Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

sfaturi magazin online single product

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
eu_presedinte

eu_presedinte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2007
Salut,

Am experienta zero in ceea ce tine de crearea unui site. Motiv pentru care doresc sa primesc unele sfaturi sa stiu incotro sa o iau. site-ul se doreste unul de prezentare pentru firma combinat cu sectiune de magazin online. firma este axata pe productia unui singur produs. pe langa acesta o sa mai intre in oferta cetava produse conexe, accesorii pentru produsul principal. site-ul as vrea sa fie in engleza/romana deoarece intentia este de export.
Pentru ca tranzactiile o sa fie online banuiesc ca trebuie ceva securitate sportita sa nu fiu hack-uit din 4 click-uri.
Exista module predefinite pentru asa ceva, magazins online, modeule de securitate, plata cu cardul etc.?
Trebuie sa apelez la servicii de web design? ce implica aceste servicii?

Multumesc pentru timpul acordat!

#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Platforma gratuita, de exemplu wordpress - woocommerce + modulul de la mobilpay pentru plata cu cardul care e gratuit, se iau doar comisioane la plati.

Edited by A-d-r-i-a-n, 03 June 2017 - 16:20.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 eu_presedinte, on 03 iunie 2017 - 16:05, said:

Trebuie sa apelez la servicii de web design?
Desigur. Tu ai spus doar:

 eu_presedinte, on 03 iunie 2017 - 16:05, said:

Am experienta zero in ceea ce tine de crearea unui site.
Pentru ca tranzactiile o sa fie online banuiesc ca trebuie ceva securitate sportita sa nu fiu hack-uit din 4 click-uri.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Avand in vedere ca ai experienta zero, indicat ar fi sa apelezi la o firma sa-ti faca toate astea. Cu 500 de euro gasesti un freelancer care sa faca un site ok.

#5
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 eu_presedinte, on 03 iunie 2017 - 16:05, said:

Salut,

Am experienta zero in ceea ce tine de crearea unui site. Motiv pentru care doresc sa primesc unele sfaturi sa stiu incotro sa o iau. site-ul se doreste unul de prezentare pentru firma combinat cu sectiune de magazin online. firma este axata pe productia unui singur produs. pe langa acesta o sa mai intre in oferta cetava produse conexe, accesorii pentru produsul principal. site-ul as vrea sa fie in engleza/romana deoarece intentia este de export.
Pentru ca tranzactiile o sa fie online banuiesc ca trebuie ceva securitate sportita sa nu fiu hack-uit din 4 click-uri.
Exista module predefinite pentru asa ceva, magazins online, modeule de securitate, plata cu cardul etc.?
Trebuie sa apelez la servicii de web design? ce implica aceste servicii?

Multumesc pentru timpul acordat!

Pentru ce vrei tu e suficient un Wordpress + Woocommerce. O firmă nu ar trebui să-ți ia mai mult de 600 euro + TVA pentru așa ceva și avantajul, față de lucrul cu freelanceri, e că n-o să dispară ca măgaru'n ceață după ce îți face situl. Nu uita că un site e un produs tehnologic: gândește-te la el ca la o mașină. Vei avea nevoie periodic de mentenanță și alte diverse mărunțișuri, de aceea e bine să nu te bucuri acum că vei salva 100 de euro lucrând cu un freelancer pentru că vei plăti mai mult mai târziu (e același lucru ca atunci când iei o mașină sh din Germania în locul uneia noi, de aceiași bani: te bucuri la început de afacerea făcută, moaaamăăăă, ce tare sunt, am bemveu, și apoi începi să bagi bani cu nemiluita în ea). Nu apela la platforme găzduite cu chiria pe lună (vei deveni prizonierul lor), nici la Magento, Prestashop, OpenCart (inutil de complicate). Caută o firmă care să aibă și experiență în e-commerce și care să lucreze și site-uri pe Wordpress și, preferabil, care să aibă și experiență în marketing online. Altfel zis, caută mai ales un partener de cale lungă, nu un prestator oarecare de servicii.

LE A, și last but not least, un sfat din proprie experiență: uită-te la cei care sunt „guru” în e-commerce în România, vezi care e ecosistemul lor, și taie-i de pe listă cu tot cu ecosistemul lor. Nu vei face decât să pici în plasa unor escroci. Sunt o mulțime de firme ok care nu ies în față ca musca în fruntea boului și care sunt pe piața de e-commerce de peste 10 ani.

Edited by inius, 04 June 2017 - 09:20.


#6
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Cauta pe net sa vezi cum se foloseste wordpress + woocommerce, daca vrei sa iti faca altcineva site-ul, nu sarii cu sutele de euro cum zicea altcineva mai sus, O lada de bere la cine il face este mai mult ca suficient.

#7
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 logy, on 05 iunie 2017 - 02:08, said:

Cauta pe net sa vezi cum se foloseste wordpress + woocommerce, daca vrei sa iti faca altcineva site-ul, nu sarii cu sutele de euro cum zicea altcineva mai sus, O lada de bere la cine il face este mai mult ca suficient.
O afacere facuta cu o lada de bere va tine exact pana se termina lada :)

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@rinser

Nu are rost sa-si faca un site de 1000000000000 Euro, pentru a vinde 4-5 produse :)

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
As intreba altceva: trebuie sa aibe propriul site pentru a vinde 4-5 produse? Nu exista site-uri gigant unde diversi pot vinde?

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
La 4-5 produse nici nu m-as stresa sa-mi fac magazin online. Un site de prezentare pentru produse, un formular cu cerere oferta si cam atat :)

#11
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 eu_presedinte, on 03 iunie 2017 - 16:05, said:

Salut,
Am experienta zero in ceea ce tine de crearea unui site.
Nu cred ca-ti trebuie site. Tie-ti trebuie o artera (electronica) pe care sa vinzi. Pt asta exista olx etc. Sau ebay daca te orientezi pe extern. Avantajul site-urilor de anunturi e ca ele au deja vad comercial. Daca ai ceva serios de vandut si esti firma cat de cat, poti opta pt contract cu cineva gen emag. Multe firme vand produse pe platforma lor. Odata ce esti acolo din start respecti politicile lor comerciale (presupun) si asta te face de incredere in ochii cumparatorului, te trece automat la alta categorie. Nu mai esti gigel care vinde parfumuri contrafacute pe olx sau okazii. Dar pt asa ceva tre sa fii serios, sa ai produs bun si in cantitati serioase, sa stii ce-i cu tine, de unde vii si unde te duci. Ai ramane surprins de cat de putini biznismani autohtoni sunt asa. Daca esti afacerist de ocazie cel mai castigat vei fi avand un simplu site de prezentare si prezenta pe platforme gen okazii/olx. Si cand cresti faci pasul urmator.

#12
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Ba are nevoie de site, că doar n-o să rămână toată viața să vândă un singur produs. După cum a zis, vor urma accesorii / produse conexe / ce-o mai avea el pe-acolo. În cazul cel mai bun, în care produsul i se vinde bine, vor veni alții cu un model de afacere mult mai viabil (care include un website) și îi vor sufla ideea iar el va rămâne cu buza umflată, bucuros că a salvat cândva câteva sute de euro și a pierdut ulterior cine știe câte mii, doar fiindcă s-a calicit...

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Au trecut deja 5 (cinci) zile si eu_presedintele n-a catadicsit sa va spuna un simplu "Multumesc, baieti! M-am lamurit"

#14
eu_presedinte

eu_presedinte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2007
salut,

departe de mine sa nu multumesc. Vamultumesc pentru sfaturi si pentru idei. costul de pana la 1k Euro mi se pare unul decent pentru un site de proportiile descrise anterior si nu am fost niciodata adeptul lucrurilor facute de prieteni/cunostinte si platite in natura. fiecare persoana cu meseria lui si remunerata corespunzator. ideea de mai sus cu o artera economica precum emag pe care sa vand produsul nu ma incanta deoarece si asta e o parere personala, nu mi-a trezit incredere o firma ce vinde anumite produse prin intermediul altui magazin. am studiat concurenta si nu am gasit niciun producator din nisa in care vreau sa activez care sa aiba si facilitatea de magazin online. toti au site-uri de prezentare cu certificarile produselor, cateva cuvinte despre firma iar pentru achizitie un formular de contact. din acest motiv ma gandesc sa urmez acelasi trend si in paralel sa pregatesc si modulul si in functie de cum decurg lucrurile sa il activez sau nu.

#15
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
4 produse? De ce nu incerci olx?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate