Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

castan cu frunze galbene

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andra86r

andra86r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.05.2017
Am plantat un castan acum doi ani,
si de atunci nu a crescut aproape de loc, si frunzele sunt galbene tot timpul.
Care ar putea fi problema?

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu-i prieste pamantul . Am avut si eu unul , il udam o zi da una nu , in 3 ani nu a crescut deloc , si sa uscat intr-un sfarsit . Aici , e pamantul pietros tare , posibil sa nu le prieasca .

#3
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Daca nu cresc nuci nu cresc nici castani porcesti ori comestibili

#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Ingrasamant, nu este solul bun pentru el, cel putin pana incepe sa-si dezvolte radacina si sa ajunga mai adanc in sol ca sa-si ia cele necesare

Edited by bogdan181180, 04 June 2017 - 08:51.


#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Ar putea fi si o alta explicatie daca pe acel teren nu au mai fost niciodata copaci, lipsa de micorize absolut necesare radacinilor pentru a prelucra prin simbioza 'materia prima'
Lipsa asta nu prea poate fi compensata nici macar cu exces de npk adaugat

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Eu te-as sfatui sa incerci urmatorul tratament, mergi la padure si aduna un sac de pamant de padure, apoi pui mana pe cazma si sapi un santulet de max10cm in jurul pomisorului pe un cerc de dimensiunea coroanei unde se presupun a fi varfurile radacinilor, umpli santuletul cu pamantul de padure si acoperi cu pamantul excavat.
Menti timp de 1-2saptamani santul umed nu inundat nu uscat si in felul asta aduci micorizele benefice acolo unde lipseau.
Bafta!
;)

#7
andra86r

andra86r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.05.2017
ms, o sa incerc!
Dar ce sunt aceste micorize de ce sunt atat de importante pt castan?

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Da cu Gogu despre mycorrhizae daca rupi ceva engleza si te lamuresti, e mai greu de explicat doar in doua vorbe

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Citeste o carte despre pomi in care sunt descrise organele plantei/radacina.
Pe foarte scurt, radacina e cea prin care planta isi absoarbe din sol apa cu sarurile minerale dizolvate in ea.
Acest lucru e posibil datorita prezentei unor componente ale radacinii numite perisori absorbanti, care permit plantei sa absoarba practic mineralele.

Exista insa diverse plante care au o anatomie diferita a radacinii, ele nu prezinta acesti perisori absorbanti, pentru ca radacina sa asimileze nutrienti  aceasta se bazeaza pe niste ciuperci care adera la radacina( practic o " paraziteaza" dar la modul pozitiv daca se poate spune asa).
Ciupercile au o foarte buna capacitate de absorbtie a substantelor minerale insa nu le pot procesa pt a le transforma in substanta organica, plantele in discutie nu pot absorbi substantele minerale dar le pot transforma prin fotosinteza in substante organice/hidrati de carbon, adica hrana.

Avand nevoie una de alta, cele doua vietati, ciuperca si planta, traiesc in simbioza, colaboreaza, fiecare facand ceea ce se peicepe mai bine...ciupercile fixate pe radacina absorb mineralele, planta le preia si le proceseaza in frunza apoi o parte din hrana se intoarce in radacina pt a o hrani si implicit si acele ciuperci primesc hrana, ele fiind conectate la radacina.

Este o simbioza necesara si benefica intre niste ciuperci si planta, se numeste micoriza.

Asadar pentru ca anumite plante sa poata sa supravietuiasca in bune coditii, avand o capacitate extrem de limitata de a-si lua singure mineralele din sol, e nevoie de prezenta in sol a acestor ciuperci.
Dupa transplantare, ciupercile prezente in sol migreaza pe radacina  si practic o ajuta sa isi indeplineasca rolul.

Daca insa in sol nu exista aceste ciuperci benefice in numar suficient, daca solul e impropriu existentei acestora samd....nici pomul nu va putea prospera.

Ceea ce spune guru este sa iti aduci aceste  ciuperci, sa iti insamantezi solul practic,  cea mai simpla metoda fiind sa folosesti pt acest lucru niste pamant viu din...padure, pamantul de padure fiind plin de microorganisme de acest tip( si nu numai dar asta e deja alta discutie).

Castanul, ca si alte specii rude mai apropiate sau mai indepartate, nuc, alun, etc...sau stejar samd... au nevoie de aceasta simbioza si deci de prezenta acestor ciuperci.

In cazul tau, pomul in mod evident nefiind intr-o stare buna si fiind astfel de la plantare, una din cauze poate fi chiar aceasta, lipsa acestor ciuperci care sa il ajute.

Evident ca pot fi multe altele nu doar lipsa ciupercilor benefice, sau cauza pt lipsa acestora poate fi de alta natura( un sol impropriu sulravietuirii lor), insa pentru inceput e o idee buna sa incerci sa insamantezi solul cu ajutorul unei cantitati de pamant viu bogat  in astfel de ciuperci.

Poti de asemenea sa incurajezi fenomenul( trebuia sa fi facut asta de la inceput) prin folosirea materiei organice pt fertilizare( mranita/ compost) incorporat odata cu acel pamant viu.

De asemenea poti ajuta viata din sol mulcind practic in jurul pomului cu material organic de genul balegar de cal/ vaca, practic gunoiul de asternut din grajd, paie si fan amestecate cu balega.
Daca e un strat destul de generos si  reusesti sa il mentii umed acoperindu-l cu iarba cosita proaspat, acolo vei face un mic pat de compostare, practic acel balegar se va descompune iar asta se intampla cu ajutorul microorganismelor si nu numai, rame samd...
Acestea evident ca vor popula usor usor  si solul de dedesubt, nu mai vorbim ca e cea mai buna hrana pt pomul tau care va ajunge la el treptat, pe masura ce descompunerea are lor.








#10
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am pus un stejar mai maricel primavara aceasta (imi sunt foarte dragi) intr-un loc care nu cred ca este foarte foarte bun.
Astfel stejarul nu a inmugurit, pare ca nu ar fi mort, dar nici frunzele nu i-au dat !
Mentionez ca a fost plantat cu balot de pamant.

Ce ziceti sa fac ?
Am citit despre aceste micorize, si imi pare ca asta ar putea fi o problema. Mai are rost sa incerc imbunatatirea pamantului ?
Exista ceva ingrasaminte specializate pentru dezvoltarea unor astfel de micorize ?

Multumesc !

p.s. Sa cumpar pamant de flori ? Unul anume ? Fac orice sa-l salvez ! Posted Image

Edited by tavktm, 09 June 2017 - 17:17.


#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
In mentul in care l-ai luat cu balot de pamant iti dai seama ca acolo existau ciupercile.
Oricum asta e irelevant pentru ca plecatea in vegetatie nu are treaba cu radacina sau capacitatea ei de a alimenta.
Normal pleaca in vegetatie alimentat din rezerve si stimulat de temperatura samd....si pe parcurs ori stagneaza( daca radacina ii da putin, insuficient) sau moare/ se usuca, daca radacina e incapabila sa faca fata iar sus metabolismul e mult prea accelerat...

Nu stiu cauza si nu stiu sa raspund pertinent, as zice ca e compromis.
Exact ce si din ce cauza s-a intamplat nu stiu.

Mai mult, intamplator mi s-a intamplat mie, usor altceva dar asemanator.
Am avut in primavara nspe pomi identici,  unii luati foarte tarziu, erau parca " dati", mugurii plecati...nu mai retin exact insa cert e ca dintr-un lot luat tarziu am avut 5.
3 au plecat ok, doi nimic. Nu pricepeam ce e cu ei, lemnul verde, totul in regula.

Unul din cei doi a plecat dupa 2-3 saptamani fata de fratii lui...acum nu ii mai deosebesti.
Al cincilea insa nimic.dupa alte 2-4 saptamani am vazut ca a plecat din portaltoi si ala, acum lastarul are 15 cm.

Foarte ciudat , as accepta ca asta a fost degerat de la punctul de altoire in sus dar nu imi explic ce a determinat plecarea celui de-al patrulea cu intarziere, clar mugurii erau ok si temperaturile erau demult favorabile, am acut cred ca vreo 25-40 de pomi identici in total( eu, un prieten si ceva clienti)...

Se mai intampla ciudatenii, nu am inteles fenomenul.

In orice caz eu la al meu nu mai sper dar de curiozitate il las in pace, zic ca am arac la lastarul ala...o sa il retez mai incolo sa vad daca s-a uscat sau ce e cu el.




#12
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Si eu il tin, nu stiu daca sa ii dau ceva ingrasaminte insa.
Sub coaja pare a fi verde. o sa vad exact cand aung acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate