Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Creștinismul roman din Valea Dunării de mijloc și de jos

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Deschid o discuție despre creștinismul roman din Valea Dunării de mijloc și de jos, dar și despre legăturile acestui creștinism cu încreștinarea poporului românesc precum și cu nașterea istorică a neamului românesc.

Am găsit pe net câteva scurte documentare, referitoare la creștinismul din Sciția Mică (Scythia Minor), precum și la bazilica de secol IV „de la Niculițel”, sub altarul căreia a fost descoperită cripta cu sfintele moaște ale sfinților martiri Zotikos, Attalos, Kamasis și Filippos.

Scythia Minor și începuturile creștinismului proto-românesc, Omul și Timpul, TVR1

Muzeul Paleocrestin de la Niculitel

Descoperirea moaștelor sfinților martiri, Zotikos, Atallos, Kamasis și Filipos

#2
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Normal că au descoperit moaște. Cred că si dacă găseau oase de urs tot moaște se numeau.

#3
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Normal pentru că sub sau în altarele bazilicilor (bisericilor) erau osemintele (sfintele moaște) ale unor sfinți martiri, ale unor creștini care fuseseră martirizați, care fuseseră uciși pentru că nu vroiau să lepede credința în Hristos Mîntuitorul. Printre primele locuri de cult chiar se numeau martyria pentru că erau centrate în jurul osemintelor sfinților martiri.

#4
_Sucre_Bolivar88_

_Sucre_Bolivar88_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.06.2017
probabil crestinarea vlahilor are legatura cu
cu paulicienii si bogumilii , acestia au activat in Balcani
in secolele 7-11

#5
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Eu in biblie nu am găsit scris nimic despre moaște, icoane, pupături sub diverse lucruri, scarpinaturi, dimpotrivă, când căutau țara pentru ei si-au făcut un idol din aur si Doamne,Doamne i-a pedepsit. Cum e posibil ca un popor de negriciosi sa aibă un Dumnezeu blond? Reușește cineva să ma lumineze si pe mine. Inainte ca cineva să răspundă vreau ca să se știe că nu cred in Teoria Evolutionismului, deci vreau argumente solide, mulțumesc.

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postvaranhia, on 03 iunie 2017 - 08:54, said:

Eu in biblie nu am găsit scris nimic despre moaște, icoane, pupături sub diverse lucruri, scarpinaturi, dimpotrivă, când căutau țara pentru ei si-au făcut un idol din aur si Doamne,Doamne i-a pedepsit. Cum e posibil ca un popor de negriciosi sa aibă un Dumnezeu blond? Reușește cineva să ma lumineze si pe mine. Inainte ca cineva să răspundă vreau ca să se știe că nu cred in Teoria Evolutionismului, deci vreau argumente solide, mulțumesc.
Mereu au sustinut ca dumnezeu nu e ca ei si singura culoare poate fi "blond' . De ce blond? Pai era culoarea ce nu se deprecia, era eterna deci si dumnezeu blond. Posted Image

Sa se retina ca nu sunt ateu, dar nici habotnic. Eu la moaste spun tzarana, trupul e materie si n-are nimic cu sfintenia, insa duhul (spiritul) poate fi sfintit (desavarsit) .Posted Image

Insa in ce priveste subiectul topicului, parerea mea e ca apostolul Andrei, fratele lui Simon Petru, e cel care a propovaduit crestinismul in zona subcarpatica.

Edited by pacopaco1967, 03 June 2017 - 10:38.


#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postpacopaco1967, on 03 iunie 2017 - 10:34, said:

Mereu au sustinut ca dumnezeu nu e ca ei si singura culoare poate fi "blond' . De ce blond? Pai era culoarea ce nu se deprecia, era eterna deci si dumnezeu blond. Posted Image

Sa se retina ca nu sunt ateu, dar nici habotnic. Eu la moaste spun tzarana, trupul e materie si n-are nimic cu sfintenia, insa duhul (spiritul) poate fi sfintit (desavarsit) .Posted Image

Insa in ce priveste subiectul topicului, parerea mea e ca apostolul Andrei, fratele lui Simon Petru, e cel care a propovaduit crestinismul in zona subcarpatica.
Din cate am inteles numai in Dobrogea!

#8
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

View Postpacopaco1967, on 03 iunie 2017 - 10:34, said:

Mereu au sustinut ca dumnezeu nu e ca ei si singura culoare poate fi "blond' . De ce blond? Pai era culoarea ce nu se deprecia, era eterna deci si dumnezeu blond. Posted Image

Sa se retina ca nu sunt ateu, dar nici habotnic. Eu la moaste spun tzarana, trupul e materie si n-are nimic cu sfintenia, insa duhul (spiritul) poate fi sfintit (desavarsit) .Posted Image

Insa in ce priveste subiectul topicului, parerea mea e ca apostolul Andrei, fratele lui Simon Petru, e cel care a propovaduit crestinismul in zona subcarpatica.
Eu am citit, nu mai știu pe unde ca pe aici pe la noi crestinismul exista dinainte de .....

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostErwin_Rommel, on 03 iunie 2017 - 10:46, said:

Din cate am inteles numai in Dobrogea!
Pai si Apostolul Andrei cred ca a pregatit ucenici si i-a trimis sa propovaduiasca evanghelia mai departe. La vremea apostolului Andrei crestinismul, valorile crestine erau cvasicunoscute pe teritoriul Dobrogei. Omul aude insa pana se convinge si da dreptate cuiva trec ani buni.
Cert e ca la cateva secole dupa aceea populatia din zona se declara crestina. Cat de crestini sunt/erau numai Bunul Tata ceresc poate sti.

View Postvaranhia, on 03 iunie 2017 - 11:17, said:

Eu am citit, nu mai știu pe unde ca pe aici pe la noi crestinismul exista dinainte de .....
Oh da, dupa mintea unora  crestinismul poate exista inainte de Cristos.  Cred ca era vorba de firea omului, de exemplu primesti propovaduirea si sustii ca practic erai crestin mult inainte sa auzi despre crestinism.
Nu, crestinismul il propovaduieste pe Hristos, fara EL e doar credinta in divinitate si dorinta/speranta omului in interventia divina.

Edited by pacopaco1967, 03 June 2017 - 11:26.


#10
_Sucre_Bolivar88_

_Sucre_Bolivar88_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.06.2017
aia cu Andrei ii doar o legenda sper ca nu o luati ca fapt istoric ? Posted Image
plus de asta Andrei era convertitorul legendar al Scitilor nu avea
treaba cu românii, inca inexistenti

Edited by _Sucre_Bolivar88_, 04 June 2017 - 09:44.


#11
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostIochanan, on 02 iunie 2017 - 23:34, said:

Normal pentru că sub sau Ăźn altarele bazilicilor (bisericilor) erau osemintele (sfintele moaște) ale unor sfinți martiri, ale unor creștini care fuseseră martirizați, care fuseseră uciși pentru că nu vroiau să lepede credința Ăźn Hristos MĂźntuitorul. Printre primele locuri de cult chiar se numeau martyria pentru că erau centrate Ăźn jurul osemintelor sfinților martiri.

Tu chiar crezi ca cineva avea boala pe crestini sau cum?!

Probabil au murit aparand cetatea cu bogatiile ei sau ceva de genul, deci nimeni nu avea treaba cu religia lor.

#12
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

View Post_Sucre_Bolivar88_, on 04 iunie 2017 - 09:44, said:

aia cu Andrei ii doar o legenda sper ca nu o luati ca fapt istoric ? Posted Image
plus de asta Andrei era convertitorul legendar al Scitilor nu avea
treaba cu românii, inca inexistenti
Nu cu românii, dar cu romanii.
Doar nu crezi că a fost naționalist ? :)

Așa, și de ce crezi tu că e o legendă ?

View Postvaranhia, on 03 iunie 2017 - 08:54, said:

Eu in biblie nu am găsit scris nimic despre moaște, icoane
Ai găsit, dar ai uitat :)
Sau poate le confunzi cu idolii...

#13
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Poi după ce răspunzi la întrebări, zi-mi și ce fel de așteptări mai exact.

#14
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Și atunci postulăm că nici n-a existat ?

Uite, despre apostolul Andrei scriu Eusebiu și Origen că a predicat în Tracia și Sciția.
Ori nu avea cum ocoli teritoriul de azi al României.
De asta nu înțeleg ce despre ce legendă zici ?

Edited by Morosanul, 05 June 2017 - 20:17.


#15
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

View PostIochanan, on 02 iunie 2017 - 21:38, said:

creștinismul din Sciția Mică (Scythia Minor), precum și la bazilica de secol IV „de la Niculițel”
Răspîndirea creștinismului pănâ în sec.4 nu e contestată (s-au găsit destule obiecte creștine, plus elemente de vocabular relevante)  - ci supraviețuirea lui prin sec.6 - 9, acolo dispar dovezile.

Bineînțeles că nu știm cât din populație s-a creștinat la început - fiindcă nu a fost impusă oficial în nici un fel, și nici măcar protejată, fiind înafara imperiului.
Pe de altă parte chiar și goții barbari se creștinează, populația locală care avusese deja contact cu creștinismul chiar nu avea nici un motiv să renunțe.

Trecerea peste secolele alea însă a fost grea, și probabil în forme foarte primitive.

View Post_SucreBolivar_, on 05 iunie 2017 - 20:24, said:

Bun sa o luam metodic , sa zicem ca Andrei asta ar fi existat
Pfua, dacă poși dovedi că nu, e mai tare decât teoria migraționistă :P

Quote

ok, sa zicem ca a predicat in Tracia si Scitia . Dar ce treaba avea cu rominii care
inca nu existau ? Mai ales ca Scitia ii prin nordu Marii Negre iar Tracia la sud de muntii Balcani ?
Inițiatorul zice de romani (de la Dunăre) nu de români.

Sciția se numea tot, până în Dobrogea, care era Sciția Mică, așa cum Asia Mică de azi e parte din Asia.
Din nou, dacă a predicat în Tracia și Sciția, era greu să ocolească teritoriul de azi al României. Mult mai probabil a fost aici mai jos și nu a mers spre Crimeea.

Și mai relevat e că învățătura creștină s-a răspândit din locurile unde a fost Andrei, nu avea cum să nu prindă și romani din zonă.

#16
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostMorosanul, on 05 iunie 2017 - 20:31, said:

Sciția se numea tot, până în Dobrogea, care era Sciția Mică, așa cum Asia Mică de azi e parte din Asia.
Din nou, dacă a predicat în Tracia și Sciția, era greu să ocolească teritoriul de azi al României. Mult mai probabil a fost aici mai jos și nu a mers spre Crimeea.
Și mai relevat e că învățătura creștină s-a răspândit din locurile unde a fost Andrei, nu avea cum să nu prindă și romani din zonă.
Dacă ai fi fost atent și ai fi urmărit documentarele, ai fi observat că sub cripta de la Niculițel exista un alt mormînt cu oseminte, considerate de creștini, de martiri din sec. II, ceea ce arată o încreștinare foarte timpurie în zona actuală a Dobrogei, fapt care nu exclude chiar originea apostolică a creștinismului pe acele meleaguri, ori măcar cel puțin legături foarte apropiate cu creștinismul apostolic, avînd în vedere apropierea temporală de perioada răspîndirii propovăduirii apostolice în lume.

#17
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Dar de ce să fim șocați, căci prima oară și la Roma creștinismul a fost răspîndit în limba elină, inclusiv Epistola către Romani a sfântului apostol Pavel a fost  scrisă în elinește? O bună perioadă chiar la Roma se slujeau sfintele slujbe în elinește, dar asta nu înseamnă că nu era roman creștinismul de la Roma.

Edited by Iochanan, 05 June 2017 - 23:00.


#18
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Un text al părintelui Emilian Popescu referitor la cei patru sfinți martiri „de la Niculițel”, publicat în Sfinți români și apărători ai Legii strămoșești, E.I.B.M.B.O.R., București, 1987

http://www.sfintirom...itel_viata.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate