Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Plata contactless - telefon mobil

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#1153
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,979
  • Înscris: 13.03.2005
Păi atunci să faci alt card BT sau mai bine muti banii la Revolut, unde ai carduri virtuale câte vrei... Pe care le poți înrola in  Google Pay.

#1154
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

View Postaddryanns, on 02 iulie 2022 - 09:20, said:

Am tot schimbat telefoanele și am înrolat cardurile în GPay, ApplePay fără nicio apăsare.

Probabil ai generat un token nou la min. 6 luni, in medie (schimbam telefonul mai des?).
Poate in primul an ai generat ceva mai multe token-uri (pentru ca ai facut niste teste).
Oricum, probabil ca nu depasesti 20 token-uri pe perioada de valabilitate a unui card (exista carduri cu valabilitate mai mare de 5 ani?)

View Postcris2d2, on 02 iulie 2022 - 11:35, said:

Eu am avut multe activări ale cardului (VISA, de la BT) atât în aplicația lor, BTPay, cât și în GPay.
Poate ai avut un scenariu mai "atipic" de folosire care a generat mai multe token-uri decat la o folosinta "tipica".
Nu zic ca asta justifica limitarea, incerc doar sa gasesc o explicatie intre tine si altii (nici eu nu am avut probleme).

#1155
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Într-adevăr, nu le-am schimbat des, ce să zic. Acum dacă stau bine să mă gândesc, am un singur VISA, restul sunt toate MC. Oricum, dacă e așa, asta ar fi o informație care ar trebui să fie știută mai din timp, adică să fi informat despre limitele astea. Cine ar trebui să informeze însă în privința asta oare? Banca, Visa, MasterCard?

#1156
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019
Greu de spus, probabil ca banca.
Insa estimez ca necesita lupte intense cu banca pentru a obtine aceasta informatie...

#1157
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Da, până la urmă voi solicita alt card.

Cu aproape o lună în urmă am trimis un email și la VISA Europa iar răspunsul e în atașament.

Attached Files



#1158
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,979
  • Înscris: 13.03.2005
Vezi la emiterea unui nou card de debit dai 15 lei, din partea casei, la Nașu BT....

#1159
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
Adica BT e o banca "spagista" ? (de la spaga)

Nu ca celelalte ar fi altfel

#1160
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Și eu am avut probleme cu inrolarea unui card nou, dar după ce l-am activat la un bancomat și după ce am scos o sumă de bani (10lei?) după aceea s-a înrolat în btpay...
Poți încerca să scoți bani de la un bancomat eventual cu cardul fizic?

View Postcris2d2, on 02 iulie 2022 - 13:27, said:



#1161
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View PostRavy, on 02 iulie 2022 - 14:25, said:

Și eu am avut probleme cu inrolarea unui card nou, dar după ce l-am activat la un bancomat și după ce am scos o sumă de bani (10lei?) după aceea s-a înrolat în btpay...
Poți încerca să scoți bani de la un bancomat eventual cu cardul fizic?
Cardul e complet funcțional, în afară de faptul că nu îl pot adăuga în nici o aplicație care trebuie să-i genereze token. Momentan folosesc neoBT pentru tot ce ține de cont, BTPay e inutil.

Voi solicita in viitorul apropiat un alt card, altceva nu am de ales.

#1162
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010

View Postcris2d2, on 02 iulie 2022 - 14:55, said:


Cardul e complet funcțional, în afară de faptul că nu îl pot adăuga în nici o aplicație care trebuie să-i genereze token. Momentan folosesc neoBT pentru tot ce ține de cont, BTPay e inutil.

Voi solicita in viitorul apropiat un alt card, altceva nu am de ales.

Mai bine schimbi banca , e mult mai simplu.

#1163
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015

View Postcris2d2, on 02 iulie 2022 - 14:55, said:


Cardul e complet funcțional, în afară de faptul că nu îl pot adăuga în nici o aplicație care trebuie să-i genereze token. Momentan folosesc neoBT pentru tot ce ține de cont, BTPay e inutil.

Voi solicita in viitorul apropiat un alt card, altceva nu am de ales.
Dai frumos cu un magnet pe banda magnetică a cardului și nu o să ți-l mai accepte ATM-ul (citește prima oara banda, ca să nu bagi alte tâmpenii în card reader, tranzacția se face apoi pe chip).
Te duci la ghișeu și îi zici că nu știi ce are, că nu îl mai acceptă ATM-ul, ei îl dau ca fiind demagnetizat și îți emit altul on the house.

#1164
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postaddryanns, on 02 iulie 2022 - 16:46, said:


..  îți emit altul on the house.
Bună idee, mulțumesc! Bănuiesc că va trebui să aștept o perioadă până voi primi cardul...

View Postandupustiu, on 02 iulie 2022 - 15:27, said:



Mai bine schimbi banca , e mult mai simplu.
Aș schimba-o acum dar au cele mai multe ATM-uri cu depunere, acesta fiind principalul factor care m-a determinat să mă "abonez" la ei.

#1165
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Au și Raiffeisen destule MFM-uri și singura condiție acum la pachetul Zero Simplu e să faci o tranzacție pe lună. Poți deschide cont și din aplicație parcă.

#1166
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

View Postcris2d2, on 02 iulie 2022 - 08:36, said:

Nici nu stiu unde sa scriu, asa ca incerc aici: aveti idee daca un card de debit are un numar limitat de token-uri care se pot genera/aloca? Mai exact, daca activez cardul intr-o aplicatie de genul GPay de x ori, e posibil ca acel card, de la un moment dat, sa nu mai poata fi activat din cauza ca nu i se mai aloca token (fara sa fie atinsa data de expirare a cardului)?
Cum adica sa-l inrolezi de x ori? De ce ai face asta? Probabil ca dupa un anumit numar de stergeri si inrolari, BT se plictiseste de razgandelile tale si pune cardul pe o lista.

#1167
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

 johnnickelby, on 15 iulie 2022 - 23:11, said:

Cum adica sa-l inrolezi de x ori? De ce ai face asta? Probabil ca dupa un anumit numar de stergeri si inrolari, BT se plictiseste de razgandelile tale si pune cardul pe o lista.
Testam, intr-o vreme, multe custom ROM-uri pentru telefonul personal si aveam nevoie sa aflu daca BTPay functiona corect (atat aplicatia cat si inrolarea cardului). Probabil am realizat ceva ce cei de la BT nu se gandisera: inrolarea unui card (si, implicit, atribuirea unui token) de foarte multe ori. Am apelat de cateva ori la call center deoarece BTPay nu mai aloca token de plata, ei resetau nu anumit numar apoi BTPay putea sa aloce un nou token. Dar, de la o vreme, nu mai pot nici sa inrolez cardul, daramite sa mai fie alocat vreun token. Probabil BT a decis: STOP joc! Atat! Te-ai distrat prea tare pana acum!

Nu ma deranjeaza, confirmarile pentru anumite plati le fac prin metoda "cod prin sms" + parola statica. Iar ca sa aflu soldul, folosesc neoBT. Stiu, cu BTPay puteam face top-up intre cardul de la BT si altul pe care il inrolam in aplicatia lor, acum nu mai pot, doar transfer IBAN din neoBT mai functioneaza.

#1168
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.06.2006
Google wallet înlocuiește Google Pay cu noul update.

#1169
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,263
  • Înscris: 05.11.2009
La ultimul update, făcut duminică, am pățit o chestie, fără repercursiuni. Am updatat aplicația Google Pay și m-am trezit cu sms de la BRD și cu mail de la ING cum că au fost eliminate cardurile din Google Pay. BRD îmi spune că eliminarea s-a efectuat la solicitarea mea, iar ING îmi spune că dacă nu am dezactivat eu să sun la ei. Verific și constat că nu s-a petrecut nimic. Cardurile erau acolo, în aplicație la locul lor unde le înrolasem. Fiind noaptea pe la ora 1, nu aveam unde să sun. A doua zi la prima oră am sunat. și cei de la BRD...plopiști. N-au știut ce să-mi răspundă ce se petrece. Mi-au spus că se interesează și mă sună. ING mi-a răspuns că datorită update-ului, care este unul mai aparte, am pățit așa. Mai târziu am făcut plăți cu ambele carduri.
Deci, dacă primiți genul acesta de avertizări, nu disperați.
Văd că BT-ul nu a zis nimic.

#1170
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Eu am actualizat GPay cu GWallet prin download de pe apkmirror dar procesul a decurs normal, fara "urmari" de nici un fel. Am inrolate card de debit Orange Money si card de tichete de masa Edenred.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate