Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare banca pentru card de salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Proaste la curs valutar sau ca aplicatie ?

Curs valutar: nu stiu
Aplicatie: e ok aplicatia de mobil (eu am pentru iOS), minusul ar fi lipsa de documentatie ... Ei mai au de lucru

#38
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Proaste la curs valutar. Cursul ING este ft dezavantajos pt tranzactiile cu cardul - este cel mai mare de pe piata RO.
De ex astazi pt tranzactiile cu cardul ING 1eur = 4.72ron. Cursul BNR este 1eur=4.56ron.

#39
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
ING daca ai salariu sub 1400 Lei
Raiffeisen daca ai minim 2000 Lei pe luna

La ambele banci merge si ideea de a rula banii astia, nu trebuie sa fie neaparat toti dintr-o singura tranzactie.

Ambele iti permit sa scoti bani de la orice tip de bancomat al oricarei banci, ING chiar permite sa scoti bani si de la bancomatele din alte tari din lume si fara comision.

Ambele banci au internet bankingul extrem de usor de utilizat si gratuit (daca indeplinesti conditiile de mai sus).

Eu am ING-ul pe care il folosesc pentru online, iar Raiffeisenul este de salariu plus ca la mine cu ei si BRD exista conventii salariale.

#40
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
La ING e destul sa ai venit minim 700RON si sa faci o tranzactie cu cardul.

#41
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostMKII, on 19 iulie 2017 - 10:20, said:

Care ar fi recomandarea voastra avand in vedere urmatoarele criterii:
- mobile banking , interfata usor de utilizat, care sa foloseasca pt autentificare pass sau fingerprint , actualizare online a soldului
- comisioane 0, preferabil Posted Image
- curs valutar bun

Multumesc
Nu exista! Sa ma anuntati si pe mine cand sunt indeplinite toate conditiile de mai sus. La curs valutar stau bine in general bancile grecesti, Romaneasca la dolari si Alpha la Euro.

#42
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004

View PostMMMMM, on 03 iunie 2017 - 18:44, said:

Idem si la ING cu diferenta ca intrarea minima lunara este de 700 ron.
Adica de aprox 3 (trei) ori mai mica.

ING nu iti da gratuit contul si cardul in EUR sau USD;  nu iti da gratuit cardul de cumparaturi,  nu iti da gratuit primul cont de economii !!!

View PostEPoX, on 26 iulie 2017 - 07:30, said:

ING daca ai salariu sub 1400 Lei
Raiffeisen daca ai minim 2000 Lei pe luna

La ambele banci merge si ideea de a rula banii astia, nu trebuie sa fie neaparat toti dintr-o singura tranzactie.

Ambele iti permit sa scoti bani de la orice tip de bancomat al oricarei banci, ING chiar permite sa scoti bani si de la bancomatele din alte tari din lume si fara comision.

Ambele banci au internet bankingul extrem de usor de utilizat si gratuit (daca indeplinesti conditiile de mai sus).

Eu am ING-ul pe care il folosesc pentru online, iar Raiffeisenul este de salariu plus ca la mine cu ei si BRD exista conventii salariale.

Salut, incearca si aplicatia SmartMobile de la Raiffeisen! ... este mult mai la-ndemana decat Internet Bankingul oricarei banci.

#43
TurboForc3

TurboForc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.06.2005

View PostCeapaIndustries, on 03 iunie 2017 - 14:23, said:

Eu am la Banca Transilvania.
Comision 0% la administrarea contului si la folosirea cardului la orice bancomat din tara, nu numai la cele din reteaua lor.

Ce card ai cu comision 0% la ATM-urile de la alta banca ?
La ei pe site nu am gasit nimic.

#44
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View PostTurboForc3, on 18 septembrie 2017 - 09:54, said:



Ce card ai cu comision 0% la ATM-urile de la alta banca ?
La ei pe site nu am gasit nimic.
La ing si la raifensen in anumite conditii... altfel platesti comisioane cat nu face...

#45
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Recomand si eu tot ING.
Chiar au 0 comision la tot cu conditia sa primesti venituri recurente de minim 700 lunar si sa faci minim o tranzactie cu cardul (de la cumparaturi pana la plata facturi).
Aplicatia de HomeBank e foarte ok din pc meu de vedere, poti plati facturi, poti face plati programate, poti transfera bani catre alte persoane cu 0 comision, chiar daca sunt in alta banca, poti plati rovignete, poti face reincarcari de cartele telefonie mobila, si, cel mai important, 0 comsion (testat pe bune, de mai multe ori) cand scoti bani de la orice bancomat al oricarei banci din Romania, etc.
O chestie foarte misto este ca iti poti alege si schimba userul de cate ori vrei tu, la fel si parola. Nu ai posibilitatea sa iti pui ce user vrei si sa il schimbi de cate ori vrei la alte banci. Cel putin, eu nu am vazut.

View PostTurboForc3, on 18 septembrie 2017 - 09:54, said:


Ce card ai cu comision 0% la ATM-urile de la alta banca ?
La ei pe site nu am gasit nimic.
Nu ai comision 0 la bancomatele de la alte banci. Cel putin, eu nu am. Si sunt clientul lor de peste 6 ani.
Chestia care m-a facut sa deturnez salariul catre cei de la ING : imi luau comision de vreo 6 lei la fiecare primire de salariu si asta de 2 ori pe luna (avans si lichidare) doar pt simplul fapt ca firma la care lucrez are alta banca din care face platile.
Aaa, si inca ceva, la interogare sold, la propriile bancomate, indiferent daca ceri soldul pe ecran sau pe chitanta, te taxeaza cu 0.3 lei. Eu zic ca ar fi fost normal doar daca vroiam sa scot chitanta (ca sunt un needucat ecologic si taie astia padurile ca sa am eu soldul pe hartie).
In rest, sunt destul de ok ca banca, au bancomate si sucursale foarte multe si foarte raspandite la nivel national si nici comisioanele nu sunt de speriat.

#46
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
ING sau UniCredit.

#47
TurboForc3

TurboForc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.06.2005

View PostMagicwisewolf, on 19 septembrie 2017 - 16:41, said:

Recomand si eu tot ING.
Chiar au 0 comision la tot cu conditia sa primesti venituri recurente de minim 700 lunar si sa faci minim o tranzactie cu cardul (de la cumparaturi pana la plata facturi).
Aplicatia de HomeBank e foarte ok din pc meu de vedere, poti plati facturi, poti face plati programate, poti transfera bani catre alte persoane cu 0 comision, chiar daca sunt in alta banca, poti plati rovignete, poti face reincarcari de cartele telefonie mobila, si, cel mai important, 0 comsion (testat pe bune, de mai multe ori) cand scoti bani de la orice bancomat al oricarei banci din Romania, etc.
O chestie foarte misto este ca iti poti alege si schimba userul de cate ori vrei tu, la fel si parola. Nu ai posibilitatea sa iti pui ce user vrei si sa il schimbi de cate ori vrei la alte banci. Cel putin, eu nu am vazut.


Nu ai comision 0 la bancomatele de la alte banci. Cel putin, eu nu am. Si sunt clientul lor de peste 6 ani.
Chestia care m-a facut sa deturnez salariul catre cei de la ING : imi luau comision de vreo 6 lei la fiecare primire de salariu si asta de 2 ori pe luna (avans si lichidare) doar pt simplul fapt ca firma la care lucrez are alta banca din care face platile.


Eu sunt clientul lor din 2008, deci de vreo 9 ani.Au inceput sa inchida foarte multe sedii iar ATM-uri au foarte putine; pe langa ca sunt foarte putine unele nu merg sau nu au bani.
M-am saturat si ma mut la ING.

#48
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
Mai nou, la ING poti scoate banii de la orice bancomat al oricarei banci fara comision.
La lei sunt ok, 0 comisioane; mai nasol e cu valuta(euro): 2 euro comision lunar la cont curent, 1% la retragere de la ghiseu iar cursul din homebank e foarte prost.

Edited by aladdin2k, 20 September 2017 - 09:10.


#49
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
0 comisioane cu anumite conditii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate