Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Suport placa de baza pentru RAM DDR4 2666MHz

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Am si eu o intrebare:
Daca cumpar un modul RAM DDR4 cu frecventa de 2666 MHz, ce fel de placa de baza trebuie sa cumpar pentru a putea folosi modulul RAM la aceasta frecventa?

Pe placile de baza din seria B sau H am vazut ca suporta doar 2133 sau 2400 (desi e mentionat si XMP). Doar pe placile de baza din seria Z am vazut mentionat explicit si frecventa de 2666.

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Daca placa de baza are suport pentru XMP atunci ar trebui sa poti seta ceasul memoriei la cat duce memoria , configurabil.

Edited by ro_explorer, 03 June 2017 - 14:43.


#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Placile de baza pt. Intel cu chipzet chipset Zxxx suporta Ram cu Frecvente peste 2666 Mhz !
Important e ca placa de baza sa aiba suport pentru XMP.


l.e.:
[ https://s23.postimg.org/vfg1ixghl/Screenshot_2017-06-03_15_54_53.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s7.postimg.org/jke5vc3t5/Screenshot_2017-06-03_15_55_14.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by super8, 03 June 2017 - 14:56.


#4
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
@super8 am o intrebare la tine ca vad ca te pricepi. sa zicem ca fizic vorbind o anumita placa de baza poate suporta un anumit producator de memorie sau invers, pot fi facute placa de baza/memoria ca din soft pur si simplu sa nu se potriveasca una cu alta?
fizic ma refer la toate specificatii de frecvente , bus-uri etc etc

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1. Nu ma pricep asa bine ca alti colegi pe acest Forum !
2. Raspunsul la intrebarea ta este da.

Deomanda De aceea se recomanda sa citesti lista modulelor Ram compatibile cu placa de baza inainte de achizitie.
Ba chiar si lista procesoarelor compatibile ! din cauza "problemei" cu update de BIOS pt. ca placa de baza sa recunoasca procesorul si alte ori chiar si anumite branduri de memorie RAM..

Edited by super8, 03 June 2017 - 15:01.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 super8, on 03 iunie 2017 - 14:45, said:

Placile de baza pt. Intel cu chipset Zxxx suporta Ram cu Frecvente peste 2666 Mhz !
Nu numai Zxxx prietene .... conteaza ca placa de baza sa aiba suport pentru XMP (XMP este o caracteristica a procesoarelor intel caci procesorul acceseaza memoria deci placa de baza trebuie doar sa asigure suport pentru XMP).

Uite ce suporta B150-ul lui fi'miu, de exemplu (ASUS B150I PRO GAMING/AURA - mITX / B150 )... am facut poza special pentru tine.

Attached Files


Edited by ro_explorer, 03 June 2017 - 15:34.


#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 ro_explorer, on 03 iunie 2017 - 15:31, said:

Nu numai Zxxx prietene .... conteaza ca placa de baza sa aiba suport pentru XMP (XMP este o caracteristica a procesoarelor intel caci procesorul acceseaza memoria deci placa de baza trebuie doar sa asigure suport pentru XMP).

Uite ce suporta B150-ul lui fi'miu, de exemplu (ASUS B150I PRO GAMING/AURA - mITX / B150 )... am facut poza special pentru tine.

Citisem si eu despre XMP, dar voiam sa fiu sigur. Nedumerirea era de exemplu la urmatoarea placa de baza: http://www.pcgarage....rock/h270-pro4/

Scrie ca frecventele suportate sunt 2133 si 2400, dar mentioneaza si XMP si eram confuz.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Depinde de implementare. De exemplu, modelul ala specific poate sa faca drive maxim la DDR4 2400 ...
Asta inseamna ca poti pune si DDR4 3200 dar tot la maxim 2400 o sa fie "condus" pentru ca asta e limitarea de implementare.

Oricum, lucrurile in zona profilelor XMP sunt un pic confuze caci majoritatea updateurilor de bios de la modelele cu suport XMP sunt pentru corectie de memorii.

Ca regula de baza, pentru overclocking stabil in limite largi (indiferent ca vorbim de memorie sau cpu) o placa cu chipset Z este recomandata pentru procesoare Intel.
Sunt si modele B si H care suporta XMP dar limita superioara este in general limitata undeva in partea de jos (gen 2400) doar pentru a pune un pic de marketing acolo.
Sugestia mea, daca nu ai de gand sa folosesti aplicatii bazate pe accesul memoriei, nu merita sa bagi bani in oveclocking de memorie. Diferenetele de performanta sunt neglijabile.

La AMD nu stiu ca am pierdut tredul.

LE: Ca exemplu din realitate, compul meu ruleaza DDR4 3200 (ca m-a mancat in dos sa vad cum e) ... si intr-adevar, in benchmarkuri obtin mai multe puncte decat cand setez profilul pe standard 2133 dar in utilizare de zi cu zi, inclusiv gaming, nu vad diferente intre cele 2 frecvente.
https://www.extremet...all-performance

Edited by ro_explorer, 03 June 2017 - 16:21.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Soulstream, on 03 iunie 2017 - 15:56, said:

Citisem si eu despre XMP, dar voiam sa fiu sigur. Nedumerirea era de exemplu la urmatoarea placa de baza: http://www.pcgarage....rock/h270-pro4/

Scrie ca frecventele suportate sunt 2133 si 2400, dar mentioneaza si XMP si eram confuz.
Cum a zis si colegul @ro_explorer ! XMP-ul e pt. corectie de memorii mai mult.

Insa degeaba "suporta" placile de baza cu chipset-urile Zxxx module Ram cu Frecvente mai mari de 2133 ca procesorul Intel tot la 2133 sau 2400 "primeste si da" informatia.

*depinde ce procesor ai, Skylake (2133) sau Kaby Lake (2400)


Cat despre placa de baza ASRock H270 Pro4; aceasta suporta/"vede" maxim 2400.
Daca pui Ram ddr4-2400 XMP, trebuie sa activezi functia XMP in BIOS sa "vada" memoria la Frecventa ei din fabrica.
Daca pui Ram ddr4-21400 normala, atunci nu e necesar sa activezi functia aceea caci o vede din prima la 2400.


p.s.:
daca iti cumperi Ram 2666 sa pui pe ASRock H270 Pro4, trebuie sa activezi XMP-ul in BIOS pt. a iti "rula" la 2400.
Motivul ? atata "stie" chipset-ul placii de baza !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate