Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Semnificatie litere R S T - U V W

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Buna ziua.
Am gasit un intrerupator prin casa, pe cine am intrebat mi-a spus ca este pentru betoniera.
Am vazut ca are notate pe el R S T si U V W. Imi poate spun cineva va rog cum se fac legaturile. Vreau sa il dau cuiva sa il folosesca la o pompa de apa. Insa vreau sa ii spun si cum sa il conecteze. Am inteles ca R S T se leaga la curent iar cealaltă parte la pompa ? Imi puteri spune care este + si - ? Impamantarea care este ?

Imi cer scuze daca am pus intrebari prostesti insa nu ma pricep.

Multumesc pentru raspunsuri anticipat.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cred ca o poza cu obiectul va ajuta mai mult. urci direct pe forum pozele

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
.

Edited by alexx1402, 04 June 2017 - 10:42.


#4
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

 dornescu_alina, on 04 iunie 2017 - 10:17, said:

vreau sa ii spun si cum sa il conecteze.

insa nu ma pricep.


Si daca moare bietul om? Nu mai bine apeleaza la cineva priceput?
Ala e intreruptor trifazat, nu are impamantare nici plus sau minus, ma indoiesc ca se preteaza pompei de apa care ghici, are propriul intreruptor.

#5
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Din pacate nu are. E submersibila si la cap nu are nici macar stecher. Recomandarea pentru asa ceva s-a facut de la magazinul de unde s-a luat pompa.

#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Acela este un intrerupator trifazat.

R-S-T se leaga la cele 3 faze ale alimentarii.
U-V-W se leaga la un motor trifazat.

E posibl ca intrerupatorul sa includa si ceva protectii la suprasarcina specifice motoarelor trifazate.

N-ai o poza, un cod, ceva?

Pompa submersibila e trifazata sau monofazata?

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

 dornescu_alina, on 04 iunie 2017 - 10:17, said:

Buna ziua.
Am gasit un intrerupator prin casa, pe cine am intrebat mi-a spus ca este pentru betoniera.
Am vazut ca are notate pe el R S T si U V W. Imi poate spun cineva va rog cum se fac legaturile. Vreau sa il dau cuiva sa il folosesca la o pompa de apa. Insa vreau sa ii spun si cum sa il conecteze. Am inteles ca R S T se leaga la curent iar cealaltă parte la pompa ? Imi puteri spune care este + si - ? Impamantarea care este ?
R S T - U V W suna a trifazat, ce + si  - ?

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

 kolfleading, on 04 iunie 2017 - 11:44, said:

Acela este un intrerupator trifazat.

sau un comutator stea-triunghi, dar clar este pentru curenti trifazici. ca si antepostatorii, o poza poate sa elucideze misterul cu conditia sa fie cit mai clara si veventual, dara are inscriptii sau scheme, sa fie cit mai vizibile.

Edited by r_murphy, 04 June 2017 - 11:51.


#9
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Modelul este bs230b. Nu am gasit ale detalii nici pe net. Acesta este: https://www.horme.co...9AAY7J_full.jpg

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Alinuta draga, de ce nu-ti vezi tu de bancurile cu alinuta, si vrei sa te reprofilezi in killer?  Doar in cazul in care ala-ti este dusman si vrei sa-l vezi ranjit si cu parul valvoi langa pompa ii dai sfaturi cum sa faca sa moara.
Lasa curentul pentru cei avizati. Daca vrea sa-si monteze motorul la pompa, sa apeleze la un electrician, nu la o Alinuta.

Edited by myshyk, 04 June 2017 - 12:02.


#11
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Buna. Intrebarile le pun pentru persoana respectiva deoarece i s-a recomandat asa ceva. Iar un electrician nu va merge niciodata acolo. Este o zona montana foarte dificila, fara cai se acces pentru masini si nu vrea nici un electrician sa se aventureze.

#12
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Pentru ca munca trebuie platita, si amicul tau e un zgarcit. Altfel cumpara pompa cu tot cu intreruptor si stecher.

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 dornescu_alina, on 04 iunie 2017 - 12:09, said:

Buna. Intrebarile le pun pentru persoana respectiva deoarece i s-a recomandat asa ceva. Iar un electrician nu va merge niciodata acolo. Este o zona montana foarte dificila, fara cai se acces pentru masini si nu vrea nici un electrician sa se aventureze.
In caz de ceva, in schimb, vine repede o salvare?Posted Image

Edited by arab, 04 June 2017 - 12:30.


#14
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Toate pozele pentru comutatorul trifazat sînt aici. Se poate folosi și în mod bifazic (fază plus nul) pe două perechi de contacte, așa cum scrie și acolo, dacă pompa nu este trifazată. Pompa va trebui obligatoriu împămîntată.

Edited by silverflower, 04 June 2017 - 13:02.


#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
RST fazele de intrare ( acolo legi firele cu tensiune respectand notatiile, daca inversezi fazele intre ele, nu e bine), si restul iesirile, foarte simplu,

#16
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Postul 14 cel mai bun raspuns.

Daca cineva intreaba ceva pe aici nu inseamana ca se plictiseste si nu are ce face. Incercati sa fiti in pielea celui ce pune o intrebare, ganditi si apoi scrieti.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

 dornescu_alina, on 04 iunie 2017 - 11:54, said:

Modelul este bs230b. Nu am gasit ale detalii nici pe net. Acesta este: https://www.horme.co...9AAY7J_full.jpg
http://www.quartz1.c...150Q1160400.pdf
http://www.kasuga.jp...hes/S_P3-P4.pdf

Edited by MarianG, 05 June 2017 - 10:31.


#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 dornescu_alina, on 04 iunie 2017 - 11:54, said:

Modelul este bs230b. Nu am gasit ale detalii nici pe net. Acesta este: https://www.horme.co...9AAY7J_full.jpg
Dupa modelul prezentat, este exact ca un contactor AC3 care se gasea pe timpuri la magazine numai ca era ceva mai butucanos. Legi alimentarea pe RST si UVW legi la pompa daca e trifazata. Daca pompa e monofazata (adica la 230V), atunci legi doar pe R si S la alimentare, iar la pompa legi doar U si V.

Edited by GeorgeTrisina, 06 June 2017 - 12:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate