Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ce podcast-uri de business/politics ascultati?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Ar fi interesant sa lasam aici cateva idei despre podcast-uri, care sunt bune si merita ascultate. Eu urmaresc cateva, insa sunt deschis si spre alte lucruri interesante.

1. In mod deosebit, prefer emisiunea lui Barry Ritholtz - Master in Business, un realizator foarte bun de la Bloomberg (si nu numai), care are atinge subiecte preponderent de business dar si cu trimitere catre politica, societatea academica americana, literatura de specialitate, etc.

2. Ceva exeptional, este cel a lui Malcolm Gradwell - Revisionist History, care a ajuns la sezonul 2.
El urmareste evenimente din istorie, care au fost tratate in mod incorect sau cel putin eronat si incearca sa faca putin dreptate morala, unor personaje marcante din societatea americana.
Are aici si o radiografie a sistemului educational american, care te lasa cu gura cascata. Un exemplu bun, este o investitie in educatie a unui filantrop (Hank Rowan), care decide sa actioneze investind intr-o universitate obscura, in loc sa urmeze trend-ul epocii, donand unei mari universitati, cum ar fi Harvard, Yale, Standford, etc. Dupa zeci de ani de la acest moment, Malcolm numara bobocii... si sunt o gramada!
Va recomand cu caldura sa ascultati acest mare ganditor al epocii noastre, iar daca v-a placut atunci cautati cartea The Tipping Point, se gaseste pe net si audiobook-ul...

3. a16z este un podcast lansat de Andreessen Horowitz si partenerii sai. Daca nu ati auzit de el, atunci va pot spune ca este unul dintre cei care au prins cele mai multe trenuri din Silicon Valley. Firma lui de investitii a reusit sa intuiasca traiectoria a mai multor unicorni, printre care si Facebook.
Programul are scop educativ si este creat pentru a explica in termeni accesibili tehnologii, modele de leadership, de a discuta viitoare directii in economie si nu numai. Un exemplu ar fi momentul cu computerele cuantice, ce sunt acestea mai exact si la ce nivel este suntem in acest moment, noi ca si umanitate.

3. State of America. Un program CNN in care se dezbate subiectul politic al zilei. Similare cu acestea, mai sunt State of the Union si Boss Files, care se duce mai mult spre business. Aici mai merge si Quest Means Business.

4. Un TalkShow bun este Dateline London de la BBC. Este un saptamanal foarte bun, in care participa foarte multi ziaristi de calitate din toata lumea si radiografia lor este impresionanta. Se pot observa puncte de vedere diverse si chiar cred ca merita, eu nu prea ratez niciun episod.

Toate se pot gasi in SoundCloud, aceasta aplicatie este disponibila pe orice platforma, iar pentru IOS, exista aplicatia Podcast...

Va multumesc si astept recomandarile voastre :)

Edited by floraur, 03 June 2017 - 10:56.


#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
In lb. romana nu exista nimic?

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Banda, sunt multe si in limba romana... pe subiecte diverse, cauta  caci gasesti destule.
uite si cartea lui Malcolm Gladwell, daca vrei o lectura buna...
http://www.elefant.r...oint-12580.html


#4
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Michael Savage, the Kuhner Report, Stefan Molyneux, Tucker Carlson Show

have fun

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Pai dezvolta putin...

#6
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ce vrei, sa iti descriu? Politica, filosofie. Gasesti pe YT.

Savage tocmai a castigat National Hall of Fame Award in 2016, cred ca e cel mai mare talk show host din US.

Molyneaux are cel mai mare show de filosofie din lume (se ocupa si de politica) si cred ca cel mai bun.

Kuhner e setat pe politica, Carlson la fel, Fox News.

Asculta si o sa vezi despre ce e vorba.

Edited by a3ds, 03 June 2017 - 15:35.


#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Da, care-i problema daca descrii putin?! Daca nu vrei sa o faci, mai bine nu scrii nimic aici.
Trebuie sa fie cate ceva de la fiecare, care ti-a placut mai mult. In felul asta ma duc direct la esenta, nu pierd vremea cu episoade mediocre...
dar nu e obligatoriu, bineinteles.

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
FOX News conspirații, "filozofie" etc. :)
Lasindu-l pe ciuca mistourilor departe, eu ascult cind conduc:
1. Planet money, de economie da light. E interesant pentru toată lumea, prezintă surprize, unintended consequences etc
2. Freakonomics cu aia care au scris si cartea. Cam lungit excesiv dacă ma intrebi pe mine.
3. Marketplace with kay risdall. 30 de minute zilnice de  discuții pe realitatea economică a momentului.
4. Left right and center saptaminal de politica. Concentrat pe USA.

5. Radiolab care nu e nici de economie nici de politica dar e foarte bun. La fel This american Life.

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Posta3ds, on 03 iunie 2017 - 15:33, said:

Ce vrei, sa iti descriu? Politica, filosofie. Gasesti pe YT.

Savage tocmai a castigat National Hall of Fame Award in 2016, cred ca e cel mai mare talk show host din US.

E jale, daca asta e cel mai bun Talk show din America, e groasa rau...
Omul se ocupa printre altele de linsaj mediatic. Am ascultat ultimul podcast si am rezistat 30 de minute, in care a injurat-o in trei randuri pe Kathy Griffin (comedianul care a publicat fotografia aia dezgutatoare cu capul insangerat a lui Trump) DE TREI ORI cate trei minute numai despre ea a vorbit.

Apoi a mai intrebat retoric (tot de vreo trei ori) de unde a luat Obama 170mld. dolari cash sa-i trimita in Iran.
Ce mi-a mai ramas este juramantul lui ca INDIFERENT ce va face sau ce-a facut Trump, el in va sprijini pana la moarte... tare, nu?!

Foarte interesant e ca omul a scrist cartea Liberalismul ca boala mintala si tot a tinut sa ne spuna asta de inca trei ori...

E cel putin patologica traba asta cu Savage...
Interesant e numele emisiunii "Savage Nation"

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
Problema e la tine: trebuia sa intrebi ce podcasturi de calitate, fără propaganda si partizanism politic ascultați. Pare subînțeles dar pentru mulți nu e.

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am sa incerc sa va atrag putin atentia cu o poveste despre niste lucruri foarte interesante, care se intampla inca si astazi in sistemul financiar american. Primul prodcast,cu care ar trebuie sa incepeti este prezentarea cartii pe care o scrie Michael Lewis si anume Flash Boys. Cine este ambitios, o gaseste pe internet in format audiobook. Apoi puteti continua si cu momentul lui Brad Katsuyama eroul cartii si nu numai al cartii...

Este vorba despre acele tranzactii extrem de rapide numite High Frequency Trading (HTF).
In principiu aceste tranzactii nu fac altceva decat sa se interpuna intre un cuparator si un vanzator pe o platforma de tranzactionare, reusind astfel sa otina profituri uriase fara niciun fel de risc. Toate astea cu ajutorul vitezei de tranzactionare si a infrastructurii informatice. Sunt niste detalii in carte, vizavi de aceasta infrastructura, de te lasa masca.
Toata aceasta operatiune este preluata de absolut toate bursele si toate marile banci de investitii si apoi lansate la scara mondiala.
Acest sistem este putin spus fraudulos, este cat se poate de nociv pentru investitori, insa nimeni, dintre intermediari, nu doreste sa opreasca fabrica de bani.

Este interesant de patruns aceasta poveste, caci are potentialul de a schimba foarte mult din imaginea pe care o avem cu totii despre sistemul economic american si ramificatiile catre polic.

Va doresc auditie placuta, iar celor care vor ceva in limba romana, le recomand cu caldura direct cartea in format clasic. Este o lectura fascinanta si merita parcursa, insa pe alocuri are notiuni tehnice dificile, insa sunt explicate foarte bine de acest mare scriitor de superclasa.

Alte carti de-a lui Michael Lewis:
Liar's Poker
The Big Short
Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game
Boomerang
The New New Thing: A Silicon Valley Story

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Alte podcast-uri tech:

LinkedIn's Work in Progress
Decrypted

Edited by floraur, 19 August 2017 - 10:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate