Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Magazin mediul rural

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
Am posibilitatea preluarii unui magazin dintr-un sat si vreau sa stiu cam cu ce pot ramane in mana la final de luna/an.
Magazinul in cauza este in familie,iar ca si rulaj ca si un minim are in jur de 10.000 de lei lunar,si suma asta as vrea sa o iau ca baza de calcul.
In momentul de fata se practica metode neortodoxe de achizitionare si inregistrare a vanzarilor,cam jumate-jumate ca deh..cam asta a fost singura posibilitate de a pune ceva deoparte.
Eu as dori totusi sa merg 100% in acte,fara nici un ocolis,dar intreband mai multi comercianti,mi-au spus ca este practic imposibil si ca ar trebui sa munceasca doar pentru a plati taxele,ei ramanand mai cu nimic.
Am nevoie de o parere avizata daca ma poate ajuta cineva de aici,Vreau sa stiu daca societatea poate da randament in conditiile fiscale actuale

Ca sa fac o recapitulare si sa expun datele problemei pe scurt:
-Societatea o doresc SRL
-Punctul de lucru va fi proprietate personala,implicit fara cheltuieli cu chirie
-rulaj lunar de baza aproximativ 10.000 lei cu un adaos comercial mediu de aproximativ 30%
-1 singur angajat responsabil cu vanzarea produselor platit cu minimul pe economie.

Daca imi poate face cineva un calcul simplu,o balanta intre incasari/profit si cheltuieli/taxe impozite,mi-ar fi de maaaare ajutor.

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Rulaj de 10.000, lunar....hmmm.puțin.
Pai adaos zici ca e 30% ok.
Din 10.000 cei 30% rezulta 3000, minus salariu la angajat, minus electricitatea, minus apa, minus alte cheltuieli.
Nu știu cum e acum dar dacă mai plătești și un birou sa-ți facă impozitarea și restul de acte vezi și tu.
O mare întrebare dacă aprovizionarea se face exclusiv pe comanda, altfel mai adaugă și la transport.

Edited by ddaannii, 04 June 2017 - 00:59.


#3
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Initiator...stai cuminte....

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ce sa zic... Initiatorul, mai bine s-ar apuca de muncit cu ziua.

Ce draci de afacere e aia cu rulaj de 10.000 pe luna.  Mai vrea sa aiba si angajat.

2000 pe luna te costa angajatul. Din amarata de mie ramasa, curent, contabil...si de restul cheltuielilor aduci bani de acasa...

#5
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Nu mai descurajati si voi omu'...Posted Image N-o fi dracul chiar asa de negru!
@initiator, la sat baza e vanzarea "pe caiet". Chestie care nu trebuie incurajata prea tare ca o sa ai multe creante de executat. Pe de alta parte, vei avea multi bani blocati, deci va trebui sa sustii tu businessul.
Mai da niste detalii, cam cati locuitori are satul, daca magazinul e oarecum la vreo intersectie mai mare, daca vanzatorul va fi cineva din familie, daca e de incredere (esential)!
Foarte important, poate ai de gand sa faci si o mica terasa in fata, mai vinzi o bere rece, o vodca, un suc pe marginea santului...

#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
10000 * 1/1.09 (eliminăm TVA 9%) = 9174
9174 * 0.3 (adaos) = 2752
2752 - 1779 (scazi salariu minim angajat) = 973
973 - 300 (scazi contabil) = 673
673 * 0.84 (scazi impozit pe profit) = 565
568 * 0.895 (scazi impozit dividende și contribuție CASS)  = 508

Maxim 508 lei în buzunar.

Ceva de genul.

Edited by tavitu, 04 June 2017 - 07:37.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Initiator, te mana'n cour... La tzara lumea isi mananca de sub unghie, nu cumpara decat strictul necesar si acolo se uita la preturi la fiecare leu, deci va trebui sa practici adaosuri minime.
Si, da, cine ti-a zis ca numai ascunzand banii sub tejghea si cumparand marfa la negru, se poate face un ban, a avut dreptate.

La 10.000 lei rulaj, nu-ti raman bani sa-ti platesti propriul salariu minim pe economie si pe cel al contabilului, dupa ce scazi toate hangaralele. Prima data, cand te vei apuca de treaba, vei ramane socat de cati bani ai de dat la stat, raportat la volumul de vanzari pe care il ai...

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Depinde unde e situata localitatea respectiva, cati localnici are, ce vad si ce concurenta e in zona in domeniu. Face bani din tigari, bautura, dulciuri la copii etc

Merita incercat o perioada. Exista risc oricum!

#9
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Magazin la sat in secolul acesta...cam slabut cu incasarile si termene de plata mari (pe caiet) cu riscurile aferente...Oare cel care iti cedeaza afacerea oare de ce o cedeaza? Pt ca merge bine?
Sincer m-as cam feri de aceasta investitie dar noah e doar o parere personala.
Cauta alt domeniu.
Tine minte...ocaziile se tot ivest trebuie doar sa ai banii pregatiti

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Merge magazin si la sat, sunt destui care au pamant, vand legume, fructe, oua, branza, etc... si au ceva bani de cumparat una-alta. Depinde si cate magazine sunt in zona. Daca e singurul magazin pe distanta mare s-ar putea sa mearga. Daca sunt mai multe nu mai e atat de sigur... In general, la sat, merg bine magazinele universale.. care aduc de toate la un loc - mancare, produse de gospodarie, haine, etc... Romanului ii place ca in bazar sa fie toate intinse peste tot, sa aiba de unde alege, chiar daca e vorba de chinezarii.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Poti sa incerci, dar sa nu uiti sa montezi camere video......asa sa nu ai surprize!Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 04 June 2017 - 12:41.


#12
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Si pune la seif caietul cu datorii !

#13
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Cu 10.000 lei/luna rulaj poti sa uiti ca faci profit. Precedentul mergea 50% la negru pentru a-i ramane ceva.
Cat de departe esti de un oras si cati locuitori are satul? Daca esti pana in 20km de oras si satul are sub 1000 locuitori, din care 50% muncesc la oras, inchipuieti ca nu prea vinzi, decat la pensionari care iti dau banii inapoi cu greutate.

#14
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Nu , trebuie sa aiba inscrisa toata evidenta contabila, numai din inscrisuri legale se poate forma o impresie corecta, sintagma " in acte cistigul este mic iat in realitate este fabulos" nu mai tine, poti avea surprize neplacute dupa achizitie, de altfel vezi daca indeplineste toate conditiile legale necesare desfasurarii activitatii.

#15
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
omule lasa carcotasii.fa ce-ti dicteaza  inima si pune pasiune asa o sa vezi ca toti localnicii vor zice;de ce sa vin cu sacosa grea de la oras cand e totul aici si la acealasi pret?bafta omule si fa ce-ti place in viata

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si pe mine ma manca in freza sa deschid un magazin. Dar calculand am ajuns la un rulaj zilnic de 700 de lei ca sa ies pe zero. Adica doar sa platesc cheltuielile, chiria la spatiu si lefa unui angajat, ca daca erau doi deja ajungeam la 1100/zi.
Deci doar un magazin deschis 5 zile/saptamana 8 ore/zi. Ca daca vrei deshis mai mult ai nevoie de 2 angajati.
  Deci 14000/ luna cu un angajat si 22000 cu doi angajati doar ca sa ies pe zero.
Toate calculele s-au facut cu salariu de 1500net, la care s-au adaugat toate taxele prevazute de lege, parca iesea brutul pe la 2100 daca mai retin corect plus contributiile platite de angajator ajungeam aproape la 2600/angajat.
  E normal ca pot sa scada cheltuielile daca angajezi la gri, dar eu nu agreez astfel de practici.

Edited by PoeOvidiu, 06 June 2017 - 16:50.


#17
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Chestia este ca tu treci doar partea de vandut marfa, nu calculezi ca trebuie masina sa cumperi marfa.
Partea de adaos depinde de magazin, adica pe la tara si in cartierele in care nu este vreun supermarket mare... se practica adaos nesimtit, gen sapunuri cumparate cu 50 de bani la oferta si vandute cu 1.5 lei.
Ulei cumparat la oferta cu 3.5 lei si vandute cu 5-6 lei etc...
Genul asta de magazine fac profit din cumparat produse marca proprie gen k-classic(pasta de tomate kaufland), produse pe care scrie ca sunt facute exclusiv pentru anumite magazine.
Autorizatia este in functie de ce vrei sa vinzi, asa si cele necesare, daca vrei sa vinzi carne sau produse perisabile trebuie sa investesti mai mult, controale.
ISU, NTSM, SANEPID, OPC, GARDA FINANCIARA.

Magazinele de prin cartier sunt ceva in gen "macar nu lucrez pentru altcineva", adica cei care lucreaza la ele locuiesc in zona, fac profit mic si cam atat. Sunt genul de magazine la care apelezi pentru o sticla de ulei, ceva sapun, o bere, paine, ceva ce uiti sa cumperi de la supermarket.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate