Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Plata contactless - telefon mobil

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#415
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
numai eu sunt cel mai idiot de pe planeta asta? ma macina o intrebare:  protocolul NFC e acelasi la toate telefoanele, nu? si e acelasi la toate POS-urile, indiferent de anul de fabricatie, la ambele?
daca raspunsul e da, atunci de ce dracu se gaseste scuza :la mc' e pos-ul vechi....? ce treaba are sula cu prefectura? e simplu..ai sau nu ai pos cu contactless.

#416
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVipeR85, on 02 septembrie 2018 - 19:41, said:



Nu stiu daca zic bine, insa terminalele vechi POS nu au functia de plata cu un card contactless/NFC

#417
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
cele de la mcdrive accepta contactless dar nu nfc. posibil niste headere/frecvente diferite.

#418
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostMembruAnonim, on 02 septembrie 2018 - 19:46, said:

Nu stiu daca zic bine, insa terminalele vechi POS nu au functia de plata cu un card contactless/NFC
exact aia spun si eu...poti plati contactless daca terminalul are asa ceva. e culmea sa te duci la un POS normal si sa te plangi ca nu-i merge contactless-ul cand el nu are asa ceva

View Postdj_cristi, on 02 septembrie 2018 - 20:07, said:

cele de la mcdrive accepta contactless dar nu nfc. posibil niste headere/frecvente diferite.
pai si cardul nu comunica tot prin NFC??? na...acu zic si eu ce citesc pe net https://shopniac.ro/...ntactless-8325/

#419
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostVipeR85, on 02 septembrie 2018 - 19:41, said:

numai eu sunt cel mai idiot de pe planeta asta? ma macina o intrebare:  protocolul NFC e acelasi la toate telefoanele, nu? si e acelasi la toate POS-urile, indiferent de anul de fabricatie, la ambele?
daca raspunsul e da, atunci de ce dracu se gaseste scuza :la mc' e pos-ul vechi....? ce treaba are sula cu prefectura? e simplu..ai sau nu ai pos cu contactless.
Mie un POS vechi de la BRD (https://www.nwradu.r...u_carrefour.jpg) nu imi accepta cardul Mastercard de la BT. Cam 50% din platile contactless erau refuzate.

#420
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Cred ca am patit si eu asta cu cititorul ala, solutia a fost sa insiiiist...gen frecat 5 secunde pe cititor cardul, asa a mers de fiecare data.

#421
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Nici la mine nu functioneaza BT Pay la McDrive. E singurul POS la care am intampinat vreodata probleme.

#422
silviuu88

silviuu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2018
A mai vazut cineva partea asta de pe visa.ro?

https://www.visa.ro/...onsumatori.html

Mie totusi imi pare mai mult o traducere a siteului visa.com
Mai ales ca descriu inclusiv Apple Pay si Android Pay.
Este totusi interesant ca apare acolo

#423
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Samsung Pay este disponibil in Romania?

#424
EnderDj37

EnderDj37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 28.12.2014

View PostMembruAnonim, on 01 octombrie 2018 - 21:51, said:

Samsung Pay este disponibil in Romania?
Nu.Nimeni din "cei mari" nu sunt disponibili in Romania.Singurele variante in Romania sunt BT Pay daca ai BT sau ING Pay daca ai ING(Tehnic este intr-un fel si Google Pay prin revolut dar numai anumiti utilizatori au acces)

#425
EnderDj37

EnderDj37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 28.12.2014
S-ar putea si BCR sa se alature curand platii cu telefonul

#426
EnderDj37

EnderDj37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 28.12.2014
BCR la inceputul anului 2019

#427
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Ar fi util daca băncile și. RO ar scoate pe piață niște inele NFC in loc de brățări. Nu știu exact cat de scump sau complicat de implementat dar ce știu este că există și m-ar interesa. despre plata cu telefonul și soluția celor de la Transilvania numai de bine. Totuși as prefera sa pot scoate, pe riscul meu(dau scris) că nu doresc să-mi ceară autentificare la fiecare 10 plăti. E penibil la casa de marcat când nu-ți ia amprenta din prima din diverse motive și că să fii sigur că va merge bagi pinul. Devii centrul atenției...

#428
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostFuserisk, on 11 ianuarie 2019 - 18:10, said:

Totuși as prefera sa pot scoate, pe riscul meu(dau scris) că nu doresc să-mi ceară autentificare la fiecare 10 plăti. E penibil la casa de marcat când nu-ți ia amprenta din prima din diverse motive și că să fii sigur că va merge bagi pinul. Devii centrul atenției...
Hai mai , tu ai auzit de securitate?...e vorba de bani, apropos....daca ti-ar functiona cum vrei tu si ti-ar dipsarea bani din diferite motive ...ai sari cu gura pe banca ,ca uite ce securitate de 2 lei au...nicium nu e bine cu romananul asta

Edited by cuculea, 11 January 2019 - 21:29.


#429
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View Postcuculea, on 11 ianuarie 2019 - 21:28, said:

Hai mai , tu ai auzit de securitate?...e vorba de bani, apropos....daca ti-ar functiona cum vrei tu si ti-ar dipsarea bani din diferite motive ...ai sari cu gura pe banca ,ca uite ce securitate de 2 lei au...nicium nu e bine cu romananul asta
Cred ca n-ai citit ce-am scris. Banca n-ar avea nici o responsabilitatea in caz ca raman fara bani conform semnaturii mele. Off topic,  eu as prefera o piata, o economie mai dereglementata. O declaratie pe proprie raspundere in ce priveste legislatia si normele din domeniu ar trebui sa fie suficienta pentru multe chestii. Atat de simplu ar trebui sa demarezi o investitie in multe domeniu iar restul institutiilor ar trebui sa si verifice. Mai pe romaneste intai te apuci de constructie
LE
Deschiderea unei afaceri chiar in domenii grele, sensibile ar trebui sa constea intr-o simpla aducere la cunostinta autoritatilor si nu o cerere de aprobare. Imi deschid o afacere pt ca este dreptul meu suveran!

Edited by Fuserisk, 12 January 2019 - 01:05.


#430
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 18.07.2018
Ar fi super util daca plata unei calatori cu transportul in comun, cu trenul, sau cu avionul sa se faca prin NFC.
La fel si plata cumparaturilor la un magazin.
Pina acum, 15 ianuarie 2019 , nu stiu sigur dar banuiesc ca doar in Braila Mall ( Altex ) se poate face plata.
Dar trebuie raspindita in toata tara, ar ajuta foarte mult.

#431
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Plata pe transportul in comun prin NFC este disponibila deja Posted Image deocamdata in Arad, Brasov, Iasi, Ramnicu Valcea, Timisoara, Sibiu si Cluj-Napoca, prin aplicatia 24pay. In spatele acestei aplicatii se afla Banca Transilvania

Pe de alta parte, cu aplicatia BTpay se poate plati NFC de mai bine de o jumatate de an, la orice POS care accepta o plata contactless, in tara sau in strainatate.

Dezvoltarea continua spre plata biometrica. Deocamdata plata cu amprenta e disponibila numai la Auchan Bucuresti, cred ca cel din Militari

#432
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,380
  • Înscris: 05.09.2005
N-am știut de 24pay.
Mulțam de pont

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate