Legea selectiei naturale ce nu te omoara te face mai puternic ba chiar oameni de stiinta pe uniiPosted Image Posted Image Posted Image
PS daca erai om de stiinta aveai deja acces la astfel de substante concluzia esti om de stiinta dupa standardele tale nu dupa standardele universitare

Edited by Nytro84, 04 June 2017 - 17:20.


#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postloock, on 04 iunie 2017 - 15:43, said:

Oxidant, adica comburant, care arde carburantul.

Se foloseste la motoare racheta, fie doar prin descompunerea in aburi si oxigen - de ex. la jet packuri si nu numai, fie pe post de comburant(oxidant) impreuna cu un carburant la alte rachete.

te dai si tu destept, cum sa-ti permiti sa-i reamintesti unui OM DE STIINTA, o asemenea banalitate. pina si eu, un antenist spalat pe creier stiam asa ceva, practic il desconsideri si-l etichetezi cu o inteligenta sub a mea  ... Posted Image

Edited by r_murphy, 04 June 2017 - 17:35.


#26
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca stii engleza uite aici gratis http://eva.sepyc.gob...ir/23990006.pdf

#27
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postjohn1980, on 04 iunie 2017 - 16:25, said:

Suna la Combinatul Chimic Borzeşti, poate oferă şi apă oxigenată la butoi dă polietilenă de 90 litros la superofertă daca cumperi 3 cisterne de acid sulfuric concetrat oleum cu SO3 la liber şi doi cisterne de acid azotic fumans.
Eu mi-am cumpărat ultimul tip de lansator de rachete intercontinentale balistice din Rusia, am gasit la superofertă la o firmă producătoare la ei
Am mai luat si 2000 de rachete si le tin in beci.

sigur, daca erai om de ştiinţă şi enciclopedie nu postai tâmpenii aici. Uraniu nu cumperi?

Poate cumpara cineva si ozon liquid is liquid la bidon PET de 2,5 litros cu 0,5 litrii gratis  si de ce nu acid carbonic pur nu instabil, ceva enoli puri, acid azothidric la dozetă de 0,33 l sau 33 centilitros
Nebunule, Vuza (patronul combinatului)te-a luat la ochi sigur :)

Acum serios, nu cred ca mai produc apa oxigenata, in rest: acizi de toate felurile, polietilena, Izopropilamina, metanol, Tricloretilena, acetilena, clorura de metilen, etc.........si banala soda caustica

#28
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Rai mai sunteti .... Bre , da' voi chiar n-ati priceput esentialu' ? Omu' asta e OM DE STIINTA  !! Ce prostii spuneti voi acolo ? Adica un cercetator ... savant... om de stiinta ... nu stie toate chestiile astea ? Il jigniti ?? Poate se supara pe voi si va arunca-n aer Softpedia !!!

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

View Postvasile_4u, on 04 iunie 2017 - 13:41, said:

nu au omorat pe nimeni aburii de apa sau oxigenul cu presiune.cata presiune poate avea?

mie imi trb pt experimente(sunt om de stiinta)

Hahahahahaha...
Hahahaha....

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Rose-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ala e cu apa oxigenata care nu face rau.

#30
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Demult - prin liceu - vazusem pe net cum ca daca combini apa oxigenata cu montain dew si fosfor de chibrituri poti face un lichid fosforescent.

Am facut si eu (cu apa de 3%) si n-a functionat - am cautat o perioada apa cu concentratie mai mare dar se uitau farmacistele la mine ca la criminal.

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postflorin_buda, on 05 iunie 2017 - 19:35, said:

Demult - prin liceu - vazusem pe net cum ca daca combini apa oxigenata cu montain dew si fosfor de chibrituri poti face un lichid fosforescent.

Am facut si eu (cu apa de 3%) si n-a functionat - am cautat o perioada apa cu concentratie mai mare dar se uitau farmacistele la mine ca la criminal.

Chibriturile din UE au clorat de potasiu pe maciulie ( amestecat cu diverse, dar fara fosfor).
Fosfor rosu gasesti pe cutia de la chibrituri.
La americani, in ciuda unor norme de siguranta in general mai stricte, datorita traditiei au inca si chibrituri cu fosfor pe maciulie.
Inca si mai uimitor si paradoxal, unele chibrituri americane au chiar si fosfor alb, care este extrem-extrem de otravitor.
Traditia e cea din filme - posibilitatea de a aprinde lejer chibrituri pe multe suprafete.
Daca e si fosfor alb, acela este mai reactiv la oxigen, inclusiv cel din aer

Edited by loock, 05 June 2017 - 19:53.


#32
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postflorin_buda, on 05 iunie 2017 - 19:35, said:

Demult - prin liceu - vazusem pe net cum ca daca combini apa oxigenata cu montain dew si fosfor de chibrituri poti face un lichid fosforescent.

Am facut si eu (cu apa de 3%) si n-a functionat - am cautat o perioada apa cu concentratie mai mare dar se uitau farmacistele la mine ca la criminal.
Ca la noi la nimenea, si eu m-am blocat de nenumarate ori in cumpararea de substante  asa-zis periculoase ''folosite pentru terorism''... de la banalul sulf la acid sulfuric concentratie 95%, azotat de amoniu pur, mai nou carbid.

La vecinii ucraineni gasesti de toate, vrute si nevrute.

Edited by Erwin_Rommel, 05 June 2017 - 19:55.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
Inainte de 89 se gaseau niste tablede care dizolvate in apa rezulta apa oxigenata! Tabletele alea tot 3% erau?
E o idiotenie totala acuma, nu se mai pot cumpara substante care s-au gasit in magazine de pe vremea lui Mihai Viteazul. Acuma fiind la putere generatia crescuta in sera cu teama de spatiu liber, este de mirare ca inca se mai pot cumpara chibrite fara autorizare de la ISU si Procuratura!

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttytysor, on 21 iulie 2017 - 23:44, said:

Inainte de 89 se gaseau niste tablede care dizolvate in apa rezulta apa oxigenata! Tabletele alea tot 3% erau?
E o idiotenie totala acuma, nu se mai pot cumpara substante care s-au gasit in magazine de pe vremea lui Mihai Viteazul. Acuma fiind la putere generatia crescuta in sera cu teama de spatiu liber, este de mirare ca inca se mai pot cumpara chibrite fara autorizare de la ISU si Procuratura!

Din partea mea puteau sa elimine chibriturile de 100 de ani.
Au un miros ingrozitor de naspa cand ard, si fumul ala e si toxic si cancerigen.

Se gasesc usor brichete si cu kerosen si cu gaz lichefiat, si amnare, si electrice sau hibride, si alte metode prin care poti sa faci focul.
Sunt banale brichetele si aprinzatoarele cu gaz, nu e nevoie de amnar, lupa, lemne frecate sau substante oxidante...
Se gasesc de zeci de ani brichete cu stabilizator de flacara care sunt mult mai faine...

E adevarat ca se mai jucau copii folosind clorat de potasiu, sau ca au fost si tacaniti care au facut dispozitive deflagrante strangand cantitati mari de pe cantitati industriale de chibrituri, dar aici nu e nimic de regretat.
Copii pot sa pocneasca chiar mai tare si fara clorat de potasiu, folosind carbid pt acetilena, sau chiar si fara carbid folosid butan sau/si propan, spray pulverizat, acetona pulverizata sau incalzita, etc. deci nici macar pt joaca infantila nu e nici o pierdere daca dispar chibriturile.

Sunt insa alte substante care e o cretinitate ca se gasesc mai greu.
Gazul lampant - care era bun pt scapat copii de paduchi si alte asemenea...
Gazul medicinal - e o crima in masa ca nu se mai gaseste...
Hipermanganatul de potasiu care era folosit de femei pt dezinfectare....era un oxidant puternic dar rar cel mult de rachete, nu de pocnitori...
Apropo de farmacii, sunt o gramada de medicamente romanesti bune care nu se mai gasesc, si se baga doar de import mult mai scumpe - asta e crima de stat...uneori cele de import sunt chiar copii ale celor romanesti - de ex piroxicam in varianta frantuzeasca flamexin. Cel romanesc de labormed era foarte bun si era de 6 X mai ieftin. Cel de Helcore insa nu e bun deloc, e apa de ploaie, si parca l-au pastart doar ca sa justifice importul de flamexin... Si e valabil pt multe alte medicamente....noroc ca nu-mi bat capul pt ca nu prea folossc medicamente...insa se intampla lucruri extrem de urate aici, subminarea economiei nationale, crima de stat, hotie la scara mare, paguba de miliarde de euro.

Edited by loock, 22 July 2017 - 14:11.


#35
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Unii folosesc apa oxigenata sa zboare cu elicopterul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CGcRgEuCocQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postvasile_4u, on 04 iunie 2017 - 13:18, said:

cum adica instabila

daca am 3 litri de apa oxigenata pura, si o amestec cu 97 de litri de apa normala, nu e la fel ca aia din farmacii?
poate dar mai probabil să nu apuci să o combini 3 litri de perhidrol cu ăia 97 de litri de apă că rămâi fără mâini între timp

Edited by DaculScoril0, 13 November 2017 - 21:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate