Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Windows 7 mai bun ca Windows 10 pe Low PC?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
Salut, vreau să vă întreb dacă pe un Low PC, performanța gaming-ului este evidențiată mai mult pe Windows 7 sau pe Windows 10. Vreau să știu care consumă mai mult, cum se comportă unul, cum se comportă celălalt.
Specificații pc:
Intel Pentium Dual E2200 2.2gHz (oc 2.9)
nVidia GT 710 2GB
HDD 250 GB
3 GB RAM

#2
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Pentru mine Windows 7 este cu mult peste Windows 10 ...si o sa mai fie pe val cativa ani buni. Windows 10 este plin de tot felu de aplicatii si functii inutile care daca ai un sistem low cost iti ingreuneaza folosirea lui. La cum evolueaza Microsoft si al lui Windows 10.... ma astept ca-n maxim 10 ani aceasta firma sa "ingroape" si acest sistem de operare cu au facut-o cu Nokia. Deja s-a ajuns la niste resurse hardware enorme, resurse care daca cei de la Android si-ar pune mintea sa-si imbunatatesca sistemul de operare si pe platformele desktop/laptop ... ar merge de zeci de ori mai rapid decat Windows-ul.... cu aceleasi resurse hardware

Edited by bogdan181180, 04 June 2017 - 08:28.


#3
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 bogdan181180, on 04 iunie 2017 - 08:24, said:

Pentru mine Windows 7 este cu mult peste Windows 10 ...si o sa mai fie pe val cativa ani buni. Windows 10 este plin de tot felu de aplicatii si functii inutile care daca ai un sistem low cost iti ingreuneaza folosirea lui

aștept și alte păreri :)

#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 tonn, on 04 iunie 2017 - 08:25, said:

aștept și alte păreri Posted Image
Doar nu vrei pe sistemul ala sa bagi windows 10?... in afara de placa video ..procesorul, hardu pe sata2 si ramii ddr2 o sa-ti faca windows 10 sa-ti mearga naspa rau... iar de performante in gamming nu poate fi vorba. Cauta un Core2Due sau Core2Quad ... daca vrei sa-ti imbunatatesti "performanta in gamming'

Edited by bogdan181180, 04 June 2017 - 08:35.


#5
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 bogdan181180, on 04 iunie 2017 - 08:31, said:

Doar nu vrei pe sistemul ala sa bagi windows 10?... in afara de placa video ..procesorul, hardu pe sata2 si ramii ddr2 o sa-ti faca windows 10 sa-ti mearga naspa rau
nu vorbi fără să știi. În acest moment dețin windows 10 pe pc și am vrut să știu dacă merită să revin la Windows 7. Îmi merge perfect Windows-ul, doar că la Gaming hmm.. nu știu ce să zic, de aceea întreb.

#6
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Instaleaza Windows 7, din sursa oficiala, nu-l activezi, merge perfect OK 30 de zile (sau cite zile merge), il testezi in exact aceleasi situatii/jocuri ca si Windows 10, iti dai seama singur de performanta gaming.

#7
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 tonn, on 04 iunie 2017 - 08:33, said:

nu vorbi fără să știi. În acest moment dețin windows 10 pe pc și am vrut să știu dacă merită să revin la Windows 7. Îmi merge perfect Windows-ul, doar că la Gaming hmm.. nu știu ce să zic, de aceea întreb.
Atunci... ma scuzi.... ca ti-am dat o idee. ramai cu Windows 10, de ce sa te mai compliciPosted Image

#8
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 roxanaRabinowitz, on 04 iunie 2017 - 08:37, said:

Instaleaza Windows 7, din sursa oficiala, nu-l activezi, merge perfect OK 30 de zile (sau cite zile merge), il testezi in exact aceleasi situatii/jocuri ca si Windows 10, iti dai seama singur de performanta gaming.

hm, good ideea.

 bogdan181180, on 04 iunie 2017 - 08:38, said:

Atunci... ma scuzi.... ca ti-am dat o idee. ramai cu Windows 10, de ce sa te mai compliciPosted Image
treaba e că nu am deținut Windows 7 pentru gaming până acum, deci..

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 tonn, on 04 iunie 2017 - 08:33, said:

În acest moment dețin windows 10 pe pc și am vrut să știu dacă merită să revin la Windows 7.

din ce scrii, ai avut deja w7 si acum ai w10, din aceasta experienta, nu poti face o comparatie? deja ai trecut prin ambele medii software.

ca idee, w10 aduce suport pt ultimele tehnologii in materie de software, asa ca dezvoltarea lui va continua. un ssd ti-ar face treaba acolo la tine. desi si restul pc-ului ar fi ok sa treaca pe la un upgrade.

#10
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 Dany_Darke, on 04 iunie 2017 - 08:46, said:

din ce scrii, ai avut deja w7 si acum ai w10, din aceasta experienta, nu poti face o comparatie? deja ai trecut prin ambele medii software.

ca idee, w10 aduce suport pt ultimele tehnologii in materie de software, asa ca dezvoltarea lui va continua. un ssd ti-ar face treaba acolo la tine. desi si restul pc-ului ar fi ok sa treaca pe la un upgrade.

oh, nu mai există upgrade pentru pc meu. Placa de bază are niște socket-uri de pe vremea când juca Steaua în semifinalele UCL.
Un pc nou la mâna a doua cu o placă de bază bună nu ar strica, să fac un upgrade la el zic.
EDITl: am spus că am deținut Windows 7, dar nu pentru gaming.

Edited by tonn, 04 June 2017 - 09:09.


#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 tonn, on 04 iunie 2017 - 08:19, said:

Salut,
1.vreau să vă întreb dacă pe un Low PC, performanța gaming-ului este evidențiată mai mult pe Windows 7 sau pe Windows 10.
2.Vreau să știu care consumă mai mult, cum se comportă unul, cum se comportă celălalt.
1. Oricat de avansat este w10, tot w7 e mai potrivit pe un *Low PC !
In gaming windows 10 ofera o imagine mai buna grafica jocului, pe cand la w7 imaginea e mai putin clara fata de w10;
w10 exploateaza mai bine hardware-ul nou iar hardware-ul vechi (cum este al tau !) il "chinuie", il uzeaza mai repede.
Insa d.p.d.v. al jocurilor, w10 si un *Low PC nu fac echipa buna !

2. La consumul de memorie Ram nu pot sa-mi dau cu parerea caci am folosit doar w7 Trial cateva luni iar w10 nu am avut interesul.
La comportament, clar w10 se va "purta" mai "naspa" fata de w7 pe un *Low PC din cauza ca hardware-ul vechi nu e performant pt w10.
Pe *Low PC-uri e de preferat a se instala w7 caci raportul de exploatare hardware/sistem de operare este mai bun cu windows 7.
Desigur, daca pui un SSD la un *Low PC, maresti performanta si mai mult !


*Intel Pentium Dual E2200 2.2gHz (oc 2.9)
nVidia GT 710 2GB
HDD 250 GB
3 GB RAM ddr2

#12
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 super8, on 04 iunie 2017 - 09:10, said:

1. Oricat de avansat este w10, tot w7 e mai potrivit pe un *Low PC !
In gaming windows 10 ofera o imagine mai buna grafica jocului, pe cand la w7 imaginea e mai putin clara fata de w10;
w10 exploateaza mai bine hardware-ul nou iar hardware-ul vechi (cum este al tau !) il "chinuie", il uzeaza mai repede.
Insa d.p.d.v. al jocurilor, w10 si un *Low PC nu fac echipa buna !

2. La consumul de memorie Ram nu pot sa-mi dau cu parerea caci am folosit doar w7 Trial cateva luni iar w10 nu am avut interesul.
La comportament, clar w10 se va "purta" mai "naspa" fata de w7 pe un *Low PC din cauza ca hardware-ul vechi nu e performant pt w10.
Pe *Low PC-uri e de preferat a se instala w7 caci raportul de exploatare hardware/sistem de operare este mai bun cu windows 7.
Desigur, daca pui un SSD la un *Low PC, maresti performanta si mai mult !


*Intel Pentium Dual E2200 2.2gHz (oc 2.9)
nVidia GT 710 2GB
HDD 250 GB
3 GB RAM ddr2

Mulțumesc !
Dacă aș vinde pc-ul cu tot cu placa de bază ASUS P5L-MX și Sursa de 500W cam ce preț ar avea?

#13
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Dupa cum a argumentat si baietii de mai sus , clar Windows 7 e mai potrivit pentru sistemul pe care il ai tu in prezent.

#14
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 snapydj, on 04 iunie 2017 - 09:19, said:

Dupa cum a argumentat si baietii de mai sus , clar Windows 7 e mai potrivit pentru sistemul pe care il ai tu in prezent.

am înțeles
repet:
Intel Pentium Dual E2200 2.2gHz (oc 2.9)
nVidia GT 710 2GB
HDD 250 GB
3 GB RAM ddr2
ASUS P5L-MX
Surs 500W
Preț pc?

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
Windows 10 este mai bine optimizat din perspectiva consumului de resurse decat Windows 7. Dar probabil ca si mai bine ar functiona PC-ul cu Windows 8.1.
Ca sa nu mai repet, citeste postul meu de aici: https://forum.softpe.../#entry20777817

Foarte multi utilizatori sunt reticenti fata de nou (in special cei care nu au cunoscut altceva decat "Ferestrele", dar mai ales cei care au avut de-a face doar cu Ferestre XP si Ferestre Vista/ 7) si nu testeaza versiunile noi de Windows sau le testeaza foarte superficial, apoi se intorc la versiunea de Windows cu care sunt ei obisnuiti, tragand concluzii pripite. De regula un sistem de operare mai nou cere mai multe resurse si isi imagineaza ca la fel este si in cazul versiunilor de Windows lansate in acest deceniu (Windows 8/ 8.1/ 10)...
Insa chiar daca versiunile actuale de Windows sunt mai bine optimizate decat cele lansate in deceniul trecut si solicita per total resurse mai mici, crescand performantele la nivelul aplicatiilor, exista si situatii in care lucrurile nu stau asa. De exemplu, performantele in web browsing depind prea putin de versiunea sistemului de operare, performantele in anumite aplicatii si mai ales in gaming depind strict de fiecare aplicatie/ joc in raport cu versiunea de Windows si hardware-ul pe care ruleaza.
Vezi link-urile postate de mine in postul la care m-am referit mai sus si cauta cu un motor de cautare pe Internet teste de performanta strict relativ la jocurile pe care le ai vedere! In general vei obtine performante superiorare pe versiunile mai noi de Windows, dar anumite jocuri mai vechi pot sa ruleze cu performante mai ridicate pe versiuni mai vechi de Windows.

Ca idee, eu as pune pe acel PC o distributie Linux moderna, dar optimizata pentru hardware mai vechi. Altfel, indiferent ce versiune de Windows ai rula, tot prost va functiona acel PC. Singura distinctie pe care ar putea-o face o versiune sau alta de Windows (dintre Windows 7, 8.1 si 10) ar fi intre foarte greoi si greoi...

Edited by _-_, 04 June 2017 - 09:31.


#16
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
150 lei. Pret pt acel pc, daca il ia cineva.

Edited by marius87ism, 04 June 2017 - 09:24.


#17
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
cam 150-220 de lei .

Cum a zis si _-_ ,Windows 10 e mult mai bun ca 7,chiar si pe low-end-uri,am instalat 10 pe 1GB RAM PC din 2006,si mergea ok,cel putin pentru surfing pe net,ascultat o muzica,vazut un film..etc,si jocuri mergeau pe el,cei drept doar alea de prin anii 2000-2005.

Vezi ca ultima versiune de Windows 10 (1703) are bube mari,ramai pe Anniversary Update.

Edited by Petran_Marius, 04 June 2017 - 09:30.


#18
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Bube mari in ce sens te referi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate