Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Plata contactless - telefon mobil

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#19
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pentru Mastercard puteţi folosi: https://masterpass.c...-ro/foreveryone sau  https://play.google....m.seamless.seqr sau https://play.google....e.wirecard.boon

În prezent nicio bancă românească nu oferă posibilitatea de a face plăţi cu telefonul mobil. Moldovenii ne-au luat-o însă înainte:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/321drDH3Z4E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by neur0, 11 October 2017 - 16:44.


#20
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu folosesc Apple Pay in Romania cu card de UK de aprox 8 luni fara nici o problema. Sper sa se lanseze si la noi cat de curand, probabil ING va fi printre primele banci care vor oferii asa ceva.

#21
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostCatean, on 15 octombrie 2017 - 10:20, said:

Eu folosesc Apple Pay in Romania cu card de UK de aprox 8 luni fara nici o problema. Sper sa se lanseze si la noi cat de curand, probabil ING va fi printre primele banci care vor oferii asa ceva.
Sau Raiffeisen.Am vorbit cu ei nici o veste noua despre platile cu telefonul.

#22
voandrei

voandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 12.11.2011
Leupay Wallet ... Exact ce cautati voi, plata cu telefonul ... (Doar ca balanta/cardul este in euro), aveti si card virtual in aplicatie.
Puteti face cont si pe Leupay > deschidere cont, emitere card, administrare, gratis. Va trimite card acasa (Euro sau Lei)
Aveti pe site fees/etc...

#23
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cea mai sigura plata ...
N-ai bani , lasi telefonul, cand vii cu banii si achiti se poate recupera....

Chiar nu inteleg de ce s-ar practica astfel de tranzactii mai putin securizate , ce predispun la multe oportunitati de frauda.

Ca un lant cu doua zale ... , pare sigur, probabilitate de rupere extrem de mica, dar mai vii si adaugi ceva in acest lant, nu stii cat de sigura este acea parte (veriga) din lant, dar deja sunt 3 , si poate nu este acesta sfarsitul , ca nu se stie clar ce mici legaturi ascunde noua veriga introdusa.

Si uite asa un lant solid initial, devine un lant cu acces la terte persoane prin verigile respective.... Stiu ca sunt paranoic, dar mai bine sa fiu in siguranta.


De cand sunt in UK nu am vazut pe nimeni sa faca plati cu telefonul, am vazut de cateva ori plati contactless cu cardul, de multe ori cu cardul in POS, si extrem de multe cu CASH.

Edited by keta, 04 November 2017 - 03:07.


#24
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
In UK cash?!
Visezi.
Is disperati aia cu cardul.
De acolo m am molipsit si eu sa il folosesc peste tot.

Mi se pare o metoda de plata mai civilizata si mai fiscalizata mai ales daca ai toate castigurile la alb

#25
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
https://www.bancatra...sticker-bt-pay/

Cum vi se pare?

#26
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Scump.

#27
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
La începutul lunii octombire am fost în Londra pentru o săptămână și peste tot am plătit cu card contactless, nici n-am văzut cash cât am fost acolo. La stațiile de metro am văzut oameni care au plătit cu telefonul (Apple Pay sau Android Pay), iar majoritatea a folosit cardul bancar contactless, nu cardul Oyster.

#28
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postcatalin11catalin, on 04 noiembrie 2017 - 10:14, said:

Nu vezi cum urla in comentarii,Apple Pay,Android Pay :)

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu astept cu interes sa apara si la noi posibilitatea de plata/tranzactie direct cu functia NFC  a telefonului. Vad ca aici sunt postate doar alternative. Este asa de greu de implementat?

Edited by MembruAnonim, 04 November 2017 - 14:40.


#30
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Cu ce difera apple pay fata de stickerul asta care il lipesti pe spatele telefonului?

#31
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Daca iti fura telefonul nu poate plăti cu el decât dacă îți taie și degetul. Cu stickerul hoțul îl poate folosi ori de Câte ori pana blochezi stickerul

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact. Unul dintre cele mai importante este securitatea. Cand ti se fura telefonul primul lucru facut de hot este sa il inchida si sa arunce cartela. Ori cu acel sticker poti sa ai telefonul oprit si sa faci plati in continuare. Apoi un alt lucru important este ca prin aplicatie ai controul total asupra contului tau.

#33
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcatalin11catalin, on 04 noiembrie 2017 - 15:26, said:

Cu ce difera apple pay fata de stickerul asta care il lipesti pe spatele telefonului?
Apple Pay nu dezvaluie datele cardului la plati (in momentul inrolarii cardului in telefon se genereaza un alt cod decat cel al cardului, tehnologia se numeste tokenization) si poate fi folosit doar prin autorizare biometrica sau mai nou cu recunoastere faciala. Plata cu apple pay pe apple watch se face prin recunoasterea pulsului.

View Postketa, on 04 noiembrie 2017 - 02:44, said:

De cand sunt in UK nu am vazut pe nimeni sa faca plati cu telefonul, am vazut de cateva ori plati contactless cu cardul, de multe ori cu cardul in POS, si extrem de multe cu CASH.

Eu in 7 ani de UK nu cred ca am facut 10 plati cash si nici nu am vazut multa lume folosind cash.

Uite statisticile :

http://www.theukcard...ess_statistics/

Edited by Catean, 04 November 2017 - 19:12.


#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCatean, on 04 noiembrie 2017 - 19:11, said:

Apple Pay nu dezvaluie datele cardului la plati (in momentul inrolarii cardului in telefon se genereaza un alt cod decat cel al cardului, tehnologia se numeste tokenization) si poate fi folosit doar prin autorizare biometrica sau mai nou cu recunoastere faciala. Plata cu apple pay pe apple watch se face prin recunoasterea pulsului.

Corect

In plus, as mai adauga, banca emitenta a cardului trebuie sa fie inrolata in Google Pay sau Apple Pay, cu alte cuvinte, nu orice card emis de orice banca se poate  atasa acestui serviciu.

Sper ca si in Romania, bancile sa se dezmeticeasca si sa se inroleze in acest tip de plati, ar fi pacat sa nu. la cate smartfoane sunt si pe la noi, mai ales cele cu Android. Chiar nu inteleg aceasta intarziere, sau poate aceasta reticienta , a bancilor din Ro de a se inrola.

In UK si America am platit des cu Apple Pay iar acum folosesc Android Pay si tot la fel de des il folosesc , unde se poate binanateles. Sistemul de siguranta (la prima vedere, exceptand ce a scris Catean mai sus) consta in faputul ca , sa se poata face plata, telefonul trebuie sa fie deblocat...ceea ce mi se pare suficient ca si nivel de securitate.

Nici eu nu am mai platit cash , cred ca am ani. Bacnota de 5 lire din plastic , cica, a aparut cu vreo 6 luni in urma din cate am inteles, eu ,sincer, am vazut-o pentru prima data la un coleg, acum 2 sau 3 saptamani in urma, nici nu stiam ca au scot o bacnota noua. Aceleasi apucaturi le am si in Romania, rar, foarte rar , am mai pus mana pe bani fizici. Am inlocuit total portmoneul cu port card-ul. Pe vremea cand aveam portmoneu, intotdeauna locasul de bani era gol, am zis sa nu mai irosesc spatiul si am trecut complet pe port card.

#35
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Premiera BT Posted Image.Lipici...

Attached Files

  • Attached File  333.JPG   77.89K   131 downloads

Edited by ZIGZAG20, 05 November 2017 - 13:32.


#36
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Da, au avut si Barlcays asa ceva si se incapatanau sa accepte Apple Pay din cauza asta. Pana ce au inceput sa le plece clientii si au venit si ei in rand cu lumea moderna.

E clar, daca e sa vedem Apple Pay in Romania, BT nu vor fi in primul val. Pariez pe ING, maxim pana la vara lui 2018.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate