Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cad poamele

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Zona Otopeni. Pomii din curte au "legat" frumos desi primavara a fost capricioasa. De cateva zile cad caisele, merele, perele si piesicile. Adun cu farasul. Doar gutuiul e bine. Am dat cu piatra vanata acum o luna si acum cu Dithane. Caisele sunt jumatate rosii si cu bubite maronii. Merele si perele nu par a avea ceva, cad pur si simplu. O idee? Multumesc.

#2
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Sunt prea multe? Ca am mai vazut sa se intample asa, cand copacul are prea multe fructe si nu le poate "sustine", o parte din ele cad pentru a se putea face asa cum trebuie restul fructelor...a si inca ceva, daca ai drum pe aici prin piata din otopeni, evident:).., ai putea intreba cativa vanzatori mai in varsta. Sunt de treaba si poate au un raspuns.

Edited by lulutza, 03 June 2017 - 14:28.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Rupe fructele mici si urate, precum si pe cele in zonele unde sunt mai mult de 3 intr-un singur loc.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Le-a lovit ceva mana. Si eu am patit-o cu caisul, mi-au dat cei de la fungicide nu-stiu-ce minunatie sa-l stropesc si sa revin inca odata la 7 zile doar ca sa nu moara si pomul, macar. E jale.

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
la samburoase, cel mai obraznic adversar fung e Monilioza.
ai si ramuri de anul acesta uscate/ofilite de varf?Posted Image
cel putin caisii respectiv piersicii nu reusesc sa-i tin pe linia de plutire fara 4-5 stropiri antimonilioza. Din care cel putin 2 sistemice: Score/Chorus.

Fungicidul neaparat pereche cu insecticid: Calypso/KarateZeon/Fastac/Decis.

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Strict din punct de vedere al consumatorului, intreb: sunt afectate fructele in urma multiplelor tratamente aplicate?

#7
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
O sa vezi la autopsie.

#8
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Dupa ce am dat cu Dithane am dat si un Superkiller, aveam prin magazie. Asociez caderea poamelor cu ultimele ploi...Degeaba stropesti daca ploua. Poame nu sunt multe, mult mai putine decat imi amintesc ca erau in pomii din curtea copilariei. Pe aia nu-i stropea nimeni, niciodata si se rupeau de rod (acum 40 de ani...). Posted Image e mana Monsanto, ei inventeaza molima ei iti dau leacul...

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postkesarion111, on 03 iunie 2017 - 19:42, said:

Dupa ce am dat cu Dithane am dat si un Superkiller, aveam prin magazie. Asociez caderea poamelor cu ultimele ploi...Degeaba stropesti daca ploua. Poame nu sunt multe, mult mai putine decat imi amintesc ca erau in pomii din curtea copilariei. Pe aia nu-i stropea nimeni, niciodata si se rupeau de rod (acum 40 de ani...). Posted Image e mana Monsanto, ei inventeaza molima ei iti dau leacul...
Ti s-a mai explicat .....Daca pomul are multe fructe sau e prea tanar mai "avorteaza" din ele pentru ca nu le poate "duce" pe toate.....E un lucru normal si natural....Mai sunt aruncate si poamele care provin din flori care nu au fost polenizate corespunzator...daca pomul e autofertil....sau cele atacate de insecte (dar acum nu cred ca-i cazul).....

Edited by Clovis, 03 June 2017 - 20:10.


#10
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View Postkesarion111, on 03 iunie 2017 - 19:42, said:

Asociez caderea poamelor cu ultimele ploi...Degeaba stropesti daca ploua.
Cam cat a plouat pe la tine? La caisul meu au cazut aproape toate fructele in cateva zile in care a plouat mult. Mai cad acum si restul de fructe, cate 4-5 in fiecare zi, ca sa nu mai ramana nimic.Oare nu poate sa aiba legatura cu faptul ca am facut taierile de intretinere in repaus vegetativ? Intreb si eu, nu cred sa aiba vreo legatura, dar nu stiu care-i cauza caderii premature a fructelor, fiindca pomul pare a fi sanatos.

Edited by sandel1, 03 June 2017 - 21:23.


#11
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Same here to Ploieşti City  :(

Edited by Ploiesteanul2015, 03 June 2017 - 21:19.


#12
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009

View PostClovis, on 03 iunie 2017 - 20:09, said:

Ti s-a mai explicat .....Daca pomul are multe fructe sau e prea tanar mai "avorteaza" din ele pentru ca nu le poate "duce" pe toate.....E un lucru normal si natural....Mai sunt aruncate si poamele care provin din flori care nu au fost polenizate corespunzator...daca pomul e autofertil....sau cele atacate de insecte (dar acum nu cred ca-i cazul).....
   Nu avea multe, am inregistrat remarca, nu e cazul asta. Daca am deschis un topic am facut-o pentru ca e anormala caderea rapida a fructelor. Pot decela caderea fireasca a fructelor pe care un pom nu le poate duce de caderea endemica.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postkesarion111, on 03 iunie 2017 - 21:38, said:

   Nu avea multe, am inregistrat remarca, nu e cazul asta. Daca am deschis un topic am facut-o pentru ca e anormala caderea rapida a fructelor. Pot decela caderea fireasca a fructelor pe care un pom nu le poate duce de caderea endemica.
Si la mine cad piersicile in draci...dar cele mici neformate.....alea mari inca rezista....bine piersicul meu e plin de fructe....a trebuit sa-I leg ramurile sa nu se rupa.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate