Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Semnificatie litere R S T - U V W

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Multumesc frumos pentru raspuns. Recomandarea pentru un astfel de comutator a venit din cauza faptului ca toate care le-a avut pana acum au avut probleme si au reusit sa ii afecteze pompa. Vecinii folosesc asa ceva si nu au probleme, tot la fel si ei au avut probleme pana la schimbarea cu acest model de comutator.

#20
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostPlaton, on 04 iunie 2017 - 13:35, said:

RST fazele de intrare ( acolo legi firele cu tensiune respectand notatiile, daca inversezi fazele intre ele, nu e bine), si restul iesirile, foarte simplu,
N-are cum sa respecte fazele decat daca foloseste releu de succesiune faze si asta e scump al dracului doar in cazul in care pompa e trifazata se schimba sensul si nu mai scoate apa si le poate schimba ulterior. Daca pompa e monofazata deja succesiunea fazelor nu-si are rostul.

#21
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

View Postdornescu_alina, on 04 iunie 2017 - 10:57, said:

Recomandarea pentru asa ceva s-a facut de la magazinul de unde s-a luat pompa.

View Postdornescu_alina, on 06 iunie 2017 - 14:14, said:

Recomandarea pentru un astfel de comutator a venit din cauza faptului ca toate care le-a avut pana acum au avut probleme si au reusit sa ii afecteze pompa. Vecinii folosesc asa ceva si nu au probleme, tot la fel si ei au avut probleme pana la schimbarea cu acest model de comutator.

Da, si ei sfatuiti de  cei de la magazinul de pompe. Voodoo.
O pompa cu allimentare defectuasa se arde daca nu are releu termic... asa ca afectata nu avea cum sa fie. Si da, cercetatorii britanici recomanda si ei fix modelul de intreruptor care l.ai gasit tu prin casa.

#22
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Releul termic e inclus in cutia aia

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu de ce am o vaga banuiala ca acel comutator e legat pe un curcuit monofazat. S-a optat pentru aceasta solutie deoarece intrerupatoarele uzuale folosite la iluminat nu rezistau la consumul betonierei/pompei.

#24
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
N-ai banuit bine. 380V / 3,7KW

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu am zis ca acel comutator este pentru monofazat ci ca este legat in circuit monofazat. E o mica diferenta intre circuit si comutator Posted Image . E comutator trifazic dar trece doar o faza prin el ca nu are de unde 3.
Adica trece o faza si un nul eventual, am impresia ca locatia nu dispune de bransament trifazic.
  Deduc asta din posturile 11 si 19. Zona montana cu acces greu, merge rar pe acolo. Si toti vecinii au asa. Deci nu cred ca o locatie utilizata ocazional are trifazic si nu cred nici ca toti locuitorii unui sat au trifazic.

Edited by PoeOvidiu, 07 June 2017 - 08:52.


#26
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Si daca e circuitul monofazat ce? kegi numai faza si nulul, iar al 3-lea contact il lasi liber. Pompele submersibile monofazarw n-au mai mult de 1,1KW si nu vad de ce n-ar tine.

#27
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Si daca are releu termic nu folositi bucla intre iesirea V si intrarea T? Alimentati prin R si S si iesiti prin U si W. Asa, toate trei bimetalele din releul termic vor fi incalzite de curentul de suprasarcina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate